menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Podróże, turystyka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #121  
Nieprzeczytane 28-01-2009, 12:32
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 008
Domyślnie

Cytat:
Napisał granny
Lila, czy to znaczy, że ta nienawiśc, która tkwiła w pokoleniu naszych rodziców, tkwi w nas, ma tkwic jeszcze w pokoleniu naszych dzieci, jak długo jeszcze?

Dotąd,dopóki ona tkwi w mordercach.
A jest ona nadal żywa.

Cytat:
Podczas uroczystości rocznicowych powstania UPA Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował, aby podjąć działania zmierzające do przyznania byłym członkom UPA statusu kombatantów na terenie całej Ukrainy (taki status już mają w jej zachodniej części).

Przykre to i podłe ,że my Polacy kulimy uszy ,przebaczając .Choć NIKT i NIGDY nas o przebaczenie nie poprosił.
Ja mogę tylko powiedzieć tyle: nie znałam tych ludzi zamęczonych okrutnie,bo znać nie mogłam.Jestem stara i niedługo odejdę .Dziś nie ,bo mam inne plany.
Ale może jutro ? za rok ? Nie wiem .I nawet już trzymając diabła za ogon ,jeszcze będę pamiętać.Bo pamięć i nienawiść to są dwa różne pojęcia .Czy Żydzi przyjeżdżający do Auschwitz nienawidzą ,czy pamiętają ?
A jest chociaż jeden kamień na Wołyniu ,który by przypominał o tych tysiącach pomordowanych???.

Nasza krew ma być tańsza niż inna ?
Wobec tego muszę przyznać ,że bliżej mi do nacjonalizmu niż internacjonalizmu.Zresztą ten ostatni źle mi się kojarzy.
Granny ,przykro mi.
Nic na to nie mogę poradzić.Nie ma komu wybaczać ,bo nikt nie chce od nas wybaczenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #122  
Nieprzeczytane 06-02-2009, 18:49
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie odpowiadam dopiero teraz, ...

Cytat:
Napisał granny
Januszu, nie miałam złych intencji, a tym bardziej złośliwych. Twoja sugestia, by o Kresach rozmawiać w innym niż turystyka wątku jest ze wszech miar słuszna i przychylam się do niej, jakkolwiek chyba ten wątek zaczął się od turystyki, bo to zainteresowanie Kresami dla wielu ludzi dopiero zaistniało, jak mieli możliwość pojechania tam, zobaczenia ziemi, kultury naszych przodków. Myślę, że zadziałasz w tym kierunku aby temu wątkowi nadać odpowiednie miejsce.
Pozdrawiam Cię serdecznie.
ponieważ postanowiłem nabrać dystansu do tematu.
W Twoich wypowiedziach nie dopatrywałem się złośliwości.
Jest tak, jak napisałaś, to miało o turystyce na dawne Kresy.
Jednak zbyt bliski jest czas od upadku Drugiej Rzeczypospolitej - zauważyłem, że nie jest możliwe oddzielenie się teraźniejszości od historii tych ziem z czasu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wyjazdy w tamtym kierunku nazwę ad hoc historyczną turystyką.
Powinno być szerokie forum dla takich dyskusji o charakterze poznawczym, tak jak w idei krajoznawstwa.

Wzajemnie serdeczne pozdrowienia

Pisałem już o potrzebie powstania w Klub Senior Cafe > podforum o charakterze > Kultura Nauka Historia dla takich retrospektywnych tematów.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #123  
Nieprzeczytane 01-03-2009, 22:01
monia's Avatar
monia monia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: dolnoslaskie
Posty: 171
Domyślnie

Wiele ciekawych zdjęć i relacji o przeżyciach mieszkańców Wolynia znajdziecie na stronach o wolyniu .
Wspomienia są tak drastyczne ze robilam przerwe aby otpocząc
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #124  
Nieprzeczytane 01-03-2009, 22:11
monia's Avatar
monia monia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: dolnoslaskie
Posty: 171
Domyślnie

Wolyn jest tematem tabu.
bedac na wycieczce bylam zdziwiona i przerazona kiedy ujrzalam mlodego chlopca który chcial sobie zrobic zdjecie z pomnikiem bandery . Myslal ze to pomnik jakiegos bohatera.Ito jest straszne ze nie uczy sie chistori mlodego pokolenia.Mlodzi nawet ogulnie niewiedza kim byl bandera i co to bylo u.p.a. gdybysmy zrobili sade o wiedzy na temat u.p.a wynik bylby równy zeru
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #125  
Nieprzeczytane 01-03-2009, 22:19
monia's Avatar
monia monia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: dolnoslaskie
Posty: 171
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
Dotąd,dopóki ona tkwi w mordercach.
A jest ona nadal żywa.



