menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 15:27
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie Idą Święta - tradycja czy współczesność ?


Czym dla Państwa są Święta Wielkanocne? W dobie komercjalizacji wg mnie Święta nie mają już takiego znaczenia jak przed laty. Dla mnie Święta to tradycja, to przygotowania nie tylko duchowe. Jakieś radosne podniecenie. Co roku mówię sobie ,że tym razem to nie, że dość, a dwa tygodnie przed Świętami ogarnia mnie gorączka przygotowań.Co będę robić, co gotować, jakie mięsa, jakie pasztety i sałatki tylko z ciastem mam problemy.Wiem, że na forum są też osoby młode i mam nadzieję, że podzielą się swoim punktem widzenia w tym temacie.
  #2  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 18:36
siekierka siekierka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 494
Domyślnie

Broń nas Boże, przed próbami wprowadzania nowej , świeckiej "TRADYCJI". Mam nadzieję, że ta która jest, przetrwa ...
  #3  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 18:57
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie W mojej rodzinie

przez pokolenia i pokolenia.... byly to wazne swieta... Wazniejsze od Bozego Narodzenia.. jako ze czesc mojej rodziny pochodzi z Kresow...
To symbol nadchodzacej wiosny..odnowy fizycznej i psychicznej.. Posprzatania w domu i..w duszy..
Chodzenia na groby w wielka sobote..., zapach kwiatow w kosciolach.. swieconka.. pachnaca bukszpanem i jajkiem na twardo z pieprzem..
Baranki z cukru.. na bialym obrusie.. , bazie.., nowe ubrania i skrzypiace nowoscia buty... zapachy piekacych sie bab i mazurkow.., malowanie jajek..powroty z rezurekcjii... glodni na swiateczne sniadanie... Szynki, biale kielbasy, pieczenie ..salatka jarzynowa.. chrzan pachnacy na caly dom..
A potem laba przez 2 dni.. i nic nie robienie
To byla nowoczesna tradycja.. moich rodzicow...
Teraz pozostala tylko tesknota ... i mizerna namiastka tego co przeminelo... Ale podniosla atmosfere dalo rade zachowac..
  #4  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 20:27
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie jestem tradycjonalistką

toteż pielęgnuję wszelkie świateczne tradycje wyniesione z domu rodzinnego.Lubię nastrój podniecającego oczekiwania na świętowanie, generalne porządki, pisanie i wysyłanie życzeń, dekorowanie mieszkania, przygotowywanie tradycyjnych potraw.Do święcenia -tak jak za czasów dzieciństwa i młodości- chodzimy całą rodziną.Własnoręcznie skrobię wzorki na jajach gotowanych w cebulowych łuskach.Układam bazie , żonkile i gałązki bukszpanu w wazonikach..przygotowujemy nasze serca, ciała i dom na przyjęcie wiosny i zmartwychwstałego Chrystusa.wielkanoc2.jpg
  #5  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 21:15
lawenda's Avatar
lawenda lawenda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 6 536
Domyślnie Jakie to budujące

Wynika z Waszych wypowiedzi, że tradycja w narodzie ma mocne korzenie. To bardzo cieszy i u mnie w domu już się zaczęła gorączka przedświąteczna. Teraz rekolekcje, sprzątanie, mycie okien przed Wielkim Tygodniem, rezurekcje i śniadanie po zmartwychwstaniu to takie podniecające.
  #6  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 21:20
Stanley's Avatar
Stanley Stanley jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Morze
Posty: 1 522
Domyślnie

Ze świąt uznaję tylko kolację wigilijna jedyny dzień świąteczny który lubię.Reszta dzień wolny, weekend.
  #7  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 21:24
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Stanleyu!!!!

Na wigilie to jeszcze musisz troche poczekac.. W miedzyczasie aby przypomniec ci jakie swieta ida to jezeli pozwolisz to rozbije ci jajko na twardo na.. glowie..
  #8  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 21:26
Stanley's Avatar
Stanley Stanley jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Morze
Posty: 1 522
Domyślnie

Jezeli to zrobisz z miłością bliżniego Słowiczko to cóż czyń co musisz.
  #9  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 21:32
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stanley
Jezeli to zrobisz z miłością bliżniego Słowiczko to cóż czyń co musisz.

