menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Praca > Emerytura, renta, ZUS
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 29-08-2008, 14:54
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Żarówka "Godna praca i godna emerytura to godne życie"


Co sądzicie o dzisiejszej manifestacji.
http://www.zw.com.pl/artykul/2
Moim zdaniem 60-letniego emeryta jest jak najbardziej słuszna.
Rząd POPSuL powiniem dotrzymać obietnic, m.in.
- zreformować KRUS - to obecne PSL-owskie zamierzenie to żart.
- najwyższy czas zmienić zasady przechodzenia na emeryturę w służbach mundurowych (wszystkich) bo teraz około 50 procent emerytów mundurowych stanowią ludzie w wieku poniżej 50 lat.
I to stąd wynika to słynne uogólnione twierdzenie o młodych emerytkach i emerytach
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 30-08-2008, 09:29
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Ja mam taki sam poglad jak nasz premier-od tego sa zwiazki zawodowe,aby od czasu do czasu pokazały ,ze cos robia-ale nie wierze w żadna pozytywne efekty tego dzialania.-KRUS-kochany to przeciez żyla złota dla bedacych u koryta i ich krewnych.Kto pozwoli zabrac im te koryta-drugie kto pozwoli skrzywdzic chlopa-jak on i tak biedny-ze swoimi dotacjami z Unii,ze swoimi minimalnymi skladkami na rente.Przeciez on musi miec taka emeryture jak ja-a że ja przez trzydzieści lat placilam skadki za niego-to co z tego-zdrowy chłopski rozum podpowiada mu-a dobrze jej tak...niech płaci-mogla tak samo harowac jak ja.Do ich głow nie przyjdzie mysl,że to ja cieżej pracuje umysłowo,niz on fizycznie.C^est la vie(w Polsce)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 30-08-2008, 10:15
aannaa235's Avatar
aannaa235 aannaa235 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Małopolska
Posty: 4 734
Domyślnie

Masz babcielo rację,,,popieram Cię w całej rozciągłości. Tak samo pracowałam ponad trzydzieści lat, ale umysłowo to tzn nic nie robiłam takie mają zdanie niektórzy i my świata nie zmienimy, a przynajmniej rolników, trudno żyć trzeba dalej za to co się ma,,,,,
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 30-08-2008, 10:38
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Chyba konkluzja anno słuszna i naukowa .A do tego wiadomo ,że nigdy to co się ma to nie jest to co się chce mieć .Skandal to dla mnie tylko istnienie sum które nie wystarczają na życie -przy rachunku nie naukowym ale ze zwyczajnym ołówkiem w reku tym,którzy nie są w stanie poprawić sobie bytu sami bo są zbyt starzy albo zbyt chorzy.....
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 30-08-2008, 13:01
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Gdybyscie mieli system jaki jest w Szwajcarii - cala Polska by strajkowala. !!!!Hihihihi

Kazdy pracujacy czlowiek (na czarno raczej nie ma) ma obowiazek placic co miesiac ustalony przez rzad federalny procent (jednakowy dla wszystkich) na tzw rente starcza AVS. Pracodawca rowniez placi "x" procent. Tlumaczac to matematycznie np: osoba zarabiajac Sfr 2000/miesiecznie i osoba zarabiajaca Sfr 10000/miesiecznie wplaca przymusowo odpowiednia kwote do panstwowego funduszu AVS. Jeden mniej a drugi wiecej. Po 40 latach kotyzacji (partycypacki)w funduszu i w wieku 64 lata kobieta, i mezczyzna 67 lat, kazdy osobnik SOLIDARNIE otrzymuje Sfr 1800/miesiecznie renty starczej AVS. Poprostu socjalna demokracja!!!!!! Aby polepszyc renty starcze stworzono tzw II pilar, gdzie ludzie odkladaja dodatkowo i rozniez przymusowo. Jest rowniez III pilar, ale juz nie obowiazkowy. Jezeli Szwajcar, srednio zarabiajacy chcialby zyc z oficjalnej renty starczej, slawnego AVS- umarlby z glodu. Co robia? Poprostu od wczesnej mlodosci oszczedzaja na starosc. Nie slyszalam, ze narzekaja. Poprostu spia w lozku, ktore sobie starannie slali od lat.

