menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #101  
Nieprzeczytane 10-10-2020, 18:40
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 533
Domyślnie

Ignacy z Japonii



KATOWICE
Cytat:
Lubisz Katowice? Może myślisz, że Katowice są brzydkie? Jeśli tak, to kiedy ostatni raz tam byłeś? Może tam mieszkasz, a nie podoba Ci się to miasto? Jako osoba, która przyjechała zza granicy i spędziła rok w Katowicach, muszę powiedzieć, że Katowice są piękne!

https://www.youtube.com/watch?v=gf0OvGVDzDo
Moje ulubione miejsca w KATOWICACH
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #102  
Nieprzeczytane 12-10-2020, 09:54
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 533
Domyślnie

Witam !

Italia - Rzym, Wenecja

Dawno, dawno temu ... byłam, zobaczyłam i pozostaje w zachwycie do dnia dzisiejszego.







__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #103  
Nieprzeczytane 12-10-2020, 11:26
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 533
Domyślnie

Witam !

EGIPT - PIRAMIDY

Kto zbudował piramidy ???


Cytat:
Mirmas
2 miesiące temu

Nie wiem kto zbudował te monstra ale nie mogli to być prości wyznawcy świętych krokodyli nie potrafiący zbudować chat. Niektóre kamienne bloki ważą po 100 ton. Nikt nie byłby wtedy i obecnie w stanie je wciągnąć bez ogromnych kilku dźwigów na wysokość ok 100 metrów. Pytanie kto to zrobił. Albo nie wiemy o jakiś starożytnych cywilizacjach mądrzejszych od naszej współczesnej albo... No właśnie. Brednie o drewnianych saniach na których umieszczano 25 do 100 tonowe bloki skalne to tylko brednie. Dodam o wyszlifowanych ścianach w komorach wewnątrz o chropowatości takiej że obecnie nie bylibyśmy w stanie tego dokonać tylko potwierdzają ze współcześni archeolodzy mówią duby smalone.


Cytat:
Realist
2 miesiące temu

Problem tkwi raczej nie w tym kto zbudował piramidy a raczej jakimi narzędziami dysponowali budowniczy. Wiemy, że byli to egipcjanie, wiemy też w jaki sposób transportowali wielkie bloki z kamienia. Było sporo eksperymentów ilustrujących skuteczność prostych rozwiązań technicznych. Jest sporo śladów mówiących jakimi narzędziami dysponowali: piłami tarczowymi do cięcia i przycinania pod wymiar bloków wapiennych i bazaltowych. Są na to dowody w postaci pozostałości fundamentów takich urządzeń obok piramidy i śladów cięcia na pojedynczych blokach i wewnątrz komór w samej piramidzie. Mnie bardziej zastanawia dokładność wykonania, to jest jeszcze do odkrycia. Jakimi narzędziami mierniczymi i szlifierskimi dysponowali Egipcjanie żeby uzyskać dokładnie kąt prosty w granicie, no i te powierzchnie wypolerowane. Pomiary laserowe wskazują niesamowitą precyzje i gładkość powierzchni. .....


https://www.o2.pl/informacje/piramid...8802702871296a
"Piramidy zbudowali kosmici"
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #104  
Nieprzeczytane 15-10-2020, 01:02
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 402
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !

EGIPT W CZASACH FARAONÓW

Egipt, Luksor, Dolina Królów

[/indent][/indent]
To jest Luxor, a ja byłam niedaleko, w Karnaku, około 3 km od Luxoru.

Potężna świątynia w Karnaku była najważniejszym centrum kultu boga Amona-Re w Tebach w okresie Nowego Państwa.
Czczono tu Amona, który w tym czasie był bóstwem państwowym.
Do dziś pozostaje jednym z największych kompleksów świątynnych na świecie.
Kompleks świątyń, kaplic i innych budowli powstawał na przestrzeni 2000 lat i był efektem działań wielu
pokoleń budowniczych.
Okazałe budowle powstały dla członków boskiej rodziny Amona - jego żony Mut i syna Chonsu.
Własne świątynie mieli również Ptah i Ozyrys.