Ja zawsze rozbijam jajka ludziom na glowach... z milosci..
  #10  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 21:34
Stanley's Avatar
Stanley Stanley jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Morze
Posty: 1 522
Domyślnie

Dobra dobra to akurat było na miękko.
  #11  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 22:21
przyjaciel przyjaciel jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 145
Domyślnie

Tradycja swiat jest stara jak swiat.Sa rozne swieta,oprocz Wielkanocy obchodzony jest tez Pasower (tradycja zydowska).
My chrzescijanie do Swiat Wielkanocnych (w Polsce jest ich dwa dni,w USA tylko jeden dzien chociaz Wielki Piatek jest swiatecznie obchodzony) Zachowujemy pamiec o ukrzyzowaniu Jezusa w czasach bardzo odleglych. Jeden z w/w dyskutantow lekcewazaco juz wyrazil swoj poglad i skupil sie nie na ukrzyzowaniu i Zmartwywstaniu Jezusa , a raczej na tym co go cieszy (ma takie prawo),inni wspmnieli swe rodzinne domy i jak sie do tego przygotowywano. Autorka tematu zapytala "tradycja czy wspolczesnosc ?".
Ja uwazam,ze to jedno ze Swiat chrzescijan,ktore nam przypominaja wszelka bolesc na tym swiecie ,ktora konczy sie zwyciestwem dobra na zlem,spiewa sie nawet zwyciestwem nad szatanem.
Szatanow nam na calym swiecie nie brakuje,ukrzyzowan tez ale jeszcze nie widac ZMARTWYWSTANIA DOBRA.
Warto wiec zastanowic sie jak tego dokonac.
Kosciol uczy nas w tych dniach pokuty i zalu za grzechy,zloczyncy nic sobie w tym czasie nie maja do zarzucenia,my zwykli smiertelnicy spojrzmy na wlasne "JA" i moze tez cos znajdziemy zlego w swym bytowaniu.
Oczywiscie w swieta sie najemy napijemy,moze nie wszyscy i nie to co jedni maja a dla drugich jest niedostepne,chociaz jaja sa wzglednie tanie a pisanki to tradycja.
Do swiat wiec sie przygotujmy tak jak Zydzi tez to czynia przed Pasowerem (wszysko czyszcza i sprzataja),my nie tylko posprzatajmy i przygotujmy jadlo ale tez odpowiednio zadbajmy o swoja dusze.
Niech nadchodzaca niedziela Palmowa bedzie nie tylko marszem tryumfalnym ,potem biczowaniem i ukrzyzowanie ale przypomnieniem czym konczy sie Wielki Post braci Chrzescijan.
Czlowieka da sie ukrzyzowac i z synem tak czlowieczym jak i Bozym to czyniono i nadal sie czyni ale Bog zawsze zwyciezy i ci ,ktorzy w niego nie tylko wierza ale przestrzegaja jego przykazan zawsze zmartwywstaja !
  #12  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 22:23
Stanley's Avatar
Stanley Stanley jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Morze
Posty: 1 522
Domyślnie

O matko
  #13  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 22:31
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stanley
Ze świąt uznaję tylko kolację wigilijna jedyny dzień świąteczny który lubię.Reszta dzień wolny, weekend.

Witajcie!
Rowniez - tak jak i Stanley - najbardziej lubie wigilie,ale nigdy nie potrafilem pojac dlaczego ten wieczor,tak uroczysty,podniosly,tak swiety i wielki - potrafi wywolac u wielu ludzi lzy w oczach?
Przeciez powinnismy sie cieszyc przyjsciem Pana na swiat,a tak nie zawsze jest.Czesto ten wieczor wigilijny "rozkleja" ludzi,szczegolnie,gdy przychodzi nam sie lamac oplatkiem.
Wiele osob,szczegolnie samotnych,bezdomnych,zapomnianych czy tez niechcianych nie lubi wigilii i swiat Bozego Narodzenia.Czasem nawet wrecz nienawidza.I takie opinie tez slyszalem.

Inaczej ma sie rzecz ze Swietami Wielkanocnymi.
I to jest rzecz dziwna,bo przeciez te swieta kojarza sie z umeczeniem Pana i Jego zmartwychwstaniem,a my przyjmujemy je nad wyraz wesolo,juz bez tych lez ukradkiem wycieranych,bez widoku pustego krzesla i spogladania na nie mimochodem.
Jest nam lzej na duszy,umiemy byc jakby dojrzalsi i cieszy nas widok nadchodzacej wiosny,rozwijajacych sie kwiatow,dostrzegamy o wiele wiecej szczegolow niz podczas swiatecznych,zimowych spacerow.
Tak ja to odbieram.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #14  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 22:40
przyjaciel przyjaciel jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 145
Domyślnie

Panie Karolu !
Przeciez to radosc powrotu do zycia - ZMARTWYCHWSTANIE !
Dlatego wszyscy sie cieszymy a w poniedzialek z radosci nawet polewamy sie woda !
Pan nie doznaje tej radosci po wielkim smutku ?
Czy nie raduje sie czlowiek nawet wtedy gdy ustepuje smiertelna choroba jak chociazby po uleczeniu raka ???
Zapytaj Pan ludzi tych co powrocili do zdrowia dlaczego sie raduja.
  #15  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 22:51
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

