menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Zdrowie > Opieka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Opieka Uwaga: ogłoszenia dotyczące opieki nad starszymi osobami należy zamieszczać w dziale ogłoszenia.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #101  
Nieprzeczytane 02-06-2010, 16:56
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie Re

PCV--znakomity preparat w płynie do pielęgnacji ciała leżącej osoby ,przeciw odleżynom
.Z uwagi na wysoką cenę stosować na miejsca szczególnie narażone na otarcia -jest to miejsce w okolicy kości ogonowej ,łokcie jak też pięty.Dostępny bez recepty w aptekach lub w sklepach medycznych.

Polecam również stosować materac przeciw odleżynom ,zmiennociśnieniowy,sprawdza się w praktyce.Jeśli ktoś potrzebuje mogę odstąpić Nowy.


Jak przewrócić ciężko chorego na boki --polecam sprawdzony sposób,przy zmianie pościeli ,podłożyć pod pupę albo podkład zrobiony z prześcieradła lub z długiego ręcznika aby z jednej strony koniec był dłuższy i jeśli będziemy chcieli obrócić na bok,ciągniemy krótszy koniec do siebie i przesuwamy razem z osobą.

Jak zmienić pampers---obracamy pacjenta delikatnie na bok podkładamy zapinamy, obracamy na drugi bok to samo sprawdzając czy nie ma załamań,jeśli są jakieś zaczerwienienia na skórze to proponuję znany TERMENTIOL wprawdzie brudzi ,ale świetnie zabezpiecza skórę która jest bardzo delikatna ,SUDOKREM polecany wyżej niestety potrafi uczulać.

Do pielęgnacji ciała szczególnie dla osób które z różnych powodów ( choćby po radioterapii)nie mogą używać wody polecam preparat Wash crem firmy Tena jest to balsam do mycia na sucho.Proszę pytać o szczegóły.

.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #102  
Nieprzeczytane 02-06-2010, 17:17
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał elizka
Temat opieki nad osobami starszymi i chorymi pojawia się i znika.Szkoda,ze rad tu mało.Spójrzcie ilu ludzi tu zagląda,widać na stronie głównej.No i co znajduje-nic!Wielkie nic.Poza jednym postem- 79,Ditty nie ma nic.
- Jak myć osobę leżącą?
-Jak odwraca się ciężko chorego na drugi bok? Jak zapobiegać zaczerwienieniom skóry?

-Co robić gdy zaczynają się robić odleżyny?
-Czym smarować skórę osoby ciągle leżącej?
Jak prać i czyścić zmoczony tapczanik?Co z prześcieradłami-ile,jakie....
To niektóre pytania zaskakujące opiekunów.
To jakaś tajemnica,że się o tym nie pisze?
Czy ludzie szukający pomocy wstydzą się pytać?
Ja nie rozumiem.

Okruszku! Co to jest wózek do kąpieli?

Jeśli nie nauczysz się i nie dowiesz dziś,to nie będziesz wiedzieć w razie potrzeby!!Takie jest moje zdanie.

A może piszecie o tym na blogach? A może powinniście,ci,którzy wiecie.

Człowiek powinien dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem.
Ja mogę tylko powtórzyć,że 10 lat temu siedziałam i płakałam,bo nie potrafiłam.Obcy ludzie umieli,a ja nie i wstyd mnie chciał udusić.Skąd miałam wiedzieć? Skąd?
Nie zdążyłam się nauczyć.


Co to jest wózek do kąpieli? jest to krzesło na kółkach z dziurą po srodku gdzie woda spływa swobodnie ,a pacjent nie siedzi w wodzie ,stosowany jest dla osób ,które mogą siedzieć ,przekłada się taką osobę ( przy pomocy drugiej ).
Odpowiedź z Cytowaniem
  #103  
Nieprzeczytane 02-06-2010, 22:21
Ritunia's Avatar
Ritunia Ritunia jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Posty: 15
Domyślnie

Cytat:
SUDOKREM polecany wyżej niestety potrafi uczulać.

Miałam szczęście nie spotkać jeszcze osoby, którą Sudokrem by uczulił, ale dzięki Okruszku za rozszerzenie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #104  
Nieprzeczytane 03-06-2010, 21:57
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Witam.Ogromne dzięki Okruszku za Twoje bezcenne porady.
To się nazywa gadanie na temat i do rzeczy.Wszystko co tu napiszesz na pewno się przyda.

Nawet nie słyszałam o balsamach do mycia na sucho.

Napisz jeszcze jak myje się włosy chorej osobie leżącej.
Czy konieczne są do tego specjalne ,nazwę je-fryzjerskie,przybory?