Największe wrażenie robi wielka sala hypostylowa.
To las 134 kolumn papirusowych a 12 z nich w nawie głównej ma niemal 23 m wysokości.
Tak jak w innych świątyniach wnętrze ozdobione było polichromią w żywych kolorach, a część z malowideł w górnej części kolumn i sufitu przetrwała do dziś.
To co widzimy na drugim zdjęciu, jest oryginalne!









Kolumny są tak ogromne, że w przekroju można na nich jeździć np.na rowerze

__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #105  
Nieprzeczytane 15-10-2020, 01:26
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 402
Domyślnie Karnak, Egipt

Do świątyni w Karnaku wiodła aleja procesyjna.
Stały przy niej baraniogłowe sfinksy symbolizujące boga Amona w ilości 40 sztuk.
Stojące pośrodku kolumny tworzyły pawilon, gdzie znajdowała się święta arka Amona.



__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #106  
Nieprzeczytane 15-10-2020, 11:02
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 533
Domyślnie

Witam !

Lulka - bardzo ciekawe informacje i piękne zdjęcia . Pozdrawiam.
_______________________________________________

CHINY

Cytat:
Morze kwiatów i most w kształcie tęczy w mieście Suqian w prowincji Jiangsu

Oto morze kwiatów w Leśnym Parku Góry Santai w mieście Suqian w prowincji Jiangsu. Różnokolorowa roślinność przyciąga turystów. Można ją podziwiać z mostu, który wiedzie z północy na południe i przypomina gigantycznego smoka.





__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #107  
Nieprzeczytane 15-10-2020, 11:09
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 533
Domyślnie

Witam !

CHINY

Cytat:
Cytat:
Najwyższy sztuczny wodospad na świecie znajduje się na budynku w Chinach!
Czy możesz sobie wyobrazić wodospad spływający ze 100-metrowego budynku w środku miasta? Właśnie taką atrakcję można zobaczyć w Guiyang w Chinach. Sztuczny wodospad o wysokości 108 metrów zwisa z budynku o wysokości 121 metrów. To kolejny budynek, który warto zobaczyć odwiedzając Chiny!




__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #108  
Nieprzeczytane 15-10-2020, 11:21
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 402
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !

Lulka - bardzo ciekawe informacje i piękne zdjęcia . Pozdrawiam.

Martyna dziękuję, pozdrawiam również
Zdjęcia w wykonaniu mojej córki, ale zwiedzałyśmy te cuda razem.
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #109  
Nieprzeczytane 15-10-2020, 23:49
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 533
Domyślnie

Witam !
Cytat:
Lulka napisała :
Cytat:
Zdjęcia w wykonaniu mojej córki, ale zwiedzałyśmy te cuda razem.
Właśnie, Starożytny Egipt to: magia, tajemnica, która fascynuje a budowle, posagi, wierzenia, hieroglify ..., rzeczy wykopane z piasków pustyni sprawiają, że zachwyt staje się coraz większy. Tak właśnie odbieram Starożytny Egipt : magiczny czas.


https://www.youtube.com/watch?v=6r7HQNWjfqg
Siedem cudów starożytnego Egiptu


Klejnot z grobu faraona Tutenchamona - Egipt


Zdjęcie łodzi (alabaster) z grobowca Tutanchamona, Egipskie Muzeum Narodowe, Kair, Egipt
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #110  
Nieprzeczytane 16-10-2020, 10:25
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 402
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !

Właśnie, Starożytny Egipt to: magia, tajemnica, która fascynuje a budowle, posagi, wierzenia, hieroglify ..., rzeczy wykopane z piasków pustyni sprawiają, że zachwyt staje się coraz większy. Tak właśnie odbieram Starożytny Egipt : magiczny czas.

https://www.youtube.com/watch?v=6r7HQNWjfqg
Siedem cudów starożytnego Egiptu

Martyna, Starożytny Egipt fascynował mnie od dawna, jeszcze w liceum marzyłam,
żeby zobaczyć na własne oczy złotą maskę Tutanchamona
i wszystkie cuda wydobyte z grobowca przez Cartera i jego ekipę.
Howard Carter jako pierwszy rozpieczętował nietkniętą przez 3245 lat plombę na drzwiach do grobowca.

