menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #681  
Nieprzeczytane 20-02-2011, 19:40
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Astra, mimoza - też lubię W. Whartona.
Czesiu, "Tam, gdzie spotykają się wszystkie światy" nie czytałam, resztę oczywiście.

Teraz czytam "Dom na Zanzibarze" Doroty Katende.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #682  
Nieprzeczytane 20-02-2011, 19:48
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alunia

[/b] Teraz czytam "Dom na Zanzibarze" Doroty Katende.


Ciekawa jestem bardzo jak Ci się podoba "Dom na Zanzibarze".
Dla mnie bardzo sie podobała ta książka - wypisałam sobie z niej wiele ciekawych urywków, a najlepiej chciałabym ją posiadać na własność.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #683  
Nieprzeczytane 20-02-2011, 19:55
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Cytat:
Napisał koziorożec
Ciekawa jestem bardzo jak Ci się podoba "Dom na Zanzibarze".
Dla mnie bardzo sie podobała ta książka - wypisałam sobie z niej wiele ciekawych urywków, a najlepiej chciałabym ją posiadać na własność.

O..! To dziwne, bo ja też podczas czytania zaznaczam niektóre fragmenty paskami-sklerotkami
...do późniejszego zapisu
Wystawię jej recenzję jak skończę, ok?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #684  
Nieprzeczytane 02-03-2011, 10:32
Nora's Avatar
Nora Nora jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: kujawsko-pomorskie
Posty: 12 576
Domyślnie

Miłośnikom książki historycznej polecam cykl M.Druon'a "Królowie przeklęci" . Ja ją przeczytałam jakieś dwadziescia lat temu, ale teraz wróciłam do niej i pochłaniam na nowo!
Cykl obejmuje 7 powieści, kolejno:
- "Król z żelaza",
- "Zamordowana królowa",
- "Trucizna królewska",
- "Prawo mężczyzn",
- "Wilczyca z Francji",
- "Lew i lilie",
- "Kiedy król gubi kraj
Cykl obejmuje okres od 1314 roku - finału procesu templariuszy - po rok 1352 - pierwsze lata wojny stuletniej. Obraz czternastowiecznej Francji. Dworskie intrygi, burzliwe namiętności, ludzkie dramaty to tło dla opowieści o władzy, żądzy i zemście.

Druon naprawdę cudownie pisze. Czyta się wszystkie tomy jednym tchem, nie nudząc się ani przez chwilkę.Po przeczytaniu ostatniego tomu żałuje się, że to już koniec...

(Pamiętam, że kiedyś powieść czytana była w radiowej Trójce, wtedy się nią zafascynowałam i sięgnęłam po nią)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #685  
Nieprzeczytane 02-03-2011, 15:31
Nora's Avatar
Nora Nora jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: kujawsko-pomorskie
Posty: 12 576
Domyślnie

Niedawno ukazała się kolejna książka Stevena Saylora ”Triumf Cezara”. To dwunasta książka z cyklu ROMA SUB ROSA opowiadająca o przygodach Gordianusa zwanego Poszukiwaczem. Historia tego bohatera osadzona jest w Starożytnym Rzymie u schyłku republiki, w Rzymie doby Cezara, Cycerona, Marka Aureliusza, Pompejusza…, a sam Gordianus to odpowiednik współczesnego nam prywatnego detektywa. Przygody tego bohatera są tak naprawdę (a może przy okazji?) przyczynkiem do pokazania czytelnikowi zwyczajów, historii i codziennego życia panujących podówczas w Rzymie, a całość podana jest w sposób lekki, przyjemny, niejako przy okazji, akcja toczy się wartko, bez nużących opisów. Poszczególne postaci zaś są bardzo „ludzkie” – ze wszystkimi przynależnymi gatunkowi zaletami i ułomnościami, a więc na kartach książek spotkamy prawdziwych przyjaciół i zdrajców, dobrych ludzi i oprychów spod ciemnej gwiazdy, wiernych małżonków, jak i miłośników młodych (i nie tylko) ciał płci obojga (!). W ten ostatni sposób „zawiązywały się” miedzy innymi sojusze polityczne … Chyba żadna z postaci w książkach Saylora nie jest całkowicie jednowymiarowa, wszystkie są ludźmi z krwi i kości. Steven Saylor z jednej strony jest historykiem, świetnym znawcą antyku, zaś z drugiej – ma lekkie pióro, więc jego książki czyta się naprawdę doskonale. Kiedy dwoje Rzymian chciało porozmawiać w tajemnicy, mawiano, że rozmawiają „sub rosa”, czyli „pod różą”, praca detektywa należy do tych, które też raczej należy wykonywać w tajemnicy, stąd tytuł cyklu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #686  
Nieprzeczytane 02-03-2011, 16:11
Nora's Avatar
Nora Nora jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: kujawsko-pomorskie
Posty: 12 576
Domyślnie

