menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #201  
Nieprzeczytane 28-09-2010, 20:43
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Ostatku - taka mała dygresja odbiegająca od tematu krzyża spod pałacu..
Ludzie stawiali symbole wiary w różnych miejscach "publicznych".Nie było to takie złe. Wspominam pewną kapliczkę z dzieciństwa, majenie jej latem itd.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #202  
Nieprzeczytane 28-09-2010, 22:21
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Na wsiach to trochę co innego. Też pamiętam u babki. Natomiast miastem rządzą inne reguły, po prostu. I dlaczego ten krzyż nie może stać w kościele tylko zdaniem co poniektórych MUSIAŁ KONIECZNIE być pod Pałacem?
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #203  
Nieprzeczytane 28-09-2010, 23:08
and1951's Avatar
and1951 and1951 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: łódzkie
Posty: 3 867
Domyślnie

Cytat:
Napisał nutaDo
Ludzie stawiali symbole wiary w różnych miejscach "publicznych".Nie było to takie złe. Wspominam pewną kapliczkę z dzieciństwa, majenie jej latem itd.

Nie tylko nie przeszkadzają mi stare kapliczki czy krzyże przydrożne a nawet uważam, że stanowią nieodłączny element tradycyjnego polskiego krajobrazu. Często je fotografuję, wzrusza ich czasem naiwne piękno.
Ale cyrk przed pałacem, rozpętany z powodów wyłącznie politycznych przez sfrustrowanego prezesa to zupełnie inna bajka.
Czy naprawdę nie widać różnicy?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #204  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 08:09
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie

Różnicę widać,ale nie każdy chce ją zobaczyć.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #205  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 09:28
Zdzisia's Avatar
Zdzisia Zdzisia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 1 567
Domyślnie

Cytat:
Napisał and1951
Nie tylko nie przeszkadzają mi stare kapliczki czy krzyże przydrożne a nawet uważam, że stanowią nieodłączny element tradycyjnego polskiego krajobrazu. Często je fotografuję, wzrusza ich czasem naiwne piękno.
Ale cyrk przed pałacem, rozpętany z powodów wyłącznie politycznych przez sfrustrowanego prezesa to zupełnie inna bajka.
Czy naprawdę nie widać różnicy?
Ja też nie wyobrażam sobie polskiego krajobrazu bez kapliczek i krzyży przydrożnych - często żegnam się mijając je jadąc samochodem i zdrowaśkę odmówię.
Ale to co się działo przed pałacem nie ma nic wspólnego z naszą wiarą.Żałosne jest,że teraz PIS próbuje cała odpowiedzialność zrzucić na PO. - Za PIS się wstydzę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #206  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 16:36
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Jako, że kapliczki to piękno naszego kraju - popatrzmy :

__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan

Ostatnio edytowane przez Stalin : 29-09-2010 o 17:07.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #207  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 17:15
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie

Cytat:
Napisał nutaDo
Ludzie stawiali symbole wiary w różnych miejscach "publicznych".Nie było to takie złe. Wspominam pewną kapliczkę z dzieciństwa, majenie jej latem itd.
Nutko, świat zmienił się i zmalał. Nie stawia się nowych kapliczek i nie buduje gotyckich katedr sięgających nieba... przybywa krzyżyków przydrożnych, będących swoistym memento i ostrzeżeniem dla innych kierowców.
Choć i kiedyś krzyże fundowane były z różnych pobudek, np. krzyże chroniące i ostrzegające przed "morowym powietrzem", pokutne - będące warunkiem rozgrzeszenia, upamiętniające dramatyczne zdarzenia...

Trzy krzyże, z których środkowy lub wszystkie, miały kształt karawaki, były ustawiane na zbiorowych mogiłach (zlokalizowanych w bezpiecznej odległości od osad) ofiar cholery lub innej epidemii. Na krzyżach często wyryty był tekst modlitwy do św. Rocha. Krzyże również ostrzegały - podróżny mógł zawrócić i ominąć zakażone miejsce.

Krzyż choleryczny pochodzi z miasta Caravaca (stąd jego nazwa) w Hiszpanii. W czasie trwania zaraz rozprzestrzenił się na wschód. Bardzo popularny w Polsce pod koniec XVIII, w XIX i na początku XX wieku.
Krzyż tworzy pionowy pień i dwie poprzeczki z których górna jest trochę krótsza, choć znaczna część karawak w Polsce miała obydwe poprzeczki o równej długości. Jego nietypowy w łacińskiej Europie kształt wiąże się z pochodzeniem z chrześcijańskiego Wschodu. Do Caravaca przywieźli go templariusze.


