menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Zobacz wyniki ankiety: Kim jestem / kim się czuję
Jestem Ateistą 78 32.23%
Jestem watpiącym Katolikiem 41 16.94%
Jestem Świadkiem Jehowy 3 1.24%
Jestem wierzący ale nie praktykujący 42 17.36%
Wciąż poszukuję tej właściwej religii 12 4.96%
Jestem Katolikiem (rzymskim) 48 19.83%
Buddyzm 6 2.48%
Inne wyznania 12 4.96%
Głosujących: 242. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #5541  
Nieprzeczytane 12-05-2017, 12:18
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

,„Wolna Polska wiadomości z kraju i ze świata „ http://wolna-polska.pl/wiadomosci/sa...bylska-2017-05 , nazwa portalu sugeruje że Polska nie jest wolna , gdy przeczytamy umieszczone tam newsy stwierdzimy że ich umieszczenie czy czytanie wymaga nie byle jakiej odwagi , bo wszędzie cenzura. Henryk Pająk umieścił nawet motto : Jeżeli boisz się głosić prawdę – już jesteś niewolnikiem.
Portal dla odważnych , a co tam mamy :..... Sataniści rządzący światem. Dr Henry - ...Królowa Elżbieta zupełnie zrujnowała wczoraj swoje party, kiedy ogłosiła bliskim przyjaciołom i rodzinie, że „III wojna światowa musi wybuchnąć w tym roku” - ...-Kto zarabia na sprzedaży polskich dzieci na ofiary rytuałów satanistycznych – Paweł Bednarz.. itd
Kto chce zgłębić ten portal może to zrobić . Jest i zdrowie ............ polski minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz jego ministerstwo, zmuszając rodziców do szczepienia dzieci toksycznymi szczepionkami, z premedytacją i okrucieństwem gwałcą prawie wszystkie prawa człowieka wyliczone w tej konwencji w odniesieniu do polskich dzieci i ich rodziców. ...................
Myślę że wierzących w te brednie jest mniejszość , albo to co mówił prof. Adam Łomnicki jakość materiału genetycznego marna i mamy pełzającą głupotę.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5542  
Nieprzeczytane 19-05-2017, 09:01
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Myślę że wielu seniorów zainteresowanych współczesną nauką na pewno zaciekawi serial z końca 2016 roku „Bóg kontra nauka „ https://www.youtube.com/watch?v=HgObNfV8Wjw .Współczesne elity katolickie próbują zażegnać zakorzeniony spór toczący się od czasów sprawy Galileusza „nauka wrogiem religii” . Mamy wypowiedzi .......Duchowni największych religii świata, naukowcy i filozofowie próbują znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące Boga i wiary w niego... a czy ich argumenty są dla nas przekonywujące ?? każdy może wyrobić sobie swoje zdanie.Nie zapominajmy religie też podlegają ewolucji dzięki teologicznym interpretacjom , jest to też inspirujące dla nowych odłamów .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5543  
Nieprzeczytane 26-05-2017, 10:12
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Temat „Bóg kontra nauka „ nie jest łatwy , bo nie ma prostych odpowiedzi na skomplikowane pytania. Odcinek 2 https://www.youtube.com/watch?v=odcxNDg8nao Życie i ewolucja .
Wierzenia religijne w XXI wieku próbują wkomponować teorię ewolucji do doktryny religijnej judaizmu , chrześcijaństwa , islamu .stworzenie to nie cud to prawidłowość która istnieje w przyrodzie.
W 1953 odkryto kod DNA i koronny argument na prawdziwość teorii ewolucji. Dopiero postęp nauki i co za tym idzie rozwój techniczny umożliwił w drugiej połowie XX wieku zobaczyć kod DNA i poznać jego budowę . Postęp w zakresie technik pomiarowych pozwolił zobaczyć w skali nano czyli milionowych części milimetra jak wygląda jeden gen i cały genom ludzki /trzy miliardy zasad A adenina , T tymina , G guanina , C cytozyna /. Wszystko zwinięte w podwójnej helisie w jądrze komórkowym .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5544  
Nieprzeczytane 02-06-2017, 09:49
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

