menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 16-09-2008, 20:10
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Żarówka 17 września - rocznica obca Polakom


http://www.rp.pl/artykul/2,191644_17...a_obca_Polakom

17 września - rocznica obca Polakom

Cytat:
Zaledwie połowa Polaków wie co wydarzyło się 17 września 1939 roku - wynika z sondażu "Rz". Tyle badanych wybrało odpowiedź że tego dnia Rosja Sowiecka zaatakowała nasz kraj.
............................
Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliły osoby powyżej 60 roku życia.
3 % (trzy) skojarzyło to z uzyskaniem przez Polskię niepodległości.

W moich szkolnych latach w podręczniku historii pisało, że w tym dniu Armia Radziecka weszła na teren Białorusi i Ukrainy dla ochronienia ich ludności przed okupacją niemiecką.
  #2  
Nieprzeczytane 16-09-2008, 20:14
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Janusz
Strona nie otwiera się przy podanym linku
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #3  
Nieprzeczytane 16-09-2008, 20:16
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

17 wrzesień,nóż w plecy Ojczyzny.
Straszliwy błąd Rydza-Śmigłego,zakazujący walki z Sowietami.A pomyśleć ,że wystarczyłby jakiś ruch naszych sojuszników,a Stalin nie wydałby rozkazu Armii Czerwonej,aby te obdartusy weszły w nasze granice.

Zachód .Cóż warte są z nimi nawet najlepsze sojusze ? Pamiętajmy o tym.
  #4  
Nieprzeczytane 16-09-2008, 22:49
Dariusz Kosiur Dariusz Kosiur jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 252
Domyślnie

Re: Lila
Ten rozkaz R. Śmigłego, to było jedno z najrozsądniejszych posunięć. W tamtej sytuacji, poczynajac od 01.09.1939 najrozsądniejszym wyjściem byłaby kapitulacja bez walki, bo tak wynikało ze wszystkich analiz militarnych i politycznych. Nie mieliśmy żadnych szans w walce z dwoma wrogami, a byli tacy funkcjonariusze najwyższych władz, którzy wiedzieli, że Rosja podpisała pakt z Niemcami i przystąpi do wojny z Polską.
Jedynym rozsądnym wyjściem byłaby wspólna z Niemcami walka przeciw ZSRR. Niezależnie od jej każdego rezultatu naród polski poniósłby wtedy najmniejsze straty - to jest właśnie myślenie narodowe.
Dociekliwości Państwa zostawiam pytanie, dlaczego tak się nie stało, a mieliśmy w A. Hitlerze przyjaciela - oczywiście nie bezinteresownego. Proszę zwrócić uwagę, że w wyniku wojny 1939 zniknęło państwo katolickie - Polska, "bękart Wersalu".
Proszę sobie przypomnieć z histori, kto był zagorzałym przeciwnikiem powstania Polski w 1918 r.?
Dariusz Kosiur
  #5  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 00:24
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

Cytat:
Napisał janusz.
W moich szkolnych latach w podręczniku historii pisało, że w tym dniu Armia Radziecka weszła na teren Białorusi i Ukrainy dla ochronienia ich ludności przed okupacją niemiecką.

Wszyscy wiemy co pisano w podręcznikach historii.
Ale od czego była rodzina?
Regularne korepetycje z najnowszej historii Polski pobierałem od ojca - żołnierza września 39. (Armia Poznań)
Mojego syna losy kraju i dziadka mniej już interesują. Ubolewam.
(Za to on i jego koledzy dobrze wiedzą w którym roku gitarzysta basowy N. przeszedł z zespołu X do Y.) To jest wiedza. Nauczyciele historii - wystąp!
  #6  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 00:44
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Dariusz,jest już późno jak na mnie.Jutro ...nad tym pomyślę.Ale jak słyszę o przyjacielu Adolfie ,to wiesz...jakoś mi tak dziwnie.I cieszę się,że przyjaźń jednak nie była obopólna,bo trochę głupio byśmy się czuli w Norymberdze.
Inna sprawa,że tam w ogóle głupawo było,skoro wśród sędziów siedzieli kaci.
Mam na myśli Sowiety.
  #7  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 06:57
aannaa235's Avatar
aannaa235 aannaa235 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Małopolska
Posty: 4 734
Domyślnie

