menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > dolnośląskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Zamknięty Temat
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 09-01-2008, 12:31
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Kudowa-Zdrój -wędrówki z wnuczką

ciąg dalszy spaceru po muzeum zabawek
][/url]
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #22  
Nieprzeczytane 09-01-2008, 12:35
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Kudowa-Zdrój -wędrówki z wnuczką

Muzeum ŻABY
W roku 2002 zostało otwarte pierwsze w Polsce Muzeum Żaby, które znajduje się przy Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Celem utworzenia tego nietypowego muzeum było wyeksponowanie przedmiotów codziennego użytku wiążących się w sposób pośredni lub bezpośredni z wizerunkiem płazów a w szczególności żab. Jednocześnie prezentowane eksponaty mają na celu przybliżenie idei ochrony płazów oraz działań jakie w tym celu zostały podjęte lub będą podejmowane. Muzeum posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów. Z uwagi na ciągłe powiększanie kolekcji, prosimy wszystkich zainteresowanych o przekazywanie kolejnych przedmiotów z wizerunkiem żaby, które staną się eksponatami w naszym muzeum.
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #23  
Nieprzeczytane 09-01-2008, 18:06
largetto's Avatar
largetto largetto jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Ojczyzna
Posty: 1 679
Domyślnie

Masz uroczą wnusię Hebruniu, zdecydowanie najładniejsza wśród tych lal
  #24  
Nieprzeczytane 09-01-2008, 20:22
BUNIA's Avatar
BUNIA BUNIA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska poludniowa
Posty: 3 066
Domyślnie

Obecnie mieszkam w Beskidzie Slaskim/Gorny Slask/ ale urodzilam sie i mieszkalam do 4-tego roku zycia w Ladku - Zdroju.
Ostatni raz z cala rodzina bylam w Ladku w 1996 r . .. i co roku planuje odwiedzic to m iejsce ale jakos nie wychodzi
URL=http://www.vpx.pl/][/url]
Herb Ladka - Zdroju
__________________
BUNIEWO zaprasza
http://www.bialyjednorozec.waw.pl/st...y_Buniewo.html
[url]__________________

"Przyjaciele sa jak ciche anioly ,ktore podnosza nas,gdy skrzydla zapomnialy jak latac"

Ostatnio edytowane przez BUNIA : 09-01-2008 o 20:25.
  #25  
Nieprzeczytane 10-01-2008, 12:11
largetto's Avatar
largetto largetto jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Ojczyzna
Posty: 1 679
Uśmiech

Buniu miło Cię powitać w naszych skromnych stronach,
właściwie to jesteś naszą Krajanką ,
myślę że będziesz częściej u nas gościć ,zapraszam
  #26  
Nieprzeczytane 12-01-2008, 20:24
anga's Avatar
anga anga jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 187
Domyślnie

Witam.Jestem z Boguszowa-Gorc.Jest to połączenie trzech miejscowości: Boguszowa - Gorc i Kuźnic. Ja mieszkam w Gorcach jest to w połowie trasy Wałbrzych - Kamienna Góra. Kiedyś miasteczko tętniące życiem,po likwidacji kopalni zamiera.
Pozdrawiam wszystkich
  #27  
Nieprzeczytane 12-01-2008, 20:47
BUNIA's Avatar
BUNIA BUNIA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska poludniowa
Posty: 3 066
Domyślnie

largetto

dzieki a moge poprosic o jeszcze ??
URL=http://www.vpx.pl/fotka,63044.html][/url]


Oczywiscie ze bede napewno czestym gosciem tego watku - przeciez po trosze jest on i moj ..
pozdrawiam
__________________
BUNIEWO zaprasza
http://www.bialyjednorozec.waw.pl/st...y_Buniewo.html
[url]__________________

"Przyjaciele sa jak ciche anioly ,ktore podnosza nas,gdy skrzydla zapomnialy jak latac"
  #28  
Nieprzeczytane 12-01-2008, 21:08
smerfeta's Avatar
smerfeta smerfeta jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Miasto: dollny śląsk
Posty: 392
Domyślnie

I ja tu zawsze zajrzę by dowiedzieć się jak się mają moi najbliżsi krajanie.Pozdrawiam z Grodżca ,z zamkowego wzgórza
__________________
Życie jest smerfne !
  #29  
Nieprzeczytane 13-01-2008, 15:12
largetto's Avatar
largetto largetto jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Ojczyzna
Posty: 1 679
Domyślnie

Buniu zdjęć mam mało ale obejrzyj sobie osobiście to:
http://www.ladek.pl/

dużo tam wiadomości i zdjęć a dla Ciebie

  #30  
Nieprzeczytane 13-01-2008, 15:18
largetto's Avatar
largetto largetto jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Ojczyzna
Posty: 1 679
Domyślnie

