menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 20-12-2007, 16:53
kufa86 kufa86 jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 2 996
Domyślnie Kto wychowuje pokolenia - kościól, TV, szkoła, rodzina?


Trochę o rodzinie,

RECENZJA KSIĄŻKI - Susan Forward - " Toksyczni rodzice"
Jacek Santorski & CO Agencja Wydawnicza, Warszawa 1995

" Uważam, że Susan Forward jest wśród najlepszych terapeutów naszego wieku " .

Tak o autorce książki : "Toksyczni rodzice" wypowiada się John Bradshow .
Susan Forward to nie tylko terapeutka, to także autorka bestsellerów psychologicznych przetłumaczonych na wiele języków. Zaliczyć do nich można m.in. książki pt. " Szantaż emocjonalny", " Dlaczego on nie kocha a ona za nim szaleje", " Gdy Twój partner łże jak pies" , a także " Toksyczni rodzice".
Książki pisane przez S. Forward są wynikiem jej wieloletniej pracy terapeutycznej, w której zajmuje się problematyką przemocy wobec dzieci , a także związków między ludźmi.
Terapia prowadzona przez S. Forward to spotkania indywidualne, grupowe, a także współpraca z różnego rodzaju mediami . Susan Forward stale współpracuje z amerykańską prasą . Jej artykuły pojawiały się m.in. w "Time Magazine", "Newsweek", "Cosmopolitan", " New York Times".
Dzięki swojemu doświadczeniu terapeutycznemu , a także ze względu na otwartość i odwagę w poruszaniu trudnych, często wstydliwych tematów S. Forward często zapraszana jest do różnego typu programów telewizyjnych. Już ponad 500 razy gościła w takich programach jak m.in. "Oprah" , "Today show", "Good morning America", CNN...
Od 6 lat prowadzi także audycję radiową w ABS Talkradio. Podczas trwania audycji odpowiada na pytania słuchaczy, a także doradza osobom, które dzwonią do radia, by uzyskać pomoc.

" Jeżeli dziecko jest aprobowane, uczy się aprobować sam siebie"
Dorothy Law Nolte

Toksyczni rodzice- to rodzice, którzy sprawiają, że ich rodziny przestają działać normalnie. To rodzice, którzy w różny sposób wywierają presję na swoich dzieciach uzależniając je od siebie i sprawiając, że nie potrafią one sprawnie funkcjonować jako dorośli, to rodzice, którzy jak pisze S. Forward " zaszczepiają w dziecku wieczną traumę, poczucie znieważenia, poniżenia i nie przestają tego robić, nawet kiedy dzieci są dorosłe".
Książka S. Forward jest o takich właśnie rodzicach, rodzicach "zatruwających rodzinną atmosferę".
Bohaterami książki są : Gordon, Louise, Les, Sandy, Melanie i wielu innych. Są to osoby z którymi S. Forward zetknęła się w trakcie swojej praktyki terapeutycznej, a które wychowywały się w rodzinach toksycznych . Przytaczając historię każdej z tych osób autorka zwraca uwagę na różnorodne mechanizmy działające w rodzinach toksycznych , jakimi są:

- Funkcjonujący "mit doskonałego rodzica" -dzieci wyobrażają sobie, że ich matka, bądź ojciec są nieomylni i zawsze robią to , co najlepsze. Rodzice stawiani są na równi z bogami, podkreślana jest wielokrotnie potęga ich władzy rodzicielskiej, wszystko to prowadzi do stopniowego obniżania poczucia własnej wartości dziecka przy jednoczesnym i trwałym uzależnieniu się od rodziców, którzy funkcjonują w świadomości dziecka jako "bez skazy", idealni.

- Wypieranie- autorka twierdzi, że mechanizm ten jest najpowszechniej występującym w rodzinach toksycznych . Treści ciężkie, okrutne z którymi dziecko miało styczność zostają wyparte do podświadomości i często przy próbie ich wyjawienia pojawia się zdanie: " przecież nie było aż tak źle", czy wręcz zaprzeczanie " coś takiego nie miało miejsca". Wypieranie ma charakter obustronny. Mechanizm ten "stosuje" i ofiara toksycznej rodziny i sami "toksyczni rodzice" zapewniają oni w ten sposób status quo swojej rodzinie umożliwiając pozornie normalne jej funkcjonowanie.

