menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Podróże, turystyka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #101  
Nieprzeczytane 31-12-2008, 21:55
granny's Avatar
granny granny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: śląsk
Posty: 1 832
Domyślnie

Witaj Januszu.

Ja zdawałam parę lat wcześniej. Dzięki za wyjaśnienie. Historia nigdy nie była moim konikiem w szkole i chyba nie wrócę dzisiaj do niej mimo jak mówisz luk w naszej edukacji.

Zyczę Ci przy okazji Szczęśliwego Nowego Roku, zdrowia, pomyślności.Ewa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #102  
Nieprzeczytane 31-12-2008, 22:33
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał granny
Zyczę Ci przy okazji Szczęśliwego Nowego Roku, zdrowia, pomyślności.Ewa.
Witaj Ewo.
Wzajemnie spokojnych dni w Nowym 2009 Roku.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #103  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 13:37
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie Karta Polaka - Litwa ma wątpliwości ...

i to od dawna co do lojalności obywatelskiej Polaków mieszkających na Litwie którzy wystapili do władz IIIRP o przyznanie Karty Polaka.
pisze na dzisiejszej ... http://wiadomosci.wp.pl/10748245
Cytat:
Premier Litwy mówił też o sprawach polskiej mniejszości na Litwie. - Sprawy mniejszości polskiej na Litwie muszą być i będą jednym z ważniejszych priorytetów w działalności naszego rządu - podkreślił Kubiliusz po spotkaniu z Donaldem Tuskiem.

Wyraził też zadowolenie, że Tusk rozumie "zatroskanie" Litwy związane z Kartą Polaka. - Jeśli strona polska poprawi niektóre nieudane sformułowania, to myślę, że posłowie (polscy w litewskim Sejmie) pracują i będą pracowali całkowicie spokojnie - zaznaczył premier Litwy.

Chodzi o dwóch parlamentarzystów z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, którzy mają Karty Polaka. Niektóre środowiska litewskie mają wątpliwości, czy posłowie ci są lojalni wobec Litwy i czy - wobec posiadania Karty Polaka - nie mają zobowiązań wobec innego państwa. W listopadzie MSZ Litwy wyraziło opinię, że Karta Polaka nie jest zobowiązaniem wobec państwa polskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #104  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 18:09
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie Lwów byl lubianym miastem

również w Galicji pod Krakowem.Nie wiem dlaczego i skąd w naszym domu śpiewało się lwowskie piosenki i z sentymentem rodzice i ich przyjaciele opowiadali o Lwowie.Dlatego będąc we Lwowie zwiedzałam to miasto z żalem, że nie nasze, bo tyle tam Polskich śladów...
Granny, rozumiem to co piszesz, ale chciało by się, aby Lwów wrócił do Polski...
Na cmentarzu Lyczakowskim widziałam grób "panny Franciszki":
http://it.youtube.com/watch?v=QFb5TI8DHqA
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #105  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 19:27
granny's Avatar
granny granny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: śląsk
Posty: 1 832
Domyślnie

Dotknęłaś smutnej struny nutoDo. Współczesne odtwarzanie piosenek lwowskich ma się nijak do tego co sobą reprezentowali Lwowiacy. Jest jeszcze jeden kabaret w Bytomiu "Pacałycha", który potrafi odtworzyc klimat Lwowa i przede wszystkim jego twórczyni p. Danuta Skalska ma ten właściwy dla Lwowiaków akcent, no i w repertuarze piosenki lwowskie tak ukochane przez Lwowiaków. Niestety
ja już nie potrafię ich słuchac bez łez.

Co do polskości Lwowa, pamiętajmy, że to pokolenie które pamięta Lwów z dawnych lat, kiedy był on polski odeszło lub odejdzie niebawem. Ludnośc miejscowa to już inni ludzie, w większości pochodzenia ukraińskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #106  
Nieprzeczytane 14-01-2009, 19:32
granny's Avatar
granny granny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: śląsk
Posty: 1 832
Domyślnie

Jeszcze jedno. Jak spotkacie Lwowiaka z dawnych czasów to na pewno Was przywita słowami: Całuje rączki. Taki był obyczaj, który ja zapamiętałam z rodzinnych opowiadań. Czasami ktoś taki dodawał "Całuje rączki pani dobrodziko"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #107  
Nieprzeczytane 22-01-2009, 20:14
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie To pokolenie żyje w Polsce ...

