menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > eSenior
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

eSenior Komputer, internet, telekomunikacja - tu prosimy o pomoc i pomagamy rozwiązać problemy związane z obsługą komputera i korzystaniem z internetu. Dyskusje na temat korzystania z internetu, dzielenie się nowymi odkryciami. Zapraszamy też do zadawania ogólnych pytań i udzielania odpowiedzi w serwisie www.senior.pl/porady/Komputery-Internet przy czym pytania związane z forum i KSC prosimy zadawać na forum :)

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 31-01-2010, 13:41
wifi's Avatar
wifi wifi jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kraków
Posty: 1 522
Domyślnie Komputer - trochę już poznany


Za namową kilku osób postanowiłem założyć nowy wątek. Będzie to właściwie to samo co "Komputer poznać i polubić" tylko bardziej szczegółowo. Zapraszam tutaj wszystkich, dla których wspomniany wyżej wątek staje się niewystarczający. To normalna kolej rzeczy, jak przejście z klasy do klasy w szkole.
Nauczyłem się tutaj kilku rzeczy i od Stefana i od Kazika i od innych. Cenię sobie to i nie zamierzam rywalizować z nimi. Wiedzy nigdy za dużo.
To taki wstępny post. Pierwszym tematem, który proponuję będzie ta nieszczęsna strona, która "wisi" na końcu wątku. Wyjaśnię jak ją zrobiłem, jakimi narzędziami, jak zmieniać w niej wpisy itd.
Wychodzę dzisiaj z domku, ale od jutra - do roboty
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 31-01-2010, 16:14
Stefan's Avatar
Stefan Stefan jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Gdańsk
Posty: 3 760
Domyślnie

Witamy, czekamy.
Ja wprawdzie nie mam świadectwa przejścia do tej klasy, bo i skąd, ale wierzę, że wiele się tutaj nauczę.
Pozdrawiam. S.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 31-01-2010, 16:20
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Stefan
ja się piszę do twojej ławki
tylko dawaj ściągać!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 07:57
wifi's Avatar
wifi wifi jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kraków
Posty: 1 522
Domyślnie startowa

To nie jest absolutnie forum dla autentycznie zaawansowanych. Chodzi tylko o to żeby nie tłumaczyć od podstaw jak przekopiować, co to jest skrót, co to rozszerzenie itp.
Sprawa ze stroną startową wydaje się być banalna. Dołączam link po pstryknięciu którego można sobie tą stronę ściągnąć na swój komputer. Jest to maleństwo, tylko 20 kB
Tylko mała niedogodność. Ponieważ przez "spinacz" nie można dołączać plików o rozszerzeniu html więc zmieniłem to na txt i po ściągnięciu należy u siebie zmienić rozszerzenie z txt na html. Plik powinien mieć nazwę: start_ksc.html
start_ksc.txt
Stronę uruchamiamy przez 2x pstryk. Otworzy się w dowolnej, aktualnie używanej przeglądarce. Należy koniecznie zmaksymalizować sobie okno przeglądarki żeby nie następowało przeskalowanie bo źle wygląda. Strona powstała ma monitorze 19' ale jest skalowalna i na mniejszym również się otworzy i zmieści.
Proszę ją sobie potestować pstrykając w poszczególne pozycje. Liczę się z tym, że mogą być pozycje niechciane przez Was, a na pewno całej masy pozycji brakuje.
Gdyby ktoś przewidywał używanie tej strony i chciał ją dostosować do swoich potrzeb to widzę dwa rozwiązania.
Pierwsze to pisze do mnie określając dokładnie co dodać a co usunąć i w niedługim czasie dostaje poprawioną.
Druga możliwość to własnoręczna edycja. Najlepiej robić to programem FrontPage wchodzącym w skład Office (niestety nie we wszystkich jego wersjach Jak jest to rozwiązane w OpenOffice to nie wiem, bo prg nie mam i nie używam, ale sądzę, że jest tam coś do edycji plików html.
Można również przeprowadzić zmiany w Wordzie, który obsługuje również pliki html. Przy zapisywaniu w Wordzie trzeba uważać, żeby zapisał nam jako html a nie doc. Dlatego proszę korzystać z "Zapisz jako".
Jest poza tym cała masa darmowych programików do edycji html, ale nie chcę propagować instalacji programu po to tylko, że wyedytować jeden malutki plik.
Dokonanie zmiany jest b. proste. Usunięcie pozycji to zaznaczenie tej poz. i DEL. Dodanie pozycji to wpisanie sobie dowolnego tekstu w jedną komórkę, potem zaznaczenie go i pstryknięcie w ikonę Hyperlink (taki niebieski globus ze spinaczem). Otworzy się okienko w którym wpisujemy link do wstawianej pozycji. Na koniec zmieniamy sobie wg upodobania kolor tekstu, tła, wielkość i kształt liter.
Stronę zapisujemy i testujemy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 11:47
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