- Beznadziejna nadzieja- to kolejny z typowych objawów "toksycznej rodziny". Wiara w to, że kiedyś sytuacja się odmieni, że być może tym razem rodzic dotrzyma obietnicy i zmieni się mimo, że już wielokrotnie obiecywał i nie przynosiło to efektów.

- Racjonalizacja- stosowana jest, by nie zburzyć obrazu rodziny, jest to przypisanie złym czynom rodziców dobrych intencji " oni chcieli dobrze", "wszystko co robili, robili zawsze dla mojego dobra" , czy wreszcie " gdyby nie oni nie byłbym teraz tym, kim jestem".

- Wytłumaczanie- próba "wybielania" sytuacji poprzez szukanie przyczyn i tłumaczenie tego, co się dzieje w rodzinie np. " on robił to tylko dlatego, że potrzebował miłości", lub "że wymagała tego sytuacja".

Mechanizmy wymienione wyżej są wynikiem toksycznego działania rodziny, które najczęściej pojawia się, gdy rodziców można określić jako nieadekwatnych, nie spełniających podstawowych funkcji wobec swoich dzieci, nie zaspokajających ich potrzeb a obarczających obowiązkami. Rodziców tych można określić mianem "złodziei dzieciństwa", gdyż często nakładają na swoje dzieci odpowiedzialność za ratowanie chorej sytuacji rodzinnej nie zważając na wiek dzieci i przysługujące temu wiekowi przywileje. Rodzice nieadekwatni to także rodzice traktujący swoje dziecko jak niewidzialne, zajmujący się swoją karierą i nie zważający na potrzeby, czy nawet na istnienie kogoś, za kogo powinni czuć się odpowiedzialni . Za nieadekwatnych można uznać rodziców znikających, nie wspierających, nie towarzyszących swoim dzieciom w ważnych dla nich chwilach.

Z drugiej strony toksyczny rodzic to także rodzic nadmiernie kontrolujący . Kontrola jednak nie musi oznaczać tylko bezpośrednich nacisków, czy jawnej lustracji każdego ruchu dziecka . Może być ona zakamuflowana przez dobre intencje. Rodzic może kontrolować mówiąc, że robi to tylko dla dobra dziecka, może także uważać, że nacisk to jedyna możliwość, by dziecko zrobiło coś naprawdę dobrze. Może wreszcie uciekać się do manipulacji swoim dzieckiem, by to zgodziło się wyręczać rodziców z ich obowiązków, by udowodniło, że potrafi coś zrobić, a tym samym, by poświadczyło, że może coś zrobić dla ukochanego rodzica. Mogą to być niewielkie sprawy jak rezygnacja z wakacji ze względu na prośby rodziców, czy podejmowanie decyzji tak, by nie zrobić im przykrości. Wszystko to jednak nawet pod przykrywką dobrych zamiarów sprawia, że często już nawet dorosłe dziecko pozostaje ubezwłasnowolnione, bez własnej tożsamości, bez własnego zdania i możliwości wyboru.

Alkoholizm, także może stać się pretekstem dla toksycznych działań rodziców. Nieustanne zaprzeczanie problemowi alkoholizmu w rodzinie, piastowanie rodzinnej tajemnicy , tak by nie wyszła ona na jaw, bezustanna i bezpodstawna wiara w możliwość naprawienia przeszłości i obarczanie dziecka obowiązkami przekraczającymi jego możliwości to najczęstsze znamiona jakie pozostawiają po sobie rodzice-alkoholicy. Gdy dołożyć do tego także robienie z dziecka "kumpla do picia", bądź zrzucanie na niego wszelkiej odpowiedzialności za każdy rodzinny problem, wynikiem tego typu działań może stać się zaszczepienie u dziecka braku zaufania wobec osób je otaczających, a także braku wiary w szczęśliwe zakończenie nie tylko koszmaru dzieciństwa .

Rodzice toksyczni to rodzice, których można określić mianem tyranów stosujących różne metody nękania swoich dzieci, może to być niszczenie słowem: przeklinanie, wyzywanie, poniżanie, wyśmiewanie, obelgi, obarczanie winą, wypominanie przeszłości, stwierdzanie, że żałują, że dziecko w ogóle się urodziło. Stanowi to często wynik rywalizacji z własnym dzieckiem, szczególnie gdy to wkracza w okres dojrzewania.

