menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #5881  
Nieprzeczytane 29-10-2017, 12:47
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Wacławie, Ty naukowo, a ja "cytatowo" bowiem jest to portal "Ateista to brzmi dumnie", a więc Zygmunt Freud: "Wiara religijna to stan psychicznej niedojrzałości, religia przypomina dzieciństwo z uwagi na to, że zajmuje miejsce dziecięcych fantazji, które pomagają człowiekowi radzić sobie ze swoją bezradnością." Jakie to mądre stwierdzenie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5882  
Nieprzeczytane 30-10-2017, 09:04
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=1Uuq1OnYdIo
to szkoła norweska i normalność w tamtej kulturze , dla nas wychowanych w purytańskiej kulturze może szokować szczególnie starsze pokolenie.

Pomimo dużych oporów materii i braku przychylności władz wiele osób próbuje poprzez społeczne inicjatywy zmienić nasze podejście , do szeroko pojętej seksualności .Niech kompetentni ludzie o tym mówią a nie ulica czy podwórko.
Dojrzewanie to czas, w którym eksplorujemy siebie i świat. Poznając swoją seksualność zawsze mamy prawo powiedzieć 'nie' w danej sytuacji i nie musimy podawać przyczyny odmowy. Każda osoba ma prawo podejmować własne decyzje, niezależnie od tego co myślą o tym inni. # sexedpl
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-...ie-zawsze.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5883  
Nieprzeczytane 30-10-2017, 15:22
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
.
Dojrzewanie to czas, w którym eksplorujemy siebie i świat. Poznając swoją seksualność zawsze mamy prawo powiedzieć 'nie'
Wacławie, nie żartuj. Seniorzy to czas przeszły, a nie dojrzewania. Zapomnieli już o swojej seksualności. Teraz mają zajmować się eksploracją seksualną? (trudne słowo ta eksploracja- musiałam zajrzeć co to znaczy: penetracja, zgłębianie, szperanie) Oj!! to coś nie dobrego. Mówię zawczasu NIE. Dla seniorów to paciorki w rączki i zdrowaśki. Na zdrowie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5884  
Nieprzeczytane 30-10-2017, 15:32
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 400
Domyślnie

Seniorzy....
to czas na opamiętanie i żal za grzechy....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5885  
Nieprzeczytane 30-10-2017, 16:05
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Siri
Seniorzy....
to czas na opamiętanie i żal za grzechy....
Siri, nieustająco mam czas opamiętania. Grzechów nie mam, to co mam żałować.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5886  
Nieprzeczytane 30-10-2017, 16:16
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 598
Domyślnie

Cytat:
Napisał Siri
Seniorzy....
to czas na opamiętanie i żal za grzechy....

czemu się znęcacie nad Wackiem kiedy on znów zaczął czuć chuć?
I wykazuje chęci eksploratora .
Co w końcu dziwne nie jest bo choćby taki Kutz ekspolorował ze skutkiem w postaci potomka.

moim skromnym zdaniem

Trza wołać HOSANNA!!!
I dzięki ci BOŻE
!!!!
Chłop na schwał z Wacka!
W tym wieku i MOŻE!!!!!
I z sumieniem czystem
Na świat powoła .....ATEISTĘ.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5887  
Nieprzeczytane 30-10-2017, 16:44
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 008
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Ateizm przywraca człowiekowi godność, podnosi z kolan, pozwala racjonalnie (logicznie) myśleć i być normalnym człowiekiem.


Dziwne...przywraca godność.


Godność się ma albo nie ma, to nie ma nic wspólnego z wiarą
lub niewiarą.
To indywidualna cecha człowieka.

A normalność?
Pojęcie względne.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5888  
Nieprzeczytane 30-10-2017, 16:47
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 008
Domyślnie

Cytat:
Napisał Siri
Seniorzy....
to czas na opamiętanie i żal za grzechy....


Siri...ja bardzo żałuję za grzechy.
Głównie za te, które nie popełniłam, gdy był na nie czas.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5889  
Nieprzeczytane 30-10-2017, 22:38
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 400
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
Siri...ja bardzo żałuję za grzechy.
Głównie za te, które nie popełniłam, gdy był na nie czas.

A no ...mądry Polak po szkodzie czyli....coś w ten deseń...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5890  
Nieprzeczytane 30-10-2017, 22:40
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 400
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Siri, nieustająco mam czas opamiętania.


Dobrze ,że nie czas opętania ....
jest powód do radości ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5891  
Nieprzeczytane 31-10-2017, 01:39
Barbara1956's Avatar
Barbara1956 Barbara1956 jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 253
Domyślnie .....

