menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Gospodarka i środowisko
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 03-04-2022, 22:55
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie Skąd brać Energię


Pytanie wcale nie retoryczne. A w obecnej sytuacji energetycznej, zwłaszcza Europy, bardzo aktualne.
Jest to pytanie o bezpieczeństwo energetyczne państw nie mających warunków do pozyskiwania energii z własnych źródeł. Głównie z paliw kopalnych, lecz także ze źródeł odnawialnych. Państw uzależnionych od dostaw. Na przykład z Rosji.
Niektóre państwa nie są uzależnione od importu. Przykładem mogą być: Francja, w której ok. 75 % energii pochodzi z elektrowni jądrowych. Również Norwegia i Islandia - prawie 100 % energii pochodzi tam z OŹE.
Natomiast złym przykładem są Niemcy. W których udział importu paliw kopalnych z Rosji wynosi ostatnio ok. 55 %. Teraz poszukują innych rynków importu; także dopiero teraz przystępują do budowy terminali do przyjmowania gazu skroplonego LPG.
W ostatnich dniach Unia Europejska nałożyła na Rosję embargo na paliwa kopalne w tym gaz. W państwach zachodnich, ale i u nas następuje kryzys energetyczny. Uznając kierunek wschodni za spalony Europa Zachodnia pilnie rozgląda się za innymi kierunkami dostaw paliw energetycznych.
Wpadł mi ostatnio w ręce bardzo ciekawy artykuł na ten temat:
"Energia z pustyni zamiast gazu Putina".
Odrodzenie idei stulecia.
https://www.onet.pl/informacje/onetw...bknkf,79cfc278
Chodzi o Projekt (Plan) "Desertec".
Plan "Desertec 3.0" zakłada wykorzystanie energii słonecznej i wiatrowej do obsługi zakładów elektrolizy w pustynnych lokalizacjach w pobliżu wybrzeża. Chodzi o wodór - paliwo przyszłości.
Ale nie tylko wodór. Także o gaz z Północnej Afryki.
Sam pomysł narodził się w Niemczech i został opracowany przez Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki oraz Instytut Fraunhofera zajmujący się systemami energii słonecznej.
Pomysł przesyłania energii słonecznej przez Morze Śródziemne do Europy wywołał wielką euforię 13 lat temu, jednak konsorcjum nie zdołało go zrealizować. Teraz projekt powraca dzięki nowej strategii. Mówi się o nowym "wodorowym porządku świata".
Projekt odradza się. Nowe konsorcjum: w jego skład ponownie wchodzi ponad 60 firm, w tym ThyssenKrupp, Siemens Energy, E.on, RWE i Uniper.
Jako Desertec 3.0, trzecia reinkarnacja idei energii pustynnej obiecuje bardzo konkretną pomoc w rozwiązaniu w krótkim czasie podwójnego problemu — niedoboru energii i ochrony klimatu.

Oto bardzo poglądowa mapka ujęć OŹE i gazu w Północno-Zachodniej Afryce. I pokazane przejścia gazociągu po dnie Morza Śródziemnego, (odległości sprawdźcie sobie sami w googl-u).


czarna - gaz, zielona - wodór,
kółeczka - turbiny wiatrowe lub panele fotowoltaiczne.

W omawianym projekcie i artykule ani słowa nie ma, i mnie tutaj brakuje, coś o elektrowniach słonecznych.
Bo przecież tam, w pobliżu równika są dopiero warunki do konwersji energii słonecznej na elektryczną.
A potem dopiero pozostaje przesył energii elektrycznej przez Śródziemne. Który jest chyba tańszy aniżeli gazu rurą.