Rodzice toksyczni wówczas nie potrafią cieszyć się sukcesami własnych dzieci ale ustawicznie starają się być od niego lepsi za wszelką cenę. To rodzice- perfekcjoniści nie dający dziecku prawa do błędu, stosujący oprócz przemocy werbalnej także przemoc fizyczną, czyli bicie dziecka bez względu na faktyczne przewinienia czy ich brak, tłumaczenie własnych napadów agresji tysiącem problemów, czy ranienie dziecka poprzez nie reagowanie na krzywdy wyrządzane przez drugiego z rodziców czyli tzw. tyrania pasywna.

W rodzinach toksycznych często czułość i miłość przeplatana jest przemocą , co powoduje dezorientację i nieumiejętność rozpoznawania prawdziwych emocji, nienawiść dziecka do samego siebie, obarczanie siebie winą za napady agresji rodzica, zamknięcie się w sobie i obrona rodzinnej tajemnicy.
Aleksandra Hytroś

Większość nowoczesnych rodzin taka właśnie jest.
Feministki na spółkę z pracodawcami zniszczyły tradycyjny model rodziny.
Feministki przez uporczywą i skuteczną dążność do zajęcia miejsca mężczyzn.
Pracodawcy przez skuteczne zmniejszanie płac, tak że ciężko utrzymać się z jednej pensji oraz przez równie skuteczne wmawianie ludziom, że potrzebne im jest coraz więcej przedmiotów.

Na dzieci brak czasu.
  #2  
Nieprzeczytane 20-12-2007, 17:58
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie podobny wątek

http://www.klub.senior.pl/spoleczens...awcze-734.html
__________________
  #3  
Nieprzeczytane 20-12-2007, 18:05
kufa86 kufa86 jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 2 996
Domyślnie

Owszem podobny - tam jest o metodach.
Mi chodzi o to kto młodych wychowuje; skądś się to wychowanie w końcu bierze.
Druga sprawa - trzeba być jasnowidzem, żeby znaleźć temat, którego się akurat szuka.
  #4  
Nieprzeczytane 20-12-2007, 18:57
arczia arczia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: zachodnie Wybrzeże :)
Posty: 468
Domyślnie

Kto wychowuje pokolenia - kościól, TV, szkoła, rodzina?

wszyscy po trochu - w mniejszym, lub większym stopniu - zależnie od rodziny.
Młody człowiek potrzebuje autorytetów - i to ŻYWYCH najlepiej. A takich... jak na lekarstwo. Ludzie są zawodni - rodzice - często własnie - toxyczni.
Nauczyciele... ehhh... szkoda gadać - kiedyś może bardziej byli ideowi...
Czasem trafi się mądry - nowoczesny ksiądz, który przyciąga młodzież, ale jak w tej młodzieży są dziewczyny, to zaraz stare (niekoniecznie wiekiem - stażem też) plotkary doszukują się podtekstów, no chyba że jest kulawy, garbaty i z zezem
Książek mądrych prawie młodzi nie czytają, fimy sa ogłupiające... horror przed nami Kochani - horror !!!
  #5  
Nieprzeczytane 20-12-2007, 19:05
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Co Cię napadło, Kufo? Trudny temat.

Arczia, Litości! Co Ty tu wieszczysz jakieś horrory? Aż tak czarno widzisz? Czy podpuszczasz?

Jak jest? Wiem, że powinno być tak, żeby rodzina była na pierwszym miejscu na liście tytułowej.
Ale rodzice - ci nietoksyczni, "normalni" rodzice zaczynają pełnic swoją rolę bez egzaminu "na prawo jazdy". Więc zdarzaja się każdemu błędy. Jednak roli rodziny to nie przekreśla.
Kościół ustawiłabym na końcu listy, stanowczo.
  #6  
Nieprzeczytane 20-12-2007, 19:50
arczia arczia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: zachodnie Wybrzeże :)
Posty: 468
Domyślnie