I zobaczyłam to! W 2008 r. miałam taką okazję i jej nie przepuściłam.

Muzeum kairskie przerosło wszystkie moje wyobrażenia!
Nie można się dziwić, bo to muzeum egipskie w Kairze jest największe na świecie i liczy ok. 160 tys. eksponatów!

Na początek zabrano nam wszelkie kamery, aparaty, nieliczne telefony komórkowe do wielkiego kosza.
Całkowity zakaz robienia zdjęć.
Potem weszliśmy do wnętrza, upał nieziemski, muzeum nie
miało klimatyzacji, tylko niektóre najcenniejsze sale.
Zgromadzone tam eksponaty były w tak ogromnej ilości,
że to przechodzi ludzkie pojęcie,
a przecież tyle skarbów wywożono z Egiptu latami.
Szłam przez te sale jak w amoku, całkowicie zauroczona...
aż doszłam do skarbów Tutanchamona.

W korytarzu stały ogromne cztery bogato zdobione kaplice z drewna, pokryte złotą folią, jedna była wkładana do drugiej.
Obok trzy sarkofagi antropoidalne, czyli naśladujące kształt człowieka, też włożone były w grobowcu jeden w drugi.

Pierwotnie, to co odkrył Carter w grobowcu, mumia króla przykryta złotą blachą spoczywała w złotej (antropoidalnej) trumnie, ta z kolei w kolejnych 2 sarkofagach drewnianych obitych złotą blachą, następnie w skrzyniowym sarkofagu kamiennym (z kwarcu), a ten był obudowany 4 kaplicami z drewna pokrytego złotą folią.
Tutaj oglądaliśmy to w odwrotnej kolejności.
Przed wejściem do sali największych skarbów na sarkofagu siedział ogromny czarny Anubis.
Przepyszna wielka statuetka boga Anubisa na skrzyni z pałąkami do niesienia jak lektykę.
Wielki ogon boga - szakala zwisał ze skrzyni.



A potem weszłam do klimatyzowanej sali i zobaczyłam złotą maskę Tutanchamona.
Długo tam stałam...




Cytat:
Maska Tutanchamona została wykonana w XIV wieku przed Chrystusem przez nieznanego twórcę. Przedstawia ona twarz młodego faraona. Przybranie głowy i szyi mężczyzny ma znaczenie symboliczne. Kolory chusty (nemes), a więc błękit i złoto symbolizowały władzę faraona. Takie znaczenie miał również ureusz (wąż z głową sępa), który został umieszczony na czole władcy. Sztuczna broda, którą tradycyjnie nosili faraonowie, oznaczała jego więź z Ozyrysem, sędzią zmarłych.
https://www.potegapasji.pl/maska-tut...jej-tajemnice/

https://ciekawe.org/2015/11/23/zdjec...raz-w-kolorze/
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou

Ostatnio edytowane przez Lulka : 16-10-2020 o 10:31.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #111  
Nieprzeczytane 16-10-2020, 12:15
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 533
Domyślnie

Witam !

Witaj Lulka! Pięknie opisałaś swój pobyt w muzeum kairskim. Czytając, byłam tam z Tobą.
Niestety, osobiście, nigdy nie widziałam piramid, Sfinksa .........
Moje niedoskonałe zdrowie, nie pozwalało i nadal nie pozwala mi na pobyt w krajach o wysokich temperaturach i dużej ilości różnych pyłków alergio twórczych.
Napisałaś, że :
Cytat:
...a przecież tyle skarbów wywożono z Egiptu latami.

A ja właśnie, dzięki tej grabieży, obejrzałam zgromadzone w Paryżu w Luwrze eksponaty. Było to dawno, dawno temu ...
Widziałam : sarkofagi, posągi, małą piramidę a w niej hieroglify, biżuterię ....
W części egipskiej spędziłam baaardzo dużo czasu, wgapiona w te cudeńka sprzed tysięcy lat.

https://www.youtube.com/watch?v=Y5M1POmQorY


Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #112  
Nieprzeczytane 16-10-2020, 12:42
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 402
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !

Witaj Lulka! Pięknie opisałaś swój pobyt w muzeum kairskim. Czytając, byłam tam z Tobą.
Niestety, osobiście, nigdy nie widziałam piramid, Sfinksa .........
Moje niedoskonałe zdrowie, nie pozwalało i nadal nie pozwala mi na pobyt w krajach o wysokich temperaturach i dużej ilości różnych pyłków alergio twórczych.
Napisałaś, że :

A ja właśnie, dzięki tej grabieży, obejrzałam zgromadzone w Paryżu w Luwrze eksponaty. Było to dawno, dawno temu ...
Widziałam : sarkofagi, posągi, małą piramidę a w niej hieroglify, biżuterię ....
W części egipskiej spędziłam baaardzo dużo czasu, wgapiona w te cudeńka sprzed tysięcy lat.

https://www.youtube.com/watch?v=Y5M1POmQorY


Pozdrawiam

Cytat:
W części egipskiej spędziłam baaardzo dużo czasu, wgapiona w te cudeńka sprzed tysięcy lat.

Martyna ale się uśmiałam
Bo zrobiłam to samo co Ty jak znalazłam się po raz pierwszy
w Luwrze, dostałam do ręki mapkę
(bo wiesz, że tam bez mapki można się zgubić),
w pierwszej kolejności poleciałam do sal egipskich
a moja wnuczka i koleżanka za mną
Córka poleciała na malarstwo niderlandzkie, bo była już
w Luwrze kolejny raz
Oglądnęłam wszystko z detalami, wielkie posągi Ramzesa,
tysiące małych figurek, wspaniałe łodzie,
papirusy, posążki bogini Sachmet...
trudno wszystko wymienić.
Do tego stopnia aż się zgubiłam i musiałam prosić obsługę o pomoc
Mam nawet trochę fotek, to za pierwszym razem w 2010 roku









Oj, coś czuję, że pociągniemy temat dalej, jeżeli pozwolisz.

Pozdrawiam
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #113  
Nieprzeczytane 16-10-2020, 13:49
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 533
Domyślnie

Witam !

Cytat:
Lulka napisała :
Cytat:
Oj, coś czuję, że pociągniemy temat dalej, jeżeli pozwolisz.

Oczywiście, że tak. Temat mega ciekawy i mamy ogrom wspomnień. Chociaż, moje wspomnienia są nieco zatarte zębem czasu. W Luwrze, Paryżu, byłam ponad 20 lat temu (dawno, dawno ... temu).
Jak znajdę zdjęcia z tamtych lat, to wrzucę je na wątek ....

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #114  
Nieprzeczytane 17-10-2020, 10:22
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 402
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !
Oczywiście, że tak. Temat mega ciekawy i mamy ogrom wspomnień. Chociaż, moje wspomnienia są nieco zatarte zębem czasu. W Luwrze, Paryżu, byłam ponad 20 lat temu (dawno, dawno ... temu).
Jak znajdę zdjęcia z tamtych lat, to wrzucę je na wątek ....

Pozdrawiam
Martyna, już się cieszę i czekam na Twoje opisy i fotki
Takie wspomnienia, chociaż zatarte, są na wagę złota.
Wiele sobie odświeżam, oglądając zdjęcia, które wtedy zrobiłyśmy, ja czy córka,
choć ciągle żałuję, że tych zdjęć jest tak mało.

Miałam to szczęście, że mogłam wrócić do Luwru jeszcze raz, zrobiłyśmy sobie wycieczkę
pod koniec października 2013 roku tylko do muzeów, których nie udało nam się odwiedzić lub było nam za mało.
Na Luwr przeznaczyłyśmy cały dzień, od rana do wieczora
I choć po całym dniu chodzenia nie wiedziałam, gdzie włożyć nogi, to byłam bardzo szczęśliwa, że mogłam to zobaczyć

Taki październikowy, deszczowy dzień nie przeszkadza w zwiedzaniu Luwru



__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #115  
Nieprzeczytane 17-10-2020, 18:30
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 533
Domyślnie

Witam !

Witaj Lulka !

Lulka napisała :
Cytat:
Takie wspomnienia, chociaż zatarte, są na wagę złota.

