menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Książka, literatura, poezja
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Książka, literatura, poezja Literatura, dyskusje, własne próby pisarsko-poetyckie.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 03-09-2017, 12:58
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie Kornel Makuszyński - o człowieku ze ☼ w herbie


Kornel Makuszyński (ur. 1884 w Stryju niedaleko Lwowa - zm. 1953 w Zakopanem); pisarz, krytyk teatralny i literacki, felietonista, Honorowy Obywatel Zakopanego nie bez kozery, i w ogóle dusza człowiek …
W czasach Polski Ludowej znany z przygód Koziołka Matołka i szaleństw wyemancypowanych panienek.

Rafał Malczewski (1892-1965), zakopianin z wyboru, tak w wspomina pana Kornela w Zakopanem; *
Stałym i wspaniałym bywalcem był Kornel Makuszyński. Jeżeli brydż i koniak zwolniły go od pracy, przechadzał się w splendorze po Krupówkach i kłaniał z umiejętnością podkomorzego, połączoną z kunsztem ochmistrza własnego dworu. Możnym słał pocałunki poprzez jezdnię wraz z czołobitnym pokłonem i omal że nie obłapianiem za nogi, pokurczom i gołocie takie sobie od niechcenia machnięcie ręką lub jednym okiem. Był ulubieńcem karciarzy, choć nie lubiał przegrywać, Karpowicza i salonów, jeżeli można tak nazwać zatłoczone pokoiki naszych pensjonatów i hoteli. Kiedy wreszcie powstał oficjalnie Klub Brydżowy, Kornel osiadł w nim na stałe z małą przerwą na sen i inne drobne czynności.”
………………………………………………
(„Pępek świata”, wspomnienia z Zakopanego lat dwudziestolecia i trzydziestych ubiegłego wieku; Wydawnictwo LTW, Warszawa 1999)
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 23-01-2018, 19:43
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie Kornel Makuszyński

Po 1945 Kornel Makuszyński został objęty zakazem publikacji i poddany szykanom. Nieakceptowanemu Makuszyńskiemu udało się w nowej rzeczywistości wydać tylko jedną nową książkę - "List z tamtego świata" (1946), dzięki wydawnictwu, które ostało się jeszcze w prywatnych rękach.

W Zakopanem Makuszyński żył w ciasnym mieszkaniu, niedostatku i zapomnieniu.


Roman Brandstaetter: „Był dobrym człowiekiem. Był jednym z tych, którzy dobroć utożsamiali z mądrością, a talent z charakterem, którzy wiedzieli, że nie można być wielkim pisarzem, będąc złym człowiekiem.”
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 24-01-2018, 00:25
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie

Z jakiej przyczyny władze PRL ignorowały Kornela Makuszyńskiego - różne są przypuszczenia.
Faktem jest, iż w 1951 roku jego książki wycofywane z bibliotek i przekazywane do papierni na przemiał.
Nie chciał pisać o biedzie w tamtej Polsce ...

Tylko zakopianie niezmiennie obdarzali „pana od Koziołka Matołka” szacunkiem.
W Zakopanem w "Opolance", willi Makuszyńskich, jest muzeum Pisarza.
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 24-01-2018, 16:06
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Tego co działo się w roku 1951 nie pamiętam, byłam jeszcze maleńka. Ale w roku 1959 wszedł na ekrany polski film "Awantura o Basię". W którejś z młodszych klas podstawówki ta książka była nawet w lekturze obowiązkowej. "Przygody koziołka Matołka" i "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki" były jednymi z ulubionych książek moich i mojego młodszego brata. Z biblioteki szkolnej wypożyczałam "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Pannę z mokrą głową", "Szatana z siódmej klasy" (ta książka też chyba wchodziła w zestaw lektur obowiązkowych w którejś klasy). W 1960 r. "Szatan z siódmej klasy" wszedł na nasze ekrany.
Więc czy to nie przesada mówić, że w PRL starano się zatrzeć pamięć o Kornelu Makuszyńskim?
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 24-01-2018, 19:28
Nora's Avatar
Nora Nora jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: kujawsko-pomorskie
Posty: 12 576
Domyślnie

