menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #2241  
Nieprzeczytane 21-06-2015, 20:47
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech aktualnie słucham z zainteresowaniem

John Grisham - Czas zapłaty <--- czyta Wiktor Zborowski

Proces Carla Lee Hayleya, oskarżonego o zabójstwo dwóch mężczyzn, którzy zgwałcili i skatowali jego dziesięcioletnią córkę, miał otworzyć Jake’owi Brigance, adwokatowi Carla, drogę do sławy i pieniędzy. Tymczasem trzy lata po wygranym procesie, który wstrząsnął nie tylko Clanton w Missisipi, ale i całym stanem, Jake pozostaje małomiasteczkowym prawnikiem i ledwie wiąże koniec z końcem.

Niespodziewanie pojawia się szansa na zmianę tej sytuacji, gdy nieuleczalnie chory na raka Seth Hubbart postanawia przyśpieszyć bieg wypadków i popełnia samobójstwo, a wcześniej spisuje kontrowersyjny testament i powierza Jake’owi zadanie zatwierdzenia go przed sądem. Nie jest to proste, bo istnieje wcześniejszy testament wskazujący dzieci Setha jako głównych spadkobierców ponad dwudziestomilionowej fortuny.

Walcząc z prawnikami największych kancelarii w Memphis i Jackson, Jake Brigance będzie się musiał dobrze napocić, by przekonać ławę przysięgłych, że Seth Hubbart był w pełni władz umysłowych, kiedy zapisywał dziewięćdziesiąt procent majątku swojej czarnoskórej gosposi, i że nie został przez nią zmanipulowany. A w ławie przysięgłych zasiadają obywatele okręgu Ford, w którym biali mieszkańcy stanowią znaczną większość.

Czyżby miała się powtórzyć sytuacja sprzed trzech lat, kiedy to Clanton tak wyraźnie podzieliło się na czarnych i białych? Czy znów zapłoną krzyże?
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2242  
Nieprzeczytane 22-06-2015, 16:35
senioritka's Avatar
senioritka senioritka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: zachodniopomorskie
Posty: 1 758
Domyślnie Miłe zdarzenie

Ewo, doczekałam się Twojego powrotu na KSC. Cieszę się i od razu zapytam: czy jest dostępna w e-book książka "Łyżeczka"
Izabeli Szylko?. Dzisiaj byłam w empiku w Szczecinie, ale nie ma. Chyba zamówię przez internet.
Serdeczności przesyłam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2243  
Nieprzeczytane 23-06-2015, 12:32
senioritka's Avatar
senioritka senioritka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: zachodniopomorskie
Posty: 1 758
Domyślnie Łyżeczka

Ewo, wielkie dzięki. Znalazłam, przeczytałam, zaspokoiłam swoją ciekawość, która prześladowała mnie od pewnego czasu.
Dziękuję Ci bardzo.
Teraz czytam "Poszukiwacze muszelek". Pewnie domyślisz się jakie tematy mnie interesują. No cóż, samo życie.
Pozdrawiam i serdeczności przesyłam. Senioritka
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2244  
Nieprzeczytane 28-06-2015, 18:53
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Donna Tartt-goraco polecam-"Szczygieł". Autorka jest laureatką nagrody Pulitzera 2014. Bardzo ciekawa fabula- czyta się długo- bo prawie 1000 stron-ale czyta sie z zapartym tchem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2245  
Nieprzeczytane 02-07-2015, 23:01
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Dziękuję za podpowiedź...Donna Tartt-"Szczygieł"
Ja polecam Jodi Picoult "To, co zoastał"
Bardzo poruszająca książka...uroniłam łzę i to nie jedną...

"Picoult słynie z tego, że wybiera niełatwe problemy do opisania. Jej ostatnia powieść łączy w sobie koszmar Holocaustu, literacką sprawność, surowość i wyjątkową wrażliwość. Historie bohaterów książki są poruszające, ale prawdziwą mistrzynią opowieści jest tu Picoult, która splata ze sobą cztery fascynujące wątki i tworzy z nich wyrazistą alegorię straty, przyjaźni i wybaczenia. "
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2246  
Nieprzeczytane 06-07-2015, 23:17
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Ciernista róża - Charlotte Link

Powieść o czasach nowszych,ale i we wspomnieniach,
jednej z bohaterek ,
o tym złym czasie, gdy Niemcy okupowali Wielką Brytanię.

Początkowo może wydawać się mniej ciekawa niż inne książki tej autorki,lecz to mylne wrażenie.

Utwory Jodi Picoult też bardzo lubię i połykam.

Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2247  
Nieprzeczytane 07-07-2015, 00:01
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech elizka proponuje, ja uzupełniam

Charlotte Link - Ciernista róża <--- czyta Marta Grzywacz

Karin Palmer, była nauczycielka z Berlina, ogarnięta chęcią zmiany dotychczasowego życia, decyduje się wyjechać na angielską wyspę Guernsey, gdzie przed laty spędziła cudowne wakacje.
Na miejscu okazuje się niestety, że pokój który zarezerwowała, został oddany komu innemu i kobieta nie ma się gdzie podziać. Przez przypadek trafia do uroczego domu z ogrodem pełnym róż, który należy do 71-letniej Beatrice Shaye.
Karin ulega urokowi staruszki, jej pięknego ogrodu i eleganckiego, przytulnego domu. Między kobietami szybko nawiązuje się serdeczna przyjaźń mimo dzielącej je różnicy wieku. Ich rozmowy stają się coraz bardziej intymne i szczere. Beatrice powoli zaczyna opowiadać o przeszłości. Nie mówi jednak wszystkiego.
Jednak w chwili, gdy policja zacznie znajdować zwłoki kolejnych zamordowanych osób, Beatrice będzie musiała komuś zaufać. Jej wybór pada na Karin…
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2248  
Nieprzeczytane 07-07-2015, 10:26
ciotka Klotka ciotka Klotka jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Miasto: wielkopolska
Posty: 157
Domyślnie

Jodi Picoult też lubię czytać. Ja polecam "Bez mojej zgody"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2249  
Nieprzeczytane 09-07-2015, 17:41
donka's Avatar
donka donka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: Zakopane
Posty: 2 737
Domyślnie

Słucham obecnie Joanny Chmielewskiej "Lesio" i zaśmiewam się na głos. Czytywałam Chmielewską i to chętnie chyba w latach 70. Od tamtej pory nie próbowałam już do niej wracać. Za namową kuzynki ściągnęłam sobie jednak "Lesia" i nie żałuję. Gdyby ktoś mnie podsłuchiwał i słyszał jak zanoszę się od śmiechu.... Dlatego nie polecam czytania jej w środkach komunikacjii miejskiej.
Świetna interpretacja Jacka Kissa.
Można też posłuchać w formie słuchowiska... na razie nie otwieram, choć na pewno porównam.
__________________
''Absurdem jest żądać od człowieka, aby nigdy się nie zmieniał."
http://donkaja0335.blog.onet.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2250  
Nieprzeczytane 09-07-2015, 19:58
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Jeśli czyta Jacek Kiss to na pewno warto posłuchać

Lesia,choćby się już tę powieść znało.

Dzięki Donko za podpowiedź.


Pan Kiss czyta też Większy kawałek świata Chmielewskiej


Podoba mi się także audio Biblia dla dzieci czytana przez Romana Baczyńskiego.

Babcia też chętnie słucha


Ostatnio edytowane przez elizka : 09-07-2015 o 20:31.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2251  
Nieprzeczytane 11-07-2015, 23:12
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Cytat:
Napisał elizka
Ciernista róża - Charlotte Link

Powieść o czasach nowszych,ale i we wspomnieniach,
jednej z bohaterek ,
o tym złym czasie, gdy Niemcy okupowali Wielką Brytanię.

Początkowo może wydawać się mniej ciekawa niż inne książki tej autorki,lecz to mylne wrażenie.

Utwory Jodi Picoult też bardzo lubię i połykam.

Pozdrawiam.

Małe sprostowanie historyczne,dotyczące okupacji .
Wyżej napisałam o okupacji Wielkiej Brytanii. Dokładnie chodzi o okupację Wysp Normandzkich.
Nie wiedziałam prawie nic na temat tych wysp i ich historii.póki nie wysłuchałam książki " Ciernista róża".

Chociaż Wyspy Normandzkie geograficznie nie wchodzą w skład Wysp Brytyjskich, to ze względów politycznych są do nich zaliczane.



W przeszłości Wyspy Normandzkie wchodziły w skład księstwa Normandii. W 1066 r. książę Wilhelm Zdobywca podbił Anglię i został królem angielskim. W następnych latach posiadłości angielskie na kontynencie zostały utracone na rzecz Francji, jednak Wyspy Normandzkie pozostały w posiadaniu Korony. W czasie II wojny światowej Wyspy Normandzkie znajdowały się pod okupacją niemiecką aż do kapitulacji Niemiec.


To już doczytałam w internecie.

