menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Praca > Emerytura, renta, ZUS
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 26-02-2010, 10:34
Asia-56 Asia-56 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Lublin, Polska
Posty: 2
Smutny odmowa ZUS


Witam serdecznie, proszę o wsparcie kogoś, kto wygrał z ZUS batalię o wcześniejszą emeryturę. Właśnie dostałam decyzję odmowną, nie uznano mi 15 lat w war. szczególnych na stan. kierownika mimo, że stanowisko jest w wykazie A Dział XIV poz.24. Może ktoś ma już za sobą podobne doświadczenia - proszę o coś pozytywnego!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 26-02-2010, 10:43
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał Asia-56
Witam serdecznie, proszę o wsparcie kogoś, kto wygrał z ZUS batalię o wcześniejszą emeryturę. Właśnie dostałam decyzję odmowną, nie uznano mi 15 lat w war. szczególnych na stan. kierownika mimo, że stanowisko jest w wykazie A Dział XIV poz.24. Może ktoś ma już za sobą podobne doświadczenia - proszę o coś pozytywnego!
Asia witaj.
Napisałaś skrótem myślowym a raczej szyfrem i pewnie nawet ktoś bardzo oblatany nie potrafi odpowiedzieć na takie pytanie. Mało danych. Z pewnością na decyzji jest jakie drogi odwoławcze są. Musi tam być możliwość odwołania się do Sądu Pracy. Złóż odwołanie. Za to nic nie płacisz.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 26-02-2010, 11:01
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Asiu, mój towarzysz życia sądził się z ZUS-em, ponieważ też pracował gdzie obowiazywały szczególne warunki, ponieważ zajmował kierownicze stanowisko,i nie miał w okresie tej pracy w oddzielnej rubryce listy płac dodatku za szkodliwe warunki, o czym powinno być wspomniane w angażu i umowie o pracę, niestety nie wygral sprawy, skorzystał w ub roku ze specjalnej ustawy dla mężczyzn 60 letnich,i poszedł na emeryturę
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 09:37
helena62's Avatar
helena62 helena62 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: okolice Szczecina
Posty: 10 871
Domyślnie

Witam , mam pytanie czy w osobie ktorej już raz przeliczano emeryturę w wieku 60 lat teraz gdy pracuje na 1/2 etatu należy się ponowne przeliczanie po 30 stu m-cach pracy?. W Zusie powiedziano że nie należy sie. To mam pytanie czy ta ustawa /po 30 stu m-cach pracy emeryta obowiązuje ?
__________________
“Szczęście pojawia się, gdy to, co myślisz, mówisz i robisz jest w harmonii.”...Gandhi
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 09:49
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał helena62
Witam , mam pytanie czy w osobie ktorej już raz przeliczano emeryturę w wieku 60 lat teraz gdy pracuje na 1/2 etatu należy się ponowne przeliczanie po 30 stu m-cach pracy?. W Zusie powiedziano że nie należy sie. To mam pytanie czy ta ustawa /po 30 stu m-cach pracy emeryta obowiązuje ?
Z tego co kiedyś wyczytałem, to należy się ale po kolejnym przekroczeniu progu emerytalnego. Emerytura przyznana jako wcześniejsza i następne progi np. 60 lat 65 lat z innych przepisów emerytalnych. ale pewnie po przekroczeniu ostatniego progu i dalszej pracy już ponowne przeliczenie nie przysługuje. Nie wiem czy to wystarczająco wyłuszczyłem.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 01-03-2010, 09:56
Tesara's Avatar
Tesara Tesara jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 2 868
Domyślnie

Heleno62, aby skorzystać z tego przeliczenia musi być wyższy wskaźnik podstawy ( nawet o niewielki ułamek procentowy). Do podstawy muszą być tez wliczone zarobki chociażby z jednego dnia pracy już na emeryturze.
Czasem tak bywa, że mimo przepracowania wymaganych 30 miesiecy nie sie udowodnić wyższych zarobków
Ale możesz sobie co kwartał doliczyć staż pracy i w związku z tym podwyższyć emeryturę. Nie będą to wielkie kwoty, ale jednak coś.
W ubiegłym roku w maju, miałam tak przeliczoną emeryturę. Wskaźnik wzrósł o 0,02% ale cała emerytura była już ustalona od nowej kwoty bazowej i zyskałam na tym sporą kwotę.
__________________
http://tesara.flog.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 02-03-2010, 07:10
helena62's Avatar
helena62 helena62 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: okolice Szczecina
Posty: 10 871
Domyślnie