Przykre to i podłe ,że my Polacy kulimy uszy ,przebaczając .Choć NIKT i NIGDY nas o przebaczenie nie poprosił.
Ja mogę tylko powiedzieć tyle: nie znałam tych ludzi zamęczonych okrutnie,bo znać nie mogłam.Jestem stara i niedługo odejdę .Dziś nie ,bo mam inne plany.
Ale może jutro ? za rok ? Nie wiem .I nawet już trzymając diabła za ogon ,jeszcze będę pamiętać.Bo pamięć i nienawiść to są dwa różne pojęcia .Czy Żydzi przyjeżdżający do Auschwitz nienawidzą ,czy pamiętają ?
A jest chociaż jeden kamień na Wołyniu ,który by przypominał o tych tysiącach pomordowanych???.

Nasza krew ma być tańsza niż inna ?
Wobec tego muszę przyznać ,że bliżej mi do nacjonalizmu niż internacjonalizmu.Zresztą ten ostatni źle mi się kojarzy.
Granny ,przykro mi.
Nic na to nie mogę poradzić.Nie ma komu wybaczać ,bo nikt nie chce od nas wybaczenia.
Masz racje bardzo Cię rozumie i calkowicie cie popieram.Dosc przepraszania i proszenia o wybaczenie ześmy to pieklo jednak przezyli i PAMIETAMY
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #126  
Nieprzeczytane 01-03-2009, 22:39
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 008
Domyślnie

Cytat:
Napisał monia
Masz racje bardzo Cię rozumie i calkowicie cie popieram.Dosc przepraszania i proszenia o wybaczenie ześmy to pieklo jednak przezyli i PAMIETAMY

Monia ,pozwól ,że Cię ucałuję !! Nie znam Cię ,ale już mi bliska jesteś .
Dobrze ,że jesteś .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #127  
Nieprzeczytane 03-03-2009, 23:37
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie w sprawie zamilczania historii polskich kresów ...

Wcześniej napisałem o - „Wilno – Europejska Stolica Kultury 2009“.
Jest specjalnie utworzony portal, także w języku polskim; http://www.culturelive.lt/pl/main "ciekawe" informacje można tu wyczytać:

Pierwsza konstytucja
Litwa jest krajem posiadającym bogate tradycje prawne. Wydane w XVI wieku trzy Statuty Litewskie uważane są za szczególnie postępowe akty prawne, które wywarły istotny wpływ na systemy prawne państw ościennych. W dniu 3 maja 1791 r. Litwa i Polska przyjęły wspólną, pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję na piśmie. O kilka lat wyprzedzili nas Amerykanie.


Litwa i ościenna Polska przyjęły wspólną konstytucję ?! - kompletne przekłamanie.
Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 uchwalona został przez Sejm zwany Czteroletnim w Warszawie.
Główna zmiana ustrojowa to ustalenie jedności państwa polskiego - Rzeczpospolitej w miejsce Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Ostatnio edytowane przez z centrum : 04-03-2009 o 07:51.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #128  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 08:01
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie Wileńska starówka - bez elementów polskich ...

Kolejne pominięcie które przekazuje Europie http://www.culturelive.lt/pl/main informacje zwyczajnie tendencyjnie antypolskie.

"Wileńska starówka to miejsce, gdzie prawie każdy czuje się doskonale. Zadziwia, jak daleko na północ mógł zawędrować włoski renesans i barok, jak doskonale się odnajduje wśród rosyjskich budowli w stylu bizantyjskim, elementów żydowskich, a nawet wśród pozostałości budowli pogańskich. Wilno to prawdziwy portret Litwy. Jesteśmy tacy, jak to miasto, mieszkamy w miejscu, gdzie krzyżują się wpływy trzech kultur – Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej. Wileńska starówka należy do największych w Europie Środkowej i Wschodniej. "

W samorządowym okręgu wileńskim Polacy stanowią 60 procent mieszkańców.
Współcześnie !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #129  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 16:44
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Zgadza się, nawet przewodnicy po Litwie - Polacy, skrzętnie omijają historię związaną z Polską, chociaż widać ją tam na każdym kroku.
Jest to bardzo przykre i boli takie zakłamanie.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #130  
Nieprzeczytane 04-03-2009, 19:41
monia's Avatar
monia monia jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: dolnoslaskie
Posty: 171
Domyślnie

Lilu kresy są zawsze w sercach naszych i nikt nigdy tego niezmieni.Zaden polityk czy ten z prawej strony czy z lewej nie jest w stanie przesunąc granic w naszych sercach .Tam zostaly nasze korzenie ,groby bliskich na których tylko wiatr spiewa
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #131  
Nieprzeczytane 06-03-2009, 21:57
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie Polak drugiej kategorii ... w III RP

czyli o Polakach pozostałych na ziemiach w dawnych granicach Drugiej Rzeczypospolitej pisze Barbara Sobańska w reportażu w Dzienniku Łódzkim z 6 marca 2009.