Poszczególne tomy cyklu są osobnymi historiami, z których każda jest ciekawym kryminałem, zbliżonym nieco w charakterze do książek Raymonda Chandlera i Jeffreya Archera. Nie trzeba też czytać książek po kolei, choć pewnie warto zachować kolejność i śledzić następujące po sobie historie w kolejności, w jakiej zostały napisane. W skład 12 książek wchodzą też dwa zbiory opowiadań („Gladiator umiera tylko raz” i „Dom westalek”). W ROMA SUB ROSA poznajemy nie tylko Gordianusa, ale i jego najbliższych – Bethesdę – niewolnicę, która z czasem zostaje (po uwolnieniu) żoną swego pana, ich dzieci (rodzoną córkę i przysposobionych synów – z których starszy idzie w ślady ojca, a młodszy zostaje sekretarzem Cezara), przyjaciół…
Kolejne historie dzieją się podczas znanym nam z historii wydarzeń, takich jak: Powstanie Spartakusa („Ramiona Nemezis”), podbój Egiptu i romans Cezara z Kleopatrą („Werdykt Cezara”), wojna domowa w Rzymie, pomiędzy zwolennikami Cezara i Pompejusza („Ostatnio widziany w Massili”), możemy obserwować początek błyskotliwej kariery Marka Cycerona, któremu chwałę dała i zapoczątkowała jego sukcesy oratorskie sprawa ojcobójcy („Rzymska krew”) …
Odpowiedź z Cytowaniem
  #687  
Nieprzeczytane 02-03-2011, 21:25
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

A ja jakos nie przepadam za Wharton'em- no. moze "Ptasiek", natomiast "Spóżnieni kochankowie"- jakos mnie zniesmaczyła.....

Wczytalam sie po raz wtory w Agnieszke Osiecką-lubię jej "Sentymenty", natomiast proza - "Na wolnosci- dziennik dla Adama" - jakby mniej-troche wspomnien , ciekawostek o ludziach z pierwszych stron gazet tamtych czasow...czyta się , ale ja wiem....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #688  
Nieprzeczytane 04-03-2011, 13:23
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Dla miłośników psów i nie tylko...

Wielkie , małe życie-Dean Kootz
Wspomnienie o Trixi, niezwykłej golden retrieverce, pełna humoru,wzruszenia opowieśc o miłości człowieka i psa.
O bliskosci, odkrywaniu siebie nawazajem, uczeniu jak kochac,jak się dziwic i jak akceptowac życie we wszystkich jego przejawach.....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #689  
Nieprzeczytane 04-03-2011, 16:56
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Oooooo, polecam bardzo " Jak zostać krolem"-Marka Logue'a i Petera Conradi.O Oskarach filmowych pewno juz wiecie- ale ksiazka- bomba- tez Oskar....Super ciekawa biografia dziadka jednego z autorów- Marka.Dziadek był nadwornym logopedą -Jerzego VI-ojca dzisiejszej królowej UK- Elisabeth - majacego defekt wymowy- jakanie sie.Jednoczesnie wspanialy opis brytyjskiej monarchii. Goraco polecam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #690  
Nieprzeczytane 04-03-2011, 19:36
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Wpadłam zobaczyć co aktualnie czytacie i zapoznać się z recenzjami przeczytanych książek.
Ja aktualnie czytam Dzienniki Marii Dąbrowskiej, zajmie mi to jeszcze trochę czasu, jako, że jest ich 6 tomów a ja jestem dopiero w połowie.
Fascynujące są Dzienniki - spisywane od 1914 roku - pokazują nie tylko życie polityczne kraju ale i codzienne autorki, jej rodziny, przyjaciół, atmosferę panującą.
M. Dąbrowska zapisuje swoje sny, które są niezwykle ciekawe, dowiaduję się jaka pogoda panowała w poszczególnych dniach i dochodzę do wniosku, że była identyczna jak obecnie.....
W swoich zwierzeniach na tematy osobiste autorka jest bardzo szczera. Poszczególne tomy zawierają bardzo dużo zdjęć.
Jednym słowem Dzienniki są super!!!!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #691  
Nieprzeczytane 06-03-2011, 19:46
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech a może ......

__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #692  
Nieprzeczytane 09-03-2011, 12:42
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie

Zaczęłam czytać, jestem mniej więcej w połowie książki BIAŁA MASAJKA Corinne Hofmann ( dostałam w prezencie jeszcze gwiazdkowym)
Niezwykła historia, niezwyczajnej, szalonej miłości Szwajcarki do wojownika masajskiego. Nie mogę się dość nadziwić takiej miłości, ale pomimo wszystko, Corinne jest bardzo dzielną Kobietą...dobrze się czyta, powieść zawiera wiele ciekawych danych o Kenii, jej obyczajach itd.