We wszystkich kulturach ludzie zastanawiali się skąd wziął się kosmos i skąd się sami wywodzimy i jak powstaliśmy , itd...Pytania te dowodzą że mamy chęć zgłębiania wiedzy i zastanawiania się nieraz gdzie tej wiedzy mogą być granice.???
Ostatni odcinek serialu Kosmos dotyczy mózgu- „Mózg - świadomość –medytacja „ . W naszej kulturze medytacja coraz bardziej staje się popularna i do niej odwołują się „ New Age „ . Często powołujemy się na Model Buddyjski , który odnosi się do wyższych poziomów świadomości duchowej .Doznajemy tych stanów ekstazy w sali koncertowej czy zafascynowani architekturą. https://www.youtube.com/watch?v=e-v8AW-tB2o Bóg kontra nauka. Umysł i świadomość [odcinek 3]

Albo Bóg wymyślił człowieka ????
Albo człowiek wymyślił Boga ????
Pozostaje pytaniem na które w zależności od naszej wiedzy sami znajdujemy odpowiedz , a tak na prawdę odpowiedz jest uwarunkowana modelem dusza-ciało . Razem z ciałem , czy osobno.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5545  
Nieprzeczytane 05-06-2017, 12:27
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał Siri
Możemy się starać przeżyć to życie szczęśliwie ,ale to i tak wyjdzie jak wyjdzie....
No starania nigdy za wiele...albo może lepiej płynąć z prądem ....a co?

Niektórym to się żyje dobrze bez wysiłku z ich strony,no i od czego to zależy? A no ,przeważnie,, los tak zrządził..."

Faktycznie wiele jest zamysłów, lecz często dzieje się inaczej...Osobiście nie mam dylematu w tej kwestii...

Wielkim błędem jest podążanie za większością, co niestety robi wielu Rodaków...

To co określamy terminem "los" w rzeczywistości jest zakulisowym działaniem Stwórcy. Bo przecież człowiek jest koronnym dziełem Dawcy życia. W związku z tym tak zwane przypadki w rzeczy samej nie są przypadkami...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5546  
Nieprzeczytane 05-06-2017, 12:47
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Myślę że wielu seniorów zainteresowanych współczesną nauką na pewno zaciekawi serial z końca 2016 roku „Bóg kontra nauka „ https://www.youtube.com/watch?v=HgObNfV8Wjw .Współczesne elity katolickie próbują zażegnać zakorzeniony spór toczący się od czasów sprawy Galileusza „nauka wrogiem religii” . Mamy wypowiedzi .......Duchowni największych religii świata, naukowcy i filozofowie próbują znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące Boga i wiary w niego... a czy ich argumenty są dla nas przekonywujące ?? każdy może wyrobić sobie swoje zdanie.Nie zapominajmy religie też podlegają ewolucji dzięki teologicznym interpretacjom , jest to też inspirujące dla nowych odłamów .

Osobiście film mnie nie interesuje. Każde tego typu dzieło jest tylko wyrażeniem czyjegoś poglądu.

To o czym piszesz w ostatnim akapicie nie dotyczy globalnego Molocha
Niektóre religie (przodują tutaj ŚJ) zmieniają się, bo to twory ludzkie. Lecz wiara/zaufanie Stwórcy i Zbawicielowi nie ulega ewolucji.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5547  
Nieprzeczytane 08-06-2017, 08:59
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Pielgrzymie , masz zupełną rację wszystko jest tworem naszego umysłu , tworzymy w oparciu o wiedzę, poglądy nasz obraz świata , też. Stąd dominuje subiektywizm.

Wierzenia powstają i mają swój okres rozkwitu i zanikają .Na ich bazie powstają nowe wierzenia bo ludzie tworzą Boga/Bogów , przez swoich proroków. Inaczej obecnie wyglądają wierzenia , relacje pomiędzy sacrum a jednostką /grupą , jakie były w chwili powstania danego wierzenia. Wyraźnie to widać na religiach Abrahamowych .