Przepraszam, jezeli ktos z Was poczuje sie obrazony. Napisalam jak to wyglada w Szwajcarii...krajem mlekiem i zlotem plynacym. Proste stwierdzenie faktu, ktory nota bene jest bardzo niesprawiedliwy - ale nic na to nie mozna poradzic.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 30-08-2008, 13:24
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Obrażony ????? Czym ? Jedna uwaga -my nie mieszkamy w Szwajcarii ,myśmy jako całość strajkowali- demonstwali ci ,którzy uważali ,że powinni zademonstrować ,ze im się rzeczywistość nie podoba .Nie ma nic złego w strajkowaniu,demonstrowaniu niezadowolenia -robią to związki zawodowe w całej Europie przypominając tym samym rządom ,że nie są same dla siebie co im się po dłuższych chwilach spokoju zaczyna wydawać i popadają w samozadowolenie ,z którego czasem trzeba je obudzić .A poza tym w Szwajcarii jest śmiertelnie nudno.Mnie ta demonstracja ani nie przeraziła ani nie oburzyła ani nie wprawiła w stan histerii ...tak po prostu musi byc od czasu do czasu.W demonstrowaniu specjalizują się Francuzi, tak nawiasem mówiąc.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 30-08-2008, 13:34
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
Obrażony ????? Czym ? Jedna uwaga -my nie mieszkamy w Szwajcarii ,myśmy jako całość strajkowali- demonstwali ci ,którzy uważali ,że powinni zademonstrować ,ze im się rzeczywistość nie podoba .Nie ma nic złego w strajkowaniu,demonstrowaniu niezadowolenia -robią to związki zawodowe w całej Europie przypominając tym samym rządom ,że nie są same dla siebie co im się po dłuższych chwilach spokoju zaczyna wydawać i popadają w samozadowolenie ,z którego czasem trzeba je obudzić .A poza tym w Szwajcarii jest śmiertelnie nudno.Mnie ta demonstracja ani nie przeraziła ani nie oburzyła ani nie wprawiła w stan histerii ...tak po prostu musi byc od czasu do czasu.W demonstrowaniu specjalizują się Francuzi, tak nawiasem mówiąc.
Malgosiu zgadzam sie z Toba, skladam cenny podpis, ze w Szwajcarii jest smiertelnie nudno, tzw populacja bez jaj! Zwlaszcza w kantonach Niemieckich. Napisalam tylko jak to wyglada w Szwajcarii i jezeli bys przeczytala miedzy liniami jestem pierwsza, ktora warczy na ten absurdalny demokratyczno-socjalny sposob naliczania rent starczych AVS. Czyste zlodziejstwo. Ale poniewaz Szwajcarzy sa jak "owce" nic sie nie da innego wymyslic!!! Cale szczescie, ze wolne zawody nie sa objete tym idiotycznym i niesprawiedliwym systemem.
Francja, strajki - nie zycze Polsce aby wpladla w absur zwiazkow zawodowych francuskich. Strajkowac o konkretny cel - zgadzam sie i uwazam, ze to sluszne. Ale upierdliwie strajkowac o byle jakie gowienko, aby tylko strajkowac - uwazam to za paranoje. Uwielbiam Francje, jej kulture, historie - ale na stale nigdy bym tam nie chciala mieszkac. Chyba, ze byloby pozwolone prawem - nosic pistolet w kieszeni. A tak miedzy nami, najwiekszymi "placzkami" w EU sa Francuzi!!!!!!
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 30-08-2008, 13:37
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

No i jak zwykle TWA- czyli zgadzam się Panią, z Pani Mecenas w całości i bez zastrzeżeń.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 30-08-2008, 17:33
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Basiu,u nas jest tez drugi i trzeci filar,tylko zostal dosyc pozno wprowadzony.Tak węc osoby urodzone po roku 1948 dostana groszowe emerytury bo ZUS placi bodajże 50%,reszte drugi filar-ale w zwiazku z tym ze małe skladki przez ten czas to i te drugie 50%slabe.Basiu,nie spotkalam w Szwajcarii ubogiego-mimo,ze kraj rzeczywiście nudny,chociaz częsc Włoska pogodna i juz taka z temteramentem południowym.Ja jezdze do Ascony-miejscowośc mało mi znana,raczej same Alpy bom uprawiala alpinistyke-po fatalnym upadku (głupia baba -w tym wieku!!!)zaniechalam sportow ekstremalnych,teraz pozostało mi spokojne lażenie po gorkach z wnuczkami9juz dobrze chodza-oby tylko były madrzejsze ode mnie)A zaczeło sie od emerytur....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 30-08-2008, 17:50
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Basiu,u nas jest tez drugi i trzeci filar,tylko zostal dosyc pozno wprowadzony.Tak węc osoby urodzone po roku 1948 dostana groszowe emerytury bo ZUS placi bodajże 50%,reszte drugi filar-ale w zwiazku z tym ze małe skladki przez ten czas to i te drugie 50%slabe.Basiu,nie spotkalam w Szwajcarii ubogiego-mimo,ze kraj rzeczywiście nudny,chociaz częsc Włoska pogodna i juz taka z temteramentem południowym.Ja jezdze do Ascony-miejscowośc mało mi znana,raczej same Alpy bom uprawiala alpinistyke-po fatalnym upadku (głupia baba -w tym wieku!!!)zaniechalam sportow ekstremalnych,teraz pozostało mi spokojne lażenie po gorkach z wnuczkami9juz dobrze chodza-oby tylko były madrzejsze ode mnie)A zaczeło sie od emerytur....

