menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Styl życia > Dom, wnętrza, ogród
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #2761  
Nieprzeczytane 21-04-2015, 20:31
Mania48's Avatar
Mania48 Mania48 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2013
Miasto: Toruń
Posty: 812
Domyślnie

Wandziu no hortensje ogrodowe przez te wiatry i mrozy wyraznie lichutkie a takie ładne były po zimie i bardzo nie liczą że zakwitną ale moja gwiezdzista dzis niezle wygladała moze takiego duzego mrozu nie było.
Najbardziej czekałam na hortensje miekkowłosa co tez po zimie ładna była ale teraz juz nie jest
U Chaliniaka pewnie piękna jest ??
Cha-ga no własnie szkoda bo cieszymy sie roslinkami a chwila mrozu i koniec z cieszenia sie
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2762  
Nieprzeczytane 21-04-2015, 23:00
oliku oliku jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Feb 2015
Posty: 271
Domyślnie

Też sporo czasu spędzam w ogrodzie. Zgromadziłem sporo narzędzi, więc postanowiłem kupić drewnianą wiatę z Drewnolandii, w której będę mógł schować wszystkie swoje narzędzia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2763  
Nieprzeczytane 22-04-2015, 16:04
Wandula's Avatar
Wandula Wandula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2014
Miasto: Ostrowiec-sw Świętokrzyskie
Posty: 952
Post

Witajcie! Maniu dzisiaj przeglądałam swoje ogrodowe , i masz rację,po kilka listków takie bidule, natomiast bukietowe poszły ładnie po przycięciu. Dwa powojniki nic nie pukają,poczekam jeszcze trochę,i chyba dokupię , w Biedronce była dostawa za małe pieniądze już można kupić.Pewnie będzie strata roślin jeszcze w maju.Weekend majowy ma być snieg.
Pozdrawiam Wanda.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2764  
Nieprzeczytane 22-04-2015, 23:07
chaliniak's Avatar
chaliniak chaliniak jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Tarnów
Posty: 3 832
Domyślnie

Tym razem kilka zdjęć z naszego podwórka. Może na działkę zawiezie mnie córka jutro, ale o jakiejś pracy nie ma mowy. Działka będzie ekologiczna bez ingerencji człowieka.





Judaszowiec w pąkach.



Maniu, hortensja włochata, tak teraz wygląda. Ma jednak osłonięte, zaciszne miejsce.



Np. bluszcz 'Hibernica' na działce (900 m od naszego podwórka) przemarza od wysokości 1,5-2 m a na naszym podwórku:

Odpowiedź z Cytowaniem
  #2765  
Nieprzeczytane 23-04-2015, 16:34
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Zapachniało prawdziwa wiosną, "podwórko" Chaliniaka musi być piękne...magnolia przecudna...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2766  
Nieprzeczytane 24-04-2015, 12:37
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Witajcie, mam takie miejsce, które nie bardzo mi się podoba, kawałek chodnika przy którym chciałabym posadzic niziutki zywopłocik...poradzcie czy o tej porze można zrobić sadzonki z bukszpanu albo z trzmieliny, uda się? czy szkoda zachodu i czasu...w ogóle to kiedy najlepiej rozmnażać rosliny z sadzonek robionych samodzielnie?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2767  
Nieprzeczytane 24-04-2015, 21:09
Mania48's Avatar
Mania48 Mania48 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2013
Miasto: Toruń
Posty: 812
Domyślnie

Cha-ha nigdy nie robiłam sadzonek z bukszpanu ani trzmieliny ale na moje to przecie nie problem popróbowac , jak sie potraktuje sadzoneczki ukorzeniaczem to na moje powinny sie ładnie ukorzeniac , ja robiłam sadzonki z jałowców ,cyprysików , hortensji i zawsze wychodziło
Kiedys w Maji było o sadzonkach z bukszpanu że co pani przycinala bukszpan to robiła sadzonki Ja to jak obcinam wiosną hortensje to czasem jakis patyk wetknę do ziemi nawet bez ukorzeniacza i wychodzi Wazne tylko zeby nie były na słoncu.

