menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Humor, zabawa > Humor, zabawa - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Humor, zabawa - wątki archiwalne Humor, zabawa - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 16:27
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Panetony kupuje się również na Wielkanoc.W tym roku widziałam je w krakowskich sklepach-nawet te nadziewane kremem ajerkoniakowym.Są faktycznie długotrwałe,ale dość ciężkie i kaloryczne-mają sporo masła,bakalii,a także kremu w zależności od rodzaju.
  #22  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 16:32
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie byłam na tradycyjnym

włoskim obiedzie światecznym,faktycznie dań wiele,przeważały ryby i gady morskie,jako mięso były kotlety jagnięce.Ziemniaków nie podawano,zamiast nich pieczoną polentę.Oprócz kilku rodzajów panetone było znakomite tiramisu na deser,win bez liku i limoncello -paskudny likier cytrynowy.Jednym z dań były flaczki,ale inaczej niż u nas podane/grubsze paski w sosie pomidorowym zapiekane,posypane oczywiście parmezanem- nawet zjadliwe/.
  #23  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 16:34
smerfeta's Avatar
smerfeta smerfeta jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: dollny śląsk
Posty: 392
Domyślnie

Oj,oj, to nie dla mnie!zakazany owoc!A może jest coś na polepszenie nastroju?Coś tęsknego mi w duszy gra...?
__________________
Życie jest smerfne !
  #24  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 16:35
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Jezeli sie nie myle Niko to

Cytat:
Napisał nika
Panetony kupuje się również na Wielkanoc.W tym roku widziałam je w krakowskich sklepach-nawet te nadziewane kremem ajerkoniakowym.Są faktycznie długotrwałe,ale dość ciężkie i kaloryczne-mają sporo masła,bakalii,a także kremu w zależności od rodzaju.

Na Wielkanoc kupuje sie "Colombe"..

Tu przepis niestety po wlosku ale jezeli ktos chce juz ja koniecznie zrobic to.. sluze tlumaczeniem..

http://www.sottocoperta.net/pasqua/colombina_pasqua.asp
  #25  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 16:54
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie To ja już wolę

swój keks. Ciasta jest w nim jedynie tyle, żeby się bakalie w kupie trzymały! A skład ciasta to jajka, cukier i mąka - bez żadnego tłuszczu, proszku do pieczenia i innych takich Ten keks się nie starzeje! Zapytacie Basię i Małgosię po niedzieli, co?
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
  #26  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 17:01
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie oba rodzaje ciast

widziałam przed jednymi i drugimi świetami.Golomba ma kształt gołębia o ile sie nie mylę.colomba03m.jpga na wierzchu płatki migdałów.Ja lubię zwykłe panetony ,bez bakalii.panettone-ii.jpg.Włosi sa zachwyceni różnorodnością naszych ciast światecznych-serniki,pierniki,makowce,szarlotki,torty,mazurki etc
  #27  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 17:03
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Często sprzedaje je się w tzw. zestawie z butelką szmpana w przepieknych opakowaniach.
  #28  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 17:09
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Ewito

nasz keks nie jest zbyt dobrym porownaniem... Jest zupelnie innym ciastem.. Panettone jest baaaaaardzo wyrosniete , miekkie i olbrzymie... Wyglada jak wielka drozdzowa baba z olbrzymimi dziurami.. Tradycyjne panettone ma tylko rodzynki. Te z kremami sa ostatnimi wynalazkami i nie wszyskim smakuja..( np mnie nie)
Tu przepis na domowe Panettone robione w maszynie do chleba. Ta maszyna to jest super wynalazek dla domowych "Piekarzy".. Nie wiem czy ktos ja z was ma ?
Oczywiscie sluze tlumaczeniem ewentualnie..

Acha ..jeszcze jedno..To ciasto wcale nie jest bardziej kaloryczne od innych jakie znam..

"Difficoltà: ricetta laboriosa
Tempi: preparazione - qualche ora
...........cottura - 50 minutii



Farina bianca - 800 g
Lievito - 15 g
Burro - 150 g
Uova intere - 2
Albumi - 4
Zucchero - 400 g
Canditi assortiti - 80 g
Uvetta sultanina - 50 g
Zucchero vanigliato - 25 g
Sale - un pizzico
Latte - 60 ml


Il giorno prima, in una ciotola, sciogliere il lievito e un quarto della farina nel latte tiepido. Dare all'impasto una forma arrotondata, coprirlo con un tovagliolo e lasciarlo lievitare, in un luogo asciutto e non freddo, per tutta la notte.
Il giorno dopo riprendere l'impasto, lavorarlo a lungo sulla spianatoia con 100 g di farina e qualche goccia di acqua tiepida; poi coprirlo con un tovagliolo e farlo lievitare al caldo per circa 2 ore.
A questo punto ripetere l'operazione usando altri 100 g di farina e aggiungendo acqua tiepida quanto basta per rendere l'impasto morbido ed elastico. Farlo lievitare per circa 3 ore.
Nel frattempo far rinvenire l'uvetta in acqua tiepida per almeno 20 minuti.
Poco prima di riprendere l'impasto far sciogliere il burro in un tegamino su fiamma molto bassa per evitare che frigga, lasciandone da parte un po' per ungere la tortiera; poi sciogliere anche lo zucchero e un pizzico di sale in poca acqua, sempre su fiamma molto bassa, aggiungendo, lontano dal fuoco, le uova intere ed i bianchi. Imburrare una pirofila da forno alta e stretta.
Riprendere adesso l'impasto e tornare a lavorarlo con il resto della farina aggiungendo, poco alla volta, il burro sciolto e il miscuglio di zucchero e uova. Lavorare a lungo l'impasto inserendoci verso la fine anche le uvette, ben strizzate ed infarinate e i cubetti di frutta candita. Disporlo nella pirofila, coprirlo con un tovagliolo e lasciarlo lievitare per almeno 3 ore.
Accendere il forno e regolarlo su 180° C. Mettere il dolce in forno solo quando la temperatura è quella giusta e farlo cuocere per circa 45 minuti o fino a quando si è ben colorato o la superficie è diventata bruna. Farlo raffreddare a testa in giù per evitare che le uvette e i canditi si depositino sul fondo.
Quando si è raffreddato si può cospargere con zucchero vanigliato, se gradito.
  #29  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 17:28
smerfeta's Avatar
smerfeta smerfeta jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: dollny śląsk
Posty: 392
Domyślnie

