menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności > Różności - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności - wątki archiwalne Różności - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 01-10-2007, 14:54
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Iwo dzieki

Nie moglam wczoraj wstawic tego pieknego obrazu...

Spojzcie jaka byla mlodziutka Bona Sforza.. a jej temperamencik widac juz nawet na tej podobiznie ..prawda?

Troche sie z nia identyfikuje..ta mina... psia kosc nigdy nie wiadomo z ta reinkarnacja ... dlaczego w wieku lat 3 ... ja imitowalam wloski jezyk? Skad moglam go znac???Smiechu bylo co nie miara..

  #22  
Nieprzeczytane 01-10-2007, 16:04
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Asiu,po prostu miałaś chwile jasnowdzenia.Już w tym wieku,wybierałaś się za mąż za Włocha...
Przypominam Ci,że księżniczka Bari świetnie jeździła konno.
Chociaż ...gdyby...
W historii najbardzie frapujące jest to gdybanie,bo jak świat światem ,ludzkością rządził przypadek..
Gdyby Bona nie wybrała się w 7-mym miesiącu ciąży konno na polowanie do puszczy Niepołomickiej....gdyby z konia nie spadła,zgoła inaczej potoczyłąby się historia Polski.Zygmunt miałby brata,który po jego śmierci odziedziczyłby tron Jagiellonów..Dynastia mogła jeszcze długo trwać..

Zresztą mogło jej w ogóle nie być na tronie Polski,gdyby Kazimierzowi Wielkiemu udało się zrobić synów Aldonie,a nie cudzej żonie......I znowu - gdyby...
  #23  
Nieprzeczytane 01-10-2007, 17:40
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie A wracajac to "tajemniczej" choroby

Cytat:
Napisał Lila
Asiu,po prostu miałaś chwile jasnowdzenia.Już w tym wieku,wybierałaś się za mąż za Włocha...
Przypominam Ci,że księżniczka Bari świetnie jeździła konno.
Chociaż ...gdyby...
W historii najbardzie frapujące jest to gdybanie,bo jak świat światem ,ludzkością rządził przypadek..
Gdyby Bona nie wybrała się w 7-mym miesiącu ciąży konno na polowanie do puszczy Niepołomickiej....gdyby z konia nie spadła,zgoła inaczej potoczyłąby się historia Polski.Zygmunt miałby brata,który po jego śmierci odziedziczyłby tron Jagiellonów..Dynastia mogła jeszcze długo trwać..

Zresztą mogło jej w ogóle nie być na tronie Polski,gdyby Kazimierzowi Wielkiemu udało się zrobić synów Aldonie,a nie cudzej żonie......I znowu - gdyby...

Barbary Radziwilownej to..... jest prawdopodbienstwem ze to nie byl rak... a autopsia mogla wykazac rtec we krwi...A wiecie dlaczego??? Bo ta rtecia kiedys leczylo sie kile.. Mezulek ja mial i zonce swoje mlodej i slicznej ..dal. Taki prezent slubny.. Kila spowodowala rowniez jego bezplodnosc..
Pytanie tylko : jezeli tak faktycznie bylo to dlaczego on zyl sobie z ta kila jakby nigdy nic??
  #24  
Nieprzeczytane 01-10-2007, 19:10
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

No wiesz,żyli dawniej z tą kiłą sobie przydługo...

Nie zmarła Barbara na kiłę z całą pewnością,bo miała ogromne krwawienia.To są objawy raka,niestety...
Takie krwawienia miała również idąca na szafot Maria Antonina.I to było jej głównym zmartwieniem w godzinie śmierci;aby gawiedź nie śmiała się z plam krwi na jej sukni...

Królowa Marysieńka również złapała kiłę od swojego pierwszego męża -Jana ''Sobiepana '' Zamojskiego.Tego od Niderlandów w Potopie.Wielki z niego był rozpustnik i zaraził swą młodziutką małżonkę.Po zawarciu związku małżeńskiego z Sobieskim i będąc w ciąży ze swym pierworodnym Jakubem,leczona była również rtęcią..
Ten potraktowany rtęcią królewicz Jakub był zawsze słabego zdrowia i biedak nie miał miłości swej matki.Co najmniej ,jakby to był jego wina...
A co z Sobieskim ? I to jest zagadka.Następne dzieci rodziły im się zdrowe.I czy człowiek z syfilisem byłby w stanie drałować tyle kilometrów pod Wiedeń i ratować cesarza Leopolda ? I wykończyć Kara Mustafę ?
No z tym ostatnim głupio mu poszło..
Powinien pozwolić,aby Kara Mustafa zrobił Leopoldowi kęsim i jego cesarską główkę rzucił pod nogi sułtanowi i padyszachowi.Absolutnie!!!
Za 100 lat Austria wzięła udział w rozbiorach Polski,których nigdy nie uznała Turcja !
No,ale od czasów tej wyprawy pijemy kawę po turecku i jemy jajka po wiedeńsku..
  #25  
Nieprzeczytane 01-10-2007, 23:59
nutka's Avatar
nutka nutka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Gdynia
Posty: 41
Domyślnie

