menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Podróże, turystyka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #61  
Nieprzeczytane 06-11-2008, 17:37
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie Naród który ...

Naród, który nie szanuje swej przeszłości
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości.

Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego - ale niestety nie podano kiedy i gdzie wypowiedziane lub napisane.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #62  
Nieprzeczytane 07-11-2008, 14:33
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Uwaga "Akcja burzenia cerkwi - 1938" w TVP Polonia ...

dzisiaj, 7/XI o godzinie 15:10.
Niestety - tak było.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #63  
Nieprzeczytane 07-11-2008, 17:18
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Jest świetna książka Jacka Kolbuszewskiego "Kresy".Pisze w niej:"...na kresach znajdujących sie w rękach rosyjskich, narastać poczęły tendencje antypolskie, które za sprawą bolszewickich agitatorów, samozwańczych rewolucyjnych komisarzy, ale także działań z wyrafinowaniem zaplanowanych, przemieniły się w otwartą rzeź "polskich panów".Jej ofiarą padali zresztą nie tylko owi panowie.Agresja ta dotyczyła również drobnomieszczańskiej inteligencji, oficjalistów, a także Żydów."
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #64  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 18:56
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie Miasteczko Bełz

Może dzisiaj przypomnę piosenkę związaną z ostatnią wojną:

http://icsx.pl/?id=1&name=euON0HfV0x...iasteczko_belz
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #65  
Nieprzeczytane 13-11-2008, 09:24
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie i żaden Prezydent RP i żaden rząd IIIRP ...

Cytat:
Napisał nutaDo
Jest świetna książka Jacka Kolbuszewskiego "Kresy".Pisze w niej:"...na kresach znajdujących sie w rękach rosyjskich, narastać poczęły tendencje antypolskie, ..."
... nie chce podjąć działań dla zatrzymania tych tendencji kultywowanych w państwach powstałych po rozpadzie ZSRR.
Poprawność polityczna zamiast uczciwości historycznej.

Jakby zapomniano o polskości Kresów.
Jakby nie wiedziano, że tym bezimiennym polskim bohaterem, który pochowany jest w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a któremu składają hołd wszystkie delegacje państwowe i zagraniczne, jest młody obrońca Lwowa i Kresów Wschodnich.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #66  
Nieprzeczytane 15-11-2008, 21:42
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

W wyborach na Litwie trzy mandaty zdobyła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie.Stawiają nowemu rządowi postulat zwrotu ziemi, odebranej mieszkającym na Litwie Polakom.
Jest to warunek współpracy.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #67  
Nieprzeczytane 15-11-2008, 21:48
araad araad jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Europa
Posty: 672
Domyślnie

Ale ta poprawność polityczna działa w obie strony.Wrocław Szczecin Śląsk Pomorze Mazury.Warto o tym też pamiętać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #68  
Nieprzeczytane 15-11-2008, 23:30
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Dolny Śląsk, Pomorze, Warmia i Mazury nie mają wartości zamiennej dla Wilna i Lwowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #69  
Nieprzeczytane 16-11-2008, 12:27
araad araad jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Europa
Posty: 672
Domyślnie

Januszwm owszem dla mnie mają.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #70  
Nieprzeczytane 16-11-2008, 12:56
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie araad - to wątek o Kresach w historii Polski ...

Cytat:
Napisał araad
Cytat:
Ale ta poprawność polityczna działa w obie strony.Wrocław Szczecin Śląsk Pomorze Mazury.Warto o tym też pamiętać.
Cytat:
Januszwm owszem dla mnie mają.
i o tym jak ich polskość zachowana jest współcześnie.
Nie o rewindykacji i zmianie granic

Kresy są fundamentalnym źródłem naszej narodowej tradycji.
Jeszcze na wileńszczyźnie, ziemi nowogródzkiej, Polesiu, Wołyniu, Podolu trwają miasta i miejscowości - perełki polskiej kultury i architektury.
To ziemia naszych poetów, pisarzy, malarzy, wodzów zwycięskich walk - przez lata PRL przemilczana a w nowej Rzeczypospolitej jakoś nie przypominana.
Nawet przez Towarzystwa turystyczne, wydawałoby się pielęgnujące tradycje krajoznawcze, mające w swoich statutach zapisany szacunek i kontynuowanie swoich historycznych korzeni.