Cytat:
Napisał waclaw46
https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=1Uuq1OnYdIo
to szkoła norweska i normalność w tamtej kulturze , dla nas wychowanych w purytańskiej kulturze może szokować szczególnie starsze pokolenie.

Pomimo dużych oporów materii i braku przychylności władz wiele osób próbuje poprzez społeczne inicjatywy zmienić nasze podejście , do szeroko pojętej seksualności .Niech kompetentni ludzie o tym mówią a nie ulica czy podwórko.
Dojrzewanie to czas, w którym eksplorujemy siebie i świat. Poznając swoją seksualność zawsze mamy prawo powiedzieć 'nie' w danej sytuacji i nie musimy podawać przyczyny odmowy. Każda osoba ma prawo podejmować własne decyzje, niezależnie od tego co myślą o tym inni. # sexedpl
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-...ie-zawsze.html


Ani głupi Stuhr ani ta druga głupia baba nie powinni wymądrzać się na temat seksu. Czy oni coś wiedzą na ten temat ? Oni jedynie wiedzą , że za wszystko trzeba płacić a za seks przede wszystkim. Czy ktoś jest jeszcze na tyle naiwny aby wierzyć, że w tym światku ktoś daje dupy za darmo? O tej ważnej sferze życia trzeba mówić z młodymi ludźmi ale powinni to robić odpowiedni ludzie. Wacławie, teraz pojechałeś po bandzie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5892  
Nieprzeczytane 31-10-2017, 09:31
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Temat ateizmu stał się ostatnio tematem publicznym z uwagi na dziwną reakcję kurator Nowak która uważa że otwartość debaty publicznej na uniwersytetach powinna być ograniczona. Jak trudno określić w co faktycznie wierzy 98 % polskich katolików .Danymi statystycznymi zajął się Piotr Szwajcer i naprawdę jest to zabawne że portal ateista pełni rolę edukacyjną rzeszy naszych parafian.

Przytoczę niektóre dane statystyczne dotyczące wyznawców katolicyzmu w Niebo wierzy 38% ,piekło31% a w diabła 28% w sąd ostateczny 39%. Świadczy to o tym że ta wiara jest powierzchowna a zwiększanie godzin religii nic nie daje jest to strata czasu młodych ludzi. Nie lepiej jest z podstawowym kanonem religii jak śmierć Chrystusa na krzyżu 48% wierzy ,w niepokalane poczęcie 38 %.,lepiej jest z zmartwychwstanie bo 47 %.

Często wierzący jako argument w dyskusji przytaczają Hitlera jako ateistę a czy jest tak naprawdę czy to jeden z Polskich mitów .Na to pytanie stara się odpowiedzieć Piotr Szwajcer . https://www.youtube.com/watch?v=oetEGg4
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5893  
Nieprzeczytane 31-10-2017, 10:38
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Wczoraszy tekst dotyczący akcji społecznej sexedpl i posty przez was napisane świadczą że nikt do końca nie przeczytał tekstu w WO nie oglądnął 1 minutowych filmów i nad tym się nie zastanowił.

W polskich domach prawie nie rozmawia się o seksie. Część rodziców - aż 37 proc. - jest skrępowana, by mówić o tym ze swoimi dziećmi. 20 proc. 18-latków nie wie, że uprawiając seks na stojąco, można zajść w ciążę lub myśli, że nie można. Prawie połowa 18-latków nie potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące budowy ciała i nie wie, jak można zarazić się chorobami przenoszonymi droga płciową - wynika z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych.

Kto jej to powie? Jeżeli przygotowujesz się do rozmowy o seksie ze swoim dzieckiem, zachęcamy do zapytania specjalisty jak to zrobić. Innym rozwiązaniem jest zaproszenie do szkoły Twojego dziecka profesjonalnej grupy edukatorów seksualnych. Możesz również dać dziecku numer anonimowej infolinii. http://ponton.org.pl/pl +22 635 93 92 piątki 16.00-20.00

Jako przykład na początku , podałem jak to wygląda w szkole Norweskiej bo tam żyją ludzie i jest dużo emigrantów z polski a dzieci ich chodzą tam do szkoły a życie jest na wyższym poziomie jak w naszym kraju.Temat stary jak świat rodzice mają przekazać wiedzę o sexie swoim dzieciom a nie podwórko.Jak wyście to robili ??? Okazuje się że nie za-bardzo dobrze bo problem mamy dalej z tą edukacją jeszcz w drugim pokoleniu .