Napisałem kiedyś na wątku Odnawialne Źródła Energii na temat elektrowni słonecznych. Ich typów oraz zasady działania, # 7.
Doświadczenia wielu krajów wskazują, że największe szanse zastąpienia elektrowni węglowych mają elektrownie słoneczne.
Te elektrownie nie są oparte na ogniwach fotowoltaicznych. Odpowiednio ukształtowane lustra (heliostaty), naprowadzane komputerowo na słońce, koncentrują energię słoneczną na określonym odbiorniku. Stąd ich nazwa CSP (concentrated solar power plant).
Tym odbiornikiem jest albo rura umieszczona w ognisku heliostatów, albo wieża centralna.
W tej rurze, jak i w wieży, znajduje się ciekły sód, (ze względu na bardzo wysokie temperatury skupionej wiązki promieni, ~600 °C). Jest to obieg pierwotny ciepła. W dopiero w drugim obiegu znajduje się woda do wytworzenia pary wodnej dla turbiny parowej.
Te elektrownie wprawdzie mają dwie główne wady:
- zajmują obszar nawet kilku tyś. ha pod lustra,
- wymagają dużego stałego nasłonecznienia.
Jednakże są:
- całkowicie neutralne względem środowiska,
- odnawialne tzn. nie potrzebują paliwa.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 04-04-2022 o 13:28.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 07-04-2022, 23:40
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Skąd?
Skąd Niemcy mogą mieć, sprowadzać paliwa.
Na przykład i między innymi z Afryki Północnej.
Według Projektu (Planu) wskazanego w poprzednim moim poście - "Desertec". To jedna możliwości. I wcale niegłupia.
Bo raz, że ten projekt powstał u nich, w Niemczech.
A dwa, że Niemcy przecież biedni nie są, i stać ich na udział w zrealizowania tego Projektu.
A tymczasem...popatrzcie: pani Angela Merkel - kanclerz "uprawiająca" politykę "przyjaźni niemiecko-rosyjskiej", skutecznie popierająca budowę gazociągu nord stream, uzależnianie się energetyczne Niemiec od Rosji... - można powiedzieć sprawczyni konfliktu z Rosją i wywołaniem tej strasznej wojny. A więc:
"Angela Merkel została zaproszona do Buczy, pojechała do Florencji" - https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat...proszenie.html
Zamiast gasić tę wojnę, naprawiać to co zostało zepsute. Ten błąd w polityce! Tak nieczuli są politycy...
.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 08-04-2022, 12:20
hutkow's Avatar
hutkow hutkow jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2014
Miasto: Zamość woj.Lubelskie Polska
Posty: 5 087
Domyślnie

Witaj Stefanie energia to chyba najważniejszy problem
ludzkości.
W naszym kraju każda rządząca obcja problem ten
różnie wcielała w życie raczej nie zbyt energicznie
Zobaczymy jak to będzie teraz gdy nas sytuacja przyciska
coraz mocniej.
Pozdrawiam życząc zdrowia!
__________________
_____________________
Edward
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 12-04-2022, 21:13
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Miło Cię widzieć Edku!
Tak, problemów ekologicznych i klimatycznych mamy ostatnio bardzo dużo. Bo i zaniedbań dużo.
A ostatnio dochodzą problemy z energią.
Między innymi skąd można brać=odzyskiwać energię.
Na wątku "Ochrona środowiska" ,(#141), kiedyś tak napisałem:
"W mojej prezentacji komputerowej OŹE podałem pozytywny przykład.
Przerabiania plastików na olej napędowy i benzynę.
Jako przykład realnego wdrożenia projektu polskiego inżyniera:
https://wiadomosci.wp.pl/polski-wyna...6756166754945a .
Więcej w Gazecie Wyborczej: https://tiny.pl/tn85g
I ten człowiek dalej to robi."

Podałem też inny przykład.
Wynalazek szwedzkich naukowców na przerabianie opakowań plastikowych. W których ostatnio toniemy.
A przyroda sobie z nimi nie radzi.
Rozkład plastików za pomocą pirolizy i otrzymywanie pochłaniacza dwutlenku węgla.
Emitowanego z kominów elektrowni spalających paliwa kopalne.
A przecież nasza energetyka oparta jest w 75% na węglu, (niemiecka w 55).
Przeczytaj: "Lekarstwo na CO2? Naukowcy znaleźli sposób na plastik" -
https://www.onet.pl/informacje/natio...4dr3w,30bc1058

Pozdrawiam.
__________________
Janek
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 21-04-2022, 15:55
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

c.d. "Skąd brać Energię".

