menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 11:58
basialwica's Avatar
basialwica basialwica jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 7 649
Domyślnie Nasze grzechy i grzeszki


Szkoci są skąpi, Hiszpanie leniwi, a Francuzi jedzą żaby - to przesądy.

Skądś siś jednak biorą i tak w każdej plotce tkwi ziarenko prawdy, tak i w każdej nacji - coś dla niej charakterystycznego.

Czy jednak istnieje w ogóle coś takiego jak narodowy charakter ? A jesli tak, to co szczególnego jest w nas, Polakach?

W Polsce trudno to zauważyć, bo brakuje tła, na którym moglibysmy się wyróznić.W multikulturowej Wielkiej Brytanii wręcz przeciwnie: widać to jak na dłoni.

Polaków grzech pierwszy to, co w tej materii najbardziej rzuca sie w oczy, to oczywiście wszczynanie rozrób i awantur po pijaku. Wszelkiego rodzaju zaczepki i obrzucanie innych obelgami w tyleż błogim i bezpiecznym, co i błędnym przekonaniu, że oni nas nie rozumią.

W istocie nie ma chyba w Wielkiej Brytanii człowieka, który nie wiedziałby, co znaczą polskie przekleństwa i nie umiał dopasować ich do własciwej grupy narodoościowej.

Grzech drugi to tzw. pasienie gapia. Rzecz w nie dyskretnym zerkaniu czy spozieraniu kątem oka, ale w gapieniu sie na innych bez obciachu i cienia zażenowania. Czy to na ulicy, czy w metrze, czy autobusie. Tutejsze obiekty szczególnie sa na to wrazliwe, z miejsca - i bez racji- odbieraja to jako przejaw agresji.

Grzech trzeci to - uparta niechęć do do tutejszych konwenansów, jak np. znamiennego pytania " co słychać?" czy pozdrawiania sąsiadów, których co prawda widujemy codziennie, ale z którymi nie było nam nigdy dane upić sie przy grillu.

Niechęć dla niechęci jak sztuka dla sztuki.

Nie lubimy Murzynów, bo są czarni: Chinczyków, bo jest ich za dużo; Hindusów, bo mają sklepy; muzułmanów, bo islamują ; Turków, bo sprzedaja kebaby; Żydów, bo maja banki; Brytyjczyków, bo myślą, że są od nas lepsi; Rumunów i Bułgarów, bo sa od nas gorsi i wreszczie inych Polaków, bo mówią, że lepiej od nas zarabiają.

Nie uśmiechamy się, nie jesteśmy mili i nie integrujemy się.

Ostatnio edytowane przez basialwica : 30-09-2009 o 15:11.
  #2  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 13:11
Mavronka Freydis's Avatar
Mavronka Freydis Mavronka Freydis jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Haifa(חֵיפָה)
Posty: 807
Domyślnie

Powyzsze to w nawiazaniu do serialu "Londynczycy" czy wlasne obserwacje?
  #3  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 13:20
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Bardzo trafne obserwacje z czystego życia wzięte i dotyczące na ogół nowo przybyłych,trudno jest im przyjąć do akceptującej wiadomości inne kultury i obyczaje -nie mogą się powstrzymać od porównywania i oceniania. bo zasiedzeni emigranci, szczególnie o inteligenckiej proweniencji mają bardziej otwarte spojrzenie na innych .Polacy czyli my jesteśmy w gruncie rzeczy dość prowincjonalni i co za tym idzie malo otwarci na innych i średnio gotowi do przyjęcia obyczajów kraju pobytu ale z biegiem lat ...z biegiem dni..Zauważam korzystna zmianę wśród np. młodych wykształconych ludzi ci są zupełnie inni od opisanych powyżej.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #4  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 13:36
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie BLwico !

