menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 08-01-2009, 22:26
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie Żołnierze górnicy walczą o pamięć


Czy w Zabrzu powstanie Krajowa Izba Pamięci o żołnierzach górnikach? O jej utworzenie od kilku lat bezskutecznie starają się członkowie katowickiego oddziału Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników.-Chcemy ocalić od zapomnienia pamięć o powojennych wydarzeniach i losach żołnierzy, których w latach 1949-1959 przymuszano do pracy w kopalniach- mówi Jan Kamiński, członek organizacji.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #2  
Nieprzeczytane 08-01-2009, 22:40
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Powinna powstać!
Zofia Kucówna, aktorka, zamieściła w swoich wspomnieniach listy i wspomnienia swego brata.
Zesłanego "na dół" za pochodzenie.
To były czasy, wrrr!
  #3  
Nieprzeczytane 08-01-2009, 22:43
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
Czy w Zabrzu powstanie Krajowa Izba Pamięci o żołnierzach górnikach? O jej utworzenie od kilku lat bezskutecznie starają się członkowie katowickiego oddziału Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników.-Chcemy ocalić od zapomnienia pamięć o powojennych wydarzeniach i losach żołnierzy, których w latach 1949-1959 przymuszano do pracy w kopalniach- mówi Jan Kamiński, członek organizacji.

Tadeuszu
Moglbys rozszerzyc troche ten temat?
Bardzo to interesujace.
Wiem ,ze wielu pracowalo pod ziemia w zamian za sluzbe wojskowa,ale zeby pod przymusem?
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #5  
Nieprzeczytane 08-01-2009, 22:59
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Oczywiście, że mogę miałem zaszczyt pracować z takimi ludżmi. Dokładniej mówiąc z tymi co po tej upodlającym okresie powrócili do pracy na kopalni. Żołnierze górnicy walczą aby izba powstała w Zabrzu, bo w tym mieście było najwięcej kopalń na Śląsku. /Ja pracowałem na kop. Milowice z póżniejszymi zmianami nazwy na "Milowice-Czeladż" ; "Czerwona Gwardia" : i w końcu "Saturn". /
W ramach karnej służby w Batalionach Pracy przymusowo pracowało w nich ponad 20 tysięcy żołnierzy. Byli tam kierowani za przekonania polityczne, jako wrogowie władzy ludowej. Wykonywali najgorszą i najbardziej niebezpieczną pracę. Dziś o tym bolesnym kawałku polskiej historii przypomina jedynie tablica pamiątkowa zawieszona na gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a żołnierze wciąż nie są ostatecznie uhonorowani.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #6  
Nieprzeczytane 08-01-2009, 23:20
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Tadeuszu
Kiedys,dawno temu,bedac chlopcem kilkuletnim mielismy w naszej grupie chlopaka,ktorego wychowywala matka.
To byl jedynak - dla matki znaczyl on caly swiat.
Na kazde swieto Wielkanocne,czy tez Bozego Narodzenia byli tylko we dwoje - matka z synem.
Nie wiem czy posiadali krewnych ale byli zawsze sami.
My nigdy nie pytalismy tego chlopca gdzie jest ojciec,czy zyje,czy tez moze juz zmarl?
Ktoregos dnia zobaczylismy,ze chlopiec bardzo sie cieszyl,wiec spytalismy o powod jego radosci.
Wyjasnil nam,ze ojciec powrocil z pracy w kopalni uranu gdzies na Ukrainie.
Pozniej zobaczylem tego ojca.Na oko dawalem mu 70 -tke.Chyba nie mial wiecej niz 40 lat.Zobaczylem wrak czlowieka,choc w tamtych latach nie bardzo wiedzialem dlaczego,gdzie i za co pracowal?
Bylem zbyt mlodym czlowiekiem.
Bardzo mi bylo zal tego chlopaka,a jeszcze bardziej ojca.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #7  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 07:06
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Karolu
Z Twojego opisu wygląd na to, że ojciec tego chłopca był może mieszkańcem Śląska, lub Ślązakiem. W pewnym okresie naszej powojennej historii pod domy mieszkańców Śląska podjeżdżały samochody ciężarowe i na nie ładowano ot tak z łapanki mężczyzn, których wywożono w nieznanym kierunku. Teraz wiadomo i o tym się mówi. Wywożono ich do kopalń uranu lub węgla na tereny Wielkiego Brata czyli ZSRR. Mężczyżni ci w większości nie powrócili bo nie wytrzymali trudów niewolniczej pracy,lub powrócili w stanie takim jak opisujesz.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #8  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 07:43
aannaa235's Avatar
aannaa235 aannaa235 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Małopolska
Posty: 4 734
Domyślnie