Chaliniak no u Ciebie to wiosna prawdziwa bo u mnie na miekkowłosej to nawet listkow jeszcze nie widac dopiero cos sie zieleni.Jeny jak mi sie chce judaszowca !!!!
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2768  
Nieprzeczytane 25-04-2015, 15:51
chaliniak's Avatar
chaliniak chaliniak jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Tarnów
Posty: 3 832
Domyślnie

Cha_ ga, robiłem w latach 90 sadzonki z trzmieliny masowo na handel. Wtedy nie było konkurencji. Odmiany głównie 'Emerald Gold' i 'E. Gaiety'.

Brałem pędy tegoroczne, trochę już nie tyle zdrewniałe ile sztywniejsze. Młode końcówki te miękkie wyrzucałem. Sadzonki miały 3 pary listków - dolne obrywałem zostawiając 2 pary. Po wetknięciu w ukorzeniacz (do sadzonek pół zdrewniałych i zdrewniałych) umieszczałem w piasku z torfem. Piasek oczywiście rzeczny taki białawy. Z jednego pędu wychodziło zwykle kilka sadzonek.

Podłoże było w małym inspekcie, który zrobiłem z 4 desek a przykrywałem oknem nie z szybą a z grubą folią. Taki inspekcik jest zresztą przydatny do rozmnażanie różnych ciekawych roślin.

Ważne jest cieniowanie zwłaszcza na początku. Potem się okno stopniowo uchyla a po zauważenia pierwszych korzeni, zdejmuje. No i podlewanie w miarę potrzeby.

Zależnie od pory sadzonkowania (koniec maja do lipca) przesadzałem ukorzenione sadzonki do małych, kwadratowych doniczek w tym samym roku lub wiosną.
Te trzmieliny łatwo się ukorzeniają i widać, że leżące pędy same się ukorzeniają.

Oczywiście można upraszczać i modyfikować ukorzeniając w większych kuwetach czy czymś innym i przykrywać folią lub podobnie. W cieniu pewnie się ukorzenią i bez tych ceregieli. Na handel musiałem mieć pewny, wyrównany materiał więc robiłem jak wyżej.

Bukszpanów nie rozmnażałem ale kiedyś wetknąłem po prostu kilka pędów w doniczkę z ziemią i się ukorzeniły.

Bardzo dobrze masz tutaj opisane o bukszpanach.

Trochę wyszedł zbyt długi opis; Mania to zwięźlej pisze.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2769  
Nieprzeczytane 25-04-2015, 17:46
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Dzieki za podpowiedzi, masz racje Maniu cóż szkodzi spróbować, no wiec wetknęłam dziś do ziemi /bez ukorzeniacza/ kilka pedów bukszpanu i trzmieliny no i zobaczymy czy cos z tego wyjdzie, miejsce jest w półcieniu na tyłach ogrodu, zapomniałam jedynie o przycięciu górnych listków, ale to już jutro...Pa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2770  
Nieprzeczytane 26-04-2015, 22:15
Vika Vika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Polska
Posty: 6 249
Domyślnie

Witam wszystkich! Z przyjemnością i trochę zazdrością przeglądam ten wątek. Piękne krzewy i kwiaty u was, podziwiam szczególnie chaliniaka.
Ja chyba muszę już ostatecznie zapomnieć o działce,jeszcze nie oddałam tak mi żal mimo że uboga bo bez wody ,światła a wiec trudna w uprawie.
Może dodam jeszcze od siebie,że także
bawiłam się w rozmnażanie krzewów. Wsadzałam pędy wprost do gruntu i osłaniałam plastykową butelką z odciętą szyjką,dodatkowo zacieniałam jakąś gałązką,no i wilgoć. Robiłam to zwykle w czasie od 15 maja do 15 lipca,zawsze prawie z powodzeniem.
A teraz mam pytanie dot.balkonu,bo nie widzę takiego wątku,ale na pewno macie doświadczenia. Otóż kupiłam przypadkiem w ub.roku krzew o nazwie gynostemma-ziele długowieczności/z nadzieją że podratuję zdrowie/ ,a że balkon mam b.słoneczny, przysychała.Udało mi się jednak przezimować w domu,rozrosła się i teraz nie wiem jak prawidłowo wysadzić na balkon,jaki pojemnik i kącik dla niej znależć.Tak wygląda w domowej doniczce;