Może BeLewico ?
Czyżby powszchna spowiedź przez internet !
Ktokolwiek jest tu bez grzechu ? Nie lubiłę spowiedzi, tym bardziej nie widzę sensu spowiedzi przez internet.Po spowiedzi nie czułem nigdy ani dobrze. Ciekawsze grzechy omijałem, szedłem w zaparte.Zapominałem ? Tak jak i teraz.
Codziennie przechodze od razu do rachunku sumienia. Pytam się np. co bym zrobił na miejscy RP ? i od razu się rozgrzszam. Bo wiem, że nie zobaczę tam PiS`, ani na tym świecie. W niebie też go chyba nie znajdę. Idę od razu niżej. Tam jest przynajmiej ciepło i ciekawe towarzystwo. No i browarek tam jest, piekielnie mocny. Nie mówiąc o wodzie piekielnej. Trzeba przecież ugasić czymś piekielne pragnienie.
  #5  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 13:37
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

basialwica
Cytat:
Polaków grzech pierwszy to, co w tej materii najbardziej rzuca sie w oczy, to oczywiście wszczynanie rozrób i awantur po pijaku. Wszelkiego rodzaju zaczepki i obrzucanie innych obelgami w tyleż błogim i bezpiecznym, co i błędnym przekonaniu, że oni nas nie rozumią.

W istocie nie ma chyba w Wielkiej Brytanii człowieka, który nie wiedziałby, co znaczą polskie przekleństwa i nie umiał dopasować ich do własciwej grupy narodoościowej.

Brytyjczykom też nic nie brakuje. Jakiś czas temu była w seniorku dyskusja na temat zachowania anglików w Polsce. Restauratorzy krakowscy nie chcą Angików obsługiwać bo zaczepiają gości wyzywają, szczają (przepraszam za dosadność). O ile pamiętam dość rozwinięty temat był. Może uda mi się go odszukać.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #6  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 13:43
sarna2's Avatar
sarna2 sarna2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Jastrzębie Zdrój
Posty: 3 770
Domyślnie

Mnie dziś zbulwersowłay takie tytuły:
Ma czworo dzieci z własną córką. Teraz jest podejrzany o dziecko z wnuczką
Pedofil, morderca złapany przez policję po 12 latach
Przez siedem lat gwałcił i bił swoje córki
Ojciec wraz ze znajomymi wykorzystywał seksualnie swoje małe dzieci
Wywiózł do lasu dwoje dzieci i wykorzystał je seksualnie. Wszystko nagrał.

To tytuły wiadomości z mojej RSS.
Czy to sa grzechy Polaków? czy międzynarodowe?
__________________
Nawet cień przyjaciela starczy by uczynić człowieka szczęśliwym.
  #7  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 13:43
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał basialwica
Nie uśmiechamy się, nie jesteśmy mili i nie integrujemy się.

A po co sie usmiechac??? Do kogo?? Do Brytyjczykow ktorzy uwazaja sie za lepszych od nas???
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #8  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 14:02
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
A po co sie usmiechac??? Do kogo?? Do Brytyjczykow ktorzy uwazaja sie za lepszych od nas???
Do wszystkich, niech sobie myślą, co chcą, nie powinno to nas specjalnie zajmować
Wśród naszych cech narodowych widzę skłonność do histeryzowania i kompleksy (ach, co oni sobie o nas myślą?!).
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
  #9  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 14:32
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Miałem dużo do czynienia z zagranicznikami wszelkich nacji, w szczególności z anglofonami, i po dłuższym pobycie wśród nich (jeszcze w latach `70) stwierdziłem, że wiem o świecie więcej niż oni i przestałem mieć wobec nich poczucie niższości.
Byli materialnie wyżej ode mnie, ale nie inteligentniejsi. To mi pozwalało się czuć tam dobrze, bez poczucia niższości.
Czasami, z głupia frant, zadawałem im naiwne pytania z historii. Takiej nieznajomości przedmiotu wśród nich nie spodziwałem się. Musiałem im np. demonstrować, że w Polsce mówi się po polsku i jakie są różnice między polskim a rosyjskim.Mimo, że czasem mieli wyższe wykształcenie niż ja.
  #10  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 14:48
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Do wszystkich, niech sobie myślą, co chcą, nie powinno to nas specjalnie zajmować
Wśród naszych cech narodowych widzę skłonność do histeryzowania i kompleksy (ach, co oni sobie o nas myślą?!).


Ja tam sie usmiecham wlasnie na wszelki wypadek

Nawet do zaby

Ale tutaj Brytyjczycy bardzo sa nie mili i daleko im do usmiechow. Sa bardzo bufonowaci. To sa wlasnie ich grzeszki.