Ślązaków wywożono, a na ich miejsce przywożono młodych chłopców z całej Polski na przymusowe roboty do kopalń. Oj były to czasy aż skóra mi cierpnie jak o tym myślę. Wiem wiele na ten temat bo urodziłam się w Zabrzu i mieszkałam tam prawie 60 lat.
  #9  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 09:49
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Wiec opisz jak to faktycznie bylo,bo ja dla przykladu znam ochotnikow,ktorzy w strachu przed sluzba wojskowa woleli pracowac i "odbywac sluzbe wojskowa " w kopalniach polskich na poczatku lat Polski Ludowej.

Przy okazji napiszcie tez czyj to byl wymysl!

Jaki tu masz zamiar siac propagande Tadeuszu ?

O braku odwagi sluzyc Polsce - pelniac obowiazek zolnierski,ktory spoczywa na kazdym mlodym obywatelu swej Ojczyzny ?

A moze chodzi o jakies urojone odszkodawania "maminsynkow" ,za ktore zaplaca podatnicy???
  #10  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 10:03
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Wiec opisz jak to faktycznie bylo,bo ja dla przykladu znam ochotnikow,ktorzy w strachu przed sluzba wojskowa woleli pracowac i "odbywac sluzbe wojskowa " w kopalniach polskich na poczatku lat Polski Ludowej.
Przy okazji napiszcie tez czyj to byl wymysl!
Jaki tu masz zamiar siac propagande Tadeuszu ?
O braku odwagi sluzyc Polsce - pelniac obowiazek zolnierski,ktory spoczywa na kazdym mlodym obywatelu swej Ojczyzny ?
A moze chodzi o jakies urojone odszkodawania "maminsynkow" ,za ktore zaplaca podatnicy???

Przestań mówić o propagandzie! W ogóle nie gadaj, jeśli nie wiesz, o czym mówisz!!!
Brak odwagi u ludzi siłą wcielanych? Urojone odszkodowania?
Znam osobiście rodzinę, która straciła takiego "ochotnika". Idź do nich, powiedz to, co tu wypisujesz!!!
  #11  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 10:18
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Dosyć tego, Seniorze!
Byłeś wtedy smarkaczem, ale teraz wszystko lepiej wiesz?

Twoje wypowiedzi obrażające upodlonych i zamęczonych w kopalniach ludzi powinny być usunięte! Mam nadzieję, że moderator to zauważy.
  #12  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 12:00
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Nie było mnie przez jakieś trzy godziny i jak widzę jedyny patriota na emigracji który tchórzliwie zwiał za Wielką Wodę wszystko wie najlepiej. to pewnie spowodowane jest przez chipy które ma wszczepione i te każą mu obrażać Naród Polski w tym górników którzy zginęli pod ziemią.
Wracając do żołnierzy górników oni byli wysyłani w najbardziej niebezpieczne rejony kopalni. Nie mieli prawa wyjechać na powierzchnie kopalni dokąd nie wykonali zadania a właściwie rozkazu podłych przełożonych. Często bez pożywienia bez wody do lamp karbidowych. Pożywieniem dzielili się cywilni górnicy na zasadzie górniczej solidarności która była i jest jedną z najcenniejszych zalet górniczego zawodu. Gdy żołnierz górnik zgłaszał brak wody w lampie karbidowej słyszał najczęściej "to se najszczaj". Chwilowo tyle. Póżniej coś dopiszę.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #13  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 12:52
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Wiec opisz jak to faktycznie bylo,bo ja dla przykladu znam ochotnikow,ktorzy w strachu przed sluzba wojskowa woleli pracowac i "odbywac sluzbe wojskowa " w kopalniach polskich na poczatku lat Polski Ludowej.

Przy okazji napiszcie tez czyj to byl wymysl!

Jaki tu masz zamiar siac propagande Tadeuszu ?

O braku odwagi sluzyc Polsce - pelniac obowiazek zolnierski,ktory spoczywa na kazdym mlodym obywatelu swej Ojczyzny ?

A moze chodzi o jakies urojone odszkodawania "maminsynkow" ,za ktore zaplaca podatnicy???