Na Kresy Wschodnie, do Glibowicz pod Lwowem, przybył ich praprapradziad. ...
W czasie wojennej zawieruchy byli prześladowani; przez Sowietów jako polscy wrogowie klasowi, przez Niemców jako polscy inteligenci, przez Ukraińców po prostu za to że są Polakami.
Teraz także czują się traktowani po macoszemu - przez władze III RP.
Chodzi o problemy z otrzymaniem Karty Polaka.

http://www.polskatimes.pl/91222,polak-drugiej-kategorii,id,t.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #132  
Nieprzeczytane 30-04-2009, 14:18
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Strzałka Podlasie - jedyny skrawek dawnych Kresów Wschodnich w granicach dzisiejszej Polski

O tej krainie pisze Grzegorz Łyś w "Rzeka obojga narodów" (Rzeczpospolita z 30-04-2009).
Podobieństwo do Niemna i kresowych plenerów pozwoliło w pobliżu Drohiczyna kręcić sceny krajobrazowe do filmu „Nad Niemnem”.
Pięknie zaczyna się film - pejzażem Bugu i takąż łagodną melodią.
Cytat:
Ostatnie takie kresy
Dawne Kresy Wschodnie to dla współczesnych Polaków mityczna ziemia przepastnych puszcz, nieprzebytych bagien, szlacheckich dworków, magnackich rezydencji, wieszczów i bohaterów narodowych. Dziś z owej krainy pozostał w granicach Polski jedynie skrawek – Podlasie. Ale wciąż można tu, zaledwie 150 kilometrów od Warszawy, odnaleźć niemało z dawnej kresowej legendy. Podlaskie powiaty są jak pomost, miejsce, w którym Wschód spotyka się z Zachodem. Tygiel kultur – polskiej, białoruskiej, ukraińskiej, litewskiej, tatarskiej – i kilku religii. W wielu okolicach, a są tu wciąż zarówno szlacheckie zaścianki, jak i wsie białoruskie, życie wciąż toczy się, jak wody Bugu, własnym odwiecznym torem. Nawet niebo, gdy patrzy się znad rzeki na białe fasady trzech barokowych kościołów i zabytkowej cerkwi w Drohiczynie, wydaje się tu wyższe i jaśniejsze niż w innych stronach.

http://www.rp.pl/artykul/2,298366_Rz...a_narodow.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #133  
Nieprzeczytane 02-05-2009, 20:25
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Kresy Wschodnie Drugiej Rzeczypospolitej to nasza narodowa historia, to źródło polskiej kultury i tradycji, tu jeszcze trwają miasta i miejscowości perełki architektury.
Czy należy o tym pamiętać - w przyszłej Europie małych ojczyzn - należy.

Tak uważam - co wcześniej pisałem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #134  
Nieprzeczytane 18-05-2009, 09:53
Ibir Ibir jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: łódzkie, Polska
Posty: 112
Domyślnie

http://wolyn.ovh.org/
http://wolyn.ovh.org/opisy/zastawie-03.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #135  
Nieprzeczytane 18-05-2009, 09:55
siekierka siekierka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 2 494
Domyślnie

...cytat:
Narodowy Bank Polski wyda trzy pamiątkowe monety z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale wśród nich nie będzie monety upamiętniającej wojnę z ZSRS. Rada Historyków przy prezesie NBP zaproponowała, by symbolem walki ze Związkiem Sowieckim było Grodno. Walki o miasto z Armią Czerwoną miały miejsce 20 i 21 września. Była to jedna z największych bitew, jaką stoczyli polscy żołnierze we wrześniu 1939 roku z nacierającymi od wschodu Sowietami. Jednak NBP uznał, że nie może wykorzystać wizerunku miasta leżącego poza Polską i taka moneta nie będzie wybita. Dlatego bank narodowy upamiętni tylko Warszawę, Westerplatte i Wieluń, czyli miejsca walki z Niemcami...
IB.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #136  
Nieprzeczytane 26-03-2010, 08:16
znad Wisły znad Wisły jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Posty: 173
Żarówka w przypadku Wielunia ...

