menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > eSenior
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

eSenior Komputer, internet, telekomunikacja - tu prosimy o pomoc i pomagamy rozwiązać problemy związane z obsługą komputera i korzystaniem z internetu. Dyskusje na temat korzystania z internetu, dzielenie się nowymi odkryciami. Zapraszamy też do zadawania ogólnych pytań i udzielania odpowiedzi w serwisie www.senior.pl/porady/Komputery-Internet przy czym pytania związane z forum i KSC prosimy zadawać na forum :)

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #201  
Nieprzeczytane 23-01-2010, 15:25
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stefan
Alu, chodzi Ci o IE?. Może masz inną wersję?. S.
Nie, miałam na myśli FF.
Że odświeżanie działa u mnie z opóźnieniem - zorientowałam się rozmawiając na gg. Moja rozmówczyni zobaczyła nowy wpis w wątku, a ja poprzez odświeżanie - nie.
Myślę jednak, że przyczyna tkwi w tym, że to mój komputer jest taki "powolny".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #202  
Nieprzeczytane 23-01-2010, 15:47
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 749
Domyślnie

Alu, myślę, że tak. U mnie natychmiast odświeża.
Na obydwóch przeglądarkach. Choć na IE wyraźnie wolniej.
Popatrz, mimo, że tak mały mam komputer/dysk (post #188). Słaby powinien być. A jednak.
Ty zapewne masz dużo programów, filmów, z muzyką, videklipów, etc. Szczególnie programy i pliki graficzne, są najbardziej pamięciożerne.
I to pewnie jest przyczyna, że taki "powolny".

Pozdrawiam.
J.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #203  
Nieprzeczytane 23-01-2010, 16:46
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stefan
Alu, myślę, że tak.
Ty zapewne masz dużo programów, filmów, z muzyką, videklipów, etc. Szczególnie programy i pliki graficzne, są najbardziej pamięciożerne. (...)
I to pewnie jest przyczyna, że taki "powolny".J.
Sęk w tym, że nie.
Programów mam tyle, co kot napłakał. Mam trochę zdjęć, ale staram się przenosić je sukcesywnie na płyty. Pliki muzyczne też nie są liczne, bo dopiero od niedawna umiem je ściągać Filmów nie zapisuję wcale.
Mój komputer trafił w moje ręce jako używany i prawdopodobnie wiek mu doskwiera.
Czyli jest tak, jak się domyślałam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #204  
Nieprzeczytane 23-01-2010, 23:27
antyla's Avatar
antyla antyla jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 1 334
Uśmiech

Stefanie, bardzo chciałam Ci podziękować za wszystkie porady jakich tu udzielasz. Czytam je wszystkie i z wielu z nich korzystam. Ostatnio nawet odważyłam się wyczyścić komputer CCleanerem i zdefragmentować dyski. Poszło dobrze, chociaż miałam pewne obawy. A teraz ta hibernacja. Nawet nie wiedziałam że jest taka możliwość, wypróbowałam!!! Działa, wielkie dzięki, pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #205  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 04:12
Kazik's Avatar
Kazik Kazik jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Kraków
Posty: 8 748
Domyślnie

Cytat:
Napisał AAlka
Sęk w tym, że nie.
Programów mam tyle, co kot napłakał. Mam trochę zdjęć, ale staram się przenosić je sukcesywnie na płyty. Pliki muzyczne też nie są liczne, bo dopiero od niedawna umiem je ściągać Filmów nie zapisuję wcale.
Mój komputer trafił w moje ręce jako używany i prawdopodobnie wiek mu doskwiera.
Czyli jest tak, jak się domyślałam
Nic podobnego. Możesz mieć filmów i fotek ile chcesz. Dopóki nie otworzysz, to jakby ich nie było. Nie użyją pamięci RAM.

Ale pamięć też zbiera śmieci [jak dysk] ale nie wszyscy to wiedzą. Np. otwieram w ciągu dnia 100 stron i programów. Komp się zawiesił. Restart pomaga, czyli wył-zał kompa. Wyłączenie oczyściło pamięć, ale stracę co pracowałem. Strony [wiele] już nie pamiętam jakie otwarte były. Makabra.