Oj,co wy z tymi ciastami?Nie samym ciastem żyje człowiek!Ja wolę pierogi(dobre były dziś u teściowej!)oj,to też ciasto!
__________________
Życie jest smerfne !
  #30  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 17:32
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

A może jednak po kieliszku czerwonego winka.Zapraszam.5906868831228.jpgBo juz sie za słodko zrobiło,a winko dla zdrowia.
__________________
1.-"Prawda jest taka, że ludzie dzielą się na przyzwoitych i kanalie, oba rodzaje człowieczeństwa są po obu stronach."
/maja59- senior/

  #31  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 17:36
smerfeta's Avatar
smerfeta smerfeta jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: dollny śląsk
Posty: 392
Domyślnie

Dzięki,to jest to.Chętnie wypiję lampeczkę.
__________________
Życie jest smerfne !
  #32  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 17:54
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie Byłam dziś na faworka!

I Wam podrzucam półmiseczek!
  #33  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 17:57
enia60's Avatar
enia60 enia60 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: małopolska
Posty: 19 448
Domyślnie

Ewito marzę właśnie o takim keksie,wkrótce mam małą uroczystość dla takich co nie lubią ciast z masami ,proszę o przepis z sekretami pani domu bo one dopiero gwarantują ,że wszystko się uda
  #34  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 19:25
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Winko dobre na sen,chętnie wypiję lampeczkę.
  #35  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 20:36
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 62 125
Domyślnie

Wpadłam do Was ....muszę odpocząć od tej dyskusji o antysemiżmie, polityce itp.....faworki apetyczne, winko też się przyda, może ukoi nerwy....albo się dopiero wnerwię....
  #36  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 20:41
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

Uff nareszcie dotarłam do baru .
Faworki, super bardzo lubię , dostanę ?
Mały procencik tez by sie przydał , zasłużyłam dzisiaj
__________________
  #37  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 20:48
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Tarninko! Tajemnicza istoto! Nie piszesz czym zasłużyłaś na ten procencik. Faworkami sie częstuj, myślę że jednak Kadarka to do innych potraw. Może ajerkoniaczek lub wermut?
  #38  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 20:51
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

Nie będę się chwalic ,wstydze się hihih
A napiłabym się drinka z becherovką, jak mozna .
__________________
  #39  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 20:57
destiny's Avatar
destiny destiny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Posty: 12 004
Gaduła Hanka ! Ja chcę te faworki !

HB...nawet nie wiesz jakiego narobiłaś mi smaku tymi faworkami
Sama nie mogę zrobić, a kupne to już nie to !
Jadłam na kolację śledzie w śmietanie...a czułam te faworki...ale jazda !
__________________
You never have this day again...
  #40  
Nieprzeczytane 11-01-2008, 20:57
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie Przepis na keks jest super prosty!

I żadna to tajemnica, więc podam tutaj. Proporcja jest następująca: na 1 jajko przypada 5 dag cukru i 5 dag mąki. Czyli - jeśli z 3 jaj, to po 15 dag i tak dalej. A jedyna tajemnica polega na bardzo dużej ilości bakalii.
Jajka ubija się z cukrem (ja to robię w malakserze) i później, nie przerywając mieszania po trochu dodaje się mąkę. Można dodać zapach arakowy lub rumowy. Dodaje się bakalie i wstawia do nagrzanego (220 stopni) piekarnika na ok. 1 godziny. Wszystko. Ponieważ ciasto jest bardzo lekkie, jak widać z przepisu, więc bakalii powinno być na tyle dużo, żeby je tylko otoczyć tym ciastem. Ono bardzo ładnie rośnie w piecyku. A bakalie, to zarówno orzechy, migdały, figi, daktyle, jak śliwki suszone, morele, skórka pomarańczowa, rodzynki, słonecznik - cokolwiek wpadnie pod rękę. Im większa rozmaitość, tym lepiej.
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
BAR u SUNSHINE cz.XX Sunshine Humor, zabawa - wątki archiwalne 516 04-02-2008 18:01
BAR u SUNSHINE cz. XV Sunshine Humor, zabawa - wątki archiwalne 517 19-12-2007 07:14
BAR u SUNSHINE cz.XI Sunshine Humor, zabawa - wątki archiwalne 503 09-11-2007 22:18
BAR u SUNSHINE cz.X Sunshine Humor, zabawa - wątki archiwalne 503 28-10-2007 12:53
BAR u SUNSHINE cz.IX Sunshine Humor, zabawa - wątki archiwalne 501 17-10-2007 15:48

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:30.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.