Siri uderzyła w nutkę modnego dzisiaj klerykalizmu i straszy
grzechami zwraca uwagę na opętanie a pomoc w wypadku zajścia w ciążę wnuczki będzie egzorcysta.Mało skuteczne i dla naiwnych.

Lila dywaguje nad pojęciem godność ,jest to słowo nawet w konstytucji III RP. Czy może nas dziwić??? .Nie wierzący nie musi oddawać pokłonów bożkom ,też nie musi froterować podłogi kolanami zachowuje się normalnie w towarzystwie hierarchów Kościołów czy Związków Wyznaniowych /patrz Melania Tramp/. Wystarczy wejść na YouTube i zobaczyć migawki z ojcem Rydzykiem lub naszych lady w oficjalnych wizyt w Watykanie. Co napisał Wankabor :Ateizm przywraca człowiekowi godność, podnosi z kolan, ....

Barbara1956 Jak przeczytasz spokojnie, to się przekonasz co proponują WO by temat sexu w szerokim zakresie zaistniał w świadomości społecznej , nawet podany jest numer infolinii gdzie można zadzwonić i się poradzić. By o sprawie mówiono ,twarzami akcji muszą być ludzie znani , jest XXI w ,stąd organizatorzy nie sięgają po zasoby z Klubu Senior Cafe .
O wszystkim można spokojnie rozmawiać a w szczególności o edukacji seksualnej , bo jest z nią beznadziejnie w sklerykalizowanym coraz bardziej kraju.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5894  
Nieprzeczytane 31-10-2017, 11:00
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 400
Domyślnie

[quote=waclaw46

[B]Lila[/b] dywaguje nad pojęciem godność ,jest to słowo nawet w konstytucji III RP. Czy może nas dziwić??? .Nie wierzący nie musi oddawać pokłonów bożkom ,też nie musi froterować podłogi kolanami zachowuje się normalnie w towarzystwie hierarchów Kościołów czy Związków Wyznaniowych /patrz Melania Tramp/. Wystarczy wejść na YouTube i zobaczyć migawki z ojcem Rydzykiem lub naszych lady w oficjalnych wizyt w Watykanie. Co napisał Wankabor :Ateizm przywraca człowiekowi godność, podnosi z kolan, ....

/QUOTE]. Ateista odrzuca istnienie Boga,a jeśli się nie uznaje również instytucji wyznaniowych to ciekawi mnie w jakim celu się je odwiedza i o czym można rozmawiać z ich przedstawicielami? Chyba nie rozmawiają ze sobą o światopoglądzie?
Ja tu widzę jakąś dziwną i zastanawiającą mnie od jakiegoś czasu sytuację.....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5895  
Nieprzeczytane 31-10-2017, 17:20
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Odwiedzanie meczetu kościoła synagogi pagody buddyjskiej jest związane z elementem poznawczym ,mamy wtedy wyobrażenie jak miejsce kultu wygląda. Też różnice są zauważalne w kulcie /oklaski po kazaniu/ . Każde takie miejsce stworzone przez człowieka można zobaczyć i porównać z tym co się czytało .Widzimy jak ewoluowały style architektoniczne ,malarstwo sakralne , tak samo idziemy do muzeum oglądnąć wystawę .

Są też wrażenia estetyczne i poznawcze oglądając Akropol lub inne miejsce kultu .Siri po co chodzi się na koncerty organowe organizowane w Katedrze Oliwskiej ? Dla tego co lubi muzykę organowa jest to duże przeżycie estetyczne .Wzrok widzi symetrię uszy harmonię można tego niem widzieć ,życie takich ludzi jest według mnie uboższe.Jan Sebastian Bach - Toccata i fuga d-moll , sama posłuchaj. https://www.youtube.com/watch?v=DquxPwY91MI

Miejsc w których jest czas i miejsce na dyskusję jest dużo od forów internetowych np. kluby KIK http://krakow.kik.opoka.org.pl/ czy spotkania organizowane przez partie polityczne czy organizacje pożytku publicznego . Każdy może w zależności od potrzeb zorganizować sobie czas i wymienić poglądy na jakiś interesujący go temat . Trzeba raz się przełamać iść i zabrać głos i zacząć się czymś interesować ,starość to nie narzekanie na zdrowie to aktywne życie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5896  
Nieprzeczytane 31-10-2017, 19:39
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 400
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Siri po co chodzi się na koncerty organowe organizowane w Katedrze Oliwskiej ? Dla tego co lubi muzykę organowa jest to duże przeżycie estetyczne .Wzrok widzi symetrię uszy harmonię można tego niem widzieć ,życie takich ludzi jest według mnie uboższe.Jan Sebastian Bach - Toccata i fuga d-moll , sama posłuchaj. https://www.youtube.com/watch?v=DquxPwY91MI

.