Cytat:
Napisał zCentrum
Z jakiej przyczyny władze PRL ignorowały Kornela Makuszyńskiego - różne są przypuszczenia.
Prawdopodobnym powodem tego był fakt, że w 1937 roku Makuszyński został przyjęty do Polskiej Akademii Literatury,
elitarnego grona liczącego 15 członków, na miejsce Wincentego Rzymowskiego, usuniętego z niej w atmosferze skandalu po oskarżeniu o plagiat.
Rzymowski - jedna z twarzy stalinizmu w Polsce - został tuż po wojnie z namaszczenia komunistów ministrem kultury i zemścił się na Makuszyńskim.
Makuszyński dodatkowo odmówił wsparcia powstającej władzy ludowej, co nie było bez znaczenia.
W 1951 roku jego powieści znalazły się na liście książek „ideologicznie szkodliwych”.

Po tzw. odwilży październikowej (1956) zaczęto ponownie wydawać niektóre książki Makuszyńskiego, choć jednak podlegały one cenzurze.
Makuszyński już niestety od trzech lat nie żył.

Na nic okazały się jednak starania komunistów, by skazać Makuszyńskiego na zapomnienie.
Kolejne pokolenia zaczytywały się (i nadal zaczytują) "Szatanem z siódmej klasy" i przeżywały (nadal przeżywają) przygody "Panny z mokrą głową"
Żal tylko, że zniszczono wspaniałego Człowieka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 26-01-2018, 00:36
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie "O jednym takim, któremu ukradziono słońce" ...

to obszerne opowiadanie biograficzne Mariusza Urbanka o Kornelu Makuszyńskim ->
http://www.klub.senior.pl/ksiazka-li...post1329375330

Makuszyński nie był entuzjastą nowego ustroju, ale też nie wypowiadał się krytycznie.
Mimo tego zostaje przez państwowych wydawców i środowisko literackie ignorowany.

Krakowski PRZEKRÓJ Nr 415 z 9 sierpnia 1953 roku zamieścił ogólnikowy nekrolog,
z nutką ironii w ostatnim zdaniu.

Zmarł Makuszyński
Po ciężkiej chorobie zmarł w Zakopanem, przeżywszy lat 71, Kornel Makuszyński.
Młodzi i starzy czytelnicy jego powieści i felietonów, humoresek i bajek cenili wysoko jego serdeczny,
pełen optymizmu, stosunek do człowieka, jego humor i kunszt pisarski.
Jedną z ostatnich publikacji Makuszyńskiego był jego serdeczny list do młodzieży,
drukowany w „Przekroju z okazji Zlotu Młodych Przodowników
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 26-01-2018, 23:40
Jesion's Avatar
Jesion Jesion jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 6 540
Domyślnie Dobry wieczór!

Cytat:
Napisał zCentrum
to obszerne opowiadanie biograficzne Mariusza Urbanka o Kornelu Makuszyńskim ->
http://www.klub.senior.pl/ksiazka-li...post1329375330

Makuszyński nie był entuzjastą nowego ustroju, ale też nie wypowiadał się krytycznie.
Mimo tego zostaje przez państwowych wydawców i środowisko literackie ignorowany.

Krakowski PRZEKRÓJ Nr 415 z 9 sierpnia 1953 roku zamieścił ogólnikowy nekrolog,
z nutką ironii w ostatnim zdaniu.

Zmarł Makuszyński
Po ciężkiej chorobie zmarł w Zakopanem, przeżywszy lat 71, Kornel Makuszyński.
Młodzi i starzy czytelnicy jego powieści i felietonów, humoresek i bajek cenili wysoko jego serdeczny,
pełen optymizmu, stosunek do człowieka, jego humor i kunszt pisarski.
Jedną z ostatnich publikacji Makuszyńskiego był jego serdeczny list do młodzieży,
drukowany w „Przekroju z okazji Zlotu Młodych Przodowników
Nie jestem pewien, czy to ironia. Moim zdaniem środkowa część wskazuje na zdecydowanie ciepły stosunek dziennikarza do pisarza. Z nekrologu dowiadujemy się, że Kornel Makuszyński skierował list do młodych. Jakiej treści, do kogo konkretnie kierowany – nie wiemy (próbowałem coś znaleźć na ten temat w internecie, ale bez powodzenia). A że Przekrój wydrukował go z okazji owego zlotu z 1952 r., to być może miało na celu uspokojenie stosownych, niezwykle wyczulonych służb. Wszak działo się to w roku 1953, a Przekrój z pewnością miał ochotę dalej istnieć...