Które wierzenia przodują ?? według mnie , modną religią wśród ludzi młodych jest Buddyzm Zen .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5548  
Nieprzeczytane 09-06-2017, 10:54
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Kurs Trzy Obrazy Świata powstał w ramach grantu Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika przez Fundację Johna Templetona. https://www.copernicuscollege.pl/kur...-obrazy-swiata Z tematem zmierzył się dr Łukasz Lamża , czy ma talent do popularyzacji wiedzy by nią zainteresować seniora, osądźcie sami .

Obraz świata to nasz sposób odbierania wszystkiego co nas otacza .Przedstawiony jest obraz naukowy z którym stykamy się w mediach ,średniowieczno - renesansowy świat widziany oczyma mieszkańca Krakowa czy świat subiektywistyczny Buddyjski , czy taoistyczny.
Dowiedzieć się można dlaczego krajacz wołów w Prawdziwej księdze południowego kwiatu nie musiał ostrzyć swojego noża ? Czym jest zasada wu-wei , czy czym są Upaniszady.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5549  
Nieprzeczytane 15-06-2017, 12:52
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Jak wyglądało życie w średniowieczu ? i książka C.Lewis – Odrzucony obraz o której mówi Lamża jest praktycznie nie do dostania ale można kupić Jesień średniowiecza –Johan Huizynga wydaną przez wydawnictwo vis-a-vis w 2017 i zaspokoić swoją ciekawość na temat życia w średniowieczu .Ci co nie lubią czytać mają opracowanie http://sciaga.pl/tekst/46415-47-jesi...cza_j_huizinga i we pigułce całą informację o późnym średniowieczu , nie to co książka ale zawsze coś poszerzające naszą wiedzę.

Spojrzenie oczyma kogoś którzy w XIV XV żył w Europie zdominowanej przez jedno wyznanie w królestwach o ustroju feudalnym , wszechobecnym kościołem , wykorzystywanym do utrzymania „status quo „ . Głoszono z ambon o mającym nastąpić nie długo , końcu świata i przyjściu królestwa niebieskiego . Ale nie zapominajmy ponad 90 % ludności to analfabeci i możemy wyobrazić sobie ich reakcje na słowo tych co na co dzień obcują z Królestwem Niebieskim. A nowi wyznawcy wiary to konwertyci , bo władca / feudał decydował o wyznaniu swoich poddanych .

Pielgrzym twierdzi że pojęcia nie ewokują ale pojęcie " Bóg " w naszej kulturze europejskiej na przestrzeni wieków ulegało antropomorfizacji i idolizacji. Najważniejsze osoby w tamtym systemie społecznym do końca XV w to : królowie ,papieże panowie feudalni . Stąd Bóg za którym stoi Jedność i najwyższa wartość wyobrażano sobie w pamięci masowej jako Króla Królów , który rządzi władcami i ich poddanymi z wysokości niebiańskiego tronu.Stąd taka zajadła obrona starego systemu i arystotelesowskiego obrazu świata z ziemią w centrum i wyraziście dla masowego odbiorcy ustawionym niebem i piekłem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5550  
Nieprzeczytane 23-06-2017, 13:12
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Pielgrzymie , masz zupełną rację wszystko jest tworem naszego umysłu , tworzymy w oparciu o wiedzę, poglądy nasz obraz świata , też. Stąd dominuje subiektywizm.

Wierzenia powstają i mają swój okres rozkwitu i zanikają .Na ich bazie powstają nowe wierzenia bo ludzie tworzą Boga/Bogów , przez swoich proroków. Inaczej obecnie wyglądają wierzenia , relacje pomiędzy sacrum a jednostką /grupą , jakie były w chwili powstania danego wierzenia. Wyraźnie to widać na religiach Abrahamowych .

Które wierzenia przodują ?? według mnie , modną religią wśród ludzi młodych jest Buddyzm Zen .

Wybacz moją absensję wynikającą z przyczyn technicznych. Staram się szanować ludzi więc nadrabiam zaległości

Prawdą jest że dominuje subiektywizm oraz relatywizm, ale czy jest to dobre ?

Gdy przypatrzeć się religii Abrahamowej, to mam inne zdanie...