Byłam na stronie,o której wspomniałaś
http://www.samarytanka.com.pl/

Tu jesteś bardziej koleżanką,za co dziękuję.Tam fachowcem i wcale mnie to nie dziwi.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #105  
Nieprzeczytane 04-06-2010, 07:49
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie re

Witaj Elizko pytasz jak myć głowę? można w dwojaki sposób : albo jeśli to możliwe przesuwamy chorego do brzegu łóżka aby głowa była poza poduszką ,podkładamy miskę pod kark i posługując się kubeczkiem myjemy .,jest to trochę kłopotliwe ,ale do wykonania.Natomiast prostszym sposobem jest kupienie w aptece lub w sklepach medycznych szampony do mycia na sucho,ale zalecałabym stosowanie go od czasu do czasu ,bo jednak nic nie zastąpi wody i szamponu.Pozdrawiam serdecznie ,pytaj dalej ,jeśli będę mogła pomóc.życzę dużo zdrowia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #106  
Nieprzeczytane 04-06-2010, 19:47
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Rozumiem jak to można zrobić.Ok,dzięki.
Teraz jeszcze jeden problem- dbanie o stopy,a najbardziej pięty chorej osoby.Tworzy się zgrubiały naskórek i to w szybkim tempie.Pumeks? Krem jak i dla zdrowego-prawda?

Czy ciało chorej osoby myjesz gąbkami czy małymi jakimiś ręczniczkami? To takie jakby przecieranie między kąpielą.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #107  
Nieprzeczytane 04-06-2010, 22:15
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał elizka
Rozumiem jak to można zrobić.Ok,dzięki.
Teraz jeszcze jeden problem- dbanie o stopy,a najbardziej pięty chorej osoby.Tworzy się zgrubiały naskórek i to w szybkim tempie.Pumeks? Krem jak i dla zdrowego-prawda?

Czy ciało chorej osoby myjesz gąbkami czy małymi jakimiś ręczniczkami? To takie jakby przecieranie między kąpielą.


Jeśli chodzi o pięty to po każdym myciu smaruj pięty oliwką ,zmiękcza i nawilża,żadnych pumeksów skóra robi się delikatna i podatna na otarcia.Jeśli chodzi o mycie preferuję gazę ,jest ona bardzo wygodna i szybko wysycha.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #108  
Nieprzeczytane 08-06-2010, 21:56
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie re

Elizko proszę napisz jak sobie radzicie? pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #109  
Nieprzeczytane 08-06-2010, 22:21
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Okruszku!
Ja nie mam pod opieką chorej osoby.Jednak moja bratowa zajmuje się swoją mamą po udarze i po odjęciu jej nogi.
Choroba postępuje w rożne kierunki.
Bratowa wiedzę czerpie z różnych źródeł.
Ja staram się jej pomagać.Są dni,że załamka jest totalna.
Jednak ogromna jest siła miłości do matki.
Teraz role się odwróciły- matka jest jak dziecko.
Nawet nie sposób wszystkiego ogarnąć.
Dopóki będzie trzeba,córka będzie z mamą.
Powtarzam jej Twoje rady.Myślę,że i inni z nich korzystają.
Pozdrawiam Cię Okruszku.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #110  
Nieprzeczytane 09-06-2010, 11:55
delfina's Avatar
delfina delfina jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Kielce
Posty: 183
Domyślnie

Witajcie w tym wątku! Szczególnie zwracam się do Okruszka 999-czy jest możliwe ujęcie w punktach i podanie do wiadomości - pierwszych pomocy: ludźmi starszymi obłożnie chorymi, zanim przyjdzie stała opieka wykwalifikowana? To by była pomoc w nagłej potrzebie niesłychana? Serdeczne pozdrowienia.
__________________
Pieniądze szczęścia nie dają, ale nas w kozi róg często zapędzają...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #111  
Nieprzeczytane 09-06-2010, 16:34
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie re

Witam Delfino nie wiem czego dotyczy pytanie ; to jest temat rzeka ,co cię najbardziej interesuje ,sprecyzuj proszę pytanie ....podam może podstawowe,;jeśli przykładowo pacjent zaczyna zwracać ,- to obracamy go delikatnie na bok pozwalając aby treść wydobyła się na zewnątrz.Proszę pytaj spróbuję pomóc.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #112  
Nieprzeczytane 09-06-2010, 16:53
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie odpowiedzi c.d

Zywienie osoby obłożnie chorej


jeśli nie zalecono inaczej... stosować dietę urozmaiconą wysokobiałkową ,przygotowywać w formie papki,co pozwoli swobodnie połykać.

Należy podawać dużo płynów raczej nie słodkich ( woda mineralna niegazowana )w ilości ok 2,5 litra dziennie ,co zapobiegnie odwodnieniu.