Miałam na myśli spotkania rządowe z hierchami kościoła....
zauważyłam ,że wszyscy ze wszystkimi mają wspólne ,,interesy ".....omawiane często gęsto w cztery oczy....

Czyli coś ich jednak jednoczy mimo ateizmu lub innego wyznania...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5897  
Nieprzeczytane 01-11-2017, 10:44
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Siri księża są też ateistami nie w dosłownym tego znaczeniu.Pisałem już że ksiądz/kapłan to normalny zawód tak jak psycholog. Rozmowy w cztery oczy się nie komentuje "po czynach mnie poznacie" to co widzimy że " tron z ołtarzem " to jedność .To wzajemne wspieranie się powoduje że rosną nastroje antyklerykalne a hierarchom kościelnym wydaje się że im już wszystko wolno .
To co dawniej słowo " parafianin " przestarzałe ,powracają ortodoksi , podobna sytuacja występuje w islamie .

W wczorajszym wystąpieniu Piotra Szwajcera była wzmianka o dekalogu i https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TB...spoleczne.html prof. dr hab.Michale Wojciechowskim . Zastosowanie Dekalogu do dzisiejszego życia społecznego.https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TB...iawl-2009.html Własność prywatna w Biblii

Rolę Dekalogu w systemie etyki biblijnej15 można porównać do konstytucji w państwie. W sposób dość kompletny Dekalog reguluje stosunek ludzi do Boga (I, II i III przykazanie), do bliźniego (IV, V, VI z IX, VIII) i do rzeczy materialnych (VII z X), łącząc przykazania w jeden system. Jeśli przepisy konstytucji stosować należy bezpośrednio,16 to tym bardziej prawo Boże. Dlatego w tych analizach dążyć należy do bezpośredniej konfrontacji przykazania z zastaną sytuacją. Jak zatem w świetle Dekalogu można ocenić obecne życie społeczne w Polsce i Europie? I drugie pytanie: jakie zasady ustrojowe i prawne odpowiadałyby dziesięciu przykazaniom? Typowe podejście do Dekalogu jest rozszerzające i indywidualistyczne. Tu podejmę, przeciwnie, raczej odczytanie węższe, ale społeczne.

Ale większość jest za emeryturami ale jako chrześcijanin powinien sprawę przemyśleć i przejść na utrzymanie przez swoje dzieci , jak w systemie Chińskim . 500+ ,otrzymywanie wsparcia na zasadzie jednym zabiera się w podatku a innym daje jest też niechrześcijańskie .
Trzeba dekalog raz z komentarzami przeczytać wtedy się oczy otwierają co nas może czekać. Ale jest przestroga znana z literatury renesansowej : "Nową przypowieść Polak sobie kupi,Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5898  
Nieprzeczytane 02-11-2017, 10:35
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Episkopat dogadał się z rządem PiS w sprawie religii, która będzie przedmiotem maturalnym.
- Episkopat dostał od rządu czytelny sygnał i zapewnienie, że matura z religii będzie - mówi "Wyborczej" jeden z biskupów.
Potwierdził to publicznie biskup Marek Mendyk, przewodniczący komisji wychowania katolickiego Episkopatu (biskup, który najbardziej intensywnie ...


Potem przyjdzie kolej na Baśnie braci Grimm O krasnoludkach i sierotce Marysi.

Wczorajsze reminiscencje , Dziady – spotkanie z przodkami http://www.dziennikpolski24.pl/aktua...7114,26115236/
Dziady – bardzo stary i jeden z bardziej znanych obrzędów Słowian (a także Bałtów), występujący w poszczególnych regionach również pod nazwami takimi, jak zaduszki, Radecznica, pominki. Święto jest obchodzone do dziś przez Rodziewiczów, a dotyczy składania hołdu zmarłym przodkom......Więcej https://slowianskibestiariusz.pl/zyc...swieta/dziady/

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 02-11-2017 o 10:49.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5899  
Nieprzeczytane 02-11-2017, 10:42
Siri's Avatar
Siri Siri jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Posty: 24 400
Domyślnie

https://sjp.pl/parafianin

parafianin
przestarzałe: człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5900  
Nieprzeczytane 02-11-2017, 12:27
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał Siri
https://sjp.pl/parafianin

parafianin
przestarzałe: człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony

Odeszłam od chrześcijaństwa, bowiem jestem Polką-Słowianką i moja godność nie pozwala mi być "parafianinem".
.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:46.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.