Pozdrawiam serdecznie,życzę satysfakcji z uprawy ogródków.
__________________
"Rany się zabliźniają, ale blizny rosną wraz z nami''.St.Jerzy Lec

http://www.okruszek.org.pl/
https://www.pajacyk.pl/
https://polskieserce.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2771  
Nieprzeczytane 26-04-2015, 22:51
chaliniak's Avatar
chaliniak chaliniak jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Tarnów
Posty: 3 832
Domyślnie

Viko, na prośbę żony miałem tę "cudowną" roślinkę zimą w domu a latem pod drzewami jako wiszącą w lekkim cieniu.
Potem żona jakoś przestała się interesować i nie wniosłem na kolejną zimę do domu.



Na słonecznym balkonie nie da rady. Lubi światło, ale nie bezpośrednie tylko rozproszone. Można by w ogrodzie wyszukać takie miejsce ewentualnie. Lub zacienic ją na balkonie jakoś.
Należało by na lato, po przycięciu posadzić do większej donicy w ziemię lekko kwaśną. Podobnie, jak paprocie lubi wilgoć, ale nie znosi zalania. Rośnie, jak zauważyłem dość szybko i trzeba przycinać; zresztą po to się ją sadzi, aby mieć te liscie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2772  
Nieprzeczytane 27-04-2015, 08:23
Vika Vika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Polska
Posty: 6 249
Domyślnie

Witam.Dziękuję Chaliniak
Pięknie wygląda Twoja gynostemma w doniczce ,jak domyślam się w domu.
W takim razie nie mam wyjścia,muszę z powrotem zabrać doniczkę z balkonu do domu póki słońce nie pali zbyt mocno.
Tam ledwie petunie i pelargonie wytrzymują temperaturę.Poza tym balkon nie jest zbyt zaciszny,choć to częściowo wnęka.
Bardzo dziękuję za poradę,
pozdrawiam i życzę dobrego dnia
__________________
"Rany się zabliźniają, ale blizny rosną wraz z nami''.St.Jerzy Lec

http://www.okruszek.org.pl/
https://www.pajacyk.pl/
https://polskieserce.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2773  
Nieprzeczytane 27-04-2015, 21:13
chaliniak's Avatar
chaliniak chaliniak jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Tarnów
Posty: 3 832
Domyślnie

To zdjęcie z przed kilku lat Viko, gdy zajmowałem sie tą roślinką.

----------------------------------

Nadal nie mogę udać się na działkę, więc chodzę po podwórku, gdzie mamy też różne rośliny. Zdjęcia z dzisiaj.

Jedna z trzech magnolii posadzonych zamiast róż. Na tle okna świerk 'Inversa'.



Zaczynają kwitnąć niskie różaneczniki.





Ten ma 25 cm wysokości.





W zakątku mamy taki klon palmowy.



Na tylnej ścianie wspinają się trzmieliny. Ciekawe, jak wysoko wyrosną.



Nie mogę doczekać się kiedy pójdę na działkę. Oj dzieje się tam dzieje ...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2774  
Nieprzeczytane 28-04-2015, 16:23
marzenna79's Avatar
marzenna79 marzenna79 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Gdynia
Posty: 9 761
Zawstydzony

Cytat:
Napisał cha_ga
Witajcie, mam takie miejsce, które nie bardzo mi się podoba, kawałek chodnika przy którym chciałabym posadzic niziutki zywopłocik...poradzcie czy o tej porze można zrobić sadzonki z bukszpanu albo z trzmieliny, uda się? czy szkoda zachodu i czasu...w ogóle to kiedy najlepiej rozmnażać rosliny z sadzonek robionych samodzielnie?
Jak najbardziej tak, można rozmnażać z sadzonek własnych.

