menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Ogólny
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Ogólny Komentarze do artykułów z działu www.zycie.senior.pl.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 09-11-2008, 10:35
ciekawski ciekawski jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Posty: 121
Post Znów musimy pisać – zmusza nas do tego Internet - komentarze


Komentarz do artykułu: Znów musimy pisać – zmusza nas do tego Internet
--------------------
prof.Markowski ma racje wszystkiego nie da sie zmienic od razu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 09-11-2008, 10:49
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Post

Chcac wygrac trzeba grac !
Podobnie z pisaniem - nie nauczymy sie pisac gdy nie bedziemy tego czynic.
Nic nowego profesor nie odkrywa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 09-11-2008, 12:19
krystynacz46's Avatar
krystynacz46 krystynacz46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: wielkopolska.
Posty: 2 439
Domyślnie Witam

Dobrze ,że jest internet,dobrze że jest Klub Seniora,gdzie mogę trochę popisać( choć nieśmiało),bo niedługo zapomniała bym jak się pisze,pozdrawiam .
__________________
WITAM
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 09-11-2008, 13:47
bronczyk's Avatar
bronczyk bronczyk jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 10 970
Domyślnie

Zauważyłam, że po sposobie postów można mniej więcej określić wiek internauty. Starsi staranniej dobierają słowa, ich posty zawierają jakąś treść. A młodsi "postują" na ilość. Zwrócenie uwagi na błędy ortograficzne jest według nich zamachem na wolność jednostki. Tworzy się rzeczywiście polszczyzna internetowa. Jest to połączenie swobodnej rozmowy z pisaniem. Mówię jakiś wyraz to nie zastanawiam się jak go napiszę, a tu nie użyję tego wyrazu, zastąpię go innym co do, którego nie mam wątpliwości jak go napisać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 09-11-2008, 23:13
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła Pogadam sobie, dobrze?

Kilka lat temu zapadałam przed telewizorem i zachłannie słuchałam przemówień panującego nam Prezydenta. Siedziałam i mówiłam: rozumiem, rozumiem... w pewnym momencie zrywałam się z wrzaskiem: chol.... nic nie rozumiem! Co On chciał powiedzieć? Podobnych odczuć doznawali inni rodacy. Nawiasem mówiąc - dużo ich było.
To była dobra szkoła. Staram się mówić i pisać tak aby inni mnie rozumieli. Nie jest łatwo... klawisz nie odda emocji, monitor nie pokaże uśmiechu... tym bardziej się staram, ale - ileż razy zdarza mi się zaplątać w słowa. Chcę prosto i jasno - wychodzi na opak... nie nadrobię machnięciem dłoni ani szczerzeniem ząbków, bo tego nie widać... mogę tylko (później, zwykle za późno) tłumaczyć i przepraszać...
Staranność w formułowaniu zdań, nie robienie błędów, poprawność stylistyczna, jednoznaczność i zrozumiałość wypowiedzi jest wyrazem szacunku dla forumowych rozmówców... odnoszę nieodparte wrażenie, że ktoś piszący szyfrem, skrótem czy też niezrozumiale lekceważy innych. On/a wie co przekazał/a. Mało tego - Reksa może odwrócić w każdej chwili do góry łapami - pisząc: czytaj uważnie, nie rozumiesz... a jak można zrozumieć bełkot??
Apeluję - jesteśmy bardzo dorośli, choć troszeczkę dbajmy o czystość i poprawność języka, internetowego również. Brońmy się przed żargonem, slangiem, bełkotem... abyśmy nie musieli się wstydzić, (przypadkowo) zaglądających tutaj, młodszych...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 00:14
doda's Avatar
doda doda jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Posty: 36
Domyślnie

wystarczy,że musimy wstydzić się za naszych polityków,którzy znają tylk końcówki -om, no właśnie "znajom".Większość z nich tak mówi,podobno wykształceni ludzie.Nie słyszą siebie czy co?politycy to jedno,drugie to reklamy telewizyjne np panie reklamujące jogurty owocowe zapewniają,że te owoce "SOM"zerwane prosto z krzaczka.A przecież odbywaja się jakieś próby,nagrania i co,nikt tego nie słyszy czy może nikomu nie zależy.Bardzo to smutne.....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 00:22
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