Dobrze powiedziane „ modną religią wśród ludzi młodych jest Buddyzm Zen . „ lecz czy jest to słuszne ? Czy może uważasz że nie ma aksjomatu, że wszystko jest względne ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5551  
Nieprzeczytane 23-06-2017, 21:03
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Pielgrzymie wrócę jeszcze do spraw subiektywizm relatywizm ale chciałbym zakończyć jak to wszystko powstawało i jak podlegało ewolucji po średniowieczu.Tak naprawdę w/g statystyki to kościół zielonoświątkowców wśród przewodzi , ale na świecie nie w Polsce.W Polsce wśród konwertytów to wyznawcy Jehowa . Dla zamknięcia sprawy kościołów i religii warto przypomnieć.

Początek renesansu to upadek Konstantynopola 1453 lub jak kto woli wynalazek ruchomych trzcinek w Europie przez Gutenberga 1455 . De revolutionibus orbium coelestium ( 1543) Kalwin (1509-1564) Ortodoksyjny protestant , Luter 1517 próba reformy kościoła ... ........Dla Lutra było oczywiste, że Jezus Chrystus odpuszcza grzechy każdemu, kto szczerze wyzna swój grzech i odczuwa prawdziwe skruszenie serca (contritio cordis) z miłości do Boga, po poznaniu swojego upadku, a nie ze strachu przed piekłem, śmiercią i szatanem (atritio cordis). W jego optyce nie było miejsca na list odpustowy i handel.........

Mamy Niemcy w których XVIII-XIX w ,na północy rodzi się protestant a na południu rzymski-katolik , ale by to tak funkcjonowało , kosztowało dużo istnień bo każdy miał racje i forsował swoje wyznanie .Wojna trzydziestoletnia pomiędzy katolikami a protestantami którzy modlili się do tego samego Boga o zwycięstwo 1618-1648.

W czym różnice które później miały wpływ na rozwój społeczny i dały początek , „bogata północ „ biedne południe” to podejście do pracy.Praca i aktywność satysfakcjonująca wiernego stała się obowiązkiem i obsesją. Podstawy , Etyka Protestancka a Duch Kapitalizmu - Maxa Webera to „biblia” protestantyzmu.Dla klasy średniej i wyższej to praca wykorzystane kapitału który zgromadzili poprzednicy by dać zatrudnienie innym . Dla większości którzy na sprzedaż mieli tylko swoją pracę fizyczną , praca to przymusowy wysiłek.Osiemnastowieczny czy dziewiętnastowieczny robotnik aby uniknąć głodu pracował 16 godzin na dobę a dzieci 10 godzin , nie czynił tego w służbie Bogu ?????????by zna lez się wśród wybranych , ale on , nie miał innego wyboru.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5552  
Nieprzeczytane 24-06-2017, 09:02
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Pielgrzymie wrócę jeszcze do spraw subiektywizm relatywizm ale chciałbym zakończyć jak to wszystko powstawało i jak podlegało ewolucji po średniowieczu.Tak naprawdę w/g statystyki to kościół zielonoświątkowców wśród przewodzi , ale na świecie nie w Polsce.W Polsce wśród konwertytów to wyznawcy Jehowa . Dla zamknięcia sprawy kościołów i religii warto przypomnieć.

Początek renesansu to upadek Konstantynopola 1453 lub jak kto woli wynalazek ruchomych trzcinek w Europie przez Gutenberga 1455 . De revolutionibus orbium coelestium ( 1543) Kalwin (1509-1564) Ortodoksyjny protestant , Luter 1517 próba reformy kościoła ... ........Dla Lutra było oczywiste, że Jezus Chrystus odpuszcza grzechy każdemu, kto szczerze wyzna swój grzech i odczuwa prawdziwe skruszenie serca (contritio cordis) z miłości do Boga, po poznaniu swojego upadku, a nie ze strachu przed piekłem, śmiercią i szatanem (atritio cordis). W jego optyce nie było miejsca na list odpustowy i handel.........

Mamy Niemcy w których XVIII-XIX w ,na północy rodzi się protestant a na południu rzymski-katolik , ale by to tak funkcjonowało , kosztowało dużo istnień bo każdy miał racje i forsował swoje wyznanie .Wojna trzydziestoletnia pomiędzy katolikami a protestantami którzy modlili się do tego samego Boga o zwycięstwo 1618-1648.

