menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #5961  
Nieprzeczytane 02-12-2017, 18:48
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 008
Domyślnie

Cytat:
Napisał wankabor
Dlaczego mam obchodzić urodziny Jezusa, który żył ponad 2000 lat temu. Ani ja go nie znam ani on mnie.


No jasne, choć piszesz na forum dla seniorów
chyba 2 tys, lat nie masz?
Skąd niby masz Go znać?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5962  
Nieprzeczytane 02-12-2017, 22:00
Hypatia's Avatar
Hypatia Hypatia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk,Polska
Posty: 10 972
Super

Cytat:
Napisał wankabor
Dlaczego mam obchodzić urodziny Jezusa, który żył ponad 2000 lat temu. Ani ja go nie znam ani on mnie.
A zmusza lub zmuszał ktoś do tego?
Przecież możesz sobie np zaplanować pomiędzy 24 a 26 grudnia remont urządzeń wod - kan w mieszkaniu.
Co Ci szkodzi, spróbuj.

Domyślam się, że będąc w zgodzie z samą sobą, dzieciom i wnukom nie robisz i nie robiłaś prezentów mikołajowych i gwiazdkowych, bo i po co, no i sama będąc dzieckiem też ich nie dostawałaś, bo i po co ?
Tylko litości, nie mów o Dziadku Mrozie, bo chyba jednak masz świadomość, że to taki ersatz Świętego Mikołaja?
__________________
Kiedy draństwo spółkuje z głupotą, bękarty są wyjątkowo odrażające !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5963  
Nieprzeczytane 02-12-2017, 23:34
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Wreszcie Wankaborze twój post na temat imienin Jezuska wywołał żywą reakcję spółdzielni gdzie jej uczestnicy mogą się wykazać intelektualnie. By poszerzyć dyskusję o stajence kołysce i obowiązkach jakie bogobojny żyd powinien zrobić to obrzezać penis dziecka .Obrzezanie jest znakiem przymierza z Bogiem.

Podczas uroczystości obrzezania ojciec chłopca wypowiada słowa: „Jestem gotów i oczekuję, aby wypełnić pozytywne przykazanie, które nakazał nam Stwórca, niech będzie błogosławiony, i obrzezać mojego syna”.

Mohel (dokonujący obrzezania) mówi: „Błogosławiony jesteś Ty, Bóg, nasz Bóg, Król świata, który uświęcił nas Swoimi przykazaniami i nakazał nam obrzezanie”.

Na uroczystość obrzezania zaprasza się rodzinę i znajomych. Jest to wielkie święto. Obrzezania symbolicznie dokonuje ojciec chłopca, potwierdzając tym wybór dokonany przez Praojca Abrahama. Według tradycji żydowskiej, Abraham był pierwszym człowiekiem od czasów Adama, który był na tyle sprawiedliwy, aby móc znów zbliżyć się do Boga. Dlatego jemu wydane zostało polecenie obrzezania.


Tak to kiedyś wyglądało jeżeli ten mit jest prawdziwy. A w grudniu w stajence obchodzono święto Chanuka bogobojna rodzina żydowska. Chanuka zaczyna się w roku 2017 z zachodem słońca we wtorek, 12 grudnia, a kończy o zmroku w środę, 20 grudnia, trwa 8 dni.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5964  
Nieprzeczytane 03-12-2017, 00:13
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 008
Domyślnie

To ja już nic nie wiem...imienin czy urodzin nie chcecie obchodzić?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5965  
Nieprzeczytane 03-12-2017, 11:30
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Lilu Wankabor zażartował sobie na temat niejednoznaczności tego święta /dzień urodzin , rok/ i naszymi ukrytymi fobiami na temat żydów. Też to robi pisząc że : Jezus to pierwszy socjalista żartując sobie z tych co nie przeczytali Biblii i Kapitału nie zastanowili się nad tym co jest tam napisane.
Wigilia w Polsce jest uroczystą kolacją przed świętem Bożego Narodzenia obchodzona 24 grudnia i 6 stycznia w prawosławiu a 5 stycznia w kościele Ormiańskim.