Za to maja dobry zwyczaj ( i tego nauczyli Amerykanow) aby po udziale w przyjeciu podziekowac jeszcze raz pani domu poprzez wyslanie malej karteczki albo po prostu zatelefonowanie.
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
  #11  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 15:02
Mavronka Freydis's Avatar
Mavronka Freydis Mavronka Freydis jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Haifa(חֵיפָה)
Posty: 807
Domyślnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
Brytyjczykom też nic nie brakuje. Jakiś czas temu była w seniorku dyskusja na temat zachowania anglików w Polsce. Restauratorzy krakowscy nie chcą Angików obsługiwać.
O Anglikow najlepiej zapytac Lotyszow i Litwinow. To tam trafiaja spragnieni najbardziej wymyslnych przygod Brytyjczycy. Ale wszystko zaczna sie duzo, duzo wczesniej. Zdziczenie obyczajow nastepuje juz podczas nauki w primary school (szkole podstawowej) gdzie program edukacyjny siega dna. Zdarza sie, ze uczniowie kontynulujacy edukacje w secondary schools dopiero tam zaczynaja uczyc sie pisac i czytac. Anglicy, aby zdobyc minimum wiedzy skazani sa na edukacje w drogich prywatnych szkolach. Wiekszosci rodzin nie stac na placenie czesnego wiec doroslejacy mlodzian ma zasob wiedzy na poziomie polskiego dziesieciolatka. Jak zachowuje sie taki prymityw po spozyciu wiekszej ilosci alkoholu pokazala telewizja BBC. Obsikiwanie pomnikow i chodzenie po ulicy nago to najmniej szokujace fragmenty reportazu. Prawdziwy pokaz chorej umyslowosci odbywa sie na zamknietych przyjeciach w knajpach. Zeby nie wywolac obrzydzenia napisze tylko, ze "zabawa" zaczyna sie od doodbytniczych wlewow roznych mieszanek alkoholu. Pozniej pokaz dzikiego szalenstwa rozkreca na calego. Niestety calemu widowisku asystuja mlode miejscowe dziewczyny. Rece opadaja.
  #12  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 15:20
ewelina55 ewelina55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: wroclaw
Posty: 4 311
Domyślnie

Ja dość często przebywam w środowisku niemieckim i nigdy nie miałam takiego odczucia, że jestem "gorsza".
Nawet nie tak dawno rozmawiałam z pewną Niemką o stereotypach. I to właśnie ona stwierdziła, że my jesteśmy bardzo inteligentni, gościnni, mili etc., a te mity o Polakach, to tworzą sami Polacy. Napewno jest grupa w każdym społeczeństwie, która psuje prawdziwy pozytywny wizerunek.
A my naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Zostawmy te kompleksy i pokażmy, że nie jesteśmy smutasami.
Uśmiech bardzo integruje. A gdziekolwiek jesteśmy, to manifestujmy nasze dobre wykształcenie, maniery, bo naprawdę nie jesteśmy zaściankiem Europy.
A dwa lata temu odwiedziła mnie kuzynka z mężem Amerykaninem i jego matką. Byłam bardzo dumna, że mogłam im pokazać jak żyjemy, jak mieszkamy, jakie mamy zabytki i kulturę. Do tego, nie było żadnej bariery w porozumiewaniu się. Bo my Polacy znamy języki, a do tego nasza cecha gościnności jest porażajaca.
  #13  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 15:27
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie

Naszym narodowym grzechem było i jest, iż wszystkim naokoło chcemy pomagać, a potem dostajemy porządnego kopala.
  #14  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 15:30
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
basialwica


Brytyjczykom też nic nie brakuje. Jakiś czas temu była w seniorku dyskusja na temat zachowania anglików w Polsce. Restauratorzy krakowscy nie chcą Angików obsługiwać bo zaczepiają gości wyzywają, szczają (przepraszam za dosadność). O ile pamiętam dość rozwinięty temat był. Może uda mi się go odszukać.
Ale to nie jest o Brytyjczykach tylko o nas .Jak zwykle odbojnie piłeczki to także typowe dla naszych grzechów i grzeszków prowincjonalnych
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #15  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 15:31
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał sagela
Naszym narodowym grzechem było i jest, iż wszystkim naokoło chcemy pomagać, a potem dostajemy porządnego kopala.
Naprawdę wszystkim i wszędzie- a może po prostu nie wiemy kiedy komu i jak???
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
  #16  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 15:41
ewelina55 ewelina55 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: wroclaw
Posty: 4 311
Domyślnie