"Prawdziwą historię Polski " wpajano mi od dziecka w domu rodzinnym, ale jak trudno było w tych czasach egzystować jak szkoła swoje, a dom swoje
  #8  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 11:24
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Re ..Dariusz..
Kto ,no kto ,był przeciwnikiem powstania Polski w roku 1918-tym? I jaki to ma związek z Związkiem Sowieckim ?
Ja znam relację bezpośrednią z wkroczenia do Lwowa .Ponoć delegacja robotniczo-chłopska ,wystrojona w kościółkowe garnitury ,wzbudziła konsternację w towarzyszach ,niosącym nam żagiew i kaganiec.
No bo jakżesz ? Panowie witają ,a kuda robotnicy?
Nazajutrz zaczęło grasować NKWD i zaraz ukuty został dowcip.Ponury bo ponury,ale zawsze..
NKWD...
Nie wiesz ,Kiedy Wrócisz do Domu...
Niestety,już nigdy.

Dariuszu,byli funkcjonariusze ( jak to ująłeś ) Polski sanacyjnej,oczywiście wiedzieli o pakcie Niemcy- Sowiety.Tylko skąd u licha mogli przypuszczać ,że Sowiety ruszą do wojny ,gdy jeden karabin -na sznurku zresztą- przypadał na dwóch towarzyszy ?
I dlaczego mieli nie ufać sojuszom ,z największymi potęgami Europy ówczesnej ?
Jak się okazało,przewidywania mieli słuszne.Stalin,ponaglany przez Hitlera ,wcale nie ruszył wojsk.Pamiętał dobrze manto jakie dostał pod Lwowem,gdy chciał samodzielnie-bez Tuchaczewskiego - pobawić się w Marsa.
17-ty września.Ooooo,to już sytuacja była wyklarowana.Francja i Anglia były w stanie wojny z Niemcami.A był to stan wybitnie błogosławiony,na którego rozwiązanie trzeba było poczekać 9 miesięcy co najmniej.No więc wziął i wkroczył.
Walkę z nim podjęło tylko kilka oddziałów.
A następstwem był Katyń,Ostaszków ,Charków i Morze Białe.O tym ostatnim się zapomina,bo i grobów nigdy się nie odnajdzie.Rybki były grabarzami.A jaka oszczędność nabojów i biednych enkawudzistów,których po prostu straszliwie bolały ręce od tej pracy...nabój,ręka w górę,strzał...nabój,ręka w górę ,strzał...i tak kilka tysięcy razy.

Ostatnio edytowane przez Lila : 17-09-2008 o 11:37.
  #9  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 12:01
Dariusz Kosiur Dariusz Kosiur jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 252
Domyślnie

Re: Lila
Przeciw powstaniu Polski w 1918 r. usilnie zabiegali Żydzi, którym przewodził baron Rotschild. W wyniku ich skutecznych zabiegów mieliśmy plebiscyty i Wolne Miasto Gdańsk.

Dziwnym zbiegiem okoliczności Niemcy przegrały właściwie wygraną już wojnę w 1918 r. (porozumienie z Dorothenstrasse’1918 - http://www.naszasprawa.fir.pl/module...rticle&sid=50).

Przysłowiowe karabiny na sznurkach w armii ZSRR - bywało i tak. Trzeba jednak wiedzieć, że Armia Czerwona w latach 1930 dysponowała kilkoma tysiącami czołgów (znacznie więcej niż Niemcy), których konstrukcja umożliwiała zdjęcie gąsinnic i jazdę na kołach z oponami. Czołgi te rozwijały v=60km/h, mogły więc poruszać się szybko po dobrych drogach Zach. Europy - jej zajęcie było w planach ZSRR. Na poligonach ZSRR po 1933 r. dowódcy III Rzeszy szkolili swoje odziały pancerne i lotnicze na sprzęcie radzieckim.