W sytuacji kiedy osoba chora jest nieprzytomna lub jej świadomość jest ograniczona ,musisz zadbać o chgienę jamy ustnej.Do pielęgnacji polecam Nystatynę lub Aphtin.( zmocz gazik jednym z wybranych środków i przetrzyj jamę ustną )kilka razy na dobę unikniemy bolesnych pleśniawek.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #113  
Nieprzeczytane 10-06-2010, 14:58
delfina's Avatar
delfina delfina jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Kielce
Posty: 183
Domyślnie

Witaj okruszku 999! w tym wątku. Bardzo dziękuję za tyle szczegółowych informacji dotyczącej osoby starszej, schorowanej w różnym stopniu. Postaram się sporządzić z tego materiału, skrót dostępny do wykonania pomocy choremu przez seniora z naszego Klubu, w wypadku nagłej potrzeby.Kącik takiej pomocy, może się naprawdę przydać.Przesyłam serdeczne pozdrowienia.
__________________
Pieniądze szczęścia nie dają, ale nas w kozi róg często zapędzają...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #114  
Nieprzeczytane 10-06-2010, 17:05
Asia50 Asia50 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Polska
Posty: 45
Domyślnie

Witam Okruszku
Ja teraz będę czesto odwiedzać ten wątek. Bo kiedyś bywałam tu gdzie teraz jwstem sporadycznie , jak pani H. np. gdzie musiała pojechać. Teraz znajduje sie w szpitalu i muszę tu bywać co dzień, bo córka ich musiała już wracać do pracy.
Przejeżał am watek, bardzo pożyteczne rzeczy tu piszesz.
Ja na razie moim podopiecznym tylko podaje jedzenie, troche posprzątać zajac się pieskiem i poprostu żeby nie byli sami.
Pozdrawiam Ciebie Okruszku i bywających na tym watku.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #115  
Nieprzeczytane 15-06-2010, 16:34
delfina's Avatar
delfina delfina jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Kielce
Posty: 183
Domyślnie

Witam w tym wątku wszystkich ! a szczególnie Okruszka 999, który daje nam pomocną rękę w opiece nad starością, prawda Asiu 50? Tak bardzo przydaje się dobra rada.Jesteśmy silniejsze i pewniejsze a temat ten przestaje być " tabu" Serdeczne pozdrowienia i do usłyszenia....
__________________
Pieniądze szczęścia nie dają, ale nas w kozi róg często zapędzają...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #116  
Nieprzeczytane 15-06-2010, 17:02
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie re

Bardzo dziękuję za pochwały ,ja nic takiego nie robię ,ale jeśli mogę pomóc? dlaczego nie ...chociaż jak na razie nikt nie napisał czy moje rady przydały się komuś.czekam na info.... dla mnie nie ma tematu tabu jeśli ktoś potrzebuje rady to może na priva
Odpowiedź z Cytowaniem
  #117  
Nieprzeczytane 16-06-2010, 01:24
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Okruszku! Badż pewna na 100%,że Twoje rady są naprawdę przydatne.
Łóżko na kółkach,wózek do kąpieli,mycie gazą,stosowanie oliwki na stopy....to się robi!

Oprócz problemów związanych z higieną jest jeszcze sprawa np. spania w dzień i "czuwania" w nocy przez starsze chore osoby.Dlaczego tak się im doba przestawia? Trzeba naprawdę sposobów aby to przesuwać.
Jeszcze trudniej jest z ogromnym pragnieniem starszej osoby,która zmuszona jest przez chorobę do leżenia, do wychodzenia z łóżka i z domu ....a realnie jest to prawie niemożliwe.
Chora nie rozumie jakby swojego stanu.
Czy tłumaczyć,czy za każdym razem ulegać- ubierać,wsadzać na wózek i wywozić na spacer....Raz dziennie to możliwe,jednak mieszkanie w wysokim bloku to bardzo trudna sprawa.
Czasem problemy psychiczne ,poza higieną bywają jeszcze poważniejsze.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #118  
Nieprzeczytane 16-06-2010, 09:14
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał elizka
Okruszku! Badż pewna na 100%,że Twoje rady są naprawdę przydatne.
Łóżko na kółkach,wózek do kąpieli,mycie gazą,stosowanie oliwki na stopy....to się robi!

Oprócz problemów związanych z higieną jest jeszcze sprawa np. spania w dzień i "czuwania" w nocy przez starsze chore osoby.Dlaczego tak się im doba przestawia? Trzeba naprawdę sposobów aby to przesuwać.
Jeszcze trudniej jest z ogromnym pragnieniem starszej osoby,która zmuszona jest przez chorobę do leżenia, do wychodzenia z łóżka i z domu ....a realnie jest to prawie niemożliwe.
Chora nie rozumie jakby swojego stanu.
Czy tłumaczyć,czy za każdym razem ulegać- ubierać,wsadzać na wózek i wywozić na spacer....Raz dziennie to możliwe,jednak mieszkanie w wysokim bloku to bardzo trudna sprawa.
Czasem problemy psychiczne ,poza higieną bywają jeszcze poważniejsze.