-"Jest to relacja z czterech lat, które spędziłam w buszu. Kierowana wielką miłością, wyszłam za mąż za Lketingę, Masaja z Kenii. Tam doświadczyłam nieba i piekła, dotarłam do granic wytrzymałości fizycznej i duchowej. Wraz z córką wygrałyśmy największą walkę o przetrwanie..." - pisze autorka jednego z największych bestsellerów ostatnich lat.
Niezwykła historia Białej Masajki została niedawno zekranizowana. Notabene film obejrzałam kilka lat temu - zrobił na mnie ogromne, wstrząsające wrażenie!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #693  
Nieprzeczytane 09-03-2011, 16:45
zen's Avatar
zen zen jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2009
Posty: 601
Domyślnie

Przeczytałam "Burkę miłości" Reyes Monforte. Książka
niezwykła i ciekawa.Młoda Hiszpanka poznaje Nasrada, Afgańczyka i muzułmanina. Zakochana po uszy wychodzi za niego za mąż.Planowany na krótko wyjazd do ojczyzny męża zmienia się w trwającą lata odyseję.
Poznajemy życie społeczeństwa afgańskiego a szczególnie kobiet w państwie talibów.Burka jest symbolem upokorzenia i niewolnictwa kobiety.
Warto przeczytać.

Witam wszystkie koleżanki z tego wątku. Jestem tu po raz pierwszy, myślę, że nie ostatni.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #694  
Nieprzeczytane 09-03-2011, 19:37
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Ludgarda

II-ga część "Białej Masajki" - to ksiązka pt "Żegnaj Afryko" - autorka opisuje dalsze życie swoje i córki z dala od Kenii.

Srebrzysta
trafiłaś w sedno jeśli chodzi o "Noce i Dnie" M. Dąbrowskiej. Zamierzam je ponownie przeczytać z tego względu, że czytając "Dzienniki" zapoznałam się zarówno z życiem autorki jak również poznałam okoliczności "od kuchni" powstawania dzieła, prototypy bohaterów.
Na pewno ponowne przeczytanie "Nocy i Dni" dostarczy mi innych wrażeń niż przed laty.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #695  
Nieprzeczytane 10-03-2011, 23:46
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Uśmiech słuchałam z zainteresowaniem i polecam

Zdenek Pluhar - O szóstej wieczór w Astorii<--- czyta Leszek Teleszyński

Zdeněk Pluhař (ur. 1913), jeden z najpopularniejszych pisarzy czeskich, z wykształcenia inżynier budowlany,
w czasie okupacji był więziony w Brnie, na Pankracu i w Terezinie, po wojnie pracował w swoim zawodzie.
Od pewnego czasu zajmuje się wyłącznie pisarstwem. W roku 1982 otrzymał tytuł Artysty Narodowego.
Jest autorem licznych powieści psychologiczno-obyczajowych.

Powieść "O szóstej wieczór w »Astorii« " jest swego rodzaju hołdem złożonym wartościom ludzkim, jakie dzisiaj powoli idą w zapomnienie.
Szlachetność, prawość, odwaga cywilna, odpowiedzialność, koleżeństwo, gotowość niesienia pomocy innym -
oto cnoty, które wpaja bohater książki, profesor Krczma, siódemce bliskich mu absolwentów gimnazjum praskiego.
Treść książki stanowią powikłane losy tych młodych ludzi, ich miłości, zdrady, rozczarowania, a przede wszystkim postawy moralne na tle historycznych wydarzeń, jakie zachodzą w Czechosłowacji po wojnie.
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #696  
Nieprzeczytane 11-03-2011, 18:04
słodka idiotka's Avatar
słodka idiotka słodka idiotka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Feb 2011
Miasto: Łódź
Posty: 13
Domyślnie

Jestem pierwszy raz na tym wątku i jestem cokolwiek zdołowana jak czytam o Waszych gustach czytelniczych. Ja czytam dużo ale raczej literaturę polska współczesną. Moje panie z biblioteki wiedza o tym i zawsze mi odłożą coś ciekawego

Polecam

- książki Darii Doncowej, która pisze w stylu podobnym jaki reprezentuje Joanna Chmielewska,

- Marty Madery "Przyjaciele" i "Ślimaki w ogródku". To książki o dzieciach, zwierzętach, mężach, przyjaciołach a przede wszystkim o barmanach.