Co do Norymbergi - nikt nie oskarżał tam Włochów, ani Węgrów.
Zachodni sojusznicy - nigdy (w całej historii nie byli zainteresowani istnieniem Polski), a A. Hitler do lipca 1939 był, bo miał w tym swój polityczny interes. Sanacyjny rząd (elementy antypolskie dominowały) z rozmysłem i świadomie podjął decyzję o likwidacji Polski.
Dariusz Kosiur
  #10  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 12:38
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Daruszu.Odpowiem,jak sobie przewietrzę szare komórki.
Ale wstydź się .Porównywać poczciwych makaroniarzy i paprykarzy z sowieckimi siepaczami ?
Tu będę walczyć.Do krwi ostatniej.
A że Adolfowi interes z Polską nie wypalił,to i dobrze.Wyobraź sobie taki rząd Vichy u nas.Francja..oooo..Francja to co innego.Ona ma taką elastyczność w swej historii.Od rewolucji do ....?? ..polucji,jeden krok.

ps.miło tak sobie pogdybać swoją drogą.
Onegdaj ,na egzaminie wstępnym na UAM,zadano mi pytanie : co byłoby,gdyby Krzywousty nie zostawił testamentu ?
Ha, ale pojechałam.Z wyraźną ulgą ,wyprawiono mnie za drzwi ( z oceną b.dobrą ).
  #11  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 13:02
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie Objaśnianie historii..

Czytam Was z uwagą.
Po latach manipulacji informacjami, zakłamywaniem faktów itd. ludzie rzeczywiście nie znają do dzisiaj prawdy.
Telewizja, najbardziej dostępne źródło informacji i często "ołtarzyk" rodzinnych spotkań, pokazuje wysyp idiotycznych konkursów, egzotyczne seriale, rozmowy z "gwiazdą" czegoś tam.
Albo kłótnie polityków, którym przecież nie o nasz dobrobyt i Polskę chodzi, a o ciepły stołek pod własna d...!
Kto i gdzie ma młodym wpoić dumę z Ojczyzny, Polaków, szacunek do flagi jak nie media, szkoła, rodzice.
Taką kolejność wybrałam nieprzypadkowo, bo szkoły i nauczyciele
nie uczą myślenia. Rodzicielstwo natomiast nie wymaga żadnych uprawnień, dyplomów i kursów. Więc opłakane skutki tego, często są.
  #12  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 15:10
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alunia

Telewizja, najbardziej dostępne źródło informacji i często "ołtarzyk" rodzinnych spotkań, pokazuje wysyp idiotycznych konkursów, egzotyczne seriale, rozmowy z "gwiazdą" czegoś tam.

Tak jest. Pozostaje jeszcze program TVP Historia, ale kto to ogląda?

Gdybym był ministrem oświaty i władnym w decyzjach - egzamin z historii Polski i elementami historii powszechnej - obowiązkowy na maturze! Niezależnie od profilu szkoły. I to poważny egzamin.

Znajomość historii - miarą poziomu inteligencji danego osobnika.
  #13  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 17:08
ammi1952's Avatar
ammi1952 ammi1952 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Grodzisk Maz
Posty: 5 177
Domyślnie

Przykro mi się zrobiło że w dniu dzisejszym kolejna rocznica napaści ZSRR na Polskę stała sie powodem na wyciąganie jakichś chorych animozji antysemickich.A odnośnie historii powiem jedynie to iż kto chciał ją znać ten znał,jeśli nie z książek to z przekazów rodzinnych. W ubiegłych latach jakoś mniej nacjonalistyczne było to forum , bardziej rzeczowe i ogólnie sprzyjające pogłębianiu wiedzy jak i nawiązywaniu znajomości czy przyjażni.
__________________


Kto wie czy za rogiem nie stoją Anioł z Bogiem, nie obserwuja zdarzeń i nie spełniaja marzeń
  #14  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 17:09
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie

Cytat:
Napisał VETUS
T

Znajomość historii - miarą poziomu inteligencji danego osobnika.