A u mnie oczyszcza RAM w trakcie mojej pracy. To Speed-X i Memory Turbo. Pisałem o tym kilka razy.

A komp się nie starzeje. Procesor ten sam co dawniej, a jak zwalnia--to albo nie usuwa się śmieci z dysku i rejestru [ z rejestrem ostrożnie-i musi być wcześniej kopia--komp to zwykle sam robi].
__________________
Idioci wygrywają często. Mają nad nami przewagę liczebną.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #206  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 04:24
Kazik's Avatar
Kazik Kazik jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Kraków
Posty: 8 748
Domyślnie

Cytat:
Napisał AAlka
Nie, miałam na myśli FF.
Że odświeżanie działa u mnie z opóźnieniem - zorientowałam się rozmawiając na gg. Moja rozmówczyni zobaczyła nowy wpis w wątku, a ja poprzez odświeżanie - nie.
Myślę jednak, że przyczyna tkwi w tym, że to mój komputer jest taki "powolny".
Raczej używam "nowe posty", czasem odświeżanie. A pisząc post i jak użyjesz "podgląd' to w tym momencie można zjechać całkiem na dól--poniżej prostokąta gdzie piszesz--i mieć podgląd na poprzednie posty. Nawet na te, które się pojawiły, zanim napisałem swój dłuższy post.
Przydatne?
__________________
Idioci wygrywają często. Mają nad nami przewagę liczebną.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #207  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 09:28
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Przydatne?
Przydatne
Dziękuję!

Cytat:
A komp się nie starzeje.
Nie wiem, w czyich rękach był i jak go traktował poprzedni właściciel. Serwisant kręcił głową i dawno temu dał mniej więcej rok życia dyskowi.
Pożyjemy, zobaczymy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #208  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 18:37
wifi's Avatar
wifi wifi jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kraków
Posty: 1 522
Domyślnie przyspieszenie

Skoro temat zszedł na przyspieszenie komputera to ja też coś od siebie.

Jednym z ważniejszych elementów, które decydują czy komp jest szybki oraz czy szybko się uruchamia są procesy pracujące w tle tzn. niewidoczne, czekające na określone zdarzenie. Twórcy większości programów sądzą, że ICH program będzie używany co 5 min i należy zadbać aby uruchamiał się natychmiast Co się dzieje wcześniej tzn. w momencie uruchamiania kompa i później gdy zamkniemy dany prg już ich nie za bardzo obchodzi.
Chcąc sprawdzić co u nas pracuje w tle należy wywołać msconfig. Msconfig jest systemowym programikiem, który każdy posiada. Uruchamiamy go:
Pstrykamy kolejno Start - Uruchom i do otwartego okienka wpisujemy msconfig
Ukazuje się okienko programu, nas interesuje przedostatnia zakładka "Uruchamianie".
Są tu wypisane wszystkie procesy uruchamiane wraz ze startem systemu windows, czy to przez umieszczenie w folderze autostart czy w kluczach Run rejestru windows. Większość z nich jest niepotrzebnych i można je spokojnie odhaczyć a komputer będzie działał jak dotychczas, tylko szybciej i zdecydowanie szybciej się uruchamiał.
Przy okazji, taka "domowa" ocena szybkości uruchamiania się kompa to policzenie ile razy w czasie startu kompa przejeżdżają "wagoniki".

Tu widzimy "wagoniki"


Może niech każdy napisze ile "wagoników" u niego przejeżdża, bo po tym można się wiele dowiedzieć.
Dołączam do wgląd swój msconfig. Widać, że przy większość elementów zlikwidowałem ich start razem ze startem komputera (odhaczyłem je). Zostawiłem jedynie supełek_bogiego (taka pamiętajka o terminach) i skrzynkę_bogiego (sygnalizuje, że mam nową pocztę).

mój msconfig


Jeszcze raz podkreślam, odhaczenie nie powoduje odinstalowania czy jakiegokolwiek zablokowania danego programu - procesu. Likwiduje tylko jego uruchomienie wraz ze startem systemu.
Odhaczenie jest bezpieczne bo komputer na pewno się uruchomi jak dotychczas, a więc gdybyśmy zorientowali się, że coś nam nie działa co nam jest niezbędne do szczęścia to uruchamiamy msconfig i zaznaczamy dany element z powrotem.
Proszę pozostawić sobie zaznaczenia przy komunikatorach (skype, gg, tlen) z których korzystamy, bo muszą działać w tle.

