menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności > Różności - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności - wątki archiwalne Różności - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 21:59
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie Potrzebuje porady prawnika- bardzo prosze


Dzisiaj wreszcie udalo mi się namowic moich współlokatorów na wystapienie ze spóldzielnii mieszkaniowej. Mam pytanie do miłego ( milej prawniczki). Mamy tzw fundusz remontowy .Podczas dzisiejszego spotkania ze spółdzielnią okazalo sie że , zrobili tyle różnych rzeczy w moim domu-ze glowa mała. Mamy , oprócz jednego lokatora prawo własnosci lokalu, od 2004 roku. I tu pytanie czy nasze pieniadze z tego funduszu powinny byc gromadzone na naszym odr ebnym koncie i w mysl jakiej ustawy- jeżeli w ogóle.Spóldzielnia jak to spóldzielnia zrobiła bardzo mało....
  #2  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:04
chickita's Avatar
chickita chickita jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: wieś
Posty: 3 710
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Dzisiaj wreszcie udalo mi się namowic moich współlokatorów na wystapienie ze spóldzielnii mieszkaniowej. Mam pytanie do miłego ( milej prawniczki). Mamy tzw fundusz remontowy .Podczas dzisiejszego spotkania ze spółdzielnią okazalo sie że , zrobili tyle różnych rzeczy w moim domu-ze glowa mała. Mamy , oprócz jednego lokatora prawo własnosci lokalu, od 2004 roku. I tu pytanie czy nasze pieniadze z tego funduszu powinny byc gromadzone na naszym odr ebnym koncie i w mysl jakiej ustawy- jeżeli w ogóle.Spóldzielnia jak to spóldzielnia zrobiła bardzo mało....
A czy mogę odpowiedziec mimo, że nie jestem prawnikiem?
__________________
  #3  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:05
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Jasne- nie wygłupiaj sie,dla mnie te przepisy sa tak niejednoznaczne...NAPISZ
  #4  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:08
chickita's Avatar
chickita chickita jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: wieś
Posty: 3 710
Domyślnie

opłaty wnoszone przez właścicieli lokali dziela sie na koszty zarządu nieruchomością wspólną i koszty obciązające lokal. Na te pierwsze składają się zaliczka bieżąca na zarządzanie nieruchomością wspólną i zaliczkę na fundusz remontowy.
Dodam tu. Na te pierwsze to energia np z klatki schodowej ale drugie konto musi byc na własnie ten fundusz remontowy, bez tego ani rusz. Własnie kopię w papierach żeby Ci dac podstawe prawna i mam cichą nadzieję, że odnajdę.
__________________
  #5  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:12
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Chickita- ja nic nie rozumiem, mamy miec obowiazek zalozone osobne konto, czy nie?Ale z tego co z trudnoscia zrozumiałam to tak...

Ostatnio edytowane przez babciela : 05-05-2009 o 22:14. Powód: blad
  #6  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:14
chickita's Avatar
chickita chickita jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: wieś
Posty: 3 710
Domyślnie

Wszystko co dotyczy finansów wspolnot mieszkaniowych jest w Ustawie o własności lokali w art.18 ust.1. Czyli co zarząd jest zobowiązanyprowadzic dla każdej nieruchomości wspólnej, określonej przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólna oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów oraz rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
__________________
  #7  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:16
chickita's Avatar
chickita chickita jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: wieś
Posty: 3 710
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Chickita- ja nic nie rozumiem, mamy miec obowiazek zalozone osobne konto, czy nie?Ale z tego co z trudnoscia zrozumiałam to tak...
Tak Elu, jak najbardziej dwa konta bo inaczej to jest niezgodne z prawem. Jedno konto to bieżące a drugie to remontowe. Pamietajcie o uchwale jakie sumy na to konto wplacacie. Skarbówka kocha braki uchwał.
__________________
  #8  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:18
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Tak, ale wspolnota mieszkaniowa my będziemy od tego miesiaca, natomiast do tej pory bylismy w Spółdzielni- majac prawo własnosci lokalu. i chodzi o to czy my mieliśmy obowiązek miec zalozone konto osobne juz w2004 roku, czyli z chwila nabycia prawa własnosci
  #9  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:21
chickita's Avatar
chickita chickita jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: wieś
Posty: 3 710
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Tak, ale wspolnota mieszkaniowa my będziemy od tego miesiaca, natomiast do tej pory bylismy w Spółdzielni- majac prawo własnosci lokalu
Tam tez powinny byc dwa fundusze. Muszę poszperac bo tu jestem mało zorietowana. Już szukam.
__________________
  #10  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:28
chickita's Avatar
chickita chickita jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: wieś
Posty: 3 710
Domyślnie