Cytat:
Napisał granny
Co do polskości Lwowa, pamiętajmy, że to pokolenie które pamięta Lwów z dawnych lat, kiedy był on polski odeszło lub odejdzie niebawem.
Kabaret „Pacałycha” z Bytomia daje sentymantalne, refleksyjne, wspomnieniowe programy jak z "Na lwowskiej fali".
Najnowszy to muzyczno-poetycki program:
„KRESY - PAMIĘĆ – TĘSKNOTA”

Na ich imprezy ściągają Ślązacy i Kresowianie - mówi się tutaj - „Miasto Bytom z miastem Lwów rozumieją się bez słów

Odtwórca roli Szczepcia w programach „Pacałychy” – Ryszard Mosingiewicz, grał w serialu „DOM”.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #108  
Nieprzeczytane 22-01-2009, 20:21
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie pamięć Kresów przechowują wspomnienia rodzin kresowych ...

czytam wspomnienia Anny z Chodkiewiczów Pruszyńskiej (1880-1962) Między Bohem a Słuczą - o spokojnym życiu Wołynia i Podola.
Dwukrotnie ta sielskość była boleśnie przerywana - w czas pożogi rewolucji 1917 i drugiej wojny światowej po 17 września 1939.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #109  
Nieprzeczytane 22-01-2009, 20:50
granny's Avatar
granny granny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: śląsk
Posty: 1 832
Domyślnie

Wracając do pokolenia i Bytomia. Jeszcze jakąś dekadę temu, jak się szło ulicami Bytomia, co krok słyszało się charakterystyczny zaśpiew lwowski. Był tak reżyser filmowy pan Jerzy Janicki, który kiedyś był w Bytomiu i po przyjeżdzie powiedział, że bardzo mu się podobała jazda tramwajem przez ulicę Piekarską w Bytomiu, bo słychac tam było wyłacznie śpiewny akcent lwowski. Jeżdżę do Bytomia systematycznie, mam tam groby rodziców i mam stale w pamięci to powiedznie p,Janickiego, niestety już to pokolenie z tym charakterystycznym zaśpiewem nie słychac na ulicach, nie słychac w tramwaju na ulicy Piekarskiej.
W kabarecie Pacałycha jest jeszcze trochę odtwórców, którzy mówią jak za dawnych lat, no ale sama pani Skalska jest za młoda by nazwac ją Lwowianką z tamtych lat. Dlatego powiedziałam o odchodzeniu w przeszłośc.
Kiedyś właśnie w Bytomiu w centrum miasta stali grajkowie, starsi panowie, którzy śpiewali lwowskie kawałki, przystanęłam, posłuchałam, łzy zakręciły mi się w oku i odeszłam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #110  
Nieprzeczytane 22-01-2009, 22:27
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie trzeba pamietać o kresowych pamiątkach, nawet tylko tu na forum ...

Cytat:
Napisał granny
Był tak reżyser filmowy pan Jerzy Janicki, który kiedyś był w Bytomiu i po przyjeżdzie powiedział, że bardzo mu się podobała jazda tramwajem przez ulicę Piekarską w Bytomiu, bo słychac tam było wyłacznie śpiewny akcent lwowski.
W listopadzie 2008 był w TV film dokumentalny o Jerzym Janickim OSTATNI TAKI KRESOWIAK - nastrojowy o film o kresach, polskich i wielokulturowych pamiątkach tego rejonu. O przyrodzie, ówczesnym kresowym krajoznawstwie - o kulturze, której odejściu w zapomnienie trzeba zapobiegać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #111  
Nieprzeczytane 26-01-2009, 18:34
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Żarówka Dlatego tak bardzo ważna jest pamięć tu w Polsce, o tych którzy tam mieszkali