Otworzyłyście wspaniały wątek, zresztą Lila znana jest i gdzie indziej ze świetnych opowieści historycznych. Nie wszystko łapię, bom tuman historyczny, ale się staram. Co do Barbary, myślę, że jej chorobę wywołał wirus brodawczaka (na którego ostatnio wynaleziono szczepionkę) zarażenie którym jest efektem kontaktów z wieloma partnerami - tak dziś jak i przed wiekami
  #26  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 04:27
emiliaplater emiliaplater jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 55
Domyślnie Też popieram wątek!

Z historii byłam nie bardzo, mam wybiórczą wiedzę (to wszystko przez nudne podręczniki i złego nauczyciela w liceum .
Nie wiem czemu, ale interesują mnie krwiożercze kobiety - władczynie... Taka na przykład Elżbieta Batory czy Katarzyna Medycejska. Ta pierwsza oczywiście była gorsza, ale druga też niczego sobie - w końcu to chyba ona stała za Nocą Sw. Bartłomieja?! Bardzo podobał mi się film "Królowa Margot", ktory o tym opowiada. Katarzynę rewelacyjnie zagrała włoska aktorka, Virna Lisi!
  #27  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 09:34
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie dziwna stopa

henryk.jpg-dzięki temu,że Henryk Pobożny miał 6 palców u lewej stopy, żona mogła zidentyfikować jego ciało/bez głowy/ po bitwie pod Legnicą w 1241 roku!
  #28  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 09:43
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie Emilko...

Z chęcią poczytam co nie co o tych kobietach,ale pisać o nich nie będę,bo ich zwyczajnie nie lubię...
Tak już mam,że jak nie lubię jakiejś postaci historycznej,to nawet jak mi -rzecz oczywista - nic złego nie zrobiła,to się nią nie zajmuję..
Te dwie,to wstrętne okrutnice.Gorsza oczywiście Batory,bo uwielbiała torturować osobiście.Co za babiszcze wstrętne,choć wielkiej urody ponoć,co uwielbiało obcinać nosy i uszy służbie.
Zamordowanie małżonka jej wybaczam.Zrobiła to humanitarnie-przez otrucie,a chyba każda kobieta wie,jak może wnerwić nas długoletni dozgonny towarzysz.
Elżbieta Batory zrozumiała to dosłownie.Jak dozgonny to dozgonny.
Śmierć miała też nienadzwyczajną.Głodową jak i nasz Maćko Borkowic,ale bez tego romantyzmu słowiańskiego.
Nasz przynajmniej dostawał wiązkę siana dziennie - co było zemstą Wiatronogiego Boga Koni- bo ileś tam zajeździł na śmierć.
A Elżbieta ?
Powinna dostawać świńskie uszy ,żeby zrozumiała jak uszy są potrzebne.A ją zwyczajnie zamurowano.Nudy....

Natomiast co innego nasze rodaczki !!
Te bywały bardzo okrutne,ale z jakimś takim wdziękiem lechickim.Mam ci ja dwie ukochane.
Ponieważ jesteśmy akurat w czasie Bony,Lukrecji Borgii / ją lubię /i ostatnich Jagiellonów,więc pamiętajmy o sułtance Roksolanie ,zwanej Hurrem -czyli uśmiechnięta,radosna..
Jako czteroletnia Oleńka Lisowska,została uprowadzona z jasyrem .Kupiła ją osobiście matka sułtana Sulejmana,wychowała do lat 13 i ofiarowała synowi zamiast np.labradora..
No wiadomo,rodaczka.Po paru latach sułtan jadł jej z ręki.Została jego pierwszą żoną,poprzedniczkę zsyłając na bezrobocie i każąc udusić jej syna..następcę tronu,aby zrobić miejsce dla jednego ze swoich...
Sulejman zakochał się jak licealista.Pisał nawet dla niej sonety,wznosił budowle na jej życzenie i nosił ją prawie na rękach.Nie muszę dodawać,że biedny harem leżał odłogiem...