Pobyt w Paryżu był dla mnie ogromnym przeżyciem. Zobaczyć na własne oczy Wieżę Eiffla, Wersal, Sekwanę ... to była "wielka rzecz".
Zdjęcia szukam ...
To ta przeprowadzka, narobiła galimatiasu w moich szafach i w życiu.
Zdjęcia powinny gdzieś być ... Szukam intensywnie ...

Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #116  
Nieprzeczytane 18-10-2020, 10:09
tar-ninka's Avatar
tar-ninka tar-ninka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: małopolska
Posty: 26 714
Domyślnie

Martyno Lulko witam

"Takie wspomnienia, chociaż zatarte, są na wagę złota.
"
macie rację fotka sie może zgubić ,zniszczyć ale wspomnienia zawsze zostaną
Często takie wspomnienia pięknych miejsc pomagają przetrwać trudne chwile bo wspominając zamazują to co boli
Odpowiedź z Cytowaniem
  #117  
Nieprzeczytane 18-10-2020, 10:19
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 533
Domyślnie

Witam !

Cytat:
Zdjęcia powinny gdzieś być ... Szukam intensywnie ...

Kilka zdjęć z Paryża, znalazłam. Pozostałe "diabli wzięli"...


Wersal od strony "podwórka"





Wersal – historia Pałacu Słońca
Cytat:
Wersal za panowania Ludwika XIII był niewielką wioską. Rozmiłowany w polowaniach król niejednokrotnie zatrzymywał się na nocleg w gospodzie, jednak jego dworzanie ubolewali nad panującymi w niej warunkami. Ulegając ich naciskom, władca kupił tereny i pomiędzy Saint-Germain a Meudon wybudował skromny zamek myśliwski.

Dwunastoletni Ludwik XIV po przybyciu do Wersalu z jednej strony zachwycił się tą budowlą, z drugiej natomiast na przylegających do niej terenach cieszył się swoimi pierwszymi, samodzielnymi polowaniami. Te sentymentalne wspomnienia nie pozostały bez wpływu na decyzję władcy, dotyczącą wybudowania w Wersalu ogromnego pałacu. Nie zburzył myśliwskiego zamku ojca i postanowił uczynić go punktem wyjścia dla nowej, monumentalnej budowli.

Przystąpiono do wykonywania pierwszych prac, a nadzór nad architektami sprawował król, który osobiście na pięciuset hektarach zaprojektował rozmieszczenie parków i ogrodów.


Ja i Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny

Znajduje się na zachodnim skraju Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.

Ja i Napoleon



Znalazłam też kilka zdjęć z Wenecji...
Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #118  
Nieprzeczytane 18-10-2020, 10:36
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 402
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !


EGIPT W CZASACH FARAONÓW

[indent][indent]
Bransoletka ze skarabeuszem z grobowca Tutenchamona, XIV wiek p.n.e. Grobowiec XVIII dynastii starożytnego egipskiego faraona Tutanchamona został odkryty w 1922 roku przez brytyjskiego archeologa Howarda Cartera…





KRZESŁO I PODNÓŻEK, GRÓB TUTANKHAMUN, MUZEUM KAIR




Statuetka Amona |
Dynastia 22





Rytualne łoże w postaci lwów z grobowca Tutenchamona


Dzień dobry, Martyna
Cytat:
Pobyt w Paryżu był dla mnie ogromnym przeżyciem. Zobaczyć na własne oczy Wieżę Eiffla, Wersal, Sekwanę ... to była "wielka rzecz".
Zdjęcia szukam ...

Tak, to prawda, klimat Paryża poczułam dopiero jak stanęłam po raz pierwszy nad Sekwaną...
Szukaj spokojnie, poczekam, a ja może dokończę moje wrażenia z Muzeum w Kairze

Wracam do tej klimatyzowanej, małej salki z największymi skarbami z grobowca Tutanchamona.
Te wszystkie wspaniałe przedmioty, które pokazałaś na zdjęciach, naprawdę tam były.
Słynna złota maska przykrywała głowę królewskiej mumii, spoczywającej w ważącej 225 kg złotej trumnie.
W poszczególnych gablotach leżały zbiory biżuterii i amuletów, takich jak ten przepiękny skarabeusz czy cudny naszyjnik.