Kornel Makuszyński - pisarz, o którym trzeba pamiętać

Miłego wieczoru,
jesion
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 27-01-2018, 00:13
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Mam dwie książki Kornela Makuszyńskiego na pewno wydane po wojnie i przed 1950 rokiem. To są "List z tamtego świata" i "Wyprawa pod psem". Wydane przez wydawnictwo Gebethner i Wolff - prywatne do 1950 roku. Część książek była wydana przez różne wydawnictwa w latach 1957 - 1961. Są to "Awantura o Basię", "Wielka brama" i "Skrzydlaty chłopiec". Resztę dokupiłam w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. "Złamany miecz" dopiero około 1990 r.
Bardzo lubię tego pisarza i chciałam, żeby moje dzieci czytały Jego książki. Jeśli chodzi o "Koziołka Matołka" i resztę książeczek dla bardzo małych dzieci, to wydaje mi się, że jednak coś wychodziło wcześniej. W 1951 jeszcze mnie nie było na świecie, więc nie mam informacji "z pierwszej ręki", ale moja kuzynka była, i ja "odziedziczyłam" po niej te książeczki. Ciocia prawdopodobnie kupowała je krótko po 1951 roku, tak wychodzi z metryki kuzynki.
Pozdrawiam

Ostatnio edytowane przez ewelina117 : 27-01-2018 o 00:21.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 27-01-2018, 19:51
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jesion
Jakiej treści, do kogo konkretnie kierowany – nie wiemy (próbowałem coś znaleźć na ten temat w internecie, ale bez powodzenia).
Przytaczam końcowy akapit ...
cały tekst w takim samym stylu.

PRZEKRÓJ Nr 380 z 20 lipca 1952 roku
WITAJĄ ZLOT
Cały kraj wita serdecznie Zlot Młodych Przodowników - budowniczych Polski Ludowej. Oto dwie wypowiedzi o Zlocie udzielone ,,Przekrojowi” przez przedstawicieli starszego pokolenia przyjaciół i wychowawców młodzieży: wypowiedź znakomitego uczonego profesora U. J. dr Tadeusza Sinki, wychowawcy wielu pokoleń studentów, i glos Kornela Makuszyńskiego, którego twórczość pisarska tak blisko i serdecznie związana jest z młodzieżą.

Kornel Makuszyński:
"Przekrój" twierdzi, że i ja powinienem przywitać drukowanym okrzykiem ten wspaniały Zlot młodych Polaków, albowiem mam pośród nich niepoliczonych i zaprzysięgłych przyjaciół. "Przesada jest matką poezji", słabość ludzka chętnie jednak wierzy w milą przesadę. Przeto jestem na Zlocie. Gdybym umiał śpiewać, odśpiewałbym uroczystą kantatę, ale że śpiewam jak podhalański baran, więc im tylko posyłam te słowa. Staram się tak je rysować, aby każde słowo miało doskonały kształt serca. Piszę do nich słonecznym promieniem. Niech im to słońce nieprzerwanie świeci i niech karmi jasnością ich rozgorzałe dusze. Niech jak najdłużej będą młodzi tą promienistą młodością, na której widok Słowacki zawołałby po raz drugi: - ,,0, tylko taką młodość nazwać piękną
!...".