W czym różnice które później miały wpływ na rozwój społeczny i dały początek , „bogata północ „ biedne południe” to podejście do pracy.Praca i aktywność satysfakcjonująca wiernego stała się obowiązkiem i obsesją. Podstawy , Etyka Protestancka a Duch Kapitalizmu - Maxa Webera to „biblia” protestantyzmu.Dla klasy średniej i wyższej to praca wykorzystane kapitału który zgromadzili poprzednicy by dać zatrudnienie innym . Dla większości którzy na sprzedaż mieli tylko swoją pracę fizyczną , praca to przymusowy wysiłek.Osiemnastowieczny czy dziewiętnastowieczny robotnik aby uniknąć głodu pracował 16 godzin na dobę a dzieci 10 godzin , nie czynił tego w służbie Bogu ?????????by zna lez się wśród wybranych , ale on , nie miał innego wyboru.

Nie potrafię tak mądrze i dużo pisać, więc odniosę się tylko do myśli o których mogę coś powiedzieć.

Zadałem pytanie odnośnie relatywizmu, proszę więc napisz Swoje zdanie w tej kwestii. Bo nie chodzi o genezę, bo każdy pogląd ma swoją historię.

Rzecz w tym że "optyka Lutrowa" wynikała nie z jego osobistych wniosków, lecz z przesłania biblijnego...

Praca to przywilej - prawo jaki Stwórca dał człowiekowi. Bo bezczynność jest koszmarem. Między innymi w tej kwestii jesteśmy podobni do Dawcy życia, to znaczy tak jak On stwarzał-pracował, tak i człowiek może tworzyć. Każdy z nas coś tam tworzy.
Natomiast to że jeden człowiek zaczął wykorzystywać drugiego zmuszając go do pracy, to stanowi inne zagadnienie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5553  
Nieprzeczytane 24-06-2017, 10:58
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Ja mam poglądy liberalne stąd jestem zwolennikiem relatywizmu. Rozwój społeczny
podlegał ewolucji na przestrzeni wieków i to co widzimy to kompromis naszych poglądów które mają odzwierciedlenie w prawie stanowionym dla danej społeczności jakim jest państwo.Uważam że człowiek jest twórcą norm etycznych , wszystko związane jest z kulturą i czasem w którym nam przyszło żyć.Religia pojęcie Boga to myśmy te pojęcia stworzyli a praca jako taka powstała w wyniku specjalizacji a obecnie stała się towarem .

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 24-06-2017 o 11:04.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5554  
Nieprzeczytane 24-06-2017, 12:23
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Ja mam poglądy liberalne stąd jestem zwolennikiem relatywizmu. Rozwój społeczny
podlegał ewolucji na przestrzeni wieków i to co widzimy to kompromis naszych poglądów które mają odzwierciedlenie w prawie stanowionym dla danej społeczności jakim jest państwo.Uważam że człowiek jest twórcą norm etycznych , wszystko związane jest z kulturą i czasem w którym nam przyszło żyć.Religia pojęcie Boga to myśmy te pojęcia stworzyli a praca jako taka powstała w wyniku specjalizacji a obecnie stała się towarem .

W zasadzie z poglądami nie dyskutuje się, ale jeśli uważasz jak piszesz to można uznać że Cię nie ma, że nie istniejesz, co przecież jest nonsensem.

Myślę też iż zagalopowałeś się we wniosku że człowiek jest twórcą norm etycznych. Ludożerca uważa zamordowanie człowieka jako coś dobrego TYLKO dla niego. Podobnie jest np. ze słuchaniem muzyki, jeden lubi bardzo głośno i tym samym zakłóca spokój drugiego który chce akurat odpocząć.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5555  
Nieprzeczytane 24-06-2017, 14:58
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Zakaz zabijania współziomka w plemieniu ludożerców istniał . Gdyby nie było zakazu nie zabijaj nie było by nas i byśmy nie skolonizowali planety . Aby przetrwać człowiek tworzył grupy bo zauważył że polowanie w grupie daje większe możliwości zdobycia pożywienia.
Konflikt pomiędzy grupami ludzi wynikał z chęci poszerzenia terenów łowieckich . Ludożerstwo nie we wszystkich plemionach było na porządku dziennym.W niektórych kulturach miało charakter religijny .
Jakie widzisz podobieństwo w słuchaniu muzyki a złamaniem podstawowego zakazu etycznego jakim jest nie zabijaj.