trochę podpuszczam - mea culpa ale ... to widać - rodzina traci kontrolę nad wychowaniem - rodzice - ci z normalnych domów - zapracowani po uszy - po pracy zalatani i wściekli na cały świat - dzieci kochają, ale nie maja dla nich czasu - gorzej, bo nie potrafią często się "znizyć" do ich poziomu i czasem bawić się z nimi, a nie obok nich. Strofują, nakazują i zakazują, a NIE ROZMAWIAJĄ ! może nawet nie wiedza jak to robić - gapią się na hamerykańskie filmy w których są jakieś próby rozmów i nie potrafia tego przenieść na własny grunt w stosunku do swoich dzieci - choć to taki chyba celowy psychologiczny instruktaż dla rodzin jak postrzegać swoje dziecko i jak je rozumieć. Nie śmiejcie sie, że tu Polska, a nie Ameryka - problemy psychologiczne dzieci i młodziezy sa podobne. Kiedyś gdy mój slubny nie wykazał empatii w stosunku do latorośli zapytałam - a gdybys takie zachowanie, jak twoje zobaczył w normalnym "rodzinnym" filmie amerykańskim(niestety, takich większość) - to byłoby ok? i... zadziałało - ostudziło emocje.
A co do Koscioła - ma wpływ na tego, co chce tego wpływu - Jan Paweł II to przeciez też Kościól - ale Polacy - nawet katolicy rozdzielają jedno od drugiego - ale to inny problem...
  #7  
Nieprzeczytane 20-12-2007, 20:03
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Trudno nie przyznać Ci racji.
Kurczę blade, to wcale nie jest wesołe.
Psiakrew, ja pracowałam, kiedy dziecko było małe, do 15 i miałam wyrzuty sumienia. I szybko to zmieniłam. Teraz się nie da...
  #8  
Nieprzeczytane 20-12-2007, 23:16
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Przeciez to takie proste pytanie !
Dzisiaj pieniadz wychowuje i pieniadz ksztalci.
Cala reszta za tym pieniadzem gania.
  #9  
Nieprzeczytane 20-12-2007, 23:49
kufa86 kufa86 jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Posty: 2 996
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alsko
Co cię napadło kufo, trudny temat
A co?
Mam w kółko klepać pochwały TWA?

Babcie.
W dobie trudności mieszkaniowych babcie na ogół mieszkały z resztą i chcąc nie chcąc zajmowały się wnukami.
Trudności minęły i pojawiła się spora kategoria samotnych starszych osób i samotnych dzieci.
Mnie wychowali dziadkowie i chwała im za to.
Czytali mi dużo książek, mieli czas.
Błyskawicznie - dużo przed szkołą - nauczyłem się czytać, pisać i liczyć - i polubiłem to.
Dzięki babci-dewotce jestem niewierzący.
No i komu to przeszkadzało (Smoleń?.
  #10  
Nieprzeczytane 21-12-2007, 09:47
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Nie masz klepać pochwał, Kufo!

Bo bym się wściekła od lukru i przestała Ciebie czytać!!!!!!!!
Chodziło mi o to, że temat trudny zadałeś do odrobienia, ot co!

Mnie wychowała głównie babka, dlatego że była osobowością i przyciągała jak magnes. I dobrze na tym wyszłam!
A agnostyczką jestem na własny rachunek.

Ad rem. Wiem, jak powinno być z wychowaniem pokoleń. Nie mam jasności, jak jest.
  #11  
Nieprzeczytane 21-12-2007, 10:02
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Jest trudno,bo dzieci i młodzież coraz częsciej wychowują się same-z pomocą mediów i podwórka.Kościół ma wpływ na wychowanie bardzo nielicznych -lekcje religii prowadzone sztampowo,siostrzyczki i młodzi księża nie radzą sobie z brakiem dyscypliny.Rodzice i nauczyciele coraz bardziej bezradni,a co gorsze-zadziwieni dlaczego tak jest..a przyczyny są złozone.
  #12  
Nieprzeczytane 21-12-2007, 10:35
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie Zawsze twierdziłam i twierdzę,