Literatura piękna zwierciadłem żywej historii ,ot i tyle.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2252  
Nieprzeczytane 27-07-2015, 20:47
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 749
Domyślnie

Z polecanych tu ostatnio książek przeczytałem "Jezioro niebiańskie" Johna Daltona.
Bardzo mi się podobała. Wciągnęła mnie choć z początku wydawała się nużąca. Na przykład, według mojego subiektywnego odczucia, (jestem wybrednym czytelnikiem), autor zbyt drobiazgowo opisuje stany psychiczne bohatera. Mało w niej dialogów, (nie tak jak u H.Cobena, czy L.Childa). Zbyt rzadko stosuje akapity i wcięcia rozdzielające wątki akcji. Ale to już sprawa tłumacza i redakcji.
Ale jak powiedziałem bardzo mi się podobała. Sam pomysł fabuły, miejsce akcji, Tajwan i komunistyczne Chiny. Było co porównywać. Stąd główny bohater miał niesamowite przygody i przeżycia. Bohater, Amerykanin Vincent, bardzo pozytywny i nawet szlachetny, powiedziałbym. Mimo że na początku popełnił wielki błąd, uwiódł dziewczynę Chinkę. Co stało się przyczyną jego kłopotów i perypetii. Można tu dokonać porównania mentalności Chińczyka, (pan Gwa) i Amerykanina, (Vincent). Powieść trzyma czytelnika do końca.

Natomiast przeczytałem też, już kolejną, książkę innego amerykańskiego pisarza, osławionego Johna Grishama - "Apelacja". Niewątpliwie to najpopularniejszy pisarz w tematyce thrillerów prawniczych i kryminalnych.
Ale właśnie ta tematyka. Czy on trochę nie przesadza. Te wredne firmy osiągające krociowe zyski. Kosztem niewinnych ludzi i środowiska. Zdeprawowane, chciwe, skorumpowane, przekupne już nie tylko firmy, ale i instytucje rządowe. No i oczywiście jakiś szlachetny prawnik (mała firma prawnicza), "walczący z wiatrakami". Który często przegrywa. Tak to jest również i we wspomnianej "Apelacji".
A mnie chodzi o tą przesadę, również o te fantastyczne sumy...etc. Bo to przecież nie jest tak. W rzeczywistości. Przecież państwo USA nie jest "zepsute do kości", nie jest to "państwo zła".
Dlatego J.Grisham już mi się znudził - mówiąc najdelikatniej. On jest monotonny.
Ale jak wspomniałem jest to moje b.subiektywne odczucie, odbiór... Możecie się ze mną nie zgadzać.
Pozdrawiam miłych Czytelników.
S.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2253  
Nieprzeczytane 28-07-2015, 01:27
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech u mnie nowość

Richard Castle - Nadchodzący sztorm <--- czyta Filip Kosior

Cykl Derrick Storm
Nadchodzący sztorm (tom: 1)


Kiedy Derrick Storm musiał opuścić CIA, nie mógł tak po prostu się wycofać. Musiał upozorować swoją śmierć. Gdy więc jego były szef, który w przeszłości uratował mu życie, prosi go o wyświadczenie przysługi przeprowadzenia śledztwa w sprawie głośnego porwania, Storm wie, że gra idzie o wyższą stawkę niż tylko życie syna senatora. Podjęcie się śledztwa oznacza przywrócenie Storma z wcześniejszej emerytury i jego powrót do Waszyngtonu. Działając obok seksownej agentki FBI April Showers, ale niezupełnie z nią współpracując, Storm musi odgadnąć, o co chodzi w zagmatwanym gąszczu żądań okupu i skomplikowanej sieci prywatnych związków i międzynarodowej polityki. Dociera do samego sedna sprawy porwania, ale sztorm wciąż się zbliża…
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2254  
Nieprzeczytane 29-07-2015, 13:02
Astra's Avatar
Astra Astra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań,wielkopolska,
Posty: 5 532
Domyślnie

Przeczytałam "19 minut" Jody Picoult. Jak zwykle świetna
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2255  
Nieprzeczytane 29-07-2015, 18:13
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech mogę zaproponować eksiążkę

Jodi Picoult - Dziewiętnaście minut (pdf)

Siedemnastoletni Peter Houghton, od lat poniżany psychicznie i fizycznie przez szkolnych kolegów, zostaje doprowadzony do ostateczności. Feralnego ranka wyrusza do szkoły z plecakiem wypchanym bronią.
Dziewiętnaście minut " tyle wystarczy, żeby dopełnić zemsty i na zawsze zmienić życie mieszkańców Sterling.
Alex Cormier, sędzina przypisana do sprawy Petera, a prywatnie matka Josie, jego najlepszej przyjaciółki i świadka dramatycznych zdarzeń, znajduje się w dość trudnej sytuacji " czy najpoważniejsza sprawa w jej karierze zburzy jej i tak kruche relacje z córką?
Tymczasem Josie zeznaje, że nie pamięta, co się tak naprawdę stało, a rodzice Petera bezustannie badają przeszłość, by dociec, czy w jakikolwiek sposób natchnęli syna do zbrodni.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2256  
Nieprzeczytane 29-07-2015, 19:51
Jolina's Avatar
Jolina Jolina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: Koronowo
Posty: 25 105
Domyślnie