Dziękuję za uwagę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #209  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 19:54
Bona's Avatar
Bona Bona jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Tarnów
Posty: 566
Domyślnie

Stefanie, zawsze z wielka uwagą czytam Twoje cenne wskazówki odnośnie komputera. Świetna to strona dla Klubowiczów i zapewne dla Gości. Twoje cenne " proste porady "podane wczoraj, są świetne ale dotycza, jak sam piszesz, Windows XP proffesional a do Windows XP home są inne?. Jeżeli tak to jakie. Z góry dziękuję za odpowiedz bo wiem, że ją otrzymam.
__________________
Kochane życie

Ostatnio edytowane przez Bona : 24-01-2010 o 21:35.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #210  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 20:56
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 749
Domyślnie Programy startujące wraz z systemem. Tylko te konieczne!

Świetnie, wifi. Dobrze,że jesteś.

U mnie wygląda to tak:


Mam program do kontrolowania Autostartu Startup Manager 2.4.2, który jest bardzo dobry w tym sensie, że ostrzega których programów nie wolno z Autostartu wyłączyć.
Patrząc na mój screen: on zabrania wyłączyć ctfmon. Pozwala pozostałe. Mogę wyłączyć: Stickies (takie moje "przypominajki") oraz gg (ten sam wskakuje z powrotem) - nie ma o nie obawy.
Natomiast obawiam się wyłączyć avgtray i GrooveMonitor?
Także userinit.exe - tu nie pokazany? Co sądzisz?

"Wagoniki" na pasku postępu Windowsa XP - wypróbowałem. Naliczyłem ich 8.

Bona powyżej w #209 pyta o XPeka Home. Jeżeli go znasz, spróbuj jej odpowiedzieć.
Na razie.
S.

Ostatnio edytowane przez hannabarbara : 27-01-2010 o 13:32.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #211  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 21:12
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 749
Domyślnie

Do Bony.
Ewo, umówmy się tak. Zacznij od porad/postów Twoim zdaniem najłatwiejszych. Znajduj takie opcje/oznaczenia jakie ja podaję. Jeżeli nie znajdziesz - wtedy napisz i pytaj. Ale na konkretnych przykładach.
I bardzo pomogłaby Ci/nam umiejętność robienie zrzutów ekranu.
A więc zacznij od tego, poszukaj posty, gdzie o tym napisałem. Mógłbym przypomnieć.
Obserwuj ten wątek, ktoś odpowie.

Powodzenia.
S.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #212  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 21:50
Bona's Avatar
Bona Bona jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Tarnów
Posty: 566
Domyślnie

Stefanie, chodzi mi Twoją prostą poradę (1) opisana w # 195. Czy można ją stosować do Windows XP home.
__________________
Kochane życie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #213  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 21:52
Kazik's Avatar
Kazik Kazik jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Kraków
Posty: 8 748
Domyślnie

Cytat:
Napisał AAlka
Przydatne
Dziękuję!


Nie wiem, w czyich rękach był i jak go traktował poprzedni właściciel. Serwisant kręcił głową i dawno temu dał mniej więcej rok życia dyskowi.
Pożyjemy, zobaczymy.
Tak dysk się starzeje. Ważne też aby ustawić wyłączanie dysku. Ja mam po 3 minutach. Kto ustawia wyłączanie na "nigdy" to błąd. Silniczek się kręci, łożyska lub panewki zużywają itd. Ja o procesorze i reszcie myślałem. Do sprawdzania % sprawności dysku mam program. Nie trzeba go instalować. Przypomniałaś to sprawdziłem. Rok nie sprawdzałem. Kolega tym programem sprawdził dysk kupiony na giełdzie, ale na stałym stoisku. Miał być nowy ale miał 30%. Odniósł i wymienili. Powiedział że sprawdzał. Następny był już 100%. A poniżej jest ten co właśnie używam. Ta ikonka głowy z krzyżykiem--to jest start. Mogę programik podesłać-5,5 MB Acha--można zmienić język na polski. Widać na obrazku "Language". Te dni pracy [niby suma to coś tu są złe]. Na moim-teraz u siostry jestem--dysk wykazuje 11 miesięcy, ileś dni i godzin. To tak jakbym "ciurkiem" prawie rok przy kompie spędził. Mam zamiar wymienić na szybki. Tam mam tylko 600 MHz. W internecie to nie ma znaczenia. Internetu dostawa jest wąskim gardłem.