- "Zwyczajny facet" Małgorzaty Kalicińskiej. Bardzo dobrze sie czyta

- "Zwierz w łóżku" Doroty Sumińskiej. Książka rewelacyjna moim zdaniem. Opisuje podobieństwa w zachowaniach ludzi i zwierząt. Nie tylko w łóżku.

Serdeczności Ewa
__________________
Wiek dojrzały charakteryzuje się tym, że szeroki umysł i wąska talia zamieniają sie miejscami
Odpowiedź z Cytowaniem
  #697  
Nieprzeczytane 15-03-2011, 13:42
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał słodka idiotka
Jestem pierwszy raz na tym wątku i jestem cokolwiek zdołowana jak czytam o Waszych gustach czytelniczych. Ja czytam dużo ale raczej literaturę polska współczesną. Moje panie z biblioteki wiedza o tym i zawsze mi odłożą coś ciekawego.Serdeczności Ewa

Droga Ewo, na rynku ksiegarskim wybor jest duzy - dla kazdego gustu. Skad te "zadolowania"? Gdybysmy wszyscy mieli identyczne gusty i zainteresowania swiat bylby nudny, nawet bardzo nudny.


Jestem pewna, ze zarowno jak "na swiecie", tak i w Polsce, malo wiemy o Japonii.

Polecam ciekawa ksiazke: "JAPAN", autor: Miura Kentaro.

Bohater ksiazki jest zakochany bez wzajemnosci w pieknej reporterce. W imie milosci podaza za wybranka do Hiszpanii. Trzesienie ziemi, pieczara pelna kartaginskich zolnierzy.....i starsza kobieta, ktora przepowiada upadek Kraju Kwitnacej Wisni, podobny do losu jaki spotkal Kartagine.


Niesamowite, zwlaszcza po katastrofie, ktora w ostatnich dniach dotknela Kraj Kwitnacej Wisni.


PS. Jest wiele innych ciekawych ksiazek japonskich autorow, ale nie byly wydane jeszcze w Polsce.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #698  
Nieprzeczytane 15-03-2011, 19:03
Srebrzysta's Avatar
Srebrzysta Srebrzysta jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Elbląg
Posty: 1 179
Domyślnie polecam "perełkę"

Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora - Listy na wyczerpanym papierze

Czytają: Magda Umer i Piotr Machalica

Książka zawiera niepublikowaną do tej pory korespondencję Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory z lat 1964-1966.
Wewnątrz oprócz listów także pocztówki oraz fenomenalne zdjęcia.


Dwoje poetów. On - dystyngowany starszy pan, arcymistrz słowa, liryczny humorysta.
Ona - piękna, młoda i trochę szalona. Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka.
Rządzą wyobraźnią milionów wrażliwców. Ich piosenki zna cała Polska. Ale nikt nie zna dziejów ich wzajemnego uczucia, romansu przez lata ukrywanego, burzliwego, dramatycznego i wzruszającego jak ich wiersze.
Ta książka - miłosne listy Jeremiego i Agnieszki - zdejmuje zasłonę z tego uczucia i ukazuje całe jego piękno.

Książka zaczyna się od wstępu Pani Magdy Umer a kończy się tekstami piosenek, które powstały w wyniku uczuć dwojga artystów.
Do książki dołączona jest płyta z audiobookiem czytanym przez Magdę Umer i Piotra Machalicę
__________________
uczymy się całe życie, a ciągle wiemy zbyt mało...
Polecam audioksiążki
kluczyk = Felcia5
zapraszam do bloga
Odpowiedź z Cytowaniem
  #699  
Nieprzeczytane 15-03-2011, 19:54
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

No własnie... mam na nią ochotę....dzięki
Odpowiedź z Cytowaniem
  #700  
Nieprzeczytane 15-03-2011, 20:20
koziorożec's Avatar
koziorożec koziorożec jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Radom-mazowieckie-Polska
Posty: 3 871
Domyślnie

Srebrzysta

dziękuję bardzo za "perełkę"- A.Osiecką. Lubię takie książki.
tematyka japońska polecana przez Marbellę jest równiez bardzo interesująca, potrzeba jest tylko dużo więcej czasu, aby to wszystko przeczytać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Książki - recenzje szczęśliwa13 Książka, literatura, poezja 499 13-09-2009 23:24
Olimpiada 2008 - Nasze Recenzje jolita Różności - wątki archiwalne 44 23-08-2008 11:35
książki, prasa redoku Kupię, sprzedam, zamienię 1 07-02-2008 10:32
książki basza Kupię, sprzedam, zamienię 0 12-01-2008 20:01
Moje recenzje lub słowa krytyki czyli chodzę po forum i czytam... jolita Różności - wątki archiwalne 29 17-11-2007 16:41

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:16.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.