menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Praca > Emerytura, renta, ZUS
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 30-10-2007, 21:18
Miecia Miecia jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 12
Uwaga WczeŚniejsza Emerytura Nauczycieli


Jakie bdzie naliczanie emerytur nauczycieli po od 1.I.2009r.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 12-03-2008, 15:21
stokrotka stokrotka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 15
Domyślnie wcześniejsza emerytura nauczycieli

Spełniam warunki przejścia na wcześniejszą emeryturę, ale chcę jeszcze pracować kilka lat. Do tej pory byłam pewna, że mogę odejść na nią kiedy chcę tzn. do 60 roku życia. Ostatnio czytałam, że wcześniejsze emerytury na starych zasadach będą wypłacane tylko do końca roku 2008. Nikt nie wspomina o poprawkach do Karty Nauczyciela. Może ktoś wie coś na ten temat, bo nie chcę tego przegapić.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 17-03-2008, 19:42
ariam's Avatar
ariam ariam jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: koło Krakowa
Posty: 5
Domyślnie

Słyszałam o tak zawanym zawieszaniu emerytury,składa się wniosek o naliczenie emerytury, nie pobiera się jej tylko pracuje dalej, problem tylko w tym żeby pracodawca zechciał zatrudnić , o ile wiem młodzi czekają na pracę. Należało mieć ukończone 55 lat życia. Można zgłosić się do związkowego radcy prawnego, można też iść do ZUS udzielają informacji.
ożna też poszukać informacji na stronach ZUS w internecie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 18-03-2008, 00:22
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Jak wskazuje mój przyklad z zatrudnieniem (przynajmniej anglisty) nie ma NAJMNIEJSZEGO problemu.Mam tę sama sprawę do zalatwienia zresztą.
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 18-03-2008, 11:05
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

O ile wiem, to trzeba rozwiązać stosunek pracy aby przejść na emeryturę i dopiero ponownie się zatrudnić. Trzeba jednak mieć takie ztrudnienie zapewnione. Jest też chyba taka opcja, że rezygnuje się z części emerytury i wówczas można dorobić bez jej zawieszania i bez ograniczeń.
Pozostając jednak z całą emeryturą, można dorobić, do kwoty okrślonej przez ZUS, co w tej chwili wynosi chyba ok 2.000 brutto. Kazda kwota przekroczona podlega zwrotowi do ZUS. Tak więc zatrudnienie w szkole na 1/2 etatu, przy pensji dyplomowanego jest w pełni bezpieczne w chwili obecnej. Kwota, o której wyżej ulega co kwartał zmianie ale ma tendencje raczej zwyżkowe. Warto przepracować na emeryturze 30 miesięcy, bo upoważnia to do ponownego przeliczenia emerytury, szczególnie gdy kwota bazowa wzrośnie, a rośnie systematycznie. Acha i jeszcze jedno, pracując na emeryturze na co najmniej 1/2 etatu zanosi się do ZUS-u informację z zakładu pracy i co kwartał emerytura rośnie o kilka złotych.
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 18-03-2008, 11:13
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Zatrudnienie w szkole przy pensji mianowanego (ok 1900) bez dodatkow zapewni ci radosc pracowania w trudzie i znoju na całym etacie ...hohoho
Czyli co mam zrobic -rozwiazać w czerwcu umowę -załatwic te emeryture i zatrudnic sie od wrzesnia ponownie zawieszajac ja -dobrze mówię?????
A tak nawiasem mowiac podziwiam wszystkim ,ktorym sie chcialo przystapic do patranoi pt awans zawodowy .Ja zrezygnowalam z udowadniania ,ze jestem wielbladem -moze niestety...ale juz mi sie nie chce
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 18-03-2008, 16:58
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

Jeżeli Twój dochód brutto nie przekroczy kwoty wyznaczanej co kwartał przez ZUS (kwotę sprawdź na storonach ZUS), to nie musisz zawieszać emerytury, tylko brać ją co miesiąc i do tego, to co zarobisz w szkole.
Wracając do awansów, można było nie udowadniać, że się nie jest wielbłądem i mieć mniej, a można było i mieć ok 300,- co miesiąc więcej. W mojej szkole wszycy, poza jedną osobą, którzy mogli o awanse się ubiegać mają już dyplomowanego, a to plus dodatki itp się opłaca przy tych małych nauczycielskich dochodach.
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 20-03-2008, 00:12
stokrotka stokrotka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 15
Domyślnie

Małgorzato!masz chyba podobny problem z podjęciem decyzji co do pójścia na wcześniejszą emeryturę.Nie mam 55 lat, o ile sie orientuję 51-latków obowiązują inne zasady przechodzenia na emeryturę. Boję się, że w 2009r. emerytury będą naliczali na gorszych zasadach. Jak to będzie? Nie wiem co mam robić?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 20-03-2008, 00:54
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Stokrotko mnie nie pytaj kochana bo ja mam taki ZUSO-wstręt ,ze mysl o pójsciu tam -co chyba wreszcie nastąpi spowodowalo iz do tej pory nie zalatwilam NIC.
Kolego belfrze tkwię w swoim uporze głupim i teraz to po pierwsze juz NAPRAWDE nie chce mi się wiązać się ze szkolą na okres stazu a po drugie w nosie mam te papiorki chyba bym oszalala jakbym miala to wszystko zbierac juz nie mowiac o wymyslaniu tych wszystkich palnow zadań itd,a poza tym to ja jestem prosty belfer od uczenia a nie od fajerwerków za które się w szkole nagradza.A te 300 zl jakos dorobię -dam radę .Jesliby to bylo 1000 to moze bym sie zastanowiła ...
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 20-03-2008, 10:05
stazyjka 2's Avatar
stazyjka 2 stazyjka 2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Tumlin Podgród
Posty: 932
Domyślnie

Małgorzatko! Widzę , że masz takie samo podejście do tej sprawy , jak ja. Nienawidzę "papierków" i tego pędu za "awansem". Też go nie zrobiłam. Obserwując koleżanki robiące "nauczyciela dyplomowanego" stwierdziłam , że to nie dla mnie. Po prostu nie umiałam się zmusić do ślęczenia nad tymi papierzyskami i myślenia nad tym , co by tu jeszcze zrobić , jakie korzyści będzie miała z tego szkoła, rodzice, dzieci - uczniowie. A pieniądze, rzecz nabyta - dzisisaj są, a jutro może ich nie być.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 09-04-2008, 23:11
Ibir Ibir jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: łódzkie, Polska
Posty: 112
Domyślnie

Koniec z wcześniejszymi emeryturami dla nauczycieli?
Czytaj na :
http://emerytury.wp.pl/kat,8171,wid,...wiadomosc.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 14-07-2010, 01:29
kiero kiero jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: wawa
Posty: 5
Domyślnie

może spróbować odwróconą hipotekę?

http://odwrocona-hipoteka.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
emerytura a kredyt Anonymous Senior w banku 17 06-06-2022 01:35
Dla kogo wcześniejsza emerytura? - komentarze boleslaw_p Ogólny 5 16-04-2012 22:04
Wcześniejsza emerytura - kłopoty z ZUS Jozef 125 Emerytura, renta, ZUS 136 11-10-2010 22:57
emerytura ela Emerytura, renta, ZUS 6 23-02-2008 23:31
Wcześniejsza emerytura dla kobiet urodzonych po 1948 roku - komentarze jawornr1 Ogólny 0 29-11-2007 14:51

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:34.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.