Cytat:
Napisał siekierka
...cytat:
Jednak NBP uznał, że nie może wykorzystać wizerunku miasta leżącego poza Polską i taka moneta nie będzie wybita. Dlatego bank narodowy upamiętni tylko Warszawę, Westerplatte i Wieluń, czyli miejsca walki z Niemcami...
to jest raczej potrzeba przypomnienia i upamiętnienia nalotu w dniu 1 września 1939; jako przykładu bestialstwa i nieuzasadnionego terroru niemieckiego lotnictwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #137  
Nieprzeczytane 26-03-2010, 08:34
znad Wisły znad Wisły jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Posty: 173
Żarówka

Cytat:
Narodowy Bank Polski wyda trzy pamiątkowe monety z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale wśród nich nie będzie monety upamiętniającej wojnę z ZSRS. Rada Historyków przy prezesie NBP zaproponowała, by symbolem walki ze Związkiem Sowieckim było Grodno.

To jest fakt historyczny
Cytat:
Jednak NBP uznał, że nie może wykorzystać wizerunku miasta leżącego poza Polską i taka moneta nie będzie wybita.
A to jest tak zwana poprawność polityczna – a jak wiadomo „prawdziwi dżentelmeni” o faktach nie dyskutują.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #138  
Nieprzeczytane 07-04-2010, 15:53
znad Wisły znad Wisły jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Posty: 173
Domyślnie


i jeszcze ten link ..

http://www.polskiekresy.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #139  
Nieprzeczytane 13-04-2010, 22:15
znad Wisły znad Wisły jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Posty: 173
Domyślnie Drohobycz - półtora miasto ...

Stanisław Nicieja; Kresowe Trójmiasto" - kolejna ciekawa rzecz z dziejów Drugiej Rzeczypospolitej.
Truskawiec - Drohobycz - Borysław to miasta galicyjskiego zagłębia naftowego.
A dlaczego Drohobycz to półtora miasta - tak mówił o tym mieście lwowianin Marian Hemar pół polskie + pół żydowskie + pół ukraińskie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #140  
Nieprzeczytane 23-09-2010, 18:45
gostbiker's Avatar
gostbiker gostbiker jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 1 202
Domyślnie Wilno i kamienie mówiące po polsku

Przeczytałem wszystkie posty w tym nieco zapomnianym wątku. Byłem na Litwie króciutko, zaledwie pół dnia, więc nie chcę udawać tutaj eksperta od spraw Kresów, a mogę jedynie napisać o swych wrażeniach. Wcześniej nieco poczytałem o naszej wspólnej polsko-litewskiej historii i zaznaczę, że Litwini widzą ją w kolorach mniej różowych, niźli my, Polacy.
Teraz kilka wrażeń:
- o naszej przewodniczce, Polce z Litwy, mogę powiedzieć tyle, że chciałbym, abyśmy my, Polacy znali tak dobrze swą historię, jak ona i potrafili tak pięknie o Polsce myśleć i mówić,
- o mieszkańcach Litwy z którymi się zetknęliśmy (Wilno, Troki) - nie wiem nawet, czy byli to Polacy, Litwini czy Rosjanie - nikt nie był w żadnym stopniu nam nieprzychylny, choć wszyscy wiedzieli skąd przybywamy, a ponadto wszędzie bez problemu porozumiewaliśmy się po polsku,
-Wilno w większej mierze zasługuje na miano europejskiej stolicy, niźli nasza stolica,
-dobrze, że do Mickiewicza przyznają się obydwie nacje - gorzej z tymi do których nikt nie chce się przyznać.

Oto kilka zdjęć :





Z kolei do Ignacego Domeyki oprócz Polaków i Litwinów przyznają się oczywiście mieszkańcy Chile. Człowiek takiego formatu i o takim życiorysie, gdyby żył dziś, chyba bez problemu mógłby być prezydentem R.P.

Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wojciech Jaruzelski - generaa osdzi historia? - komentarze senior A.P. Ogólny 515 19-08-2009 01:56
Walory SĄDECCZYZNY - historia - kultura- turystyka K-art-mart małopolskie 18 09-07-2008 20:58
Kresy Pani Slowikowa Różności - wątki archiwalne 22 17-04-2008 00:22
karnawał polski i nie tylko... Nika Różności - wątki archiwalne 24 30-01-2008 17:30

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:21.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.