To bardzo istotna dyskusja o kontynuowaniu w III RP prowadzonej w PRL polityki zamilczania historii Kresów Wschodnich. To fragment z dyskusji na forum.dziennik.pl w watku Wołyń i nie tylko. Historia, historiografia, hagiografia. Usuwanie "białych" plam.
Cytat:
Po roku 1989 nie szczędzono pieniędzy na projekty dotyczące euroregionów, krzewienia kultur mniejszości, tymczasem elementarna wiedza na temat polskiej kresowej kultury deprecjonowała się i ginęła [36].
Lansowano w Polsce hasło: „wybierzmy przyszłość”. Historię postanowiono „zostawić historykom”. Historycy jednak nie za bardzo kwapili się do nowych badań.
Kiedy Polacy wraz z prezydentem „wybierali przyszłość”, na Ukrainie nastąpiło coś zupełnie odwrotnego. Wsparte dużymi funduszami z Kanady, USA i Anglii ukraińskie organizacje nacjonalistyczne rozpoczęły realizację na Ukrainie, ale i w Polsce, planu pełnej rehabilitacji OUN i UPA, ze zbrodniczych antypolskich formacji, na „bohaterów walki o nową Ukrainę” i pogromców komunistów. W „naprawianiu historii” nie pozostali osamotnieni. Polsce szybko wykrystalizował się ośrodek realizujący to samo zadanie, w imię nowych priorytetów politycznych kosztem prawdy historycznej. Był to krąg osób związanych z mediami – głównie z „Gazetą Wyborczą” kierowaną przez Adama Michnika, a pozostającą pod silnym wpływem Jacka Kuronia, który nie zawahał się publicznie twierdzić: „Polakiem jestem z przypadku”. Do pracy zaprzęgnięto też publicystów i historyków wywodzących się z mniejszości ukraińskiej, jak Roman Drozd, Mirosław Czech, czy Paweł Smoleński [37]. Do tego doszło kilku, młodych, ambitnych, choć niezbyt nieprzejmujących się kryteriami prawdy historycznej badaczy, których cechą wspólną było doskonałe wczuwanie się w oczekiwania polityków. Do czołowych reprezentantów tej grupy zaliczyć można Grzegorza Motykę, Rafała Wnuka i Jana Pisulińskiego. Badacze ci, związani na dodatek z IPN, a nawet PAN (Motyka), odcisnęli swoje piętno na propagowaniu nowej, „poprawionej” wersji wydarzeń. Działaniom tym sekundował ówczesny prezes IPN Leon Kieres.
Dzięki temu udało się rewizjonistom zastąpić określenie zbrodni ludobójstwa, słynnym pojęciem „konflikt polsko-ukraiński”.

http://forum2.dziennik.pl/read.php?21,568560
Odpowiedź z Cytowaniem
  #112  
Nieprzeczytane 26-01-2009, 21:10
granny's Avatar
granny granny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: śląsk
Posty: 1 832
Domyślnie

Januszu, grzebiesz w dokumentach, historii zgodnie z Twoim hobby, nie wiem czy temat wojny polsko-bolszewickiej był wspomniany, to bardzo ważny epizod w naszej historii. Powiedz nam coś o tym, co jesteś w stanie wygrzebać. Zupełnie przez przypadek doszło do mojej świadomości, że pokolenie 50+ prawdopodobnie niewiele wie na ten temat, a cóż dopiero nasza młodzież (są wyjątki). Pogrzeb troche, rozświetl mroki historii.
__________________
Istotą życia jest zdolność kochania (Paulo Coelho)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #113  
Nieprzeczytane 27-01-2009, 13:31
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie historia to dokumenty i pamiętniki, faktycznie czytam i słucham o Kresach ...

Cytat:
Napisał granny
Januszu, grzebiesz w dokumentach, historii ..., ... .