__________________
Idioci wygrywają często. Mają nad nami przewagę liczebną.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #214  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 21:54
wifi's Avatar
wifi wifi jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kraków
Posty: 1 522
Domyślnie do Bony

Windows XP wersja Home i Profesjonal są przy wszystkich opisywanych tu problemach identyczne.
Czym się różnia?

1. wersja prof obsługuje dwa procesory (ale dwa procesory fizyczne a nie dwurdzeniowe core-duo obecnie popularne!)


2. wersja prof obsługuje "Zdalny Pulpit", tzn. ja siedzę sobie w domku a widzę Twój pulpit i mogę działać na Twoim komputerze. Ale uruchomienie tego jest cokolwiek skomplikowane i nie podejmuję się jego opisu

Jest jeszcze kilka różnic ale na prawdę specjalistycznych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #215  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 22:08
gerd's Avatar
gerd gerd jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: K-Koźle
Posty: 1 435
Domyślnie Do Bony

Witam

Oczywiscie ze można korzystać z tego co widać, po wciśnięciu: Start > Wyłącz komputer.
Są opcje:Stan wstrzymania - Wyłącz - Uruchom ponownie.


Jak wybierzesz > Stan wstrzymania, to będzie komp. sobie "odpoczywał".(nie pobiera prawie prądu) Póżniej wystarczy nacisnąć byle jaki klawisz, aby się komputer znów - uruchomił.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #216  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 22:21
Bona's Avatar
Bona Bona jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Tarnów
Posty: 566
Domyślnie

Cytat:
Napisał gerd
Witam

Oczywiscie ze można korzystać z tego co widać, po wciśnięciu: Start > Wyłącz komputer.
Są opcje:Stan wstrzymania - Wyłącz - Uruchom ponownie.


Jak wybierzesz > Stan wstrzymania, to będzie komp. sobie "odpoczywał".(nie pobiera prawie prądu) Póżniej wystarczy nacisnąć byle jaki klawisz, aby się komputer znów - uruchomił.
Ślicznie dziękuję Gerardzie
__________________
Kochane życie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #217  
Nieprzeczytane 24-01-2010, 22:27
gerd's Avatar
gerd gerd jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: K-Koźle
Posty: 1 435
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bona
Ślicznie dziękuję Gerardzie

Tam może się jeszcze ukazać okienko: "Zaloguj się"gdzie wystarczy tylko - "potwierdzenie" czyli "ENTER"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #218  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 00:50
wifi's Avatar
wifi wifi jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kraków
Posty: 1 522
Domyślnie żywotność dysku