Pośrodku królowała słynna złota maska mumiowa Tutanchamona, a wokół ścian i w gablotach eksponowano klejnoty, sztylety, naszyjniki i pektorały ze złota, elektronu, lapis-lazuli, karneolu, skalenia i pasty szklanej, złote plakietki, bransolety, ceremonialną kamizelkę bardziej klejnot niż zbroja, berło i bicz. Po lewej od wejścia ustawiono dwie trumny. Obok widać było złote sandały króla, dar grobowy.

Wnętrzności faraona złożone zostały w czterech niewielkich, pięknie wykonanych urnach kanopskich. Chroniły je boginie: Izyda strzegła wątroby, Neftyda – płuc, Neit – żołądka, a Selkit – jelit.
Urny kanopskie w starożytnym Egipcie to rytualne naczynia, w których umieszczano zabalsamowane organy, wyjęte z ciała przed mumifikacją i zakonserwowane. Zawsze były cztery takie urny. Można je zobaczyć w każdym muzeum, które posiada zbiory egipskie.

https://www.globtroter.pl/zdjecia/28...nops kie.html


W sąsiednich pomieszczeniach podziwiałam niezliczone meble z grobowca, piękne skrzynie i szkatuły z drewna cedrowego inkrustowanego hebanem i kością słoniową. Widziałam ten wspaniały złoty tron z wizerunkiem pary królewskiej pod słonecznymi promieniami Atona. Obok stały przepysznie dekorowane rydwany królewskie.



Ogrom wspaniałości! W tamtej chwili myślałam sobie, co musiał czuć Howard Carter, gdy po pięciu latach poszukiwać i pięciu nieudanych ekspedycjach natrafił na nienaruszony grobowiec nieznanego wtedy faraona.

Reszta wspaniałości zatarła się już nieco w mojej pamięci,
teraz podobno można już robić zdjęcia, więc przypominam sobie o tych skarbach, oglądając zdjęcia innych.

https://www.globtroter.pl/zdjecia/ga...egipskie.html#

Ale wtedy nie wiedziałam, że jeszcze czekała na mnie jedyna taka na świecie specjalnie chroniona
i klimatyzowana sala z jedenastoma najstarszymi na świecie i najcenniejszymi mumiami faraonów!
Ale o tym później, bo nie da się wszystkiego zmieścić w jednym poście.
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou

Ostatnio edytowane przez Lulka : 18-10-2020 o 15:47.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #119  
Nieprzeczytane 18-10-2020, 10:39
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 402
Domyślnie

Cytat:
Napisał Martyna321
Witam !


Kilka zdjęć z Paryża, znalazłam. Pozostałe "diabli wzięli"...


Znalazłam też kilka zdjęć z Wenecji...
Pozdrawiam
O! Zanim napisałam ten post, zdążyłaś znaleźć i wrzucić zdjęcia z Paryża
Świetnie!

Pozdrawiam.
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
  #120  
Nieprzeczytane 18-10-2020, 15:46
Lulka's Avatar
Lulka Lulka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2011
Posty: 27 402
Domyślnie

Szukając informacji o odkryciach w Egipcie, natknęłam
się przypadkiem na bardzo ciekawy blog, prowadzony
przez Pawła Kozłowskiego.
Nie opisuje swoich wrażeń z podróży z poziomu zwykłego turysty, tylko prowadzi ciekawe
zapiski w formie reportażu i nietuzinkowe spostrzeżeniaz miejsc, które odwiedził.
A to bardzo ciekawe miejsca.

Jeżeli jesteśmy w temacie Egiptu, to polecam bardzo
ciekawą opowieść o

Qurna - wioska złodziei

http://www.dziennikipodrozne.com/qurna-wioska-zlodziei/

Ta wioska znajduje się nieopodal Doliny Królów, na zboczach Gór Tebańskich.
__________________
Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
– Maya Angelou
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Prawie jedna trzecia seniorów korzysta z mediów społecznościowych - komentarze 94.40.46.xxx Ogólny 0 01-09-2013 13:42
Jedna piosenka na dzień dla Was, od Scarlett Scarlett Muzyka - wątki archiwalne 195 12-07-2012 07:56

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:05.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.