menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo > Społeczeństwo - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo - wątki archiwalne Społeczeństwo - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 31-07-2008, 21:17
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie 64 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego


Powstanie Warszawskie rozpoczelo sie 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00.
Jeden z najwiekszych zrywow narodowosciowych w Polsce.

Jestem pewna, ze wsrod naszych seniorek i seniorow sa osoby, ktore przezyly Powstanie, pamietaja opowiesci ich rodzicow, krewnych i przyjaciol. Apeluje do nich aby podzielili sie z nami tymi wspomnieniami.

Dziekuje za minute ciszy aby uczcic pamiec wszytkich, ktorzy zgineli w boju, obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, do ktorego zostali masowo wywiezieni cywile warszawscy.
  #2  
Nieprzeczytane 31-07-2008, 21:24
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Przeżyłam 40 dni Powstania Warszawskiego.
Wspomnieniami nie będę sie dzieliła.

Tyle tylko powiem tym, co będą tu zamieszczali swoje uwagi w stylu: "nie powinno wybuchnąć, to było nieodpowiedzialne" - nie macie racji!!!
  #3  
Nieprzeczytane 31-07-2008, 21:28
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Wychowywana byłam w kulcie bohaterom walczącym o Polske i nie tylko.Jako dziecko słuchałam opowieści rodzinnych,z ogromną przyjemnościa słuchałam, śpiewałam pieśni powstańcze ( i mam to do dziś).Wujek mój a brat mamy walczył w bitwie o Anglię w dyw 300 Mazowieckiej Ziemi, mama była sanitariuszką w czasie wojny.Kazdy 1 września, 1 sierpnia był przeze mnie traktowany jak dzien zadumy, uwielbiałam oglądac filmy z powstania w tym dniu- twarze młodziutkich dziewczątek, chłopców tak bezpretensjonalnie idacych na smierc w imię ojczyzny.Każdego roku w tym dniu spotykała sie mama z kolezankami u którejs znich tych co brały udział w postaniu, rozmawiały, wspominały i spiewały "dziś do ciebie""A kiedy przyjdzie wiosna" itd I tak mi został ten szacunek, zaduma do dzis.Z jescze jednego powodu 1 sierpnia jest dla mnie taki ogromnie ważny.Tego dnia w nocy 5 lat temu umarła moja mama.To będzie dzis w nocy..
  #4  
Nieprzeczytane 31-07-2008, 21:35
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Jezeli chcecie poczytac.. to byl ten watek w tamtym roku..
Moze moznaby go odnowic??

http://www.klub.senior.pl/spoleczens...nice-1056.html


Ja od siebie dodam tylko : Czesc ich pamieci!!
  #5  
Nieprzeczytane 31-07-2008, 21:42
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie Droga Malwino - bardzo mocne

Cytat:
Napisał malwina
Wychowywana byłam w kulcie bohaterom walczącym o Polske i nie tylko.Jako dziecko słuchałam opowieści rodzinnych,z ogromną przyjemnościa słuchałam, śpiewałam pieśni powstańcze ( i mam to do dziś).Wujek mój a brat mamy walczył w bitwie o Anglię w dyw 300 Mazowieckiej Ziemi, mama była sanitariuszką w czasie wojny.Kazdy 1 września, 1 sierpnia był przeze mnie traktowany jak dzien zadumy, uwielbiałam oglądac filmy z powstania w tym dniu- twarze młodziutkich dziewczątek, chłopców tak bezpretensjonalnie idacych na smierc w imię ojczyzny.Każdego roku w tym dniu spotykała sie mama z kolezankami u którejs znich tych co brały udział w postaniu, rozmawiały, wspominały i spiewały "dziś do ciebie""A kiedy przyjdzie wiosna" itd I tak mi został ten szacunek, zaduma do dzis.Z jescze jednego powodu 1 sierpnia jest dla mnie taki ogromnie ważny.Tego dnia w nocy 5 lat temu umarła moja mama.To będzie dzis w nocy..