Na razie rezygnacja krajów Europy z rosyjskiej ropy naftowej wydaje się odległym scenariuszem.
Głównymi oponentami są Węgry, ale także Niemcy i Austria.
Jednak państwa europejskie oficjalnie pracują nad zapewnieniem sobie dostaw ropy z innych części świata.
Poprzednio pokazałem możliwość sprowadzania ropy i gazu z Afryki Północnej.
Jednak możliwości i przykłady są znacznie bliżej - na Morzu Północnym. Przykładem nasz gazociąg północny z Norwegii - "Baltic Pipe".
A inny przykład to Dania. Już w tej chwili Dania w 100% zaspakaja swoje potrzeby w energię elektryczną z Odnawialnych Źródeł Energii.
Rząd Danii zapowiedział we wtorek zwiększenie wydobycia gazu ziemnego, aby uniezależnić się od importu z Rosji.
W przyszłości, do roku 2030 duńskie władze chcą jednak całkowicie zrezygnować z tego źródła energii.
Przy czym wskazano, że gaz ziemny w najbliższych latach będzie stopniowo zastępowany innymi surowcami, w tym biogazem, którego produkcja ma wzrosnąć. Do końca roku 400 tys. gospodarstw ma być opalanych biogazem.
Rząd Danii zapowiedział także, że zwiększy produkcję energii odnawialnej poprzez budowę wysp wiatrowych na morzu.

https://biznes.interia.pl/gospodarka...ji,nId,5969878
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 28-06-2022, 19:51
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Cytat:
Napisał hutkow
Witaj Stefanie energia to chyba najważniejszy problem
ludzkości. W naszym kraju każda rządząca opcja problem ten
różnie wcielała w życie raczej niezbyt energicznie.
Zobaczymy jak to będzie teraz gdy nas sytuacja przyciska
coraz mocniej.
Energetyka jądrowa(EJ) w Polsce.
Budowa elektrowni jądrowej w Żarnowcu wstrzymana została w 1989 roku. Utopione w tę inwestycję zostały duże pieniądze,
między innymi: przeniesie dwóch wiosek w inne miejsce, budowa 20 km-wej linii kolejowej dla budowniczych z pobliskiego Wejherowa, budowa hal montażowych, zamówienie dwóch reaktorów w zakładach w Pilźnie, (które n.b. zostały wykonane i dostarczone),
sprowadzone urządzenia montażowe, (np. zgrzewarki zbrojenia), i wiele inn.

Po wielu latach "wskrzeszona" zostaje koncepcja EJ. Temat powraca.
Wymuszone to zostaje kończeniem się paliw kopalnych (głównie węgla), a także obecną sytuacją klimatyczną.
No i sytuacją polityczną, (konflikt z Rosją).
Oczywiste jest, że po wielu latach konstrukcje reaktorów jądrowych i ich rozwiązania technologiczne uległy unowocześnieniu.
Ostatnia (już czwarta) generacja reaktorów, to SMR, (Small Modular Reactor).
Opis budowy i działania jest w tym artykule:
"Wyjaśniamy różnicę pomiędzy SMR a innymi rodzajami elektrowni jądrowych" -
https://www.komputerswiat.pl/artykul...innymi/l4q37sm
Jak wygląda aktualny stan możliwości wyboru inwestorów chcących nam wybudować EJ w Polsce opisuje
ten artykuł: "Polska energetyka jądrowa. Koreańczycy przekonują, że ich oferta jest najbardziej konkurencyjna" -
https://businessinsider.com.pl/techn...rdziej/fkzs6e3
cytat:
"Koreański koncern KHNP pod koniec kwietnia tego roku złożył ofertę na budowę sześciu reaktorów jądrowych
o łącznej mocy 8,4 GW. Konkurują z KHNP: amerykańska znana Westinghouse oraz francuski koncern EDF.
Polski rząd chce, by pierwsze blok w ramach tej inwestycji ruszył w 2033 r."

Proszę czytać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 28-06-2022, 22:18
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Szanowny Stefanie!
Pokazujesz multum projektów i istniejących rozwiązań np r, ten układ luster który już działa /chyba w Arizonie na pustyni/ . Kiedyś rozważaliśmy kwestie poziomych turbin wiatrowych w wersji mini, czyli takich które mogłyby pracować np na wysokich budynkach i zasilać je w energię.
Wspominałem już kiedyś że lecąc z Londynu na kontynent i na wybrzeżu Holandii, Belgii i Niemiec widzisz tysiące wiatraków, podobnie jeśli oglądałeś Vueltę z Hiszpanii, to wzdłuż górskich pasm widać było linie elektraków. Dania ponoć już wyzbyła się prądu z węgla a gazu zużywa niewiele.