…………………………..
Tadeusz Sinko (1877-1966); filolog klasyczny, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk.
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 27-01-2018, 19:59
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie

Cytat:
Napisał ewelina117
Bardzo lubię tego pisarza i chciałam, żeby moje dzieci czytały Jego książki. Jeśli chodzi o "Koziołka Matołka" i resztę książeczek dla bardzo małych dzieci, to wydaje mi się, że jednak coś wychodziło wcześniej.
Co do komiksów - zawsze aktualne.
Ale czy fabuła i realia przedwojennej Polski - np. Panny z mokra głową czy Szaleństw panny Ewy -
będą zrozumiałe dla współczesnych nastolatków ...
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 27-01-2018, 21:42
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Fabuła i realia przedwojennej Polski dla współczesnego młodego pokolenia to już wiedza historyczna. Myślę, że z zainteresowaniem będą je poznawać. Do niektórych z nich obecnie wracamy. Na przykład w dworkach w których w czasach PRLu były przedszkola, szkoły, biblioteki, biura itp. obecnie często mieszkają ich właściciele. Niekoniecznie przedwojenniJako nastolatka z przyjemnością czytałam książki Karola Bunscha i Władysława Grabskiego. Realia w nich również były inne niż współczesne, a ciekawiły. Podejrzewam, że dla obecnej młodzieży to podobna odległość czasowa. Myślę, że dobra proza i poezja broni się przed upływem czasu. Moda na literaturę danego typu przychodzi i odchodzi, a czas jest najlepszym krytykiem
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 28-01-2018, 00:05
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie

Cytat:
Napisał ewelina117
Fabuła i realia przedwojennej Polski dla współczesnego młodego pokolenia to już wiedza historyczna.

Wiedza historyczna ...
Jeżeli taka, jak ta propagowana od kilkunastu lat przez Festiwal Czterech Kultur - to raczej śmiem wątpić w jej historyczność.

__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 28-01-2018, 00:13
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie

Cytat:
Napisał ewelina117
Jako nastolatka z przyjemnością czytałam książki Karola Bunscha i Władysława Grabskiego. Realia w nich również były inne niż współczesne, a ciekawiły.
I ja tak miałem ...
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 28-01-2018, 13:46
Jesion's Avatar
Jesion Jesion jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 6 540
Domyślnie Dzień dobry!

Cytat:
Napisał zCentrum
Przytaczam końcowy akapit ...
cały tekst w takim samym stylu.

PRZEKRÓJ Nr 380 z 20 lipca 1952 roku
WITAJĄ ZLOT
Cały kraj wita serdecznie Zlot Młodych Przodowników - budowniczych Polski Ludowej. Oto dwie wypowiedzi o Zlocie udzielone ,,Przekrojowi” przez przedstawicieli starszego pokolenia przyjaciół i wychowawców młodzieży: wypowiedź znakomitego uczonego profesora U. J. dr Tadeusza Sinki, wychowawcy wielu pokoleń studentów, i glos Kornela Makuszyńskiego, którego twórczość pisarska tak blisko i serdecznie związana jest z młodzieżą.

Kornel Makuszyński:
"Przekrój" twierdzi, że i ja powinienem przywitać drukowanym okrzykiem ten wspaniały Zlot młodych Polaków, albowiem mam pośród nich niepoliczonych i zaprzysięgłych przyjaciół. "Przesada jest matką poezji", słabość ludzka chętnie jednak wierzy w milą przesadę. Przeto jestem na Zlocie. Gdybym umiał śpiewać, odśpiewałbym uroczystą kantatę, ale że śpiewam jak podhalański baran, więc im tylko posyłam te słowa. Staram się tak je rysować, aby każde słowo miało doskonały kształt serca. Piszę do nich słonecznym promieniem. Niech im to słońce nieprzerwanie świeci i niech karmi jasnością ich rozgorzałe dusze. Niech jak najdłużej będą młodzi tą promienistą młodością, na której widok Słowacki zawołałby po raz drugi: - ,,0, tylko taką młodość nazwać piękną
!...".


…………………………..
Tadeusz Sinko (1877-1966); filolog klasyczny, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk.
Dziękuję!

Pisarz z pewnością miał świadomość, jaki charakter miał mieć ten zlot. Z treści samego listu wynika, że prawdopodobnym inicjatorem jego powstania była redakcja Przekroju. Może chciała pomóc pisarzowi? A dlaczego on zdecydował się go napisać? Różne mogą być domysły...