Ot, dzisiaj ciekawa audycja w I programie polskiego Radia od północy do 3:00 rano - NOCNE SPOTKANIA: "Kresy szlacheckie we wspomnieniach..." prowadzona przez Ewę Heine.
Udział brali - Joanna Sypuła-Gliwa, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, przez wiele lat mieszkanka Australii, gdzie współpracowała z wychodzącym w Melbourne „Tygodnikiem Polskim", obecnie mieszkająca w Polsce, autorka powieści "Dwór, pejzaż okaleczony" i Wojciech Wiśniewski, dziennikarz, fotoreporter, pisarz, autor opowiadań dla młodzieży, słuchowisk radiowych, tomów wywiadów z pisarzami, korespondent "Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza" w Londynie, autor książki "Pani na Berżenikach".
Wspominali telefonicznie potomkowie Tomasza Zana "Promienistego" i wielu innych rodzin kresowych. Wypowiadali się słuchacze mieszkający przez wiele pokoleń na Kresach. Tak, to wojna bolszewicka z 1918-1920 oraz ta z 17 września 1939 wypedziła tych ludzi z ich Ojczyzny
A do tego wspaniała oprawa muzyczna - wyjątkowej urody muzycznej i wokalnej wykonanie wierszy Adama Mickiewicza.

O niewielkiej wiedzy o Kresach i o ich wielkim znaczeniu w historii Polski także rozmawiano w tej audycji.

Złośliwości daruj sobie -
Odpowiedź z Cytowaniem
  #114  
Nieprzeczytane 27-01-2009, 13:38
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie Kresy to historia Polski ...

i faktycznie nie miejsce dla tego tematu w - Pasje > Podróże, turystyka.

Może zaistnieje podforum dla wątków Kultura Nauka Historia - zawsze warto rozmawiać.

Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #115  
Nieprzeczytane 27-01-2009, 20:54
granny's Avatar
granny granny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: śląsk
Posty: 1 832
Domyślnie

Januszu, nie miałam złych intencji, a tym bardziej złośliwych. Twoja sugestia, by o Kresach rozmawiać w innym niż turystyka wątku jest ze wszech miar słuszna i przychylam się do niej, jakkolwiek chyba ten wątek zaczął się od turystyki, bo to zainteresowanie Kresami dla wielu ludzi dopiero zaistniało, jak mieli możliwość pojechania tam, zobaczenia ziemi, kultury naszych przodków. Myślę, że zadziałasz w tym kierunku aby temu wątkowi nadać odpowiednie miejsce.

Pozdrawiam Cię serdecznie.
__________________
Istotą życia jest zdolność kochania (Paulo Coelho)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #116  
Nieprzeczytane 28-01-2009, 09:32
Ibir Ibir jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: łódzkie, Polska
Posty: 112
Domyślnie

Rzeczpospolita pisała:
Fragment:
Kłamstwo o Kresach zabija drugi raz
Z pisarzem Stanisławem Srokowskim rozmawia Maja Narbutt

RZ: Ludobójstwo na Kresach. Używa pan bez wahania tego słowa. A ono oficjalnie nie padło, choć wielu na to czekało. Władze polskie właściwie zignorowały 65. rocznicę rzezi na Wołyniu.

Jeśli się nie nazwie drzewa drzewem, lampy lampą, a człowieka człowiekiem, to świat powinien zapaść się pod ziemię. Wszelkie normy świata sprowadzają się do tego, że żyjemy dzięki prawdzie. Gdybyśmy mieli żyć w kłamstwie, cóż wart byłby świat?
Nadarzyła się okazja, by pochylić głowy przed cierpieniem Polaków na Kresach Wschodnich. Powinni byli to uczynić prezydent, premier, parlament. Jednak na żadnej z trzech wielkich uroczystości w Warszawie się nie pojawili. Kiedy została poddana pod głosowanie uchwała o potępieniu ludobójstwa na Kresach, zgłoszona przez PSL, pan marszałek Bronisław Komorowski wystraszył się słowa „ludobójstwo”. A jak inaczej nazwać planową eksterminację ludności polskiej na Kresach Wschodnich, której dokonali ukraińscy faszyści z OUN i UPA, jeśli nie ludobójstwem?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #117  
Nieprzeczytane 28-01-2009, 10:53
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