Dziękuje za odpowiedzi myśle ze już to wszystko rozumię, milego dnia
__________________
“Szczęście pojawia się, gdy to, co myślisz, mówisz i robisz jest w harmonii.”...Gandhi
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 12-07-2010, 09:50
kciuki kciuki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: podkarpacie
Posty: 25
Domyślnie

Proszę i ja o podpowiedź co robić?
Emerytura
1) Renta od lutego 1991, trzykrotnie poprawiane naliczanie w miarę napływu informacji do ZUS z zakładu pracy o dochodach , brak ubruttowienia wskaźnika podstawy wymiaru i wskaźnika świadczenia:podstawa:odpowiedź ministra pracy i polityki socjalnej na zapytanie nr 2476 VI kadencji.
2)Emerytura od marca 2005r,wskaźnik podstawy wymiaru nie ubruttowiony(Tj taki sam jak renty)emerytura od nowe kwoty bazowej tylko w części socjalnej.
3)Odmowa przeliczenia emerytury z nową kwotą bazową po ukończeniu 60 lat mimo nieprzerwanej pracy od 2005 r do chwili obecnej mimo odprowadzania składek(rocznik 1949 kobieta).
4)Brak odpowiedzi ZUS na prośbę o przeliczenie emerhytury na wniosek z 2006r.
Sprawa jest w Sądzie Apelacyjnym...niedługo rozprawa -jak mam ją przedstawiać chcąc wygrać?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 08-08-2010, 19:10
kciuki kciuki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: podkarpacie
Posty: 25
Domyślnie Czy tu nikt chcący doradzić nie zagląda?

Witajcie, znów uśmiecham się prosząc o doradę....moja apelacja o przeliczenie wcześniejszej emerytury z ubruttowieniem wkażnika podstawy wymiaru emerytury odrzucona
Czy mam szansę na skargę kasacyjną?Czy zna ktoś sumiennego i niedrogiego radcę prawnego który by mi ją napisał? Czy później ten sam radca musi mnie reprezentować gdyby skarga została przyjęta przez SN?
Dziękuję za pomoc
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 08-08-2010, 20:21
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

kciuki
Cytat:
Czy tu nikt chcący doradzić nie zagląda?
Pewnie zagląda, ale piszesz zbyt ogólnikowo i trudno dociec o co chodzi. Przepraszam ja nie potrafię tego dociec.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 08-08-2010, 21:35
kciuki kciuki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: podkarpacie
Posty: 25
Domyślnie

Witaj Tadeusz-ZUS odmówił mi przeliczenia wcześniejszej emerytury po przepracowaniu ponad 30 miesięcy mimo ,że wcześniej informował ,że takie przeliczenie będzie możliwe gdy ukończę 60 lat.Niestety jestem rocznik 49 i mimo że od 2005 roku pracuję ZUS nie chce mi przeliczyć emerytury tylko wyliczyć "nową"...która jest dla mnie niekorzystna i nie zwiększy mi emerytury, ponieważ od 1991 roku byłam na rencie i jeśli mogłam pracować to tylko na pół etatu.Odwołując się od decyzji znalazłam sporo błędów w ustalaniu mej renty a potem emerytury, najważniejszy to brak podwyższenia wskażnika podstawy wymiaru i wysokości świadczenia przy "ubruttowieniu" renty w 1991-92r co zaniżyło świadczenia..od 1991r mam ten sam wskaźnik podstawy wymiaru.Mimo "zaciskania pasa" by opłacić adwokata -przegrałam w obu instancjach.Szukając podobnych przypadków znalazłam...odpowiedzi na zapytania nr 6329 i nr2486
oraz interpelację 5700.Stąd moja prośba co jeszcze mogę zrobić?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 08-08-2010, 21:55
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

kciuki
Nr zapytań interpelacji nic mi nie mówią, tak jak artykuły i paragrafy w jakimś kodeksie, skąd te zapytania wytrzasnęłaś, czego dotyczyły, do kogo skierowane?
Masz przeliczoną część socjalna i raczej nic więcej nie wywojujesz, ale próbować można. Życzę powodzenia
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 08-08-2010, 22:50
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Cytat:
Napisał kciuki
Witajcie, znów uśmiecham się prosząc o doradę....moja apelacja o przeliczenie wcześniejszej emerytury z ubruttowieniem wkażnika podstawy wymiaru emerytury odrzucona
Czy mam szansę na skargę kasacyjną?Czy zna ktoś sumiennego i niedrogiego radcę prawnego który by mi ją napisał? Czy później ten sam radca musi mnie reprezentować gdyby skarga została przyjęta przez SN?
Dziękuję za pomoc