No starczy jakby co,bo plotki odchodzą jak w maglu.... moja paniusiu...
  #29  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 09:48
Kundzia's Avatar
Kundzia Kundzia jest offline
....
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: małopolska
Posty: 4 696
Domyślnie

Czytając ten wątek przypomina mi się ostatni rok nauki historii w technikum.Wtedy to nowy profesor ,pasjonat historii Francji i Angli ,zamiast wbijać nam do głowy suche daty i fakty opowiadał wspaniałe historie.Szkoda,że tak mało z nich pamiętam.Dziękuję wszystkim opowiadającym te ciekawe,ale jak mało znane historie.
__________________
"nie jestem absolutnie gruba, tylko moja bogata osobowość nie mieści się w mniejszym rozmiarze"

http://mojezacisze-kundzia57.blogspot.com/
  #30  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 10:24
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Lilu, toż to wątek o plotkach!!!

Ja chcę więcej! Jestem tuman w tej dziedzinie.
Bardzo sprytnie stworzyłam sobie ideologię, że historii nie należy się uczyć, bo naświetlana i manipulowana.

W ten sposób miałam dwa przedmioty do obrobienia mniej
Historię - bo Wielki Brat w materii miesza. Oraz chemię - bo nie do pojęcia przez mały rozumek. Tak mały, że nie zauważył, że fizyka i matma jakoś mu się bez trudu mieści.

Jakim sposobem szkołę ukończyłam, nie wiem do tej pory.
  #31  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 10:36
an_inna's Avatar
an_inna an_inna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Kraków
Posty: 1 701
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alsko
Ja chcę więcej! Jestem tuman w tej dziedzinie.
Bardzo sprytnie stworzyłam sobie ideologię, że historii nie należy się uczyć, bo naświetlana i manipulowana.
W ten sposób miałam dwa przedmioty do obrobienia mniej Historię - bo Wielki Brat w materii miesza. Oraz chemię - bo nie do pojęcia przez mały rozumek. Tak mały, że nie zauważył, że fizyka i matma jakoś mu się bez trudu mieści.
Jakim sposobem szkołę ukończyłam, nie wiem do tej pory.
Ciekawe Alusiu - mój rozumek nawet fizyki nie tolerował, nie zauważając, że matematyka mieści mu się bez trudu i z rozkoszą Historię nasza histeryca próbowała nam przemycić po plotkarsku, ale talentu Lili jej zabrakło i w sumie te wszystkie prawe i lewe łoża były strrrasznie nudne. Jak wszystko co trzeba zapisać i na blaszkę wykuć. Teraz z ciekawością, w małych dawkach...
  #32  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 10:54
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Aniu,

miałam po prostu więcej szczęścia do nauczycieli I fizyka, i matematyka, i wielu, wielu innych.

A z chemią byłam na bakier, bo miałam duże luki, taki rocznik... parszywie namieszała wojna...
  #33  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 11:19
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie trochę statystyki

najdłużej z polskich władców żył -Stanisław Leszczyński /88 lat i 4 mies./, a najdłużej panował Władysław Jagiełło/ 48 lat i 4 mies./.Najmłodszym podczas koronacji był Zygmunt August/9lat i 7 mies./, a najstarszym Władysław Łokietek /59l. i 4 mies./.Najwięcej małżeństw zawarli/4/-B.Chrobry, K.Wielki i W.Jagiełło. Zaś najwiecej legalnego potomstwa miał Jan III Sobieski /14/.Z kolei Augudt II Mocny, znany z licznych podbojów miłosnych , społodził ponoć 355 dzieciaków. Niektórym nadał tytuły szlacheckie i obdarował majątkami ziemskimi.
  #34  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 14:28
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Emilio

Cytat:
Napisał emiliaplater
Z historii byłam nie bardzo, mam wybiórczą wiedzę (to wszystko przez nudne podręczniki i złego nauczyciela w liceum .
Nie wiem czemu, ale interesują mnie krwiożercze kobiety - władczynie... Taka na przykład Elżbieta Batory czy Katarzyna Medycejska. Ta pierwsza oczywiście była gorsza, ale druga też niczego sobie - w końcu to chyba ona stała za Nocą Sw. Bartłomieja?! Bardzo podobał mi się film "Królowa Margot", ktory o tym opowiada. Katarzynę rewelacyjnie zagrała włoska aktorka, Virna Lisi!