Ale to są przypadki gdzie myśli się długofalowo. I gdzie procesy energetyczne toczą się bez względu na zmieniające się rządy. A ponadto jest ciągłość instytucjonalna oparta na fachowcach. Do tego przy takich inwestycjach znaczącą rolę mają samorządy wszystkich szczebli. I opinie obywateli.

I powtórzę .....mamy mnóstwo uczelni technicznych, instytutów itp. Podobno nawet z ciekawymi pomysłami w tej dziedzinie, ale czegoś w tym układzie brak.

Moim zdaniem odpowiedniego decydenta z silnym zapleczem naukowym i finansowym.

Bez tego będziesz mieć ciągle brednie o tym, że mamy węgla na 200 lat i kolejne miliardy w wersji brunatnej.

Niestety.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 29-06-2022, 12:57
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Drogi Pluto!! Tak pesymistycznie?.
Rozumiem Cię dobrze. Bo przecież ja widzę, i Ty widzisz. Że my tutaj. Zamieszczamy: - ja trochę więcej, z urzędu, bom autor - pokazujemy, przekonujemy, dywagujemy, zachwycamy się (?), marzymy, biadolimy.....,
że w Polsce nie i nie. Że się nie da. I dlaczego się nie da.
I tak sobie nawzajem podpowiadamy - dlaczego tak jest?
Dlaczego się nie da. Bo taki ustrój, bo taki rząd, bo taka nasza historia, bo takie jakieś fatum, martyrologia....
Ja już mam dość tego pisania tutaj. Narzek....
Teraz jeszcze dochodzi nowy argument. Który przeważa, przebija wszystko. Usprawiedliwia nas, a zwalnia rządzących od myślenia. I od odpowiedzialności. To PANDEMIA i WOJNA. Na naszych byłych kresach.
No dobra. Będę się starał nie malkontencić, być optymistą. Tak jak mi ludzie przyjaźni doradzają. Zwłaszcza moja wierna żonka, "myśl pozytywnie". Tylko coraz trudniej mi to przychodzi. A to jakaś mgła mózgowa się do mnie przypałętała..., (cholerka, nawet dłoń nie chce sterować myszą, drży...)......... A to na jakimś wątku tego ...... seniorka mnie wyszydzili, skrzywdzili.....()....
Może jednak zaprzestanę tej pisa...y. Zresztą tego i tak nikt, oprócz Ciebie, nie czyta.
Pozdrawiam Cię serdecznie.
Przepraszam za tą szczerość.

Ostatnio edytowane przez Stefan : 30-06-2022 o 14:35.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 29-06-2022, 17:03
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Szanowny Stefanie!
My możemy robić ...to co możemy Czyli siać /choć pola nasze marne /
Przecie nie jesteśmy decydentami, finansistami i tymi którzy by mogli cos w tym zakresie zrobić.

Czyli zbieramy okruchy z wiedzą i próbujemy przerobić je na "nasze" podając powody dlaczego to co działa, albo może działać "w tym kraju" jest skazane na niebyt.

Bo "w tym kraju" elektryfikacja udała się tylko raz. Wtedy bolshevik wziął ciemnote za krótki PiSk i przyszedł z karabinem i okazało się, że jak jest prund, to kury sie niesom /moja pani/ a krowom w cyckach nie lęgną się myszy. I to ...wróciło wraz z akcją aktywistów z PiSu co wmówili chłopstwu, że im prądowe wiatraki będą drób na mielonkę przerabiać.

A mamy lata 20-e XXI wieku.
I nie przeraża mnie specjalnie że my tak sobie odpowiadamy.
Zauważ Stefanie Szanowny, że jest sporo ludzi zbyt nieśmiałych, żeby się włączyć do dyskusji. Ja mam nadzieje, że wolą .....czytać.

A my przecie o tym, co może nas /lub młodych/ dotknąć.
My jeszcze w razie braku prądu damy radę upichcić strawę i potrafimy z ludźmi się porozumieć.
A te młode chyba zaczną kombinować wtedy kiedy smartfony im nie zadziałają

Dlatego musimy opisywać nie tylko skutki ale sięgać do przyczyn.