Witam ..poruszyłaś ważny problem otóż tak to już jest ,że przestawia się im czas i pora spania,to tak jak przy niemowlęciu,ale niestety tak już to będzie i nic nie da się z tym zrobić.wszystko zależy od zaawansowania choroby ,czy ta osoba jest w miarę kontaktowa ,czy też zupełnie bez żadnej reakcji na bodźce.w tym pierwszym przypadku można stymulować ją do działania np.przełożyć (jeśli to możliwe )na wózek przystawić do okna czy też na balkon- taras patrzenie na rzeczy które się gdzieś obok dzieją ,pobudzają receptory mózgowe można w ten sposób zainteresować chorego światem zewnętrznym postępujemy dokładnie jak przy niemowlęciu .A czy wychodzić na spacer jak najbardziej ,nawet nie zdajemy sobie sprawy,ile dobrego zyskuje taki chory,nam wydaje się ,że nic nie rozumieją ,a tak nie jest.Jeśli chora osoba czuje się kochaną to każdy inny bodziec poza łóżkiem jest czymś wspaniałym .a dodatkowe korzyści lepiej śpi w nocy .Co do częstego picia to dziś już nie ma z tym problemu jeśli chora może sama napić się z buteleczki to dobrze ,a jeśli nie to do butelki włożyć rurkę i sama się napije .a dla lepszego zaśnięcia śpiewać cichutko jakąś ulubioną pieśń czy piosenkę choćby kołysankę jaką nam śpiewano spróbujcie ,zobaczycie za niedługi czas poprawę.Pozdrawiam..... zaczynamy swoje nowe życie od pampersów i kończymy stare życie w pampersie.....niestety
Odpowiedź z Cytowaniem
  #119  
Nieprzeczytane 16-06-2010, 09:37
sarna2's Avatar
sarna2 sarna2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Jastrzębie Zdrój
Posty: 3 770
Domyślnie

Ja opiekuję się 89 letnią Mamą. Mama jest sprawna fizycznie. Mam nieustanny problem z reakcją na jej zachowania.
Ma tendencje do skoków ciśnienia, ale diety nie chce stosować.Uważa ,że jej żałuję , ograniczam.
Podobnie jest z przebywaniem na słońcu .
Jakich sposobów użyć na przekonanie , że wiele rzeczy jest po prostu nie dla niej?
Najgorsze jest to ,że moja psychika siada.
__________________
Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczęśliwym.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #120  
Nieprzeczytane 16-06-2010, 19:10
~gość: Fiona's Avatar
~gość: Fiona
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał lucynna
Ja opiekuję się 89 letnią Mamą. Mama jest sprawna fizycznie. Mam nieustanny problem z reakcją na jej zachowania.
Ma tendencje do skoków ciśnienia, ale diety nie chce stosować.Uważa ,że jej żałuję , ograniczam.
Podobnie jest z przebywaniem na słońcu .
Jakich sposobów użyć na przekonanie , że wiele rzeczy jest po prostu nie dla niej?
Najgorsze jest to ,że moja psychika siada.


Lucynko doświadczenie i praktyka mówi mi ,że jeśli ma ochotę na coś czego jej lekarz zabrania to proszę dać jej to czego chce ,a że ciśnienie skacze tak będzie bo się denerwuje i to jest przyczyną tych skoków ,a jeśli zje to na co ma ochotę czy jej smakuje to cóż może więcej zaszkodzić? przecież wiek ma swoje prawa, a jeśli chodzi o słoneczko to przekomarzanie się nie ma sensu ,ubrać długi przewiewny, bawełniany, rękaw na na głowę kapelusz czy chustkę i niech mama siedzi sobie pod drzewem w parku czy w sadzie.więcej wyjdzie z tego dobrego niż ciągłe denerwowanie siebie i mamy .życzę dużo cierpliwości ,miłości a zobaczysz ,że będzie dobrze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Bogusław Kaczyński w szpitalu - komentarze BUNIA Ogólny 28 10-12-2009 13:47
mieszkanie z osobą starszą Kry_chaa Praca, wolontariat 7 20-12-2008 17:12
Opieka nad osobą starszą na wózku inwalidzkim shandrila Praca, wolontariat 1 13-10-2008 12:39
opieka nad osobą z chorobą Alzheimera marcelka Opieka 8 21-11-2007 21:56
Skandal w szpitalu MSWiA - komentarze POLA Ogólny 18 22-02-2007 23:58

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:12.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.