Od wielu lat nie widziałam nowego krzyża przydrożnego ani kapliczki. Stare niszczeją, rozsypują się, zżera je czas i - często - niepamięć. Szkoda, bo jest w nich, w tych kapliczkach, coś nostalgicznego i magicznego.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #208  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 17:22
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Ostatku - jesteś kopalnią wiedzy.
Dziękuję Ci - tyle wiadomości, nie znałam historii krzyży w czasach zarazy.
Znalazłam zdjęcia kapliczek podwórkowych.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #209  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 18:36
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

ostatek, to tego...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #210  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 18:38
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Żeby nie było - właśnie czyszczę Nagana, bo teologicznie gorszy jestem...

nie ma człowieka - nie ma problemu...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #211  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 20:47
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Mruga oczkiem (żart)

Cytat:
Napisał Stalin
Żeby nie było - właśnie czyszczę Nagana /.../
nie ma człowieka - nie ma problemu...
Name:  muahaha.gif
Views: 46
Size:  35.1 KB Nagan to też rodzaj tolerancji i sprawiedliwości... Name:  muahaha.gif
Views: 46
Size:  35.1 KB Ale -
- Jeśli ważysz mniej niż 100 kg nie masz szans w starciu z Calineczką. Zglebuje i w oczy (z góry) zajrzy... łapą przydepnie... położy się na zglebowanym... obślini... a może buzi da, bo całuśna jest mocno.
- Jeśli ważysz więcej - Calineczka ma do pomocy bliźniaczki; jeden mózg/rozum w dwóch głowach.
Chroniona jestem. Się dba o dostarczyciela żarełka i pieszczot.

A na poważnie - trzy krzyże znajdują się w bliskości, tak na oko z 12 km. Kiedyś były drewniane... środkowy - karawaka. Zastąpiono je po II WŚ metalowymi, o równych ramionach. O św. Rochu zbierałam materiały na konkurs parafialny, w którym startowało dziecko dalekorodzinne ale zaprzyjaźnione. Tak mi wtedy wyszedł ten patron od zarazy, z psem liżącym rany i imieniem, które znaczy "Skała".

Czy zasłużyłam na ułaskawienie? Szczerze wyznałam... wszystko! no prawie wszystko...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #212  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 21:01
and1951's Avatar
and1951 and1951 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: łódzkie
Posty: 3 867
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Od wielu lat nie widziałam nowego krzyża przydrożnego ani kapliczki. Stare niszczeją, rozsypują się, zżera je czas i - często - niepamięć. Szkoda, bo jest w nich, w tych kapliczkach, coś nostalgicznego i magicznego.

"Mówisz i masz"







Są też nowe, murowane z cegieł, polerowanego granitu lub zgoła betonowe, ale tych nie fotografuję.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #213  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 21:06
and1951's Avatar
and1951 and1951 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: łódzkie
Posty: 3 867
Domyślnie

To jeszcze św. Roch jako bonus

Odpowiedź z Cytowaniem
  #214  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 21:06
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

A jakby tak jedną betonową pokazać. Celem wykazania piękna tych starych a brzydoty nowych.
__________________
http://www.klub.senior.pl/moje/bronczyk/blog/
Juniorek- zapiski collie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #215  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 21:11
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Ostatek, tam nic nie mówię i szanuję przemoc, pod warunkiem że jest moja, inaczej jestem przeciw..
Dobrze, jak jadę do siebie na działkę to najpierw mam krzyż z kapliczką, upamiętniający dwoje policjantów co jakiegoś gościa do Siedlec odwozili a później zniknęli na dwa dni do momentu kiedy ich samochód dźwigiem z bajora wyciągali. Teraz jest tam przyzwoita barierka i nikt nie wypadnie. Później mijam krzyż na pamiątkę gościa co do rajdów ćwiczył, załatwił sobie zezwolenia że w nocy może grzać, to i przygrzał aż mu się Meganka dookoła drzewa owinęła. Jeszcze przed tą kapliczką policyjną mijam kapliczkę poświęconą obrońcom Kałuszyna w 1920 roku. A w odległości 300 metrów od mojej działki mam normalną wiejską kapliczkę postawiona nie wiadomo czego.
Czuję się usatysfakcjonowany w zasadzie ilością kapliczek na hektar. To, co mnie wkurza jeśli chodzi o tzw. POLSKICHKATOLIKÓW to protesty przeciwko pomnikowi nagrobnemu poległych bolszewików w Ossowie. Tam nie wszyscy byli komisarzami, cała masa ludzi nie miała innego wyboru. I zwrócę się z gorącym apelem do w/w : CIULU! WAL SIĘ! Jak się domagasz poszanowania dla grobów Polaków to uszanuj groby innych, PALANCIE!
I z mojej strony to by było na tyle.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #216  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 21:16
and1951's Avatar
and1951 and1951 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: łódzkie
Posty: 3 867
Domyślnie

Cytat:
Napisał bronczyk
A jakby tak jedną betonową pokazać. Celem wykazania piękna tych starych a brzydoty nowych.