Ja akurat do bukszpanu, trzmieliny, forsycji, czy tawuły japońskiej nie używam ukorzeniacza, wtykam po prostu kawałki łodyg do ziemi, czasem małe gałązki i wszystko mi się przyjmuje.
Natomiast ukorzeniacz stosuję do róż i hortensji.

Pozdrawiam.
__________________
Forum Gdynia * Blog MG * Blog M. Misz Masz
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2775  
Nieprzeczytane 28-04-2015, 18:21
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie

Dzieki marzenno, tez próbuje bez ukorzeniacza, na razie bukszpan i trzmielinę, ale spróbuje tez tawułki skoro mówisz ze się uda dziś pada cały dzień to ładnie się wszystko podleje, szkoda tylko, ze tak zimno...Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2776  
Nieprzeczytane 30-04-2015, 17:40
Wandula's Avatar
Wandula Wandula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2014
Miasto: Ostrowiec-sw Świętokrzyskie
Posty: 952
Domyślnie

Witajcie
Chaliniak mam pytanie do Ciebie,czy ten r-h ,który przesłałeś ostatnio na watek to jest może Album?
Zakupiłam podobny w Biedronce i nie jestem pewna jego nazwy.

Pozdrawiam Wszystkich życząc miłego weekendu. Wanda.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2777  
Nieprzeczytane 01-05-2015, 14:14
chaliniak's Avatar
chaliniak chaliniak jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Tarnów
Posty: 3 832
Domyślnie

Cytat:
Napisał sajmon52@o2.pl
czy ten r-h ,który przesłałeś ostatnio na watek to jest może Album?

Wando, ten mój pierwszy (2 zdjęcia), lekko różowy to nie jest 'Album'. Drugi (jedno zdjęcie) o kwiatach jasno limonkowych to odmiana z natury niska i w/g etykiety miała być 'Curlew'. Jak się przyjrzysz to liście Twojego różnią się od obu moich.

Jest odmiana 'Album Novum' i ta ma początkowo kwiaty różowawe przebarwiające się na białe. Jest silnie rosnąca i ma jeden płatek kropkowany.
Spotkałem się też z "Catawbiense Album' również silniej rosnace niż te moje.

Tak naprawdę to nie za bardzo się znam na odmianach Rh bo ich nigdy nie miałem w większej ilości.

Pozdrawiam - Wiesław.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2778  
Nieprzeczytane 03-05-2015, 15:27
Joanna49W.'s Avatar
Joanna49W. Joanna49W. jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: xxxxxxxxx
Posty: 324
Domyślnie bratki

Odpowiedź z Cytowaniem
  #2779  
Nieprzeczytane 03-05-2015, 15:35
Joanna49W.'s Avatar
Joanna49W. Joanna49W. jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: xxxxxxxxx
Posty: 324
Domyślnie tulipany

Odpowiedź z Cytowaniem
  #2780  
Nieprzeczytane 04-05-2015, 18:38
cha_ga's Avatar
cha_ga cha_ga jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 2 621
Domyślnie


host image online

a u mnie kwitnie czeresnia, a jak pod nia pachnie, ile pszczół...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Ogród to moja pasja Buraczek Dom, wnętrza, ogród 542 26-04-2022 04:02
Kuchnia-moja pasja-przepisy pozytywna Hobby, pasje 8 25-03-2022 13:17
Ogród moja pasja-III część. Kundzia Dom, wnętrza, ogród 532 10-05-2010 16:47
Moja pasja - polszczyzna... konris Hobby, pasje 61 20-10-2009 21:19
Ogród moja pasja-II część. Kundzia Dom, wnętrza, ogród 517 18-06-2009 22:57

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:01.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.