Radzę zgłosić się do najbliższego Biura Adwokackiego. Za niewielkie pieniądze możesz otrzymać poradę prawną - jednorazową, co wcale nie oznacza, że ten adwokat ma Cię reprezentować w Sądzie. Do prowadzenia sprawy wynajmujesz adwokata jakiego zechcesz, jeżeli w ogóle chcesz mieć adwokata. Radca prawny nie zajmuje się sprawami sądowymi.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 08-08-2010, 22:55
kciuki kciuki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: podkarpacie
Posty: 25
Domyślnie

Dotyczą tego właśnie "ubruttowienia" wskaźnika , którego to ZUS jeszcze innym Osobom nie naliczył ale w Ich sprawach toczyły się sprawy w Sądzie Najwyższym i Posłowie słali te zapytania do Ministerstw.Nie mam właśnie przeliczonej części socjalnej...odmówiono mi jej przeliczenia! Stąd moje odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 08-08-2010, 22:58
kciuki kciuki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: podkarpacie
Posty: 25
Domyślnie

Witaj Koziorożcu...oj sporo mej niskiej emerytury kosztowała mnie kancelaria adwokacka polecona...i jaki efekt..przegrana i pewnie skargi kasacyjnej już się nie da wnieść bo jakieś ograniczenia,,??
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 08-08-2010, 23:00
kciuki kciuki jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: podkarpacie
Posty: 25
Domyślnie

A te porady za niewielkie pieniądze już były...i niewiele mi dały...bo gdybym wiedziała ,że taki będzie finał nie korzystałabym z kancelarii adwokackiej...ech...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 19-03-2012, 08:01
sosenka sosenka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: podkarpacie
Posty: 1
Domyślnie

Asiu jestem tu nowa i dlatego dopiero dzisiaj przeczytałam Twoje pytanie. Mój mąż wygrał z ZUS sprawę pracy w szczególnych warunkach. Sprawa była w sądzie , byli powołani świadkowie, którzy w tym samym czasie pracowali co mój mąż, była też opinia biegłego z inspekcji pracy.Warto sądzić się z ZUS tym bardziej, że za to nie płaci się a można wygrać
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 09-05-2012, 13:31
matisek matisek jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 26
Domyślnie

Z ZUS-em chyba jeszcze nikt nie wygrał. Myślę, że warto się zabezpieczyć i nie liczyć tylko na emeryturę. Co mogę polecić z własnego doświadczenia? Inwestowanie w monety. Cenne kruszce są w dobie kryzysu dosłownie cenne, a tendencja wzrostowa ich wartości powinna się jeszcze długo utrzymać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 02-06-2012, 12:16
Anna G's Avatar
Anna G Anna G jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Austria
Posty: 7 362
Uśmiech

Chyba sie mylisz, coraz wiecej ludzi wygrywa sprawy sadowe przeciwko ZUS-owi. Przydklad: meza szwagier, po wielu latach pobierania renty, zostal jej pozbawiony, oddali sprawe do sadu i wygrali, dostali odszkodowanie i zalegle renty, wystarczylo na kupienie nowego auta. Trzeba probowac, czytalam wlasnie, ze coraz wiecej spraw ZUS przegrywa!
__________________
Zycie bylo piekne..., ale do pewnego momentu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Dyżur w ZUS dla Użytkowników Senior.pl admin Zaproszenia 6 01-04-2009 21:44
Zus wuere'le Emerytura, renta, ZUS 3 29-09-2008 20:35
Pismo Do Prezesa Zus boleslaw_p Emerytura, renta, ZUS 38 08-08-2008 22:20
Pomocy Zus!!! MARIUSZ Emerytura, renta, ZUS 14 10-09-2007 20:33
Odnowiony ZUS? - komentarze filipekx52 Ogólny 0 31-07-2007 03:03

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:02.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.