Chyba mam? W telegraficznym skrócie.
Do ustanowienia wspólnoty(formalnie: do zastosowania ustawy o własności lokali) konieczne jest wyodrębnienie własności wszystkich lokali położonych w danym budynku(co nastąpiło). Dodatkowym warunkiem jest fakt, że wszyscy muszą zrezygnowac z członkostwa w spóldzielni. Dopiero wtedy, automatycznie, z mocy prawa - wspólnota mieszkaniowa. Art. 25, który umozliwiał wcześniejsze utworzenie wspólnoty z woli właścicieli liokali, zostal uchwalony.
Podstawa: art.26 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
__________________
  #11  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:30
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

To juz wszystko mamy. Nie wiemy tylko o tym koncie
  #12  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:31
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Ja też od niedawna jestem właścicielem mieszkań w spółdzielni mieszkaniowej i płacę dość wysoki czynsz na który składa się:
zimna woda
ciepła woda
co
co-stała
eksploatacja
fundusz remontowy
podatek
i to wszystko płacę na jeden rachunek bankowy.
Co i woda jest raz w roku rozliczana, ale pozostałe składniki czynszu cały czas bardzo idą do góry....a nic kompletnie nie remontują....kiedy zapytałam prezesa dlaczego....odpowiedział mi, że nie mają funduszy...
  #13  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:31
chickita's Avatar
chickita chickita jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: wieś
Posty: 3 710
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Tak, ale wspolnota mieszkaniowa my będziemy od tego miesiaca, natomiast do tej pory bylismy w Spółdzielni- majac prawo własnosci lokalu. i chodzi o to czy my mieliśmy obowiązek miec zalozone konto osobne juz w2004 roku, czyli z chwila nabycia prawa własnosci
Konta osobne powinny byc założone jesli zostały spełnione warunki z mojego 10 postu. Przynajmniej tak by to należało rozumiec. Bo cała reszta podlega ustawie o spóldzielni mieszkaniowej(post 10 podstawa prawna i tam jest wszystko o tym)
__________________
  #14  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:34
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Tak, to jednak spoldzielnia miala racje. dziekuje bardzo, chickita. Pozdrawiam.E
  #15  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:35
chickita's Avatar
chickita chickita jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: wieś
Posty: 3 710
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Tak, to jednak spoldzielnia miala racje. dziekuje bardzo, chickita. Pozdrawiam.E
Mam nadzieję, że jest za co i ze sie przydałam. Pozdrawiam A.
__________________
  #16  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:37
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Ja mysle , że taka prywatyzacja jednak oplaca sie. Przynajmniej nie bede miala wyrzutów sumienia, że utrzymuje darmozjadów. i wgląd we własne pieniade. A najbardziej opłacalna jest prywatyzacja bloku...Bardzo Ci dziekuje , Chickitko (dobrze napisałam zdrobnienie?)
  #17  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:38
chickita's Avatar
chickita chickita jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: wieś
Posty: 3 710
Domyślnie

Cytat:
Napisał jp50
Ja też od niedawna jestem właścicielem mieszkań w spółdzielni mieszkaniowej i płacę dość wysoki czynsz na który składa się:
zimna woda
ciepła woda
co
co-stała
eksploatacja
fundusz remontowy
podatek
i to wszystko płacę na jeden rachunek bankowy.
Co i woda jest raz w roku rozliczana, ale pozostałe składniki czynszu cały czas bardzo idą do góry....a nic kompletnie nie remontują....kiedy zapytałam prezesa dlaczego....odpowiedział mi, że nie mają funduszy...
Jp to regulują przepisy o spóldzielniach mieszkaniowych i jeśli tak jest w ustawie to kicha bedzie jeden rachunek. Co do wydatków, jako lokator spóldzielni każdy ma prawo wglądu do wydatków. Męczą ich monity i skargi, jak masz siłę to możesz spróbowac.
__________________
  #18  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:43
Jadzia P. Jadzia P. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Polska
Posty: 12 324
Domyślnie

Na oddzielny rachunek jedynie płacę czynsz z garaż który znajduje się pod....placem zabaw dla dzieci i coś po zimie bardzo się zalał.
Jutro idę do prezesa by mi go naprawili, bo samochód trzymamy na parkingu zamiast w zawilgoconym garażu...
Zobaczymy czy i jak naprawią...
  #19  
Nieprzeczytane 05-05-2009, 22:48
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Ja miałam silę , i dzisiaj było widaz na ich pys.... szczescie. Ale tez się napisałam...
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Mamo, zaakceptuj mnie, prosze... destiny Rodzina bliższa i dalsza 151 16-03-2012 23:37
Prosze o pomoc! Anna 46 eSenior 44 09-03-2009 11:52
Prosze o pomoc:) blondniki26 śląskie 8 29-10-2008 19:35
prosze o pomoc!!!!!! szerszen eSenior 3 25-10-2008 01:18
pomozcie znalezc,prosze elusia Różności - wątki archiwalne 9 16-07-2007 23:04

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:58.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.