WiFi dziękuję! Ja to tylko specjalistka od obrazków, ale chętnie tu zajrzę, zapamiętam, że o czymś takim była mowa i w razie potrzeby powrócę. Jesteś Super gość!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 12:34
zynagra's Avatar
zynagra zynagra jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: warszawskie
Posty: 866
Domyślnie

Stafan ja siadam w ławce za wami będę zaglądać i ściągać przez ramię.
__________________
Smutno cieszyć się w samotności.
*****
Gotthold Ephraim Lesing.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 14:17
Kazik's Avatar
Kazik Kazik jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Kraków
Posty: 8 748
Domyślnie


Zapisuje w notatniku. Zmiana nazwy już nie zmieni zawartości pliku. A dlaczego posyłasz przez spinacz? Mam ponad 60 hostingów do wysyłki. Myślę że też masz tego sporo. Oto jak wygląda fragment w notatniku.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 16:18
gerd's Avatar
gerd gerd jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: K-Koźle
Posty: 1 435
Domyślnie

Dla posiadaczy OpenOffice org.

Programik otwiera się poprzez - wybór: HTML

Przepraszam za - wejście w temat
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 16:27
wifi's Avatar
wifi wifi jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kraków
Posty: 1 522
Domyślnie Kazik

Po co zapisujesz w Notatniku?
przecież napisałem: "po ściągnięciu należy u siebie zmienić rozszerzenie z txt na html"
Jak wygląda podgląd tego pliku w formie tekstowej to ja wiem

Przez spinacz wstawiłem, bo biorąc pod uwagę wielkość jest to najwygodniejsze.

Jeśli możesz to podeślij mi adresy darmowych hostingów bo faktycznie nie znam ich za dużo i chętnie bym skorzystał w przyszłości.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 16:29
wifi's Avatar
wifi wifi jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kraków
Posty: 1 522
Domyślnie Gerd

Dlaczego przepraszasz? B. dobre info. Ja tego nie miałem jak sprawdzić. Dziękuję!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 16:42
wifi's Avatar
wifi wifi jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kraków
Posty: 1 522
Domyślnie cd. Tadzik

Napisałeś:
"Zmiana nazwy już nie zmieni zawartości pliku."

Oczywiście, że nie zmieni, ale zmieni się program, który ten plik będzie otwierał. W pierwszym przypadku będzie to Notatnik a po zmianie przeglądarka internetowa.

Tak dla zabawy spróbuj zmienić rozszerzenie nazwy jakiegoś zdjęcia z jpg na txt. Po 2x pstryknięciu zdjęcie otworzy się ... w Notatniku. Oczywiście będzie widoczna tylko sieczka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 16:49
gerd's Avatar
gerd gerd jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: K-Koźle
Posty: 1 435
Domyślnie

Witam

To Ja dziękuję wifi za wspaniały zestaw dużej ilości przeróżnych „adresów”. Bardzo to ułatwia wejście na poszczególne „strony”- poprzez kliknięcie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 17:12
wifi's Avatar
wifi wifi jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kraków
Posty: 1 522
Domyślnie ustawienie na stałe strony startowej

Gdyby ktoś chciał ustawić sobie na stałe jako stronę startową u siebie, to przypominam jak najbardziej efektywnie to zrobić:

1. przenieść plik start_ksc.html do jakiegoś "trwałego" miejsca. Pod pojęciem "trwałe" rozumiem takie, z którego przez przypadek go nie usuniemy. (np. robiąc porządek w Moich dokumentach) Może to być np. folder c:\\windows

2. pstrykamy w ten plik ppm i wybieramy: kolejno: Właściwości - zakładka Skrót - Uruchom: i tutaj wybieramy "zmaksymalizowane" (piszę jak to jest w FF ale w innych prg na pewno nie odbiega wiele od tego)

3. potem 2x pstryk w niego żeby się uruchomił

3. w przeglądarce uaktywniamy w Opcjach pkt. określający stronę startową: "Użyj bieżącej strony"
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 18:36
gerd's Avatar
gerd gerd jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Miasto: K-Koźle
Posty: 1 435
Domyślnie

W Operze

Aby tabelka „wifi” wystartowała jako - „pierwsza”
Uruchomić - „Tabelkę” i klik na: Narzędzia > Preferencje
W oknie Preferencje z wiersza: Uruchomienie, wybrać: Przejdź do strony głównej.
Z wiersza: Strona główna klik na: Użyj bieżącej

Przy uruchamianiu Opery, jako pierwsza startuje – Tabelka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 20:40
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

Cytat:
Napisał zynagra
Stafan ja siadam w ławce za wami będę zaglądać i ściągać przez ramię.