Ango zapraszam na stronę

http://www.klub.senior.pl/roznosci/t...cz.-ii-page8-1
607.html#post94824

abyśmy mogli Cię wszyscy poznać i przywitać w naszym gronie
Baw sie z nami dobrze
  #31  
Nieprzeczytane 13-01-2008, 15:21
largetto's Avatar
largetto largetto jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Ojczyzna
Posty: 1 679
Domyślnie

http://www.klub.senior.pl/roznosci/t....-ii-1607.html

to jest prawidłowy link, też sie dopiero uczę
  #32  
Nieprzeczytane 13-01-2008, 15:44
BUNIA's Avatar
BUNIA BUNIA jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska poludniowa
Posty: 3 066
Domyślnie

Largetto bardzo dziekuje zapisalam do ulubionych .
__________________
BUNIEWO zaprasza
http://www.bialyjednorozec.waw.pl/st...y_Buniewo.html
[url]__________________

"Przyjaciele sa jak ciche anioly ,ktore podnosza nas,gdy skrzydla zapomnialy jak latac"
  #33  
Nieprzeczytane 14-01-2008, 15:28
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Po szczęście na Grabowiec

POLSKA Gazeta Wrocławska

Po szczęście na Grabowiec

Kaplica św. Anny była miejscem pielgrzymek już w XVIII wieku
Ołtarz z obrazem św. Anny Samotrzeciej znajduje się bezpośrednio nad źródłem mającym cudowną moc uzdrawiania. Na zdjęciu członkowie Komitetu Odbudowy Kaplicy: Waldemar Kurczyński, Bogdan Jackiewicz, Grzegorz Stanisław oraz Andrzej Świętek. fot. Damian Milko
Jeśli chcesz mieć szczęście w miłości, to musisz siedem razy obiec kaplicę św. Anny z ustami pełnymi wody z Dobrego Źródła. Tak głosi legenda, która już wielokrotnie się sprawdziła
Cudowną moc źródła bijącego obok kaplicy św. Anny w Sosnówce znano już w średniowieczu, ok. I połowy XII wieku, w czasach pogańskiego kultu. To miejsce zaczęto nazywać Dobrym Źródłem lub Źródłem Miłości. Leży na wysokości 688 m n.p.m. na zachodnim zboczu Grabowca (784
m n.p.m.). Pierwsza wiadomość o jego istnieniu pochodzi z 1220 roku. Woda tryskająca w tym miejscu miała uzdrawiać. Prawdopodobnie z tego powodu książę jaworsko-świdnicki kazał postawić obok kaplicę, która dość szybko stała się celem masowych pielgrzymek. W 1316 roku książę Bolesław Śląski zarządził wypłacanie corocznej dotacji na utrzymanie świątyni. Po zniszczeniu przez husytów kaplica została odbudowana w latach 1426-1432. Później została przebudowana z inicjatywy i za pieniądze hrabiego Hansa Antona. Obecny kształt został nadany w 1718 roku. Projekt budowli jest autorstwa Caspara Jentscha z Jeleniej Góry.
Legenda każe siedem razy
Dobre Źródło stało się bardzo popularne po 1810 roku, kiedy do kaplicy przeniesiono ołtarz z zamkniętej przez
pewien czas kaplicy św.
Wawrzyńca na Śnieżce. W XVIII i XIX wieku sława tego miejsca była już tak duża, że powstała tam gospoda dla turystów i pielgrzymów. Przebywali w niej także karkonoscy przewodnicy i tragarze lektyk. Stamtąd nosili przyjezdnych (także na szczyt Śnieżki!).
Piękna okolica
Udając się na krótki spacer spod kaplicy św. Anny, natrafimy na najstarszy i najpotężniejszy w Karkonoszach jawor, który ma 4 metry w obwodzie. Nieopodal znajduje się Leśny Zbór, miejsce znane z XVII-wiecznych, tajnych zebrań śląskich protestantów, położone na południe od Grabowca, na zboczu o nazwie Czoło, na wysokości 869 m n.p.m. Stąd roztacza się piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską.
Znikające farby
Barokowy ołtarz w kaplicy znajduje się bezpośrednio nad źródłem, jednak woda wypływa na zewnątrz i można jej zaczerpnąć. Po drodze przepływa pod kaplicą i z tego powodu znajdujące się tam obrazy były malowane na miedzianej blasze. Ówcześni fachowcy twierdzili, że wilgoć powodowała zanikanie farb na płóciennych obrazach. Dopiero niedawne badania wykazały, że przyczyną zanikania nie była wilgoć, ale radon – gaz szlachetny znajdujący się w źródlanej wodzie.
Stowarzyszenie Miłośników Sosnówki wraz z Komitetem Odbudowy Kaplicy św. Anny zbierają pieniądze na remont kaplicy. Na razie udało się zrobić drenaż, wykonać nowe poszycie dachu i podłogi oraz izolację murów zabezpieczającą przed grzybem i wilgocią. Teraz planuje się odnowienie ołtarzy bocznych.
Jak dotrzeć
Do kaplicy św. Anny można dojść żółtym szlakiem z Sosnówki Górnej lub szlakiem niebieskim od strony drogi Sosnówka – Karpacz. Tamtędy można również dojechać rowerem.
Matka Maryi
Święta Anna jest patronką matek, kobiet rodzących, wdów, żeglarzy, ubogich oraz szkół chrześcijańskich. Była matką Maryi i babcią Jezusa Chrystusa, jednakże Ewangelie milczą na jej temat. Mówią o niej natomiast pisma apokryficzne, pochodzące z początków chrześcijaństwa. Kult św. Anny rozwijał się bardzo szybko wraz z rozwojem kultu Matki Bożej.
Już w IV-V wieku istniał w Jerozolimie kościółek ku czci św. Joachima i św. Anny. W roku 710 jej ciało zostało przeniesione do Konstantynopola i złożone w kościele wybudowanym ku jej czci przez cesarza Justyniana około 550 r. Stąd zaś w czasie wojen krzyżowych zostało przeniesione do Francji, w pobliże Lyonu. Najstarszy
wizerunek św. Anny pochodzi z VIII wieku. Znajduje się
w Rzymie w kościele
S.M. Antiqua.
Mariusz Junik - POLSKA G
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #34  
Nieprzeczytane 15-01-2008, 16:38
anga's Avatar
anga anga jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Dolny Śląsk
Posty: 187
Domyślnie