Wg Twojego kryterium moje IQ jest bardzo niskie.
__________________
  #15  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 17:41
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał emka46
Wg Twojego kryterium moje IQ jest bardzo niskie.

Kryterium jest dobry nauczyciel. Taki,który pokaże,że należy pamiętać o logice faktów.No i jeszcze dom.Najlepszy taki,co został sponiewierany nieco przez nowy ustrój.
Ale historia dzieje się na naszych oczach.
Cenckiewicz ponoć odchodzi z IPN-u.Dobrowolnie ?
A pamiętacie artykuł red.Cichego w GW - kilka lat temu- o tym,jak to warszawscy AK-owcy mordowali Żydów w czasie Powstania ?
Owszem,znalazło się paru historyków,co napisało list protestacyjny.I koniec.
Skoro teraz fałszuje się historię,to cóż się dziwić ,że i sfałszowane zostały prawdziwe wydarzenia 17-go września.A Dariusz widzi jednego wroga.Gotów pocałować w rączkę KGB-owską Putina,bo taki to przyjaciel Polski.
Sorry ,Dariusz,ale gotowa jestem osobiście Cię zastrzelić ( kaczym śrutem) za ten rusofilizm.
  #16  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 17:43
VETUS VETUS jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 149
Domyślnie

Cytat:
Napisał emka46
Wg Twojego kryterium moje IQ jest bardzo niskie.

Nie wnikam w znajomość historii poszczególnych osób. Do młodych ludzi głównie to odnoszę, do absolwentów szkół średnich.
Kiedy widzę włóczące się po mojej dzielnicy hordy ogolonych na łyso obszczymórków, z kolczykiem w nosie lub uchu i słucham ich kur..., pier..., chu... języka, z niepokojem widzę przyszłośc kraju. Co dla nich znaczy 17 września i cała zresztą przeszłość kraju?
Czy pocieszać się faktem, że to margines i wszystkie nacje go mają? Wszystkie?
  #17  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 18:11
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Wentusie
Ja chodziłem z długimi włosami w latach gdy za to ganiali w szkole i przymusowo wysyłali do fryzjera. Kląć też kląłem i jakoś uważam, że dość porządny ze mnie człowiek wyrósł. Szkołę gimnazjum + liceum mam po drugiej stronie ulicy i mam przyjemność na co dzień doznawać wrażeń słuchowych które opisujesz. Kto bez grzechu niech rzuci kamieniem.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac

Ostatnio edytowane przez tadeusz50 : 17-09-2008 o 18:24.
  #18  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 21:45
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
Janusz
Strona nie otwiera się przy podanym linku
Przepraszam - nie zawsze udaje mi się poprawnie skrócić link.
Tadeusz
włącz po prostu link Rzeczpospolitej
www.rp.pl
to będzie w części wiadomości
  #19  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 21:55
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał ammi1952
A odnośnie historii powiem jedynie to iż kto chciał ją znać ten znał,jeśli nie z książek to z przekazów rodzinnych.
Tak, kto chciał ten i w tamtych PRL-owskich czasach znajdował wyjaśnienie wielu przemilczeń lub niedopowiedzeń.
W poblicznych czytelniach można było poczytać stare gazety, a ile przedwojennych książek można było wtedy znaleźć.
  #20  
Nieprzeczytane 17-09-2008, 22:08
z centrum z centrum jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1 140
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
..... ten rusofilizm.
To zastanawiająca przypadłość w kręgach elity(a może tylko elyty) kulturalnej.
W Łodzi nie ma ani jednego świadectwa o zaistnieniu kultury rosyjskiej - a jest fetowana na równi z niemiecką, polską, żydowską.
http://www.klub.senior.pl/lodz/t-lod...tml#post215704
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
64 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego Mar-Basia Społeczeństwo - wątki archiwalne 220 18-08-2008 23:08
Rocznica zamachu na JPII tadeusz50 Społeczeństwo - wątki archiwalne 8 01-07-2008 12:23
Rocznica admin Informacje 37 05-10-2007 14:46
21. września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera - komentarze gabi174 Ogólny 4 22-09-2007 13:04

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:11.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.