Ostatek pisał w swoim Blogu Na skraju dysku jak zaimplementowano do wyznania rzymskokatolickiego zwyczaje i stworzono to święto z przenikających się kultur.Wyznawcy Jehowa /ortodoksyjne podejście do Biblii / ,w wypowiedziach ewangelistów nie znaleźli żadnego miejsca o narodzinach Jezusa w Księdze , której uczą się na pamięć. /strażnica nr6/ .Podobne zjawisko obserwujemy z świętem świeckim 1 maja "Dzień robotnika" , po co walczyć lepiej wchłonąć jeżeli ma to znaczenie dla ludzi w kulturze świeckiej.

Nie we wszystkich kulturach jest obchodzona tak uroczyście wigilia jak w Polsce ,tradycja pozostała na Litwie i Słowacji.
Pamiętam czasy zażartych dyskusji na temat czy Jezus był żydem , dlatego napisałem o Judaizmie .
To co widzę że zwyczaje niektóre zanikają a na wszystko ma wpływ nasz poziom życia i wpływ ewolucji kulturowej w szerokim tego pojęciu.Mikołaj był kiedyś 6 grudnia a obecnie prezenty ustawiamy pod choinką w dzień wigilii.

Magiczność wigilii była związana z bardzo rozbudowanym sacrum biały obrus , siano, ilość potraw jak apostołów,talerz dla wędrowca ,mówiące zwierzęta ,opłatek , barszcz ,karp,choinka i na niej aniołki , kolęda , itd. Wszystko miało jakieś znaczenie pamiętamy nawet zapachy pieczonego chleba .
Żyjemy szybciej do tego dłużej dzięki farmakologii i diagnostyce ,wygodniejsze jest nasze życie pomimo narzekania a nowe wypiera stare , sfera sacrum staje się zmniejsza ,rośnie profanum.
Cytat:
To ja już nic nie wiem...imienin czy urodzin nie chcecie obchodzić?
Odpowiedź z Cytowaniem
Lilu nikt się nad tym nie zastanawia jest to czas na spotkania rodzinne i nic więcej. To jest element charakteryzujący naszą nację ,to wszystko profanum.

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 03-12-2017 o 11:39.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5966  
Nieprzeczytane 03-12-2017, 11:38
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Według tradycji żydowskiej, Abraham był pierwszym człowiekiem od czasów Adama, który był na tyle sprawiedliwy, aby móc znów zbliżyć się do Boga. Dlatego jemu wydane zostało polecenie obrzezania.
Wacławie, wywodzisz Abrahama od czasów Adama, ale przecież Adam i Ewa nie istnieli. Raj (w sensie ogród) może i był nawet nie jeden. Obrzezanie miało sens, nawet przybrał rytuał religijny, bo to był zabieg zabezpieczający przed infekcjami. Natomiast chrzest jest tylko rytuałem religijnym , nie spełnia żadnego innego celu. Od moich przyjaciół z Izraela wiem, że Jezus był tylko obrzezany, a nie ochrzczony, ponieważ był wyznania Mojżeszowego. Obmycie w Jordanie było w tym czasie religijnym obyczajem Żydów, Podobny obyczaj praktykowany jest w Indiach, gdzie Hindusi obmywają się z win w Gangesie. Kochana woda, jakże wielkie ma znaczenie, bez wody nie życia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5967  
Nieprzeczytane 03-12-2017, 13:54
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

W Haranie Abrahamowi ukazał się Bóg który powiedział :
Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę ,koło miejscowości Sychem, Bóg ukazał się mu ponownie i powiedział : Twojemu potomstwu daję właśnie tę ziemię . Abraham był prorokiem,ojcem narodu żydowskiego który z woli Boga wyruszył z Mezopotamii do Palestyny.