Pieknie napisalas, sciska mi sie w gardle kiedy przeczytalam urywek
Twojej wypowiedzi o twarzach mlodziutkich dziewczatek i chlopcow tak bezpretensjonalnie idacych na smierc w imie ojczyzny. Bardzo mocne. Powinnismy o tym mowic, nie mamy prawa tego zapomniec.
  #6  
Nieprzeczytane 31-07-2008, 21:45
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie A

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
Jezeli chcecie poczytac.. to byl ten watek w tamtym roku..
Moze moznaby go odnowic??

http://www.klub.senior.pl/spoleczens...nice-1056.html


Ja od siebie dodam tylko : Czesc ich pamieci!!

Joasiu, ale dzisiaj jestesmy w roku 2008 i powinnismy mowic o tym kazdego roku, az do uporu, dla naszych dzieci, wnukow, prawnukow, zeby nie zapomnialy.
  #7  
Nieprzeczytane 31-07-2008, 22:18
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alsko
Przeżyłam 40 dni Powstania Warszawskiego.
Wspomnieniami nie będę sie dzieliła.

Tyle tylko powiem tym, co będą tu zamieszczali swoje uwagi w stylu: "nie powinno wybuchnąć, to było nieodpowiedzialne" - nie macie racji!!!
Cześć ich pamięci. Wspaniałej młodzieży, kwiat inteligencji polskiej.
Ich pamięci cześć i chwała.
Ale mam inne zdanie na temat tej dramatycznej decyzji. Zginęło ponad 30 tys. powstańców, 180 tys cywilnych mieszkańców Warszawy i zostało obrócone w perzynę wspaniałe, dumne miasto, chluba Polaków. Spłonęły dzieła sztuki, bezcenne biblioteki, zniszczone zostały wyższe uczelnie i pałace stawiane przez wielki. Z honorem i podniesioną głową młodzi powstańcy szli na śmierć, a reszta miasta z nimi.
Parę lat po wojnie Dziadek prowadził mnie paroletnią za rękę i pokazywał ruiny i gruzy, wtedy mnie nauczył, ze jedyne co jest coś warte w człowieku to zawartość jego głowy, żeby móc się podźwignąć kolejny raz.
Maja pierwsze pokolenie krakowian ze spalonej Warszawy, prawnuczka, wnuczka i córka.
  #8  
Nieprzeczytane 31-07-2008, 22:40
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Ja proponuje w dniu kolejnej rocznicy nie tylko oddac hold poleglym ale na moment zadumac sie nad tym czy nastepne pokolenia wyniosly cos dla siebie z tej lekcji historii.
Jak dzisiaj wychowujemy mlodziez i czego jej uczymy.
Tamta mlodziez okresu wojny i powstania napewno wiedziala co to jest PATRIOTYZM !
Dzisiaj zapytajmy o to naszych pedagogow ,rodzicow ,dziadkow oraz tych co nami rzadza, jak spelniamy swoja role patriotyczna,czego uczymy,jak wychowujemy.
Moze chociaz wstyd pojawi sie na naszych twarzach.
Jeden dzien rocznicowy to za malo dla Patriotyzmu,jest jeszcze 364 dni na edukacje w calym roku.
  #9  
Nieprzeczytane 31-07-2008, 22:42
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie oczywiscie

Cytat:
Napisał marbella123
Joasiu, ale dzisiaj jestesmy w roku 2008 i powinnismy mowic o tym kazdego roku, az do uporu, dla naszych dzieci, wnukow, prawnukow, zeby nie zapomnialy.

ale warto tez poczytac to co bylo powiedziane wczesniej.. Teraz jest kontynuacja..
Dwa lata temu zaprowadzilam cala moja rodzine wlacznie z zieciami do muzeum Powstania Warszawskiego..

Tu ludzie nawet o nim nie wiedza. Myla z Powsatniem w Gettcie.
Gdyby nie Norman Davis to pies z kulawa noga nie wiedzialby..Jemu wielka zasluga za to ze napisal ta ksiazke po angielsku. Kiedys slyszalam go w telewizjii.. Mowi wspaniale po polsku z leciutkim brytyjskim akcentem.. Chcialam go usciskac.