To było ludobójstwo ! Straszliwe .
Nikt - w czasie II światowej - nie umierał tak ,jak nasi rodacy na Wołyniu .Za tylko ,że byli Polakami i nie chcieli opuścić ziemi ,na której mieszkali od pokoleń.
Dlatego wkurzał mnie entuzjazm dla ''pomarańczowej rewolucji ''..
Dlatego nie znoszę Juszczenki ,który dekoruje żyjacych bonzów OUN...
Dlatego PiS-owski wojewoda ,stawiający pomnik UPA w rzeszowskiem ,jest dla mnie tępym i zbrodniczym durniem..

Jakoś wszyscy są nierówni w obliczu śmierci.Czcimy komory gazowe w Oświęcimiu ,a nie pamiętamy siekier ,pałek i pił do drzewa w rękach bandytów ukraińskich.
A może zdjęcia pokazać ? Dzieci polskich wieszanych w ''wianuszki '' na drzewach ? I ludzi przybitych gwoździami go drzwi stodół ? To wszystko w XX w.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #118  
Nieprzeczytane 28-01-2009, 11:09
granny's Avatar
granny granny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: śląsk
Posty: 1 832
Domyślnie

Kochani, mówiliśmy o zbrodniach ukraińskich bandziorów, czy to, że będziemy o tym mówic, wracac do tego cokolwiek zmieni w naszej rzeczywistości, polityka naszego rządu jest jaka jest, nikt ze zdaniem zwykłych ludzi się nie liczy i to że my seniorzy nazwiemy zbrodnie na Wołyniu ludobójstwem, nie zmieni podejścia naszego rządu do tego, nie odwiedzie ich od poprawności politycznej. Lilu, przecież Ci ludzie, którzy żyją w tej chwili na Ukrainie nie mają nic wspólnego z tamtymi zbrodniami. Przebaczyliśmy Niemcom, nasi Biskupi w Krzyżowej wypowiedzieli pamiętne słowa pojednania z Niemcami i słowa wybaczenia. Czas leczy rany, bądzmy świadomi naszej przeszłości, naszej historii, zbrodni ludobójstwa ale nie obwiniajmy współcześnie żyjących ludzi o to i nie czujmy do nich nienawiści.
__________________
Istotą życia jest zdolność kochania (Paulo Coelho)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #119  
Nieprzeczytane 28-01-2009, 11:17
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Granny ,czy Ty kpisz sobie ,czy nie znasz rzeczywistości ?
Pogrzeb w prasie ,kogo dekorował Juszczenko ..

Ps.nie chce mi się gadać .Aby przebaczyć ,trzeba być poproszonym o przebaczenie .
Ci co leżą pochowani po rowach jak psy ,tego przebaczenia na pewno by nie udzielili.Ty sobie możesz przebaczyć komu chcesz.Ale w tych rowach ,Bóg jeden wie gdzie ,są kości mojej rodziny.I to bardzo licznej .Biskupi pojednali się z Niemcami ,ale nawet i oni nie odważyli się pojednać z Ukraińcami.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #120  
Nieprzeczytane 28-01-2009, 11:22
granny's Avatar
granny granny jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: śląsk
Posty: 1 832
Domyślnie

Lila, czy to znaczy, że ta nienawiśc, która tkwiła w pokoleniu naszych rodziców, tkwi w nas, ma tkwic jeszcze w pokoleniu naszych dzieci, jak długo jeszcze?
__________________
Istotą życia jest zdolność kochania (Paulo Coelho)
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wojciech Jaruzelski - generaa osdzi historia? - komentarze senior A.P. Ogólny 515 19-08-2009 01:56
Walory SĄDECCZYZNY - historia - kultura- turystyka K-art-mart małopolskie 18 09-07-2008 20:58
Kresy Pani Slowikowa Różności - wątki archiwalne 22 17-04-2008 00:22
karnawał polski i nie tylko... Nika Różności - wątki archiwalne 24 30-01-2008 17:30

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:57.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.