ulubione moje słowo internetowe niezwykle często występujące w naszym klubiku to chyba dla przeciw wagi prostackiemu "znajom"-wytworne "rozumię"
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 11:02
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Napisała Ostatek: "Kilka lat temu zapadałam przed telewizorem i zachłannie słuchałam przemówień panującego nam Prezydenta. Siedziałam i mówiłam: rozumiem, rozumiem... w pewnym momencie zrywałam się z wrzaskiem: chol.... nic nie rozumiem! Co On chciał powiedzieć? Podobnych odczuć doznawali inni rodacy. Nawiasem mówiąc - dużo ich było."
Ja mam takie odczucie teraz!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 16:14
doda's Avatar
doda doda jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Posty: 36
Domyślnie

Nie tylko Ty...Nie znam nikogo kto by rozumiał CO mówi nasz prezydent,a co do TAMTEGO to nie wiadomo było raczej O CZYM mówi.Tak czy siak nie mamy być z czego dumni.Uważam,że każdy z nas,we własnym,małym światku powinien dbać o "czystość mowy",ot tak,dla własnej satysfakcji i na przekór tym wszystkim,którzy o to nie dbają..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 16:58
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Post

Profesor Markowski zapomniał dodać - moim skromnym zdaniem - iż przed erą Internetu oprócz uczniów w szkole, dziennikarzy, naukowców i tych, którzy pisali okolicznościowe kartki pozdrowień z wakacji, pisali również ci, którzy z zamiłowania interesowali się literaturą i lubili pisać listy.Do nich zaliczałam się między innymi i ja.Pamiętam,że pisałam kilka listów do przyjaciół i znajomych...co najmniej jeden w miesiącu
Dzisiaj w dobie komputera i Internetu, przestawiłam się na listy e-mailowe-dosłownie. Bo szybko i sprawnie, a poza tym niekłamaną przyjemność sprawia mi wystukiwanie listów na klawiaturze komputera! I szczerze muszę powiedzieć,że staram się pisać dobrze, ładnie i poprawnie...przywiązuję dużą uwagę do pisowni, zupełnie jakbym pisała list tradycyjnym sposobem. Ostatnio ktoś na jednym z portali pytał mnie, czy chciałabym korespondować z nim tradycyjnie, niestety...odmówiłam. Preferuję prawie wyłącznie listy elektroniczne bez wychodzenia z domu na pocztę, kupowania i nalepiania znaczka!
Co do rozmów na gg, spostrzegłam, że muszę wypracować umiejętność szybkiego i skrótowego pisania, podobnie, jak w przypadku czatów...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 17:51
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Post

a mnie boli taka pisanina "na odwal"co czyni się własnie w internecie bo chce się szybciej, więcej napisać dlatego staram sie formułować mysli, ubierać w wyrazyi jeszcze poprawnie pisać -zawsze miałam wielki szacunek do języka polskiego.Odnosze sie do wypowiedzi ostatka-w internecie nie ma miejsca na niuans wyrażony, poparty gestem, miną , podniesioną brwią-stąd może tyle niezrozumienia , zajadłości wsród niektórych....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 21:00
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

A mnie się wydaje ,że po prostu wykształcił się nowy język .Mówi o tym prof.Markowski.Co nie oznacza ,że zginie piękna polszczyzna .Nie zginie dzięki tym ,którzy jak, Ludgarda, piszą piękne maile do przyjaciół ,dzięki tym którzy, jak dawniej czytają - żeby mowić i pisać pięknie -to jest i była była mniejszosć bo Polacy generalnie mowią dość niechlujnie i tak piszą. A język jest żywym organizmem i zmienia się ,czy chcemy tego czy nie i to bywa fascynujące (przepraszam za pogrubienie ,ale coś mi się porobilo)
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 21:08
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

ale ta nowomowa jest strrrraszna i nic na to nie poradzę ,ze nie znoszę..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 22:04
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Jest straszna ale nie zawsze...jak to nowomowa....
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 22:19
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
A mnie się wydaje ,że po prostu wykształcił się nowy język .Mówi o tym prof.Markowski.Co nie oznacza ,że zginie piękna polszczyzna .Nie zginie dzięki tym ,którzy jak, Ludgarda, piszą piękne maile do przyjaciół ,dzięki tym którzy, jak dawniej czytają - żeby mowić i pisać pięknie -to jest i była była mniejszosć bo Polacy generalnie mowią dość niechlujnie i tak piszą. A język jest żywym organizmem i zmienia się ,czy chcemy tego czy nie i to bywa fascynujące (przepraszam za pogrubienie ,ale coś mi się porobilo)