To chyba w ramach ćwiczeń z tolerancji - ktoś przecież je stawia i komuś się podobają.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #217  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 21:25
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Wolnomularze najpewniej...
Człowiek se myśli: stan surowy i okna zabite dechami a to harmonijne połączenie betonu z drewnem jest..
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #218  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 21:38
and1951's Avatar
and1951 and1951 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: łódzkie
Posty: 3 867
Domyślnie

Jest w trójkącie Sochaczew, Żyrardów, Skierniewice kilka cmentarzy wojennych z I wojny, w większości niemieckich.
Przeważnie są to proste krzyże i centralnie jakaś większa forma. Jest tak prawie od 100 lat i nikomu to dotąd nie przeszkadzało, aż do czasu, kiedy coś podobnego powstało w Osowie.
Potrzeba było kilku "nawiedzonych" politykierów z PIS-u, którzy z rzeczy normalnej zrobili cyrk, bo ta partia umie tylko szukać wszędzie okazji, żeby coś zwalczać.
I to jest jeden z powodów żeby PIS-u nie tolerować.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #219  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 21:52
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Mruga oczkiem (żart)

Cytat:
Napisał Stalin
Ostatek, tam nic nie mówię i szanuję przemoc, pod warunkiem że jest moja, inaczej jestem przeciw..
Jasne, jasne. Nie jest ważne czyje co je, ważne to je co je moje. Mam tak samo.
Cytat:
Napisał Stalin
/.../ Czuję się usatysfakcjonowany w zasadzie ilością kapliczek na hektar.
Takiego urodzaju u mnie nie ma. Dlatego napisałam j.w.
Cytat:
Napisał Stalin
/.../ To, co mnie wkurza jeśli chodzi o tzw. POLSKICHKATOLIKÓW to protesty przeciwko pomnikowi nagrobnemu poległych bolszewików w Ossowie. /.../
Problem Ossowa był poruszany w którymś wątku. Nie pamiętam w jakim, ale pamiętam, że pierze się sypało...
Spróbuję odszukać, bo podawałam tam link do artykułu sprzed kilku lat. Mieszkańcy pamiętali o mogile. Kładli kwiaty i zapalali znicze.

And, dziękuję za św. Rocha.
Cmentarzy wojennych z I wojny jest sporo w województwie. Większość z nich - uporządkowana i zadbana.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #220  
Nieprzeczytane 29-09-2010, 23:44
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Heee, Ostatek, wiedziałem.
Widzisz, u mnie na wsi, w sensie działki - było tak, że jak jeden Osiński poszedł walczyć z bolszewikami w 1920 to nie wrócił, za to jego syn tą wieś wyzwalał w 1944. Wszyscy się nachlali a później weszło NKWD i poaresztowali wszystkich podejrzanych.
Dziadek podobno masę broni zakopał ale gdzie to powiedzieć nie chciał.
Niezależnie od tego była tam kolonia niemiecka, został po niej cmentarz w brzózkach. I był jeden uczciwy Niemiec, który był tutejszy, lali go po ryju nasi i Gestapo, w żadną stronę kapować nie chciał i obrywał podwójnie. Wojnę przeżył podobno, ale tego nie wiem. Wieś się nazywała Łączka i dalej tak funkcjonuje, gmina Kotuń, powiat Siedlce. A później byłe Niemce przyjeżdżali i zarąbiste piwo w puszkach przywozili, to były lata siedemdziesiąte. A cmentarz chyba odnowy wymaga teraz.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jak rozmawiać z wnuczkiem o tolerancji? AnnaM. Jestem babcią, jestem dziadkiem 49 05-12-2019 19:18
Granice tolerancji cz III nutaDo Społeczeństwo - wątki archiwalne 508 08-04-2010 16:53
Granice tolerancji cz II nutaDo Społeczeństwo - wątki archiwalne 501 20-10-2009 18:54
Granice tolerancji? nutaDo Społeczeństwo - wątki archiwalne 504 24-03-2009 17:50

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:23.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.