araad napisz o poznanych miejscach na Kresach Wschodnich i Południowych - zapraszam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #71  
Nieprzeczytane 16-11-2008, 13:21
BarbarkaM's Avatar
BarbarkaM BarbarkaM jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Włoszczowa,Polska
Posty: 141
Uśmiech Kresy

Witaj.Moje "korzenie"wzięły początek na Wileńszczyznie/w Wilnie urodził się Tata/.Mama na obecnej Białorusi.Obydwoje już nie żyją.Ja urodziłam się już/po ich przyjeżdzie/w centraalnej Polsce.Jeśli masz ochotę,napisz do mnie.Może być w "seniorku".Mam też adres e-mailowy i GG.Jestem też zalogowana na "NK".Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #72  
Nieprzeczytane 16-11-2008, 14:03
araad araad jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Europa
Posty: 672
Domyślnie

Januszwm
Mam rodzinę teraz to jest Białoruś okolice Grodna i lidy jak również część mieszka w Wilnie jeszcze trochę w Rydze miałem okazję przeszło miesiąc podrózować po tych okolicach i poznawać właśnie rodzinę.Pomijam wątek rodzinny bo to są innego rodzaju wspomnienia to na Litwie to co mnie się rzuciło w oczy to ogromna niechęć Litwinów do Polaków.We Lwowie byłem ale tylko turystycznie byłem widziałem i tyle.
Zdaję sobie sprawę ze nie nawołujesz do zmiany granic, swoją wypowiedzią chciałem Tobie tylko zwrócić uwagę ze sprawa nie jest prosta jeżeli ja w końcu stary facet i z rodzina na wschodzie nie pała specjalnym sentymentem do tych terenów to co można wymagać od młodzieży dla której to prehistoria.Moim zdaniem pozostaje tylko podróż sentymentalna i pamięć ze żyli tam nasi przodkowie.Pozdrawiam.
Ps Byłem tez tam na chrzcinach i podane tam jedzonko to poezja
Odpowiedź z Cytowaniem
  #73  
Nieprzeczytane 16-11-2008, 16:52
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Nie znam kresów i nie chcę się mądrzyć, ale ostatnio przeczytałem książkę Philip Mardsen „Dom na kresach”, przybliża kresy, pozwala kresy przeżyć. Więcej o książce na moim blogu
http://www.klub.senior.pl/moje/jip/blog/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #74  
Nieprzeczytane 17-11-2008, 13:29
MaryAnna MaryAnna jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 8
Domyślnie Kresy - to daleki teraz Tarnopol, przepiękna ziemia warta zwiedzania ...

Tam w działało w latach II Rzeczypospolitej Podolskie Towarzystwo Tturystyczne i Krajoznawcze które współpracując z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym zapoznawało mieszkańców centralnej Polski z zabytkami Kamieńca Podolskiego, Chocimia, Czerniowiec. Urocze krajobrazy z okolic Chocimia, wspaniały widok na miejsce, gdzie rzeka Zbrucz wpada do Dniestru.
Zostało wiele wrażeń, ale może inne osoby też widziały nasze historyczne Kresy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #75  
Nieprzeczytane 17-11-2008, 15:21
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

W Moskiewskim Sądzie odmówiono rehabilitacji polskich oficerów zamordowanych 1940 r.Jako powód podano, że niektórzy byli szpiegami i dywersantami.
Dokonana na nich zbrodnia ludobójstwa została wykonana na rozkaz najwyższych władz ZSRR, a rosyjski wymiar sprawiedliwości nie uznaje tego faktu.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #76  
Nieprzeczytane 17-11-2008, 17:51
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Uwaga Pomnik Kresowian we Wschowej.