To wszystko mieszanina półprawd, jest mitologią związaną z powstaniem państwa żydowskiego.Skąd musiały przyjść plemiona których elementem łączącym była dla nich powstała religia judaistyczna.Raj Adam i Ewa to też mit mający znaczenie metaforyczne .Chronologicznie to co jest nam znane i przez niektórych uważane za prawdziwe święte księgi : Raj Adam i Ewa , Abraham Mojżesz ...itd.Prorok to osoba mająca kontakt z Bogiem ,przemawiająca w jego lub aniołów imieniu. Znana prorokini to Miriam - siostra Mojżesza i Aarona. Emancypacja już istniała należy o tym pamiętać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5968  
Nieprzeczytane 03-12-2017, 22:04
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
W Haranie Abrahamowi ukazał się Bóg który powiedział :
.Prorok to osoba mająca kontakt z Bogiem ,przemawiająca w jego lub aniołów imieniu. Znana prorokini to Miriam - siostra Mojżesza i Aarona.
Wacławie, skoro prorok to osoba mającą kontakt z Bogiem, to czy jest możliwe, że moje świętobliwe znajome, które twierdzą, że modląc się "rozmawiają" z Bogiem. Czy raczej ta rozmowa jest rodzaju " mówił dziad do obrazu, a obraz do niego ani razu". Pozdrawiam.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5969  
Nieprzeczytane 04-12-2017, 07:55
rusto's Avatar
rusto rusto jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Dec 2016
Miasto: Warszawa,Mazowieckie,Polska
Posty: 212
Domyślnie

Niektórzy nazywają się katolickimi agnostykami. Czyli niewierzącymi, ale wychowanymi w KK.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5970  
Nieprzeczytane 04-12-2017, 10:00
Hypatia's Avatar
Hypatia Hypatia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk,Polska
Posty: 10 972
Domyślnie

Hmm, jakiś dziwoląg semantyczny.
Agnostyk, to nie jest osoba niewierząca, w rozumieniu wiary lub nie wiary w istnienie Boga.
__________________
Kiedy draństwo spółkuje z głupotą, bękarty są wyjątkowo odrażające !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5971  
Nieprzeczytane 04-12-2017, 10:07
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 623
Domyślnie

Cytat:
Napisał rusto
Niektórzy nazywają się katolickimi agnostykami. Czyli niewierzącymi, ale wychowanymi w KK.

Czy masz na myśli te homonidy z gatunku Rydzykowatych co to maskują się w katolickich przebraniach a szmal doją jak zawodowi agnostycy. Z takich co to przez ucho igielne

I w drugą stronę czyli NACZELNY Agnostyk Kraju bez wzdęć religijnych żyć nie może.
Kręci, wierci w tych religijnych mitach, bzdurach i podobnych lepiej niż stado chasydów nad grobem cadyka bo inaczej z głodu by padł.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5972  
Nieprzeczytane 04-12-2017, 10:42
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 008
Domyślnie

i znów wzdęcia przy poranku.

.......smutne..obyśmy nieutuleni w żalu świeczek tu nie palili,
nie daj Boże..

https://www.pocztazdrowia.pl/artykul...ie-w-okreznicy
Aha, Boga nie ma, to już nie wiem kto pomoże...
a śmierć czai się we wzdętych jelitach.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5973  
Nieprzeczytane 04-12-2017, 15:43
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

https://www.arte.tv/pl/videos/067846...-i-muzulmanie/ Rohingja, Bamarowie i muzułmanie Na rewersie mapy
Kiedyś Wankabor napisał że religie niczym się nie różnią od siebie kiedy stają się przez układy polityczne dominujące w państwie .Czytając stwierdzenia naszej koleżanki można też je odebrać jako „czepia się , gdzie przykłady , taki Buddyzm pokojowa religia. Nie jest tak jak by można było sądzić , emocje rządzą naszymi poczynaniami , rozum wtedy śpi. Najgorszy z możliwych to konflikt etniczny .

Wankaborze -Do rozmowy z bogiem należy wcześniej napić się "ziółek" wtedy można prowadzić intelektualne rozmowy i nawet Boga zaskoczyć wiedzą i elokwencją. Sensacja z forum naszych seniorów Lila donosi : Boga nie ma, to już nie wiem kto pomoże...a śmierć czai się we wzdętych jelitach.
Należy poczekać na urodziny nowego Boga cieszyć się że starego Boga już nie ma , krzyżyk należy mu postawić i urządzić stypę. cieszymy się i śpiewamy . https://www.youtube.com/watch?v=JOL2lyFlW1w .Wolę wersję angielską.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5974  
Nieprzeczytane 04-12-2017, 15:53
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 008
Domyślnie