Nie wiem dla czego cię dziwi mój relatywizm etyczny , w przypadku kary śmierci ,zakaz jej stosowania ewoluował do prawnego zakazu w Europie.To przecież wyznawcy religii księgi są za karą śmierci jako zaspokojenia swojej mściwości . To ze się nie stosuje kary śmierci czy tortur w Europie to zwycięstwo zasad humanistycznych.Tak samo z zakazem aborcji i sporów od kiedy jest się człowiekiem /podział komórkowy/ . nie mówiąc już o duszy .Mieszania światopoglądu do etyki lekarskiej czy liturgicznego obrzędu wypędzania złego ducha ,zakazu transfuzji krwi itd. Nawet w ramach jednego wyznania wyznawcy mogą mieć różne poglądy. Nie wszyscy są ortodoksyjnymi wyznawcami jakiś idei.

Uznaję równorzędność systemów etycznych wynikających z religii ale z pewnym zastrzeżeniem do nadrzędności prawa świerckiego obowiązującego na danym terenie.Uchodźca ekonomiczny czy wojenny , wyznawca religii musi dostosować się do prawa obowiązującego na danym terenie a nie odwrotnie. Mniejszość nie może narzucać swoich praw większości.

Ostatnio edytowane przez waclaw46 : 24-06-2017 o 15:04.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5556  
Nieprzeczytane 24-06-2017, 17:04
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Zakaz zabijania współziomka w plemieniu ludożerców istniał . Gdyby nie było zakazu nie zabijaj nie było by nas i byśmy nie skolonizowali planety . Aby przetrwać człowiek tworzył grupy bo zauważył że polowanie w grupie daje większe możliwości zdobycia pożywienia.
Konflikt pomiędzy grupami ludzi wynikał z chęci poszerzenia terenów łowieckich . Ludożerstwo nie we wszystkich plemionach było na porządku dziennym.W niektórych kulturach miało charakter religijny .
Jakie widzisz podobieństwo w słuchaniu muzyki a złamaniem podstawowego zakazu etycznego jakim jest nie zabijaj.

Nie wiem dla czego cię dziwi mój relatywizm etyczny , w przypadku kary śmierci ,zakaz jej stosowania ewoluował do prawnego zakazu w Europie.To przecież wyznawcy religii księgi są za karą śmierci jako zaspokojenia swojej mściwości . To ze się nie stosuje kary śmierci czy tortur w Europie to zwycięstwo zasad humanistycznych.Tak samo z zakazem aborcji i sporów od kiedy jest się człowiekiem /podział komórkowy/ . nie mówiąc już o duszy .Mieszania światopoglądu do etyki lekarskiej czy liturgicznego obrzędu wypędzania złego ducha ,zakazu transfuzji krwi itd. Nawet w ramach jednego wyznania wyznawcy mogą mieć różne poglądy. Nie wszyscy są ortodoksyjnymi wyznawcami jakiś idei.

Uznaję równorzędność systemów etycznych wynikających z religii ale z pewnym zastrzeżeniem do nadrzędności prawa świerckiego obowiązującego na danym terenie.Uchodźca ekonomiczny czy wojenny , wyznawca religii musi dostosować się do prawa obowiązującego na danym terenie a nie odwrotnie. Mniejszość nie może narzucać swoich praw większości.


Nie zamierzam wnikać w istotę i genezę kanibalizmu. Napisałem o tym jedynie jako przykład że norma etyczna ustalona przez jednego człowieka, nie musi oznaczać (i najczęściej nie oznacza ) tego samego co dla innego...
Jaki z tego wniosek ?
A no taki że normy etyczne, co jest właściwe i co jest złe, musi ustalać ktoś inny niż człowiek. Czyli Stwórca. W takim celu jest właśnie Biblia. Przy takim podejście relatywizm nie ma racji bytu. Lecz oczywiście każdy indywidualnie decyduje. Jeden ma takie przekonanie, a drugi inne. Tak więc proszę nie rozumieć że narzucam coś komukolwiek, jestem daleki od takiej postawy.