Jeden czlowiek nawet powiedzial mi : no przeciez Polska przegrala II wojne swiatowa... to co sie dziwic??
Nie wiedzialam czy mam sie smiac czy plakac?
Ale teraz zastanawiajac sie to przez pomylke facet mial racje.. bo niby wygralismy ta wojne ale...co to byla za wygrana??
  #10  
Nieprzeczytane 31-07-2008, 23:43
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie Ile razy to slyszalam

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
ale warto tez poczytac to co bylo powiedziane wczesniej.. Teraz jest kontynuacja..
Dwa lata temu zaprowadzilam cala moja rodzine wlacznie z zieciami do muzeum Powstania Warszawskiego..

Tu ludzie nawet o nim nie wiedza. Myla z Powsatniem w Gettcie.
Gdyby nie Norman Davis to pies z kulawa noga nie wiedzialby..Jemu wielka zasluga za to ze napisal ta ksiazke po angielsku. Kiedys slyszalam go w telewizjii.. Mowi wspaniale po polsku z leciutkim brytyjskim akcentem.. Chcialam go usciskac.

Jeden czlowiek nawet powiedzial mi : no przeciez Polska przegrala II wojne swiatowa... to co sie dziwic??
Nie wiedzialam czy mam sie smiac czy plakac?
Ale teraz zastanawiajac sie to przez pomylke facet mial racje.. bo niby wygralismy ta wojne ale...co to byla za wygrana??

Wlasnie dlatego trzeba mowic, pisac kazdego roku. Osobiscie nie bralam udzialu w Powstaniu Warszawskim - bylam dzieckiem. Jednak bezposrednio ucierpialam, wywieziono mnie z rodzicami pierwszym bydlecym transportem do KL Auschwitz w ramach represji na ludnosc cywilna Warszawy, gdzie wedlug dokumentow znalezionych w Muzeum Oswiecimskim przybylam w dniu 8 sierpnia 1944. Dlatego, ze ludzie, ktorzy tam byli nie chca mowic - do dnia dzisiejszego dziesiatki dzieci szuka rodzicow, wlasnej tozsamosci , walczy z demonami, slyszac lomot kol wagonu bydlecego na torach.

Tego nie da sie zapomniec, i naszym przyszlym pokoleniom nalezy o tym przypominac.
  #11  
Nieprzeczytane 01-08-2008, 00:13
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Marbello

Cytat:
Napisał marbella123
Wlasnie dlatego trzeba mowic, pisac kazdego roku. Osobiscie nie bralam udzialu w Powstaniu Warszawskim - bylam dzieckiem. Jednak bezposrednio ucierpialam, wywieziono mnie z rodzicami pierwszym bydlecym transportem do KL Auschwitz w ramach represji na ludnosc cywilna Warszawy, gdzie wedlug dokumentow znalezionych w Muzeum Oswiecimskim przybylam w dniu 8 sierpnia 1944. Dlatego, ze ludzie, ktorzy tam byli nie chca mowic - do dnia dzisiejszego dziesiatki dzieci szuka rodzicow, wlasnej tozsamosci , walczy z demonami, slyszac lomot kol wagonu bydlecego na torach.

Tego nie da sie zapomniec, i naszym przyszlym pokoleniom nalezy o tym przypominac.
8 Sierpnia czyli w trakcie trwania powstania??
  #12  
Nieprzeczytane 01-08-2008, 00:22
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie To byl pierwszy transport

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
8 Sierpnia czyli w trakcie trwania powstania??

Tak, to byl pierwszy transport. Pierwszy etap Pruszkow i potem hop....w dalsza droge. Potem przyjechaly nastepne transporty. Mozna to zauwazyc po numerach wiezniow. Ci co przyjechali ostatnimi transportami mieli wyzsze numery.
  #13  
Nieprzeczytane 01-08-2008, 00:32
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie cytat

"Swiat powinien złożyć hołd niezrównanemu pokoleniu kobiet i mężczyzn, których oddanie w sprawie wolności niewiele ma sobie równych”.
Norman Davies
  #14  
Nieprzeczytane 01-08-2008, 00:51
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Zawsze wtedy myślę o dwóch powstańcach -Anodzie i Katodzie.
Obaj zginęli za Polskę.Katoda - w powstaniu,Anoda - Jan Rodowicz z ręki UB.Podobno samobójczy skok z okna,albo go wyrzucono..Któremu było latwiej ? Chyba Katodzie ,który wierzył w Polskę wolną.
Anoda już miał świadomośc ,że Polski nie ma.Ale może wierzył,że będzie ? Był rok 49 -ty,gdy go aresztowano i torturowano.I o tym też należy pamiętac,że znalazła się łapa polska,która się podniosła na....Powstańca Warszawskiego.I on i wielu AK-owców z powstania zginęli z rąk tych,których do tej pory nie rozliczono ze zbrodni.