I póki da się to nie co się zniechęcać, bo jako rzekł KLASSYK ..... bo jak nie MY, no to KTO???



Najlepszego!

Jesli oglądasz tenis to wiesz, że mimo, że to sport przegranych, bo startuje 128 - ludziów, to jednak jeden ludź wygrywa. A reszta ......podejmuje kolejne wyzwania..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 06-07-2022, 13:33
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Stefanie Szanowny!
Przy okazji nowych źródeł energii, to ...Japończycy właśnie skonstruowali i chyba już zwodowali elektrownię /?/ głębinową wykorzystującą prądy morskie między ichnimi wyspami.
Ma to ustrojstwo działać na sporej głębokości i zaopatrywać w prąd potężny obszar zamieszkały przez kilkaset tys. ludzi.

Nie przyglądałem sie tej publikacji bardziej szczegółowo ale warto go odszukać w necie.

W każdym razie Japy są na takim poziomie a "w tym kraju" właśnie doszli władcy do wniosku, że wiatraki od prądu mogła być posadowione inaczej niż 10 H.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 11-07-2022, 17:20
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Cytat:
Przy okazji nowych źródeł energii, to ...Japończycy właśnie skonstruowali i chyba już zwodowali elektrownię /?/ głębinową wykorzystującą prądy morskie między ichnimi wyspami.
Dziękuję Pluto za newsa.
W postępie naukowym i technicznym Japończycy zawsze przodują. Cóż nam zostało. Czytać... I gonić ich...
Ano, naszego miejsca geograficznego nie da się zmienić. Sąsiadów też. Zaś aktualnie mamy inne problemy na głowie.
No ale ale, na pocieszenie, (mimo że wiem, że marna to "pociecha") - a jednak Fukushima ich nawiedziła!. I inne tektoniczne...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 11-07-2022, 21:51
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stefan
Dziękuję Pluto za newsa.
W postępie naukowym i technicznym Japończycy zawsze przodują. Cóż nam zostało. Czytać... I gonić ich...
Ano, naszego miejsca geograficznego nie da się zmienić. Sąsiadów też. Zaś aktualnie mamy inne problemy na głowie.
No ale ale, na pocieszenie, (mimo że wiem, że marna to "pociecha") - a jednak Fukushima ich nawiedziła!. I inne tektoniczne...

Stefanie Szanowny!
A Koreańczycy z południa???
40 lat temu jeszcze zaczynali od złomu w każdej dziedzinie.
Począwszy od samochodów.
Dziś ich czebole przodują wszędzie. Od samochodów,po czołgi i in zbrojeniówkę, elektronikę i obaj "za chiny" jeszcze kilkanaście lat temu nie pomyślelibyśmy, że będą chcieli w RP mini elektrownie jądrowe budować.

Ale tam nie ma Czarnka i programów maturalnych na poziomie krasnoludka umysłowego.

Najlepszego!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 18-08-2022, 17:17
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Parę dni temu nasza prasa doniosła, że w tym roku kierunek dostaw gazu gazociągiem Baltic Pipe jest niemożliwy.
Jakieś problemy z kontraktem.

Poniższy artykuł : pt."PGNiG odsłoniło karty w sprawie Baltic Pipe" temu zaprzecza.
Przeczytajcie: https://businessinsider.com.pl/bizne...towosc/h0kwf8t

Zgodnie z harmonogramem przesył gazu za pomocą Baltic Pipe ma rozpocząć się już w październiku tego roku.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podało w czwartek, że wypełni dostępną przepustowość gazociągu Baltic Pipe dostępną w IV kwartale tego roku.
Oznacza to, że będzie to około 800 mln metrów sześciennych.
Więc w IV kwartale rurociąg nie będzie działał jeszcze na 100 proc. mocy.
Możemy powiedzieć to, że mamy zabezpieczone dostawy gazu na najbliższy sezon grzewczy. Gazu w zimie nie zabraknie — zapewnił wiceprezes PGNiG.
Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miał przepustowość rzędu 2-3 mld metrów sześc. gazu rocznie.
Dopiero w 2023 r. gazociąg ma osiągnąć swą maksymalną moc, czyli 10 mld m. sześc. gazu rocznie!
(dla porównania zużycie błękitnego paliwa w Polsce w 2021 r. wyniosło 20 mld m sześc., w tym roku może spaść do 18 mld m sześc.).
Baltic Pipe ma przesyłać gaz bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii dla Danii, Szwecji i Polski.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 19-08-2022, 19:07
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Stefanie Szanowny!
Skąd brać???
To proste...maksymalnie z wody słońca i wiatru.
Z uzupełnieniem /do czasu/ węglowodorów.