W różnych kulturach od najdawniejszych czasów ludzie cieszyli się nadchodzącą wiosną, którą odbierali jako zwycięstwo życia nad śmiercią.
Chrześcijańska Wielkanoc jest poniekad kontynuacją tamtych pradawnych pogańskich tradycji i wierzeń, i nie przypadkowo Kościół ustalił jej obchody na wiosnę.
Lubię bazie, świeconkę, dzielenie się jajkiem, kurczaczki, rzeżuchę itd. Lany poniedziałek też
Niemniej jednak Boże Narodzenie wydaje mi się świętem bardziej uroczystym.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
  #16  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 22:56
Anna_Maria_57's Avatar
Anna_Maria_57 Anna_Maria_57 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 1 236
Domyślnie Wyższość Świąt... ;)

Mnie się też wydaje, że Boże Narodzenie jest bardziej uroczyste

Ale Wielkanoc jest bardzo sympatyczna z tymi baziami, zajączkami, pisankami - i Wiosną za oknem.

Kiedyś czytałam, które z obyczajów wielkanocnych z których czasów pochodzą, z czego się wzięły, itp. - nic nie pamiętam :-(( skleroza to okropna rzecz. Choć zawsze sobie powtarzam, że dobrze jest nie pamiętać przykrych rzeczy!
__________________

Twórzmy razem: http://www.wakacje-w-polsce.eu/
Kup ode mnie książkę...
http://www.tanie-czytanie.istore.pl/
__________________________________
"Chcesz zmienić świat - zacznij od siebie"
  #17  
Nieprzeczytane 10-03-2008, 23:21
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Chyba

we wszystkich kulturach powiazanych z obrzadkiem bizantyjskim ..Wielkanoc jest baaaardzo waznym swietem. Obchodzi sie ja niezwykle uroczyscie.. Oczywiscie w ex- wschodniej Polsce, mimo ze bylismy katolikami, tradycje jakby przeciekly do nas ..
Moja rodzina.. ze wschodu byla..ze strony mamy..
Rodzina ze strony taty.. lubi bardziej Boze Narodzenie.
  #18  
Nieprzeczytane 11-03-2008, 02:29
cruella's Avatar
cruella cruella jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wybrzeże
Posty: 106
Domyślnie

Uwielbiam tradycję i co roku jej ulegam, chociaż tak naprawdę wcale mi się nie chce - sprzątam coraz bardziej po łebkach a i kuchnią mniej się przejmuję... Może gdybym nie pracowała i miała więcej czasu.... Prawda jest taka, że będę urządzać tradycyjne święta, póki Mama żyje, bo nie miałabym serca zostawić Jej samej. Ale marzy mi się w taki dzień wiosenny jak dzisiaj, wyjechać gdzieś na Kaszuby z jajkiem i kiełbasą w koszyku, pochodzić na spacery, podglądać budzącą się przyrodę i tak świętować...
  #19  
Nieprzeczytane 11-03-2008, 10:18
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

No cóż.Znowu zwycięży TRADYCJA..
Ale jakże zazdroszczę Basi,która spędzi Święta u Buni.Jakbym mogła,z chęcią dołączyłabym..
Ale Mama ,ale brat z rodziną...wszystko to siwiuteńkie,dla których ja jestem szczenię..no i dzieci..Nie wspominam o 15 -tu ogonach ( męża w to nie wliczam ).
Niby nic nie muszę,ale jak się okazuje - muszę.Tylko z każdym rokiem jakoś mi to gorzej idzie.
  #20  
Nieprzeczytane 11-03-2008, 10:54
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie najmilej wspominam

święta wielkanocne spędzane na wsi w drewnianym domu dziadków..kontakt z budzącą się do życia przyrodą, pieczenie rumianych bochenków w piecu chlebowym, dziadka, który tarł chraz na ławeczce pod krzakiem bzu, wietrzenie pierzyn na płocie i święcenie w małym kościółku..okoliczne baby przynosiły wielkie kosze pełne pachnących boczków,kiełbas, obranych jaj-w brzuchu burczało z głodu, a tu takie smakowite wonie..wielkan.stół.jpg
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Świeta,Święta,... Kazimierz Różności - wątki archiwalne 67 23-12-2009 01:20
Niełatwe święta - komentarze kasia Ogólny 50 25-12-2008 14:15
Tradycja lania. senior A.P. Społeczeństwo - wątki archiwalne 24 26-03-2008 15:23
Babcia i dziadek nie tylko od święta - komentarze Ewunia Ogólny 3 28-10-2007 15:14
Idą wybory, schowaj babci dowód - komentarze Basia. Ogólny 24 03-10-2007 21:09

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:16.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.