Potwierdzam, że były jakieś incydenty z Anglikami w tle. Przez Wrocław się przewija bardzo wielu obcokrajowców [ w tym również Anglików] i nie przypominam sobie żadnych excesów.
  #17  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 15:43
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 012
Domyślnie

Narodowe cechy ?
1) Polak katolik - każda uroczystość państwowa poprzedzona mszą, demonstrowanie wiary,
2) ponuractwo - zacięte twarze, brak uśmiechu, nieprzychylność do grup, które się np dobrze bawią
3)w każdej większej grupie podział na my i oni
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
  #18  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 15:57
Rozia's Avatar
Rozia Rozia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 1 329
Domyślnie

Zgadzam sie z Babka Gratka - PONURADZTWO!
Przyjezdzam do Polski raz do roku,na dwa,trzy tygodnie.I to jest pierwsze,co we mnie uderza - nikt sie do nikogo nie usmiecha.Tak,po prostu,bez przyczyny.Ja przez pierwszych kilka dni w Polsce "lece rozpedem" i usmiecham sie zwyczajnie,do kazdego,tak jak tutaj,w Niemczech.I po kilku dniach mi to mija,bo czuje sie jakos dziwnie - ludzie na mnie patrza jak na glupia,wiec sie dostosowuje.
  #19  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 16:01
basialwica's Avatar
basialwica basialwica jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 7 649
Domyślnie

Cytat:
Napisał Babka Gratka
Narodowe cechy ?
1) Polak katolik - każda uroczystość państwowa poprzedzona mszą, demonstrowanie wiary,
2) ponuractwo - zacięte twarze, brak uśmiechu, nieprzychylność do grup, które się np dobrze bawią
3)w każdej większej grupie podział na my i oni
Prosze podać przykład integracji. Nie znamy ego pojęcia w przeciwieństwie do Greków, Romów czy Turków.
Jesteśmy zaazdrosni i zawistni.
Przypomniał mi się dowcip.
Chodzi po świecie Pan Bóg i widzi płaczącego farmera.
Dlaczego płaczesz- pyta Bóg
A bo sąsiad ma 10 krów a ja mam taką dużą rodzine i mam 1.
A ile byś chciał mieć ? Oj przydało by sie z 5 I dostał pięć krów.
Idzie Pan Bóg dalej i widzi płczącego rolnika. Dlaczego płaczesz? A bo sąsiad ma 10 koni a ja jednego. A ile chiałbys mieć- pyta Bóg
Daj Boże 10 i dostał rolnik 10 koni.
Idzie Pan Bóg przez Polske i widzi jak pastuszek płacze. Sąsiad ma 10 owieczek a on 1. A ile byś chciał
A żeby on nie miał ani jednej....

To jest dowcip który zasłyszałam dawno temu i niestety jest nadal aktualny.
  #20  
Nieprzeczytane 29-09-2009, 16:19
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

ROZIA
ja z twoim stwierdzeniem się nie zgadzam
Byłem 1974 w odwiedzinach w niemczech fiatem 125
nikt z ładnego osiedla domków jednorodzinnych
gdzie mieszkała moja kuzynka [Pade Born]
w nocy wybito mi przednią szybę
a o uśmiechach daj sobie spokój
lub spychania mnie na skrajny pas autostr.
bo tam moje miejsce nie mówiąc
pozdrowienia
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Nasze i nie nasze kwiaty w naszym obiektywie Mar-Basia Fotografia 4866 17-11-2020 15:44
. . . Nasze PPS-y ...cz. II tar-ninka Hobby, pasje 505 17-05-2010 09:32
Nasze emerytury Ibir Emerytura, renta, ZUS 89 18-08-2009 19:33
Nasze spotkania szekla Łódź 71 17-04-2009 21:37

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:37.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.