ps.Ojciec też przeszedł ''przesłuchanie '' na UB.
Po paru latach spotkał ''swego ''śledczego w Alejach.Chodził sobie w niedzielę z żoną i dziatkami.Taki zwykły ,normalny a zabójca wielu Polaków.Ale to już inna historia.
  #15  
Nieprzeczytane 01-08-2008, 09:34
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie "Chcielibysmy aby .....

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
"Swiat powinien złożyć hołd niezrównanemu pokoleniu kobiet i mężczyzn, których oddanie w sprawie wolności niewiele ma sobie równych”.
Norman Davies

"Chcielibysmy, aby mlodzi ludzie kochali Polske" o tym marza dzis uczestnicy powstania.

www.fakty.interia.pl

Ankieta pt: "Czy kochasz Polske?" stan na dzien 1.8.2008

Tak: 63%, NIE 37%
Glosowalo 552 osoby
  #16  
Nieprzeczytane 01-08-2008, 09:52
Basia.'s Avatar
Basia. Basia. jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2006
Miasto: Polska
Posty: 13 157
Domyślnie Cześć ich pamięci

Cytat:
Napisał maja59
Cześć ich pamięci. Wspaniałej młodzieży, kwiat inteligencji polskiej.
Ich pamięci cześć i chwała.
Ale mam inne zdanie na temat tej dramatycznej decyzji. Zginęło ponad 30 tys. powstańców, 180 tys cywilnych mieszkańców Warszawy i zostało obrócone w perzynę wspaniałe, dumne miasto, chluba Polaków. Spłonęły dzieła sztuki, bezcenne biblioteki, zniszczone zostały wyższe uczelnie i pałace stawiane przez wielki. Z honorem i podniesioną głową młodzi powstańcy szli na śmierć, a reszta miasta z nimi.
Parę lat po wojnie Dziadek prowadził mnie paroletnią za rękę i pokazywał ruiny i gruzy, wtedy mnie nauczył, ze jedyne co jest coś warte w człowieku to zawartość jego głowy, żeby móc się podźwignąć kolejny raz.
Maja pierwsze pokolenie krakowian ze spalonej Warszawy, prawnuczka, wnuczka i córka.
Maju, też uważam że nie powinno dojść do wybuchu powstania.
  #17  
Nieprzeczytane 01-08-2008, 10:02
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał Basia
Maju, też uważam że nie powinno dojść do wybuchu powstania.
Dziękuję Ci Warszawianko za wsparcie. Bardzo trudno wypowiadać swoje, odmienne zdanie na temat Powstania. Rocznicowe, nadęte obchody, wielkie msze na otwartym powietrzu, pochody. Dawno temu powstańcy jechali na cmentarz i kładli kwiaty pod brzozowymi krzyżami swoich mlodych przyjaciół i śpiewali im "śpij kolego w ciemnym grobie niech się Polska przyśni Tobie". A ja siostrzenica łączniczki Kamy ze Starówki uważam, że oni powinni byli żyć. Zostali rzuceni na szaniec przez tych, których nawet nie było w Polsce. I jak zawsze w naszej Ojczyźnie "chwała bohaterom, rozpacz, ruiny, klęska żyjącym". Jak bardzo brakuje tych wspaniałych poetów, inżynierów, lekarzy, pielęgniarek, studentów wszystkich kierunków, którzy nie przeżyli Powstania.
  #18  
Nieprzeczytane 01-08-2008, 10:44
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie Ale dawniej.....