Teraz historycy zaczynaja rehabilitowac nadwyrezona reputacje Katarzyny Medycejskiej.. Okazuje sie ze wiele zbrodni jej przepisanej byly organizowane bez jej wiedzy..
Mezczyzni ( spisujacy "historie") nie moga sie doczekac aby zmieszac z blotem jakas kobiete... szczegolnie taka ktora ma wladze w reku i tej wladzy pilnuje...
  #35  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 17:13
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie pytanie do Lili

jezeli okrutna Erzsebet zostala skazana na smierc glodowa i zamurowana w wiezy... to jakim cudem przezyla tam az 3 lata??
  #36  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 18:42
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Asiu,tak na szybko..
Mówisz o Elżbiecie Batory ?
Ja nie pamiętam,czy w wieży.Ale na pewno pamiętam,że przeżyła coś koło miesiąca.Trochę dłużej jednak Maćko Borkowic na tym sianie i....własnych palcach..
  #37  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 20:13
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Lila

Widzisz jak to jest z ta historia... Raz ktos mowi tak a raz inaczej..
Ja wyczytalam ze wampirzyce Bathory nie skazano na smierc tylko na dozywocie zamurowana w pokoju.. bez okien i drzwi..tylko z malym otworem wlasnie na podawanie posilkow.. Wszystkich jej pomocnikow scieto..tylko jej jednej nie..
Ona wytoczyla krew co najmniej z 400 mlodych dziewczyn i kapala sie wniej.. Taki kosmetyk.. dla utrzymania swiezej skory.. no bo po 40stce to juz trzeba troche o siebie zadbac..
  #38  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 20:35
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie Z wampirzycą...

...jakaś prawda jest.Choć wydaje mi się ,że ta ilość ofiar jest przesadzona.No bo skoro są przekazy ,że jedną ze służących zaczęla pożerać żywcem ?
Jak niby miałaby to robić ? Bez soli,pieprzu widelca i noża ?
To wszystko przez to,że ta węgierska arystokracja kochała się rozmnażać we własnym gronie.Stąd te dewiacje..

Przy tym wszyskim,moje kochaniutkie,ta Poppea - żona Nerona,to czysta niewinność.Ona zmarszczki usuwała za pomocą oślego mleka.Sama nie była mądrzejsza od jednej ze swych pięciuset oślic,ale zdecydowanie mniej okrutna niż panie chrześcijańskie...

A taka pani de Montespan ? Długoletnia faworyta Ludwika XIV ? Urodziła mu siedmioro dzieci ,to i trochę jej uroda przywiędła.Nikt ją nie złapał za rękę,ale była podejrzewana o udział w czarnych mszach,gdzie ją odmładzano krwią małych dzieci .
Wierzyć czy nie ?
Jeżeli to jest prawda,to została ukarana .Jej miejsce przy boku króla zajęła pani de Maintenon,guwernantka ich dzieci..

Swoją drogą ,moja pani...co one widziały w tym królu ? Podobno śmierdział niemożebnie.Czy był na coś chory ? Nie wiadomo.Ale śmierdział z całą pewnością.

Nooo,ale dla krola Słońce to można zakryć twarz perfumowaną chusteczką,wstrzymać oddech...i miłościwy panie,róbta co chceta...
  #39  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 20:58
Karol X's Avatar
Karol X Karol X jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 5 420
Domyślnie

Szlachta i magnateria(XVI-VIIIw)wielu krajow nie grzeszyla czystoscia.
Wacpanny wychowywane w szlacheckich palacach i dworach,przejmowaly niejako w schedzie od swoich mam,cioc,babek ten paskudny brud.
O szlachcicach i magnatach to mozna powiedziec,ze smierdzieli jak tchorze.Oczywiscie nie wszyscy.
Owszem zmieniali czyste ubrania,nawet czesto...tyle,ze na brudne,przepocone cialo.
Powszechnie utarlo sie powiedzenie,ze jesli "ubranie brudne,to cialo juz czyste".
Krol Ludwik XIV przyjmujac delegacje innego monarchy
tak niesamowicie smierdzial,ze wyslannicy krolewscy oddajac poklony zlozyli jedynie dary i spiesznie opuscili sale przyjec,nie wyjasniajac nawet celu przybycia z wizyta.

Jakze inaczej sie miala sprawa higieny w starozytnej Grecji czy Rzymie.
__________________
Kazdy przezyty dzien - to dar od serca.
  #40  
Nieprzeczytane 02-10-2007, 21:09
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

No i patrzcie kochani .Jak one musiały cierpieć ,żeby zostać faworytą ?
Myślę ,że Maria Teresa ,żona Ludwika,była wdzięczna jego kochankom,że pozbyła się smrodziucha z łóżka...
Tylko tych dzieci to on narobił ogromnie.Ale stać go było.A i tak Delfin był tylko jeden..
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Czy film musi być gorszy od książki, obsadzenie ról, plotki o aktorach. kufa86 Film, teatr 77 30-12-2016 09:25

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:18.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.