W temacie Baltic Pipe... to poczekajmy.
Do rury trza coś wlać, a z tym jest problem. I to jest problem, bo rura jest jednak częścią większej całości.
No i jest kwestia kwot i cen.

No i warto wspomnieć, że Morawiecki napluł jednak na buty twierdząc, że własnym szmalem z gazu powinni się dzielić.
I miało to taki skutek już, że Fundusze Norweskie znikły, albo zostały uszczuplone...

A co do wody, to nie widzę powodu, żeby wszelkiego typu jazy, progi i przepusty nie były "uzbrojone" w różnej wielkości i mocy turbiny.

Ale to są jedynie nasze projekcje. Do czaszek speców od rządzenia nie mające dostępu z powodów znanych.

Najlepszego!

psst.
Nam potrzeba rocznie ok 20 mld m3 rocznie....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 28-09-2022, 16:29
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Drogi Pluto.
Napisałeś: W temacie Baltic Pipe... to poczekajmy!
cd. # 13
27 września 2022.




Artykuł pt."Jak przebiega i ile kosztował gazociąg Baltic Pipe".
https://geekweek.interia.pl/bezpiecz...-d,nId,6311506

Nowy gazociąg to system, łączący ze sobą Polskę, Norwegię i Danię.
Docelowo ma przesyłać 10 mld sześciennych gazu rocznie.
Zostanie uruchomiony 1 października 2022, lecz pełną przepustowość ma osiągnąć w listopadzie.
Jak przebiega Baltic Pipe?
Nowy gazociąg został połączony z istniejącą infrastrukturą przesyłową na Morzu Północnym rurociągiem Europipe II. Dzięki czemu uzyskano dostęp do gazu z norweskich złóż.
Najpierw trzeba było poprowadzić go przez teren Danii, długości ok. 200 km.
Następnie po dnie Bałtyku, przez przez obszary Danii, Szwecji i Polski. Długość tego odcinka wynosi aż 275 km.
W Polsce gazociąg wychodzi w miejscowości Niechorze w gminie Rewal.
Całkowita długość Baltic Pipe wynosi 900 km.
Ile kosztował Baltic Pipe?
Według projektu z 2018 roku koszt budowy oszacowano na ponad 1,6 mld euro.
Z czego Ponad 780 mln euro przypadło na Polskę,
wykonawcą polskim - firma Gaz-System.
Na Danię 820 mln euro - na duńską firmę Energinet.
Budowa została dofinansowana przez Unię Europejską w wysokości 266 mln euro.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 29-09-2022, 18:33
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Szanowny Stefanie!
Generalnie to że rura jest, to od czasów Buzka wiadomo, że powinna być.
I teraz co do "poczekajmy" to powiem tak:
Na dziś nie wiemy co "docelowo" bo to, że 10 mld pojemności rury, to jedno, a ile popłynie i za ile, to jednak poczekajmy

Decydenci jakoś doznają wstrząsu narkotycznego, bo "otwarli" rurę.
O samym gazie i kontraktach szczegółów brak. Jedyny mądry w tym biznesie Naimski był zbyt mądry i zaliczył czerwoną kartkę.
Ciekawie o tym mówi były minister i /chyba szef/ PGNiGe Woźniak kilka razy ciekawie i /chyba/ fachowo o temacie.
Może dlatego, że ....były.
No i ceny..... gaz z tej rury idzie via giełdy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 29-09-2022, 20:25
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Drogi Pluto
Decydenci jakoś doznają wstrząsu narkotycznego, bo "otwarli" rurę.

Tak, otwarli 27-go, z pompą.
Ale równocześnie nastąpiły dokładnie w ten dzień trzy niewyjaśnione (dotąd) wybuchy na Nord Stream.
Przypadek? A może to ostrzeżenie wysłane dla Polski. Dla naszego Baltic Pipe?