Mysle, ze powoli Polska znajdzie sposob aby z emerytury mozna bylo skromnie zyc. Mysle, ze w dniu dzisiejszym znajduje sie w okresie przejsciowym, ale najgorsze juz za nimi. Wierze, ze kazdego roku bedzie lepiej - poprostu musi byc. Cala EU idzie na przod z postepem socjalnym, nie widze powodu, ze Polska bedzie ostatnim wagonem pociagu. Musi byc lepiej.

Nie widzialas biednych w Szwajcarii, Babciula - to historyczne spojrzenie na Szwajcarie. Od paru lat maja biednych i to duzo. Problem jest, ze Szwajarzy sa bardzo honorowi i nie pokazuja, ze sa biedni. Nigdy nie zapomne sceny - dokladnie 1998 rok - Geneva. Z braku czasu wpadlam do baru MIGROSa na salate. Dosiadla do mnie kobieta ze szklanka mleka, ktora wyjela z torebki kawalek chleba. Zaczelysmy rozmawiac. Szwajcarka, dawna nauczycielka - lat 60 ( wiek, w ktorym nikt nie chce cie zatrudnic). Rozwiedziona, dzieci gdzies "po swiecie". Ta kobieta zyla z zapomogi gminy (fr 500), mieszkajac w zbiorowych pomieszczeniach Armee de Salut. Stac ja bylo na szklanke mleka i kawalek chleba. Stracila przyjaciol, nie miala do kogo sie odezwac. Ambicja i honor nie pozwalaly zapisac sie na bezrobocie. Byla czysciutka i zadbana.
Serce mi sie zacisnelo. Naturalnie pomoglam kobiecie i do dnia dzisiejszego utrzymuje z nia bliski kontakt. Takich jak ta kobieta sa setki w Szwajcarii.
Bieda jest wszedzie, mimo, ze na pierwszy rzut oka wydaje sie, ze jej nie ma.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 02-09-2008, 18:39
Liwia Liwia jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Miasto: Opole
Posty: 19
Domyślnie

Nie wierzę w te dobre emerytury w Polsce. Ktoś tu na forum dał linka do strony, gdzie jest taki ciekawy artykuł. Prawdę powiedziawszy, wkurzyłam się, ale sami przeczytajcie. Jesli uważacie, że to przejsciowe, to zdejmijcie okulary
http://malyzus.pl.tl/Nie-mozna-placic-za-NIC.htm

i jeszcze to

http://malyzus.pl.tl/Emerytury-beda-...e-niz-dzis.htm

Nie zanosi się na lepiej. Widać dobrze zrobiłam zakładając sklepy..
Pozdrawiam
Liwia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 02-09-2008, 19:10
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Liwio
Tylko wielu z nas już jest na emeryturach i g....o nas obchodzi co teraz wymyślą. Mnie interesuje inny sposób corocznej waloryzacji.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 03-09-2008, 15:13
Leon48's Avatar
Leon48 Leon48 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Katowice
Posty: 26
Domyślnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
Liwio
Tylko wielu z nas już jest na emeryturach i g....o nas obchodzi co teraz wymyślą. Mnie interesuje inny sposób corocznej waloryzacji.
tez jestem na emeryturze i nie mogę powiedzieć, że nie obchodzi mnie, co się dzieje wokół. Ot prosta sprawa, ceny rosną i co dzieje się z emeryturą -ruszają w dół. Waloryzacje śą rzedkie i groszowe. Jak tak dalej pójdzie, to nasze emerytury będą warte tyle ile te dzisiejsze, lub późniejsze
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 03-09-2008, 16:08
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Leon48
tez jestem na emeryturze i nie mogę powiedzieć, że nie obchodzi mnie, co się dzieje wokół. Ot prosta sprawa, ceny rosną i co dzieje się z emeryturą -ruszają w dół. Waloryzacje śą rzedkie i groszowe. Jak tak dalej pójdzie, to nasze emerytury będą warte tyle ile te dzisiejsze, lub późniejsze