Też lubię czytać Harlana Cobena i Lincolna Childa. Ostatnio czytałam ..."Głębia" Childa. Świetny thriller. Umiejętnie łączy opisy nowoczesnej technologii z fabułą pełną zaskakujących zwrotów akcji. To fantastyczna lektura. Czytałam też jego "Utopię" i "Eden". Polecam je miłośnikom tego typu twórczości.
Aktualnie czytam "Pochłaniacz" Katarzyny Bonda. Jeszcze mało znana autorka a już okrzyknięto ja królową polskiego kryminału. Jak dla mnie to zbyt "nowoczesna" autorka.
Nie jestem zwolenniczką wulgaryzmów wkładanych w usta
bohaterek. Tym bardziej gdy są to osoby wykształcone - prawniczki, dziennikarki itp.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2257  
Nieprzeczytane 29-07-2015, 22:11
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Child Lee -pisarz brytyjski i Lincoln Child - amerykański

niezłe co?
Tego pierwszego już poznałam z wielu książek.
Drugi przede mną. Dzięki za podpowiedź.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2258  
Nieprzeczytane 05-08-2015, 15:25
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
OK jeszcze trwają wakacje .....

Philip Pulman - Baśnie Braci Grimm dla młodzieży i dorosłych<--- czyta Krystyna Czubówna

Autorska wersja „Baśni” braci Grimm opracowana przez Philipa Pullmana.
Książka zawiera 50 wybranych baśni niemieckich autorów, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem, pozbawionym czułostkowości, infantylizmu i pseudoliterackich ozdobników. Nabrały dzięki temu ogromnej siły.
Po każdej baśni zamieszczono notę autora z uwagami na temat danego utworu oraz informacje o odpowiednikach danej baśni w folklorze rosyjskim, włoskim, francuskim i angielskim.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2259  
Nieprzeczytane 11-08-2015, 19:40
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Polecam ksiązke- "Religa"- nazwisko znane i wielce szanowane. Mnie zainteresowała też z innego powodu- mnóstwo nazwisk-lekarzy z krórymi studiowałam i znalam. Ale książka ciekawa- trochę zmieni się Wam spojrzenie na ludzi- lekarzy- na tzw swieczniku, na samego PROFESORA.Szkoda , ze takich profesorów już nie ma- chociaz nie- są jego uczniowie- świetny profesor Bochenek-(jego żona została zamordowana w katastrofie smolenskiej).I jest dość jasno przedstawiona sprawa dr G.-nie do naśladowania- on i jego nauczyciel prof Dziatkowiak.Przeczytajcie- warto...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2260  
Nieprzeczytane 06-09-2015, 20:18
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech polecam interesującą książkę ...

Małgorzata Mroczkowska - Angielskie lato <--- czyta Katarzyna Bagniewska

Życie pełne jest niespodziewanych zbiegów okoliczności... Przepiękna i wzruszająca opowieść o skrywanych tęsknotach i niespodziankach, które oferuje nam los.

Szczęście. Tak trudne do zdefiniowania, stanowi największą potrzebę ludzkiego serca. Bo przecież każdy z nas pragnie być szczęśliwym.
Czasem jednak, zajęci codziennością, nie dostrzegamy własnych pragnień, żyjemy z dnia na dzień, bo tak trzeba, bo tak łatwiej. Z pozoru niewinne zdarzenia
budzą w nas głęboko uśpione marzenia. Tylko czy wtedy nie jest już za późno? Co dzieje się, gdy odmawiamy szczęściu, kiedy te puka do naszych drzwi?

- Anna jest Polką, mieszkającą od dwudziestu lat w Londynie. Ma męża Anglika, z którym od lat żyje w stabilnym związku. Walter, mąż Anny, nie utrzymuje kontaktu
ze swoją rodziną. Anna jest dla niego jedyną bliską osobą. Kiedy umiera matka Waltera, kobieta po raz pierwszy jedzie do rodzinnej miejscowości męża i bez pamięci
zakochuje się w malowniczej, nadmorskiej scenerii.

- Anna postanawia wyremontować stary dom teściowej. Pewnego dnia odbiera telefon od dawnej przyjaciółki z Krakowa szukającej wakacyjnej pracy dla swojego syna.
Wojtek właśnie dostał się na uniwersytet i chce zarobić na studia. Anna postanawia zatrudnić Wojtka do pomocy przy remoncie domu odziedziczonego przez jej męża.

- Wojtek przyjeżdża do Anglii ze swoją dziewczyną Martą. Cała trójka wprowadza się do starego domu matki Waltera.

Życie pokaże, że przygotowało dla nich zaskakujące w skutkach lato i napisze im bardzo ciekawy scenariusz.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 14-09-2009 00:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 12:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 11:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 21:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 17:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:22.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.