Cytat:
Napisał nutaDo
W Moskiewskim Sądzie odmówiono rehabilitacji polskich oficerów zamordowanych 1940 r.Jako powód podano, że niektórzy byli szpiegami i dywersantami.
Dokonana na nich zbrodnia ludobójstwa została wykonana na rozkaz najwyższych władz ZSRR, a rosyjski wymiar sprawiedliwości nie uznaje tego faktu.
Dlatego tak bardzo ważna jest pamięć tu w Polsce, o tych którzy tam mieszkali i o tych którzy tam pełnili służbę w obronie granic.
Na blogu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego przecztałem o odsłonięciu Pomnika Kresowian we Wschowej. Pomnik jest hołdem dla pomordowanych na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów oraz tych, którzy zginęli z rąk najeźdźców: hitlerowskich Niemiec i Rosji Sowieckiej w latach 1939-1945.

Zacytuję wypowiedzi osób bioracych udział w realizacji memoriału;

" - To także symbol bytności dawnych mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy zostali przesiedleni po II wojnie światowej na zachód Polski, na tzw. Ziemie Odzyskane i dotarli do Wschowy i jej okolic, znajdując tu swój nowy dom – dodała Strzałkowska. "

" – Najważniejsi będą jednak nasi Kresowianie – powiedziała Kołodyńska. – Każdy z nich będzie mógł odszukać na pomniku swoją ojczyznę, w której się urodził i mieszkał. Tam też niestety zostawił swoich bliskich, którzy zostali pomordowani. Na pomniku umieściliśmy bowiem tablice z nazwami 161 miejscowości, z których pochodzą wschowscy Kresowianie. "
Odpowiedź z Cytowaniem
  #77  
Nieprzeczytane 21-11-2008, 13:18
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie Kresowianie czują żal do Prezydenta RP.

Kresowianie uważają, że Lech Kaczyński bardziej dba o poprawność polityczną w stosunkach dyplomatycznych z Ukrainą niż o upamiętnianie historii Polski.
Napisała RZECZPOSPOLITA w dniu 20/11/2008 http://www.rp.pl/artykul/153227
Moim zdaniem słuszny jest żal Kresowian do Prezydenta RP.
I nie chodzi tu o porównywanie rangi tych faktów historycznych a o postawę Prezydenta RP który nie potrafi oddać hołdu każdemu z tych wydarzeń z jednakowym szacunkiem dla pamięci Ofiar.

Cytat:
Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że przybędzie na obchody 75. rocznicy wielkiego głodu wywołanego przez władze sowieckie w latach 1932 – 1933 – dowiedziała się „Rz” w źródłach ukraińskich odpowiedzialnych za ich organizację.

Cała sprawa oburzyła środowiska kresowe.
– To jest kolejny zawód. Pan prezydent bardziej dba o ofiary nie swojego państwa, a o naszych zapomina – mówi „Rz” Ewa Siemaszko, autorka książki o ludobójstwie na Wołyniu.
Zaznacza, że nie miałaby nic przeciwko udziałowi prezydenta w obchodach, gdyby nie sposób, w jaki potraktował 65. rocznicę tragedii na Wołyniu.

Kresowianom chodzi o nieobecność prezydenta na lipcowych obchodach. Lech Kaczyński wycofał się wówczas z patronatu, a do uczestników obchodów wysłał list, w którym w odniesieniu do wydarzeń na Wołyniu ani razu nie padło słowo „ludobójstwo”.

– Poczuliśmy się jakby ktoś nam dał w twarz. Prezydent zamiast być z nami, pojechał na festiwal kultury ukraińskiej – mówi „Rz” Zygmunt Mogiła-Lisowski, prezes Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia.

– Nie da się zbudować pojednania z Ukrainą na kłamstwie. Dlatego prezydent powinien wówczas zająć jednoznaczne stanowisko. Tego zabrakło – uważa Szczepan Siekierka, prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