W calej EU i na swiecie problem jest identyczny. Znasz recepte?
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 03-09-2008, 16:27
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Leon48
Swoją wypowiedzą odniosłem się do artykułów o przyszłych emeryturach które mnie ani ziębią ani grzeją. To już nie moja broszka. Ze sposobem waloryzacji to już inna sprawa. Początkowo na rencie teraz na emeryturze jestem już 20 lat i co sądzę o tych waloryzacjach przeprowadzonych w tym czasie, wiedzą moje cztery ściany w domu. Do podania tego na forum niestosowne. Pozdrawiam.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 03-09-2008, 16:49
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 003
Domyślnie

Moim zdaniem dla 60 latków powinna być możliwość wyboru w jakim momencie człowiek chce przejść na emeryturę. Jeżeli chce jeszcze popracować te 5 czy 7 lat, a pracodawca się zgadza, niech pracuje.
Wysokość emerytury określona jest stażem pracy i wysokością zarobków, ale i możliwościami budżetu. Mówiono mi, że w Niemczech emerytura jest równa wysokości ostatniej pensji emeryta.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 03-09-2008, 17:26
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Moim zdaniem emeryt sprzed powiedzmy lat 20-stu i obecny powinni mieć jednakową wysokość emerytury. Oczywiście uwzględniam taki sam staż pracy i zarobki w stosunku do średniej krajowej takie same.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 03-09-2008, 17:43
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Babka Gratka
Moim zdaniem dla 60 latków powinna być możliwość wyboru w jakim momencie człowiek chce przejść na emeryturę. Jeżeli chce jeszcze popracować te 5 czy 7 lat, a pracodawca się zgadza, niech pracuje.
Wysokość emerytury określona jest stażem pracy i wysokością zarobków, ale i możliwościami budżetu. Mówiono mi, że w Niemczech emerytura jest równa wysokości ostatniej pensji emeryta.

Nie wiem jak jest w Niemczech. Wiem jak jest w Szwajcarii - po 40 latach partycypacji w funduszu obowiazkowym, placa sfr 1'800/osoba samotna i sfr 2'600 malzenstwo/para plus tzw II piller (pilar), ktory jest naliczany wg partycypacji '( procentaz koresponduje z zarobkami), plus wlasne oszczednosci. Jezeli "osobnik" bierze tzw emeryture wczesniejsza kwoty otrzymywanej emerytury sa proporcjonane, ale z reguly niewystarczajace na miesieczne utrzymanie. Ludzie pracy o tym wiedza i poprostu oszczedzaja na stare lata. Wolne zawody, wlasciciele duzych przedsiebiorstw (PDG), lekarze, prawnicy....architekci ......majacy swoje gabinety, prywatna praktyke, nie podlegaja temu systemowi - radza sobie inaczej.

Hiszpania, 80% ostatniego zarobku, po przepracowaniu 38 lat pracy. Leczenie (lekarstwa, ambulatorium, szpital) - 100% oplacany przez panstwo dla osob 65+, duze znizki na koleje, autobusy......

Francja - ich system naliczania emerytur jest cholenie skomplikowany i zmienia sie co roku (kazda nowa miotla zamiata po swojemu).
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Województwo warmińsko-mazurskie: powitanie i "lista obecności" admin warmińsko-mazurskie 292 24-12-2017 20:20
"SZKOŁKA" PhotoFiltre Studio - bezplatny program do obrobki zdjec Dreamka eSenior 86 25-10-2009 22:59
Czy bylibyście w stanie adoptować dziecko i pokochać je jak "własne"? Basia. Rodzina bliższa i dalsza 80 06-10-2008 01:41
Pogaduchy "prawie" literackie - przenesione z wątku poetyckiego zochna Książka, literatura, poezja 34 28-06-2008 18:48
"Porządki" w III albo IV RP /nie wiem, którą mamy/ Basia. Polityka - wątki archiwalne 260 05-09-2007 08:18

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:36.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.