"Możemy mieć poważne kłopoty, mówi o wybuchach w Nord Stream" - (ekspert Simone Tagliapietra).
- https://www.onet.pl/biznes/businessi...1zs68,211f4564
Stwierdza:
"Należy wzmocnić bezpieczeństwo i nadzór nad kluczową infrastrukturą w całej Europie - analityk think tanku Bruegel. Jeśli to, co widzieliśmy dzisiaj, zdarzy się zimą w którymś z naszych rurociągów z Norwegii lub Algierii, będziemy mieli poważne kłopoty".

Napisz co sądzisz o tym.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 30-09-2022, 13:27
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stefan

Napisz co sądzisz o tym.[/size]

Sądzę, że bez zabezpieczeń świat poszedł w obszary super technologii.
Dotyczy to i rur i platform wydobywczych i kabli łącznościowych.
I z tym jest stosunkowo łatwiej doprowadzić do katastrofy.

To co pod wodą jest trudniejsze do ochrony niż to co na lądzie. A technika w destrukcji też idzie naprzód.
Stąd opowieści o podwodnych dronach.
To /jak mi się wydaje/ jest o wiele łatwiejsze niż cyberataki na lądowe instalacje..


Choć jak wspomnisz takie zwykłe prymitywne "awarie" rur z gazoliną, bo ktoś wywiercił dziurę w rurze, albo koparka rozwaliła rurę, bo jej na planie robót nie było....

W każdym razie taki wstrząs jest /brzydko brzmi/ potrzebny, żeby się różni decydenci w tych dziedzinach obudzili, żebyśmy którego dnia nie obudzili bez gazu, ropy, czy łączności.

I czy to będą Ruscy, Chińczycy czy inne krasnoludki to już mniejsza. Sieci są globalne i ktoś coś powinien w tym zakresie zadziałać.
Chyba, że będziemy mieli okazję obejrzeć duuuże buuum.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 09-10-2022, 19:50
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 751
Domyślnie

Energetyka jądrowa(EJ) w Polsce - c.d. #6.

Artykuł "Zegar tyka i czas jest tu najważniejszy".
https://businessinsider.com.pl/bizne...omowej/kck3xl0
Budowa i działanie reaktora typu SMR ((Small Modular Reactor).
https://www.komputerswiat.pl/artykul...innymi/l4q37sm



BWRX 300 – mały reaktor jądrowy, który pojawi się w Polsce.


Podstawową różnicą jest wielkość, a co za tym idzie, osiągi.
SMR-y (IV generacji) mogą działać z mocą do 300 MW.
Drugą zaletą jest ich modułowość - mogą być budowane szybko i w różnych lokalizacjach.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 10-10-2022, 17:50
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stefan
Energetyka jądrowa(EJ) w Polsce - c.d. #6.
...........................

Podstawową różnicą jest wielkość, a co za tym idzie, osiągi.
SMR-y (IV generacji) mogą działać z mocą do 300 MW.
Drugą zaletą jest ich modułowość - mogą być budowane szybko i w różnych lokalizacjach.

Stefanie Szanowny!
Mieszkamy w dosyć dziwnym miejscu i w związku z tym potrzebne są nam takie instalacje, które w razie czego nie zrobią nam większego buuum energetycznego niż przewidywane.

Cały czas mam problem jak chronić takie instalacje czym i kto ew. miałby to robić.
Pozostaje też pytanie kto miałby te ustrojstwa obsługiwać?

I jeszcze wydaje mi się, że jesli już mamy się decydować na tego rodzaju rozwiązania to trzeba to robić szybko bo w końcu do wyboru jest trójka oferentów.

Mam nadzieję, że Naimski jest w stanie to ogarnąć. No i ....fizyk zdaje się jest. Co powinno być jakimś plusem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Czy zimą warto brać suplementy diety? - komentarze patafil Ogólny 1 27-07-2019 18:53
Dieta przeciw zmęczeniu. Spróbuj tych produktów, a zyskasz energię - komentarze ditta hop Ogólny 0 29-01-2015 14:12
koenzym Q10 czy brać? MireczkaN Dieta 1 04-01-2014 15:12
Kolejarska brać Bajadera07 Różności - wątki archiwalne 231 14-03-2009 20:16

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:28.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.