że wychowaniem dzieci powinni zajmować się rodzice - nie dziadkowie! Szkoła powinna wspomagać tychże rodziców, zastępować nie może! Kościół, telewizja? To środki zastępcze, kiedy rodzice wolą na kogoś zepchnąć odpowiedzialność...
Stosowałam tę zasadę w życiu. Mój dom podporządkowany był faktowi posiadania potomstwa. Podzieliliśmy z mężem obowiązki tak, żeby z pomocy dziadków korzystać jak najmniej. Fakt. Dłużej wychodziliśmy z młodzieńczej biedy, nie "dorabialiśmy się", jak teraz czynią goniący za sukcesem młodzi. Zresztą i nie dorobiliśmy się!
Wychodzę z założenia, że decyzja o posiadaniu dziecka jest jednocześnie (w każdym razie powinna być) decyzją o wyborze pewnej drogi życiowej przynajmniej na dwadzieścia lat! I szlag mnie trafia, kiedy moja synowa robi "karierę zawodową", a dziecko podrzuca to jednej, to drugiej prababci, które - z racji wieku i zmęczenia - robią z niego "milusią zabaweczkę"! Chcesz robić karierę? Ależ nie ma sprawy, tylko nie decyduj się na powołanie do życia człowieka, który wymaga zawsze wielu lat troski i prowadzenia poprzez meandry wieku dziecięcego i młodzieńczego...
Też zrezygnowałam z tak zwanej kariery, która się przede mną otwierała! Świadomie i bez żalu. Bo zdecydowałam się mieć dzieci. Zwyczajna konsekwencja. Tyle że dzisiaj coraz częściej jej brak, niestety!
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)

Ostatnio edytowane przez Ewita : 21-12-2007 o 15:48.
  #13  
Nieprzeczytane 21-12-2007, 10:52
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Tak Ewito

masz całkowitą rację, teraz rodzice nie mają czasu na wychowywanie dzieci bo robią karierę zawodową. Dzieci są pod opieką często ledwo zipiącej babci a rodzice jeżdżą po świecie i realizują się zawodowo. Dla mnie to jest chore, może jestem niedzisiejsza? Swoje dziecko wychowywałam sama nie wyręczając się nikim, zrezygnowałam z wyjazdu na kontrakt do Libii bo miałam do wyboru albo przywieźć dolary /bony/ i mieć syna nieuczącego się tylko urządzającego balangi w czasie mojej nieobecności /wychowywałam go sama po śmierci męża/ albo rezygnacja z wyjazdu i dopilnowanie młodzieńca żeby zdał maturę a potem dostał się na studia. Nie można stawiać wszystkiego na jednej szali, posiadanie dziecka wiąże się z wielką odpowiedzialnością.
  #14  
Nieprzeczytane 21-12-2007, 11:09
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Macie rację-obie.W zamożniejszych domach rolę babci przejmuje niania.Sama pełniłam taką funcję przez 3 miesiące.Dziewczynki widziały mamę przy śniadaniu i kolacji,tylko w niedzielę miały ja dla siebie.Wspaniałe warunki finansowe nigdy nie dadzą tego co obecnośc mamy.
  #15  
Nieprzeczytane 21-12-2007, 11:43
arczia arczia jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: zachodnie Wybrzeże :)
Posty: 468
Domyślnie

taaa... dziadkowie, babcie sa kochani, ale to RODZICE sa od wychowywania, chyba ze dziecku dzieje sie EWIDENTNA krzywda - ale to temat do porozmawiania miedzy nimi
  #16  
Nieprzeczytane 21-12-2007, 14:25
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Tak,

macie wszystkie rację. Tylko że pytanie nie brzmiało: dziadkowie czy rodzice...
Spójrzcie na tytuł wątku
  #17  
Nieprzeczytane 21-12-2007, 14:49
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Przepraszam Matki Polki i Babcie - pozwole sobie jako dziadek zadac Wam pytanie i na nie prosic o dyskusje:
Czy dzieci winny byc madrzejsze od rodzicow i zdobywac wyzsze od nich wyksztalcenie,isc z postepem czasu i cywilizacji,byc obojetnym na to co "zaszczepiaja" im rodzice i szkola,srodowisko a nawet ulica ???
I jeszcze : Babcia lub Dziadek ma prawo zabierac glos i wtracac sie do wychowywania wnukow lub nawet przylozyc klapsa ? Nie lepiej byc z dala od nich i widywac przy okazji wiekszych uroczystosci rodzinnych i swiatecznych ???
  #18  
Nieprzeczytane 21-12-2007, 17:26
Ewita's Avatar
Ewita Ewita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Łódź
Posty: 8 434
Domyślnie Alu...