Cytat:
Napisał maja59
Dziękuję Ci Warszawianko za wsparcie. Bardzo trudno wypowiadać swoje, odmienne zdanie na temat Powstania. Rocznicowe, nadęte obchody, wielkie msze na otwartym powietrzu, pochody. Dawno temu powstańcy jechali na cmentarz i kładli kwiaty pod brzozowymi krzyżami swoich mlodych przyjaciół i śpiewali im "śpij kolego w ciemnym grobie niech się Polska przyśni Tobie". A ja siostrzenica łączniczki Kamy ze Starówki uważam, że oni powinni byli żyć. Zostali rzuceni na szaniec przez tych, których nawet nie było w Polsce. I jak zawsze w naszej Ojczyźnie "chwała bohaterom, rozpacz, ruiny, klęska żyjącym". Jak bardzo brakuje tych wspaniałych poetów, inżynierów, lekarzy, pielęgniarek, studentów wszystkich kierunków, którzy nie przeżyli Powstania.

Ale dawniej nie mozna bylo swietowac z "pompa" tej rocznicy. Obecnie, NARESZCIE jestesmy 19 lat po upadku PRL - dlatego swietujemy, i przypominamy naszym dzieciom historie naszego kraju.
  #19  
Nieprzeczytane 01-08-2008, 10:44
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Maju,łączniczka Kama przeżyła powstanie.I jeżeli myślimy o tej samej osobie,to natarłaby Ci uszu za takie opowieści.Chyba nadal ma się dobrze..Walczyła na Starówce właśnie i jest jedyną żyjącą uczestniczką zamachu na Kutsherę.Ile razy jestem na moście Poniatowskiego ,to z drżeniem myślę o chłopcach skaczących do Wisły.

Ale drogie warszawianki,los miasta był już przesądzony z chwilą,gdy Sowieci stanęli na wschodzie a Niemcy się umocnili.Miasto w walkach zostałoby obrócone w perzynę.
Honor...jedynie honor ,został ocalony.Tak niewiele i tak wiele zarazem..
Bo gdyby nie powstanie,zostalibyśmy republiką jak Litwa,a tak ? Stalinowi kłopoty z takim narodem naprawdę wtedy nie były potrzebne.
Pozory suwerenności zostały zachowane.Bohaterowie to zrobili - warszawskie dzieci !!
A elity polskie ? A ile wywieziono AK-owców na wschód,gdzie razem z jeńcami niemieckimi pracowali ?Zresztą wszyscy czekamy na wyjaśnienie śmierci Sikorskiego .Może pewne sprawy się wyjaśnią.Mianowicie :wśród przyjaciół ( czyt.aliantów ) psy zająca zjadły.
  #20  
Nieprzeczytane 01-08-2008, 10:50
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie Honor, wlasnie o to chodzilo

Cytat:
Napisał Lila
Maju,łączniczka Kama przeżyła powstanie.I jeżeli myślimy o tej samej osobie,to natarłaby Ci uszu za takie opowieści.Chyba nadal ma się dobrze..Walczyła na Starówce właśnie i jest jedyną żyjącą uczestniczką zamachu na Kutsherę.Ile razy jestem na moście Poniatowskiego ,to z drżeniem myślę o chłopcach skaczących do Wisły.

Ale drogie warszawianki,los miasta był już przesądzony z chwilą,gdy Sowieci stanęli na wschodzie a Niemcy się umocnili.Miasto w walkach zostałoby obrócone w perzynę.
Honor...jedynie honor ,został ocalony.Tak niewiele i tak wiele zarazem..
Bo gdyby nie powstanie,zostalibyśmy republiką jak Litwa,a tak ? Stalinowi kłopoty z takim narodem naprawdę wtedy nie były potrzebne.
Pozory suwerenności zostały zachowane.Bohaterowie to zrobili - warszawskie dzieci !!
A elity polskie ? A ile wywieziono AK-owców na wschód,gdzie razem z jeńcami niemieckimi pracowali ?Zresztą wszyscy czekamy na wyjaśnienie śmierci Sikorskiego .Może pewne sprawy się wyjaśnią.Mianowicie :wśród przyjaciół ( czyt.aliantów ) psy zająca zjadły.

Lilu droga, jak to trafnie napisalas, ze choc honor zostal uratowany. To bardzo wazne dla Polakow patriotow.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Rocznica zamachu na JPII tadeusz50 Społeczeństwo - wątki archiwalne 8 01-07-2008 11:23
Rocznica admin Informacje 37 05-10-2007 13:46

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:50.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.