Largetto - dziękuję za zaproszenie, mam nadzieję, że dobrze trafiłam,przeczytałam wszystkie posty i się wpisałam.Jest mi naprawdę miło.
  #35  
Nieprzeczytane 17-01-2008, 23:41
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Stamtąd przyszliśmy...

Ogrody Dolnego Śląska uczą, uszlachetniają, leczą i relaksują.
Przypominają nam wszystkim skąd przyszliśmy.

Wrocław.
Ogród Botaniczny. - To niezwykłe miejsce w centrum miasta.
Czy się chce, czy nie, trzeba tu zwolnić tempo życia.
Ścieżki nie pozwalają chodzić po nim szybko...
Ogród Japoński zaprasza od 1 kwietnia do końca października.
Maj to dla niego najlepsza pora roku. Co krok kwitną tu egzotyczne rośliny.
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #36  
Nieprzeczytane 17-01-2008, 23:47
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Stamtąd przyszliśmy...

Wojsławice.
Wszystkie barwy różanecznika
[/url]
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #37  
Nieprzeczytane 17-01-2008, 23:55
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Stamtąd przyszliśmy...

Wałbrzych.
Palmiarnia w wałbrzyskiej dzielnicy Lubiechów, oddalona 2 km od zamku Książ,


Lądek Zdrój.
Od maja turyści i kuracjusze mogą zwiedzać arboretum w Lądku Zdroju.
To najwyżej położony taki ogród w Polsce. I jeden z najmłodszych..
Stradomia Dolna.
Przyrodniczym skarbcem powiatu oleśnickiego jest Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka, malowniczo położone pod Stradomią Dolną, na północnym zachodzie od Dziadowej Kłody, w dorzeczu Widawy
[/url]
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #38  
Nieprzeczytane 18-01-2008, 00:07
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Książ. Klucz do śląskich wrót

Zamek Książ powstał między 1288 a 1292 rokiem za sprawą księcia Bolka I. Ale mówi się, że założenie obronne istniało tu już znacznie wcześniej, a Bolko je tylko rozbudował. Dzisiejszy Książ to robota rodu von Hochbergów.



__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #39  
Nieprzeczytane 18-01-2008, 00:17
hebra's Avatar
hebra hebra jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: dolnyśląsk
Posty: 1 530
Domyślnie Chojnik.

Zamek Chojnik góruje nad Pogórzem Karkonoskim, na południowym zachodzie od Jeleniej Góry. Stoi na granitowym wzgórzu (627 m n.p.m.) o tej samej nazwie. Zbocza Chojnika tworzą pionowe ściany o wysokości prawie 150 m. Kto i jak mógł zdobyć tę warownię...
__________________
NADAL PRAGNĘ BYĆ ZWARIOWANA I PRZEŻYĆ SWOJE ŻYCIE TAK JAK MNIE SIĘ PODOBA , A NIE TAK JAK SIĘ PODOBA INNYM . Paulo Coelho
  #40  
Nieprzeczytane 18-01-2008, 10:34
felicyta felicyta jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Wroclaw
Posty: 26
Domyślnie

Witam,jak milo popatrzec jak piekny jest nasz Dolny Slask!
Pozdrawiam wszystkich,ktorzy zamiescili te przepiekne zdjecia
i opisy oraz takze tych,ktorzy tu zagladaja.
Dolnoslazaczka z urodzenia/ Cieplice Zdroj/
i wroclawianka z zamieszkania
Felicyta
Zamknięty Temat

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Województwo śląskie: powitanie i "lista obecności" admin śląskie 3493 11-12-2019 20:38
Województwo lubelskie: powitanie i "lista obecności" admin lubelskie 212 31-12-2017 18:10
Województwo warmińsko-mazurskie: powitanie i "lista obecności" admin warmińsko-mazurskie 292 24-12-2017 19:20
Województwo kujawsko-pomorskie: powitanie i "lista obecności" admin kujawsko-pomorskie 10460 13-06-2010 08:36
Województwo pomorskie: powitanie i "lista obecności" cz.II jolita pomorskie 501 18-10-2008 23:52

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:49.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.