Cytat:
Napisał Alsko
macie wszystkie rację. Tylko że pytanie nie brzmiało: dziadkowie czy rodzice...
Spójrzcie na tytuł wątku
Też się wypowiedziałam...
__________________
Myślę, więc jestem... (Kartezjusz)
  #19  
Nieprzeczytane 21-12-2007, 22:03
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

Zawsze twierdzilam i twierdzę,ze rodzina wychowuje.Co człowiek z domu wyniesie/jakie wychowanie/to zawsze bedzie podstawa.Rodzina kształtuje ,szkola i kościól nie śa w stanie zmienic niczego.Moga pomóc ale nie wychowuja.Pozdrawiam.
__________________
1.-"Prawda jest taka, że ludzie dzielą się na przyzwoitych i kanalie, oba rodzaje człowieczeństwa są po obu stronach."
/maja59- senior/

  #20  
Nieprzeczytane 22-12-2007, 17:41
FeliksG's Avatar
FeliksG FeliksG jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Łódż
Posty: 585
Domyślnie

Wychowanie pokolenia /nie tylko dzieci/ widzę jako proces wieloetapowy tj. dzieciństwo, wiek młodzieńczy i wchodzenie w dorosłość.W dzieciństwie nic nie zastąpi rodziny. Mam tu na myśli typową rodzinę w której matka jest miłością a ojciec prawem - w założeniu podstawowym - bowiem przemienność rodziców w miłości i prawie - ma być rzeczą naturalną, w zależności od sytuacji. Nie zapominam jednak, że są odstępstwa od tego modelu, ot np. wychowanie dzieci przez niańki, bony czy wyspecjalizowane placówki jak pensje, szkoły z internatem. Przykłady, głównie z krajów anglosaskich, gdzie ten system wychowawczy funkcjonuje od dawna, wskazują, że tym sposobem - z minimalnym wpływem rodziców -też można wychować i ukształtować wartościowego człowieka. W naszej rzeczywistości, społeczno - ekonomicznej, obstaję przy modelu rodzinnym i uwarunkowania podane przez Ewitę, uważam za bezdyskusyjne.
W drugim etapie tzw. młodzieńczego poznawania świata, rola rodziców powinna być wzmocniona szkołą. Wiedzę zdobywaną w szkole, właśnie rodzice muszą - powinni wzbogacać o wartości. Na tym etapie, szczególnie ważny jest tzw. kontakt psychiczny i mentalny, rodziców z dziećmi, niezbędny do przekazania dziecku innych, różnych od tych poznanych w szkle, aspektów wiedzy, informacji, postaw i zachowań. To jest etap kształtowania umiejętności ferowania osądów, oceniania rzeczywistości i przyjmowania postaw.
Wchodzenie w dorosłość, to etap równie trudny w którym następuje zderzenie rodzicielskiej miłości i prawa, szkolnej wiedzy i doświadczeń z własnego procesu myślowego z tzw. światem zewnętrznym, podstępnym, zawistnym i nieszczerym.
W etapie tym, jako najtrudnieszym - bo dzieci, uważają że są już dorosłe - dalej trwa proces kształtowania pokolenia i rola rodziców, choć znacznie zredukowana, ma jeszcze duże pole do popisu.
Znaczenie i wpływ religii, czy wogóle wiary, w procesie przygotowania nowego pokolenia, oceniam, na podstawie naszych-polskich doświadczeń, negatywnie. Szczególnie, zupełnie niepotrzebnie, wprowadza się w umysły , zwłaszcza młodzieży, tzw. prawdy objawione, które osłabiaja wrażliwość na fakty naukowe, gdzie nie ma nic na wiarę a wszystko musi być udowodnione.
__________________
Błądzi człowiek, póki dąży.
> Goethe <
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Kto ma prawo do własności, a kto nie? Dariusz Kosiur Polityka - wątki archiwalne 14 16-07-2008 22:23
kto wie? halinka-50 Emerytura, renta, ZUS 5 10-06-2008 18:58
Rodzina poszkodowana w pożarze - internauci pomagają, pomóż i Ty - komentarze Basia. Ogólny 41 20-11-2007 16:41
Plac Zbawiciela - polska rodzina bez znieczulenia - komentarze hanka93 Ogólny 3 02-02-2007 21:42
Gry planszowe bawią i łączą pokolenia - komentarze Pionek Ogólny 0 23-12-2006 00:43

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:37.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.