Analogicznie jest z karą śmierci, jest to stanowisko Autora Pisma Świętego, a nie religii księgi. Powiem szczerze jest to dla mnie swoiste nowum...

Akurat jestem za ewentualną transfuzją jeśli względy medyczne tego wymagają. Tak więc chyba już wiesz kim na pewno nie jestem ?

Ps. używam dużej czcionki bo przekonali mnie o tym w innym wątku że seniorom lepiej się czyta duże litery...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5557  
Nieprzeczytane 24-06-2017, 20:17
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Zgadzam się norma etyczna mogą się różnić w zależności od kultury ale są podstawy które są bazowe bo nie mogą doprowadzić do wyginięcia gatunku przez destrukcje grupy .By istniała grupa muszą być określone reguły. Człowiek jest ssakiem stadnym Gen jest samolubny i dąży do reprodukcji , najbardziej dostosowane do środowiska jednostki przeżywają i są nosicielami genów. To że jakieś plemię stosowało praktyki kanibalizmu nie możemy uogólniać na cały świat bo nie jest to prawidłowość . http://dietetycy.org.pl/kanibalizm-z...nia-zdrowotne/ Czy znamy przypadki kanibalizmu u Słowian ? Gotów ? Ariów ?

Przecież przed judaizmem ludzie żyli i były ustalone normy moralne robili to starsi rodu potem król ,faraon lub szaman , kapłan, dodając pierwiastek boski. Przecież nasza planeta istnieje od 4,5 miliarda lat a ludzie pojawili się 100 -200 tys lat temu i nie czekali by ich oświecił Jahwe. Ty uważasz że świat zaczął istnieć od Mojżesza i jego dekalogu .Przed monoteizmem był politeizm a Bogowie ustalali reguły życia swoim wyznawcom .Ja twierdzę że proces tworzenia etyki ,co jest dobro i jego przeciwieństwo zło , trwa od momentu powstania Homo Sapiens i trwa do dzisiaj .Biblia używając współczesnego języka to praca zbiorowa napisana w sposób alegoryczny dostosowana do odbiorcy systemu etycznego i poglądów na transcendencję w tamtym okresie czasu . Nie zapominajmy że język też podlega ewolucji a to co znamy to tłumaczenia i kopie skrybów.
Ile lat potrzeba nam było by stwierdzić że niewolnictwo jest naganne a prawa kobiet ??

Używam określenie religie księgi na Judaizm –Chrześcijaństwo-Islam oparte tz Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu i Koran. Pogrubienia czcionki to by nie stosować apostrofu wygodne przy pisaniu.Duże litery to należy nacisnąć dwa klawisze Ctrl , + lub lupa .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5558  
Nieprzeczytane 25-06-2017, 11:19
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 609
Domyślnie

Podstawą naszej kultury o korzeniach judo-chrześcijańskich jest Dekalog pomyślałem ze warto go przytoczyć Zacytowałem pierwotny tekst z Tory byśmy przypomnieli sobie źródło z którego powstał Dekalog ,który znamy w obecnej postaci. Jest to usystematyzowane i mówi o relacjach Bóg- człowiek, człowiek- człowiek.