– Myśmy byli przyjaciółmi Lecha Kaczyńskiego. Po tym jak nas potraktował, stracił bardzo duży elektorat na wschodzie Polski. Wielu ludzi uważa, że prezydent jest przyjacielem ukraińskich nacjonalistów – podkreśla Mogiła-Lisowski.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #78  
Nieprzeczytane 21-11-2008, 14:36
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Wątek, gdzie zainteresowanie kresami jest duże, i wcale się nie dziwię, wielu musiało kresy opuścić, ja nie pochodzę z tamtych stron ale ostatnio czytałem-przerzucam wpis z mojego bloga, może Was to zainteresuje, jest to nowość na rynku:
"Philip Mardsen „Dom na kresach” ostatnio przeczytana książka kresy mi przybliżyła. Nigdy tam nie byłem, ale dzięki książce tam się znalazłem. Znalazłem się w czasie przed rewolucją, podczas, między wojnami, ale również po wojnie w Kornwalii, gdzie losy rzuciły Zofię, poetkę, polkę, która z matką właśnie doświadczała życia w domu na kresach. Na podstawie zapisków, Heleny matki poetki, ta książka powstała. Właśnie Zofia namówiła autora do odwiedzin swoich rodzinnych stron. Ta podróż, opowiadania Zofii, zapiski Heleny to książka, książka, w której zobaczyłem Mantuszki, ale też inne miejsca, wszystkie radości, tragedie, życie na kresach polskiej szlachty, piękną przyrodę kresową, Niemen. Zobaczyłem koleje losu ziemi, która na przestrzeni kilkudziesięciu zaledwie lat przechodziła z rąk do rąk. Ale jest tam też miłość, wielka miłość, której doświadczyła Helena, jest tam też zawiść chłopów ruskich, okropności rewolucji. I jest to książka, którą warto przeczytać, szczególnie dla ludzi, którzy tamte ziemie znają, ale też i nie znają, czytając powędrują do tamtych czasów, tamtych miejsc, do Mantuszek, będą uciekać przed żołdakami, przed okropnościami rewolucji i wojny. W każdym razie będzie to przynajmniej miłe przeżycie, dla mnie było ..........
Odpowiedź z Cytowaniem
  #79  
Nieprzeczytane 22-11-2008, 09:56
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Żarówka 120 rocznica urodzin Stanisława Vicenza - uroczystości w Krakowie

W dniach 29-30 Listopada 2008 w Centrum Kultury Rotunda w Krakowie obchody 120 rocznicy urodzin STANISŁAWA VINCENZA.
Stanisław Vincenz urodził się i spędził znaczną część swojego życia na Huculszczyźnie. Potrafił znaleźć wspólny język, zarówno z ludźmi wykształconymi jak i z prostymi góralami karpackimi - Hucułami, Bojkami, Łemkami - wśród których spędził znaczną część życia.
Podczas wojny, zmuszony do emigracji, angażował się w działalność polityczną, społeczną, publicystyczną, a następnie zajął się pisaniem.
Zgodnie z własną wolą został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #80  
Nieprzeczytane 22-11-2008, 21:15
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie St.Vincenz

Cytat:
Napisał januszwm
W dniach 29-30 Listopada 2008 w Centrum Kultury Rotunda w Krakowie obchody 120 rocznicy urodzin STANISŁAWA VINCENZA.
Stanisław Vincenz urodził się i spędził znaczną część swojego życia na Huculszczyźnie. Potrafił znaleźć wspólny język, zarówno z ludźmi wykształconymi jak i z prostymi góralami karpackimi - Hucułami, Bojkami, Łemkami - wśród których spędził znaczną część życia.
Podczas wojny, zmuszony do emigracji, angażował się w działalność polityczną, społeczną, publicystyczną, a następnie zajął się pisaniem.
Zgodnie z własną wolą został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Polecam wspaniałe dzieło Vincenza, cykl "Na wysokiej połoninie" skladający się trzech częśc:
Prawda starowieku, Nowe czasy, Barwinkowy wianek.
Opisane jest życie Hucułów niemal od początku , ich zwyczaje, mentalność, trudy życia, a przede wszystkim przekazywane z pokolenie na pokolenie twarde zasady współżycia.
I to także zlikwidowali "obrońcy uciśnionych".
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wojciech Jaruzelski - generaa osdzi historia? - komentarze senior A.P. Ogólny 515 19-08-2009 01:56
Walory SĄDECCZYZNY - historia - kultura- turystyka K-art-mart małopolskie 18 09-07-2008 20:58
Kresy Pani Slowikowa Różności - wątki archiwalne 22 17-04-2008 00:22
karnawał polski i nie tylko... Nika Różności - wątki archiwalne 24 30-01-2008 17:30

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:26.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.