Waciu zapewniam uroczyście, że nigdy nie donosiłam i donosić nie zamierzam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5975  
Nieprzeczytane 04-12-2017, 16:02
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Cytat:
Rusto napisał- Niektórzy nazywają się katolickimi agnostykami. Czyli niewierzącymi, ale wychowanymi w KK.
Odpowiedź z Cytowaniem
Witam na forum Ateista..To forum nie tylko seniorów wychowanych nie tylko w kościołach ale synagogach , meczetach , zborach ,czy cerkwiach. Łączy nas sceptycyzm do siły wyższej bo nikt nie potrafił piszących przekonać że ta siła istnieje.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5976  
Nieprzeczytane 04-12-2017, 16:09
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Oświadczenie
Cytat:
Waciu zapewniam uroczyście, że nigdy nie donosiłam i donosić nie zamierzam
dziekujemy .
Przypomnienie znaczenia słowa
donieść — donosić I
1. Ťdostarczyć coś do określonego miejscať
2. Ťdołączyć do tego, co już zaniesionoť
3. Ťpoinformować kogoś o czymśť
4. Ťzadenuncjować kogośť
5. Ťo pociskach, dźwiękach: dotrzeć, dosięgnąć celuť
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5977  
Nieprzeczytane 04-12-2017, 16:37
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 008
Domyślnie

No to przepraszam....zdarzyło mi się donosić ....kieliszeczek i to niejeden. Do własnej paszczy.


Ale to przeszłość....nadciśnienie psiakrew znienacka mnie dopadło.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5978  
Nieprzeczytane 04-12-2017, 17:34
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał rusto
Niektórzy nazywają się katolickimi agnostykami. Czyli niewierzącymi, ale wychowanymi w KK.
Kto wierzy w gusła, to mu pupa uschła
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5979  
Nieprzeczytane 05-12-2017, 11:24
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

"..Religia pojawia się we wczesnym stadium ludzkiej ewolucji , kiedy człowiek niezdolny jest jeszcze używać rozumu dla uporania się z tymi - działającymi z zewnątrz i od zewnątrz - siłami , a tym samym zmuszony jest do tłumienia bądź opanowywania za pomocą innych sił efektywnych . W taki też sposób , zamiast stawiać im czoło środkami rozumu , boryka się z nimi przez odwołanie do "kontrafektów",a więc innych sił emocjonalnych , których celem jest tłumienie i opanowanie tego , z czym na sposób racjonalny nie może dać sobie rady...." Erich Fromm - Psychoanaliza a religia

Co można zrozumieć u małego dziecka które nie radzi sobie z brakiem poczucia bezpieczeństwa i liczy na opiekę "Ojca" podziwiając i bojąc się go równocześnie . W wieku senioralnym religia jest nerwicą zbiorową wywoływana przez warunki zewnętrzne podobne do tych jakie wywołują nerwice dziecięcą .

A tych co dywagacje filozoficzno-psychologiczne nużą https://www.youtube.com/watch?v=jiIv...ature=youtu.be
WYRZUCILI MNIE Z DUBAJU Cui co polubili Pawła Gołdycha jego dziewczynę Kloii dalsza część telenoweli "nasi za granicami kraju ". Sympatyczni młodzi ludzie w świecie globalistycznym który już jest i potrzeba się do niego przystosować. W tym świecie ie ma miejsca na pesymizm i biadolenie , w tym świecie potrzeba szybko myśleć i wyciągać wnioski dla siebie na doświadczeniach innych.

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 05-12-2017 o 11:43.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5980  
Nieprzeczytane 06-12-2017, 13:29
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

- Prezydent publicznie promuje grzech - mówił mężczyzna, przewodniczący grupie 20-30 osób, które w Słupsku modliły się za "odnowę moralną narodu" i w intencji Roberta Biedronia.
"Krucjata Młodych" zorganizowała wczoraj w Słupsku "publiczny różaniec w intencji odnowy moralnej miasta, odnowy moralnej narodu i nawrócenie prezydenta Roberta Biedronia".


Odpowiedz FB Robert Biedroń- Odnowiony mogę przystąpić do dalszej pracy. Dziękuję za modlitwę, ale i bez niej radzę sobie chyba całkiem nieźle.
Myślę że powinno się przeprowadzić publiczne modły o zmniejszenie naszego zadłużenia http://www.dlugpubliczny.org.pl/ Dług na mieszkańca: 27 293 PLN | Dług publiczny jako % PKB: 53,3% .Co to dla Boga Chrześcijan.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:29.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.