Dobra, tylko ten prawy rękawek podciągnij!
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 23:18
Kazik's Avatar
Kazik Kazik jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Kraków
Posty: 8 748
Domyślnie

Cytat:
Napisał wifi
Po co zapisujesz w Notatniku?
przecież napisałem: "po ściągnięciu należy u siebie zmienić rozszerzenie z txt na html"
Jak wygląda podgląd tego pliku w formie tekstowej to ja wiem
Bo napisałeś po ściągnięciu. Jak zmieniłem nazewnictwo , zanim zapisywałem to zapisało jako „E”. No i to się otwiera. Ale najpierw wysłałem post z tym zrzutem tekstowego, a dopiero potem próbowałem inaczej.

Kliknięcie na kratkę powoduje otwarcie programu. Można to dodać w „ulubione” i mieć pod ręką, jak ktoś chce akurat te programy. Oto zrzut jak ma być przed zapisem. A w #11 chyba zamieniłeś Kazik na Tadek?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 23:34
wifi's Avatar
wifi wifi jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kraków
Posty: 1 522
Domyślnie

B. przepraszam za tą pomyłkę imion

piszesz:
Można to dodać w „ulubione” i mieć pod ręką, jak ktoś chce akurat te programy.

Ależ właśnie ta strona to Twoje Ulubione. Chyba bardziej pod ręką już być nie mogą jak na wprost Ciebie, na Pulpicie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 23:51
Kazik's Avatar
Kazik Kazik jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Kraków
Posty: 8 748
Domyślnie

Też fakt. A na pulpicie mam sporo. Nocą jak na seniorku już nikogo to robię porządek. Ale i tak zostaje trochę przygotowane. Tapety, żarty itd. Nie wrzucam wszystko w jeden dzień na te wątki. W sumie po porządkach to na pulpicie niewiele. A dla wygody to z lewej ekranu mam tak:

Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 02-02-2010, 00:42
chaliniak's Avatar
chaliniak chaliniak jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Tarnów
Posty: 3 832
Domyślnie

Wifi
Zapisałem podany plik start_ksc w folderze. /ikonka kulista z liskiem/ Po otwarciu wyświetla się strona, jak u Ciebie i działa normalnie. Mam monitor 17 calowy i muszę przewijać, aby zobaczyć całość. Nie wiem, jak przeskalować.
Po kliknięciu ppm w zapisany w folderze plik start_ksc nie pojawiają się podane przez Ciebie opcje menu kontekstowego.

Wniosek: muszę się cofnąć do niższej klasy i nadrobić zaległości.

Aby zastosować u siebie na stałe, musiałbym zrobić szereg przeróbek a nie mam Front Page a nawet gdyby to pewnie trzeba go najpierw poznać. Ale strona jest interesująca, jako startowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 02-02-2010, 06:09
wifi's Avatar
wifi wifi jest offline
....
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Kraków
Posty: 1 522
Domyślnie chaliniak

Po otwarciu wyświetla się strona, jak u Ciebie i działa normalnie. Mam monitor 17 calowy i muszę przewijać, aby zobaczyć całość. Nie wiem, jak przeskalować.

Przeskalowanie (zwężenie i dopasowanie do szerokości monitora) następuje samoczynnie. Nie ulega dopasowaniu wysokość. Jeśli jest za dużo to trzeba przewijać Można by to zmienić np. likwidując okienko daty. Gdybyś był zdecydowany używać tego to oczywiście pozmieniam. Tylko wtedy proszę o przesłanie zrzutu całego ekranu (bez pomniejszania i obcinania) tutaj, albo na priva. Nie mam nikogo "w okolicy" z monitorem 17' i nie mam jak sprawdzić tego.

Po kliknięciu ppm w zapisany w folderze plik start_ksc nie pojawiają się podane przez Ciebie opcje menu kontekstowego. Wniosek: muszę się cofnąć do niższej klasy i nadrobić zaległości.

Wręcz przeciwnie, to ja się muszę cofnąć To menu i nakazanie wyświetlania zmaksymalizowanego obrazu dotyczy programów a nie plików w nich wyświetlanych. Czyli trzeba to zmienić w FF a nie w pliku strat_ksc.

Aby zastosować u siebie na stałe, musiałbym zrobić szereg przeróbek a nie mam Front Page a nawet gdyby to pewnie trzeba go najpierw poznać. Ale strona jest interesująca, jako startowa.

Jak napisałem powyżej. Pobaw się z tą stroną "ręcznie" ją uruchamiając a jak będziesz zdecydowany używać jej na stałe to daj znać. Skorzystamy z pierwszej opcji poprawiania o której pisałem w poście # 4
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Komputer dla początkujących KURS E-ASYSTENT.COM eSenior 36 26-09-2015 07:36
Komputer to moj przyjaciel miś Białystok 9 27-05-2013 12:18
trochę pracy na drutach dla dzieci Cela warmińsko-mazurskie 3 24-05-2008 23:12
Komputer nie tylko dla wnuka - komentarze breguet Ogólny 2 22-08-2007 00:38
Komputer bez stresu Ewa_P Praca, wolontariat 3 27-06-2007 23:46

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:53.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.