Ja natomiast znam takich co po kilku godzinach spędzonych na dole kopalni chcą się wymigać od wojska po wyjeżdzie na powierzchnię mówili " k... nigdy więcej wolę dwa lata zap... w woju niż bodaj godzinę być jeszcze na dole"
Augustynie to że jesteś osobą podłą to prawie wszyscy wiedzą. Górnicy -byli żołnierze- nie chcą odszkodowań jak to usiłujesz sobie chyba wmówić, bo ja nigdzie tego nie napisałem. Chcą jedynie uczczenia ich pamięci a to zasadnicza różnica

CZEŚĆ PAMIĘCI POLITYCZNIE REPRESJONOWANYCH ŻOŁNIERZY GÓRNIKÓW
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #14  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 13:20
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Ja nie uciekłem za kałużę i stamtąd nie wymądrzam się. Ja jestem takim górnikiem za dychę jak ty majorzyną za taką samą dychę. Służę i służyłem Polsce a nie najeżdżcy jakim był ZSRR któremu ty przysięgałeś. Patrioto za dychę.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #15  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 13:42
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Majorzyno od siedmiu boleści. A ile emerytury mają Jaruzelski, Kiszczak i inni tego rodzaju. Ja człeczku maleńki nie mam takiej wymyślonej przez ciebie emerytury. To ten chip tak ci nadaje. Jednocześnie nie przeczę, że takie emerytury mogą mieć ci z samej góry kopalni. Zwykły górnik nigdy nie miał i nie ma takiej emerytury. Pisz choć trochę prawdy a nie samą propagandę z chipa nadanego przez UFO
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #16  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 14:27
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Tadeuszu - był kiedyś w telewizji program poświęcony tym sprawom. Wtedy po raz pierwszy dowiedziałam się o okropnościach Górników, o tragedii ich rodzin.
Dobrze, że wyciągnąłeś ten temat - Ludzie nie wiedzą o tych tragediach.Może ktoś się jeszcze odezwie i opisze.
Nie może ulec zapomnieniu straszny czas komuny.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
  #17  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 15:38
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #18  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 15:49
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Święta Barbaro patronko górników módl się o zdrowie i rozum tych za oceanem wybacz im to co czynią. to obłędna nienawiść jest sprawcą tych czynów.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #19  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 16:03
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Cytat:
Napisał senior A.P.
"Mecenasie" znac rodzine to za malo ,ja tez znam nie jedna ,ktora w 1968 roku wiala z Polski. Mnie nie musisz przekonywac ,ja w tym czasie zylem i mialem juz dawno oczy szeroko otwarte na swiat. /.../
Seniorze A.P. czy Ty na pewno mieszkałeś w Polsce? Patrzyłeś szeroko otwartymi oczami na to co się działo? A może z pamięcią coś krucho??
Pamiętamy żołnierzy-górników, pamiętamy marzec 68! A Ty? zaprzeczasz faktom... bo jeśli fakty nie pasują do Twojej ideologii to tym gorzej dla faktów?
__________________
  #20  
Nieprzeczytane 09-01-2009, 16:27
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Pewnie, że moje wspomnienia z dzieciństwa nie będą dla co niektórych wiarygodne. Trudno to ich boleść. Pamiętam jak kiedyś z mamą poszliśmy pod kopalnię gdzie wtedy pracował mój ojciec /nie pracował bezpośrednio na węglu, ale w dziale mierniczym, czyli geodezji/. Po drugiej stronie drogi stały ogrodzone baraki w których znajdowały się koszary dla tych żołnierzy górników. Obok podobne baraki dla więżniów politycznych i zwykłych kryminalistów, którzy również byli zmuszani do pracy na dole kopalni. Wówczas niewiele mi to mówiło, miałem 7-8 lat. Jak to nazwała Ala smarkacz byłem, taki jak wszyscy w tym wieku. Gdy zacząłem pracować na tej kopalni baraki we przebudowano na garaże. Dla jasności ja rozpocząłem pracę w 1970 a więc w 11 lat po likwidacji owych koszar. Ale ludzie ci jeszcze pracowali, choć nie chwalili się swoja przeszłością, ale to ze strachu. Oczywiście nie ma się czemu dziwić.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Sposoby na dobrą pamięć - komentarze duszka07 Ogólny 27 06-03-2011 22:29
Pamięć. Zapachy i smaki Alsko Różności - wątki archiwalne 37 07-06-2009 16:54
AFGANISTAN - czy nasi żołnierze powinni być ukarani ??? Lila Polityka - wątki archiwalne 152 19-02-2009 14:29
Żołnierze górnicy walczą o pamięć senior A.P. Polityka - wątki archiwalne 0 09-01-2009 10:08
Angelina Jolie i Fran Drescher walczą z rakiem - komentarze Malgorzata 50 Ogólny 0 20-08-2007 07:18

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 22:02.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.