Kazik napisał:
Cytat:
Ważne też aby ustawić wyłączanie dysku. Ja mam po 3 minutach. Kto ustawia wyłączanie na "nigdy" to błąd
Nie zgodzę z tym co piszesz. Mam nadzieję, że potraktujesz to co piszę jak normalną wymianę zdań a nie jak motto z Twojej stopki Łudzę się tym bo tytułów nijakich nie posiadam
Widzę, że sprawę kręcenia się dysku traktujesz "po samochodowemu" tzn. lepiej wyłączyć żeby się nie zużywał. Pozornie to logiczne, tylko zobacz jak to wygląda w praktyce.
Producenci obecnych dysków twardych podają czas MTBF (średni czas pracy nonstop) na ok. 600 000 godz. Ale, ilość ich uruchomień na 100000. Zobaczmy co z tego wynika. Uruchamiamy jeden dysk i kręci się bez przerwy przez 600 000 godz. czyli przez ok. 68 lat Drugi dysk (zgodnie z Twoimi zaleceniami włączamy i wyłączamy co 3 minuty. Czyli 100 000 takich cykli po 3 min. będzie trwało 100000 x 3 = 300000 min = 5000 godz = 208 dni, i taka będzie żywotność Twojego dysku.
Ktoś kto przedłuży czas między wyłączeniami dysków do 1 godz. (polecenie: wyłącz dyski po godzinie) wydłuży żywotność swojego dysku do 100000 x 60 = 6 000 000 min. = 16.3 lat. Opłaca się?
Widać jak kolosalna jest różnica w czasie działania nonstop a z przerwami. Nawet biorąc pod uwagę ewentualne błędy pomiarów i marketing producentów to jest to różnica ogromna.
A w ogóle, biorąc pod uwagę występujące tu czasy w kontekście naszego wieku uważam, że są to rozważania czysto teoretyczne
Twarde dyski ulegają głównie "zużyciu" przez powstawanie tzw. bad sektorów, czyli sektorów z błedami w których albo nie można nic zapisać, albo zapisane dane ulegają przekłamaniu i póżniej przy próbie odczytu powstają błędy których objawem są zawieszenia komputera itp. przykrości. Ujawnienie na dysku nawet kilku tylko bad sektorów jest sygnałem, że niedługo będzie ich więcej i trzeba myśleć o wymianie.
Z tego co opisujesz wynika, że na giełdzie właśnie ktoś chciał się pozbyć uszkodzonego dysku (normalne dla giełdy).

Do AAlki
Prawdopodobnie serwisant stwierdził pierwsze bad sektory, reszta jw.

Jeszcze jedno. Dane do programiku który zaprezentowałeś (b. dobry!) są pobierane z tzw. SMARTa, który jest obecnie zawarty w każdym dysku. Jest to odpowiednik "komputera" w obecnie produkowanych samochodów gdzie przechowywana jest historia o danym urządzeniu.
Ktoś tu już wspominał o prg Everest. Przy jego pomocy również można odczytać SMART naszego dysku. W nim zawarta jest właśnie historia dysku. W następnym kawałku (poście) załączam zrzut okna Everestu ze SMARTem mojego dysku. Należy zwrócić uwagę na kolumnę Dane. Przy poz. 03 widzimy całkowity czas pracy dysku = 3540 godz. a w poz. 04 ilość uruchomień = 1090. A więc widać, że raz uruchomiony u mnie dysk pracuje przez ok. 3.5 godz.
Dodatkowo można spojrzeć na poz. C2 gdzie jest widoczna temp. dysku podana jako astronomiczny ułamek stopnia C., trzeba wziąć 2 pierwsze cyfry a więc = 50.4 st. C.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #219  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 00:51
wifi's Avatar
wifi wifi jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kraków
Posty: 1 522
Domyślnie cd.



Dziękuję za uwagę, a Kazika jeszcze raz przepraszam za wcinanie się
Odpowiedź z Cytowaniem
  #220  
Nieprzeczytane 25-01-2010, 01:35
chaliniak's Avatar
chaliniak chaliniak jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Tarnów
Posty: 3 832
Domyślnie

Dobrze, że Wifi poruszył temat usuwania elementów z Autostartu. Właśnie nie tak dawno dumałem, jak usunąć 2 ikony siedzące mi obok zegara bo już wiedziałem, że oznacza to uruchamianie przy starcie./ikona nie używanego W. Messenger i instrukcji drukarki HP/. Właśnie taki sposób znalazłem w necie, jak podał Wifi. Usunąłem te 2 elementy i zniknęły ich ikonki ale nie wiem, które jeszcze można usunąć.
Z zrzutów pokazanych przez Wifi i Stefana widzę, że mogę jeszcze: NeroCheck, jusched, Reader_sl, AdobeARM, bo u Was są odznaczone.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Komputer dla początkujących KURS E-ASYSTENT.COM eSenior 36 26-09-2015 08:36
Jak poznać, że starsi rodzice potrzebują stałej opieki? - komentarze dorka1958 Ogólny 25 05-09-2013 22:38
Komputer to moj przyjaciel miś Białystok 9 27-05-2013 13:18
Komputer nie tylko dla wnuka - komentarze breguet Ogólny 2 22-08-2007 01:38
Komputer bez stresu Ewa_P Praca, wolontariat 3 28-06-2007 00:46

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:10.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.