Prosze nie gancie mnie za to co ponizej napisze. Od wielu lat nie mieszkam na stale w kraju i moje kontakty z jezykiem polskim byly bardzo sporadyczne.
Kiedy przyjezdzam do kraju - od czasu do czasu - z przerazeniem stwierdzam, ze cos niedobrego dzieje sie z naszym jezykiem, jezykiem, ktory znalam ze szkoly, literatury, ksiazek popularnych z lat przedwojennych i powojennych.
Dykcja aktorow, prezentatorow TV - zniknela, zastapily ja tzw "wlosy na jezyku". Jezyk, ktory sie slyszy na ulicy, w tramwaju, supermarkecie - odstrasza. Czasami zadaje sobie pytanie, gdziez jestem, czy wogole rozumiem ten jezyk.
Zdaje sobie sprawe, i to z duzym zalem, ze duzo zapomnialam, i naprawde staram sie, kiedy pisze po Polsku - ale mam mieszane uczucia, kiedy czytam mlodych.
Na pocieszenie moge was zapewnic, ze nie jest to tylko problem polski. We Francji, Anglii, Hiszpanii - jest podobnie. Jezyk ubozeje, XXI wiek, inna generacja, inne potrzeby, inny system nauki i inny poziom nauczycieli w szkole. Jestem pewna, ze Malgosia moze o wiele wiecej powiedziec na ten temat.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 22:32
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

tak masz rację język ubożeje, czasy, mentalnosc, nauczyciele...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 22:46
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Kiedy chodziłam do szkoly, nauczyciel na każdej lekcji zwracał uwagę na poprawność wypowiadanych zdań, niezaleznie od tego czy to była lekcja polskiego, czy matematyki, nie mówiąc o historii, gdzie obrazowość wypowiedzi wiązała się ze stylistyką, Dzisiaj nikt na to nie zwraca uwagi, moc zniekształconych, zapożyczonych z innych języków słów, które niewiadomo tak naprawdę co oznaczają, no i te śmieszne skróty, Poza tym prowadzący programy w TV też uczą niewłaściwego używania naszego pięknego języka, więc skąd młodzi mają brać wzorce?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 23:25
Kazik's Avatar
Kazik Kazik jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Kraków
Posty: 8 748
Domyślnie

Cytat:
Napisał Malgorzata 50
ulubione moje słowo internetowe niezwykle często występujące w naszym klubiku to chyba dla przeciw wagi prostackiemu "znajom"-wytworne "rozumię"

No jeżeli piszą "rozumię" to jest mało wytworne bo z błędem. Nie ma takiego słowa w słowniku. Poprawnie jest "rozumie" lub "rozumiem".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 10-11-2008, 23:49
doda's Avatar
doda doda jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Posty: 36
Domyślnie

do tego niechlujstwa językowego przykłada się telewizja,polskie filmy, w których co drugie słowo to przekleństwo,nkt już w naszym kraju nie jest purystą językowym.A programy telewizyjne?Kiedyś w poniedziałki był teatr tel,były wykłady prf Miodka,Kabaret Starszych Panów,kabaret Dudek-TO BYŁ POZIOM.A dzisiaj jacyś raperzy z ordynarnymi tekstami,Doda z kolczykiem w pępku,big brother i głupia Jola Rutowicz.I to sa GWIAZDY!!!! Ja wiem,,ze takie jest zapotrzebowanie rynku i właśnie to jest najsmutniejsze...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 11-11-2008, 00:17
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazik
No jeżeli piszą "rozumię" to jest mało wytworne bo z błędem. Nie ma takiego słowa w słowniku. Poprawnie jest "rozumie" lub "rozumiem".
Czy ja za każdym razem długo muszę wyjaśniać że to był
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wył.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:44.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.