Pozdrawiam,
jesion
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 29-01-2018, 02:42
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Cytat:
Napisał zCentrum
Wiedza historyczna ...
Jeżeli taka, jak ta propagowana od kilkunastu lat przez Festiwal Czterech Kultur - to raczej śmiem wątpić w jej historyczność.

Cóż, Festiwal Czterech Kultur jest organizowany od kilkunastu lat. Niektóre koncerty są interesujące i z przyjemnością ich słuchamy. Festiwal na pewno nie jest źródłem wiedzy historycznej. Dla mnie i moich dzieci. Źródłem wiedzy o moim mieście są wspomnienia Babci i Dziadka, mojej Mamy, Ciotek i Wujków, którzy doskonale pamiętali czasy przedwojenne i wojenne. Obu wojen.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 29-01-2018, 23:29
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie

Cytat:
Napisał ewelina117
Dla mnie i moich dzieci. Źródłem wiedzy o moim mieście są wspomnienia Babci i Dziadka, mojej Mamy, Ciotek i Wujków, którzy doskonale pamiętali czasy przedwojenne i wojenne. Obu wojen.
A z pewnością jest o czym wspominać z takiej perspektywy - to jeszcze końcowe lata polskiego manczesteru.
Miasto Łódź powszechnie kojarzone jest z Reymontowskim obrazem "Ziemia obiecana" - nic bardziej mylnego.
Ale to już temat na inny wątek.
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 29-01-2018, 23:43
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jesion
A dlaczego on zdecydował się go napisać? Różne mogą być domysły...
Moim zdaniem pisał to przesłanie do młodzieży, wszak był jej pisarzem,
to ta twórczość przyczyniła mu ogromnej popularności.
A że nie spełnił propagandowych oczekiwań władzy i redakcji Przekroju, ...
to przez dziesięciolecia PRL był tylko sporadycznie zauważany.

I nie tylko Makuszyński - ale i to tematy na inny dział.
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 04-02-2018, 16:25
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie

W tygodniku Rzeczpospolita Plus Minus z 27 maja 2017
zamieszczono autorstwa Mariusza Urbanka fragment biografii;
"Kornel Makuszyński. O jednym takim któremu skradziono serce"
Tytuł publikowanego fragmentu
"Ratować dusze polskich dzieci

„Bardzo dziwne bajki" dostarczyły Makuszyńskiemu najwięcej radości ze wszystkich jego książek. Były skromnie wydane, szare, ale ilość listów od dzieci, które otrzymał po ukazaniu się tomiku, przerosła wszelkie oczekiwania."


Zbiór opowiadań wydano w 1916 roku.
U schyłku życia Kornel Makuszyński wspominał ten serdeczny dziecięcy entuzjazm;

"Miałem później większe autorskie sukcesy, ten jednak był mi najmilszy"
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 04-02-2018, 17:25
zCentrum's Avatar
zCentrum zCentrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2017
Miasto: Polska
Posty: 506
Domyślnie Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskieg


25. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

https://aktualnekonkursy.pl/konkursy-literackie/ad/25-ogolnopolska-nagroda-literacka-im-kornela-makuszynskiego,8622.html

A w tym linku laureaci nagrody od 1994 roku ->
http://mbp-oswiecim.pl/oferta/nagroda-literacka/
__________________
Janusz
.......................................
„Ani smuć się zanadto, ani wesel za szybko.
Jedno i drugie zawsze na nas czeka”
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 04-02-2018, 20:47
ewelina117's Avatar
ewelina117 ewelina117 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2016
Miasto: Łódź
Posty: 2 796
Domyślnie

Kornel Makuszyński, wspaniały pisarz, człowiek. Tyle serca ile on dał w swoich utworach dla dzieci, chyba żaden inny twórca nie przekazał, I nawzajem. On ma miejsce w naszych sercach i tego nic nie zmieni. Dopóki czytamy książki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kornel Morawiecki oraz Barbara Borys-Damięcka marszałkami seniorami w nowym parlamencie - komentarze Mar-Basia Ogólny 0 03-12-2015 15:39

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:28.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.