I . Ja będę ci הי, twoim Bogiem, [Ja], który wywiodłem cię z ziemi Micrajim, z domu niewoli.
II . Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja הי, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców [buntowniczym] synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, któzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń].
III. Nie wolno ci przysięgać na Imię הי, twojego Boga, nadaremnie, bo Bóg nie wybaczy temu, kto przysiągł na Jego Imię nadaremnie.
IV. Przestrzegaj dnia Szabatu, aby go uświęcać, tak jak Bóg, twój Bóg, nakazał ci [przy Mara, zanim dał wam Torę]. Sześć dni [powszednich] możesz pracować i wykonywać wszelkie czynności, ale sobota to Szabat dla Boga, twojego Boga. Nie będziesz wykonywał żadnych zakazanych czynności ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój byk, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani konwertyta, który przebywa w twoich bramach - po to, żeby odpoczął twój sługa i twoja służąca jak ty. I pamiętaj, że niewolnikiem byłeś w Micrajim, gdy Bóg, twój Bóg, wywiódł Cię stamtąd silną ręką i wyciągniętym ramieniem, [abyście Mu służyli]. Dlatego Bóg, twój Bóg nakazał ci, żebyś zachowywał Szabat.
V. Szanuj twojego ojca i twoją matkę, tak jak Bóg, twój Bóg, nakazał ci [przy Mara], żebyś długo żył i żeby ci się wiodło na ziemi, którą Bóg, twój Bóg, daje tobie.
VI. i nie wolno ci mordować.
VII. i nie wolno ci cudzołożyć
VIII. i nie wolno ci porywać [człowieka],
IX. i nie wolno ci świadczyć nadaremnie przeciwko twojemu bliźniemu,
X . i nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, jego pola i jego sługi, i jego służącej, i jego byka, i jego osła ani niczego, co należy do twojego bliźniego.
Dekalog wg Dewarim 5, 6-18 TORA PARDES LAUDER REDAKCJA RABIN SACHA PECARIC

tradycyjny, żydowski podział i układ przykazań na tablicach.
Więcej na ten temat w artykule Aseret hadibrot. http://www.dekalog.pl/alter/czytelni...t_hadibrot.htm

Wierzący wierzą że Bóg Przekazał te 10 ważnych relacji przechowywanych potem w Arce przymierza Jest to wiara. Nie wierzący lub wątpiący w istnienie Boga też uznają tych 5 zasad etycznych
.Spór pomiędzy pielgrzymem i mną dotyczy kto pierwszy zwrócił uwagę na te zasady etyczne , nie można wykluczyć że były one znane wcześniej ludziom a Bóg je podniósł do rangi podstawowych i z tym stwierdzeniem trudno się nie zgodzić.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5559  
Nieprzeczytane 27-06-2017, 09:26
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Zgadzam się norma etyczna mogą się różnić w zależności od kultury ale są podstawy które są bazowe bo nie mogą doprowadzić do wyginięcia gatunku przez destrukcje grupy .By istniała grupa muszą być określone reguły. Człowiek jest ssakiem stadnym Gen jest samolubny i dąży do reprodukcji , najbardziej dostosowane do środowiska jednostki przeżywają i są nosicielami genów. To że jakieś plemię stosowało praktyki kanibalizmu nie możemy uogólniać na cały świat bo nie jest to prawidłowość . http://dietetycy.org.pl/kanibalizm-z...nia-zdrowotne/ Czy znamy przypadki kanibalizmu u Słowian ? Gotów ? Ariów ?

Przecież przed judaizmem ludzie żyli i były ustalone normy moralne robili to starsi rodu potem król ,faraon lub szaman , kapłan, dodając pierwiastek boski. Przecież nasza planeta istnieje od 4,5 miliarda lat a ludzie pojawili się 100 -200 tys lat temu i nie czekali by ich oświecił Jahwe. Ty uważasz że świat zaczął istnieć od Mojżesza i jego dekalogu .Przed monoteizmem był politeizm a Bogowie ustalali reguły życia swoim wyznawcom .Ja twierdzę że proces tworzenia etyki ,co jest dobro i jego przeciwieństwo zło , trwa od momentu powstania Homo Sapiens i trwa do dzisiaj .Biblia używając współczesnego języka to praca zbiorowa napisana w sposób alegoryczny dostosowana do odbiorcy systemu etycznego i poglądów na transcendencję w tamtym okresie czasu . Nie zapominajmy że język też podlega ewolucji a to co znamy to tłumaczenia i kopie skrybów.
Ile lat potrzeba nam było by stwierdzić że niewolnictwo jest naganne a prawa kobiet ??

Używam określenie religie księgi na Judaizm –Chrześcijaństwo-Islam oparte tz Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu i Koran. Pogrubienia czcionki to by nie stosować apostrofu wygodne przy pisaniu.Duże litery to należy nacisnąć dwa klawisze Ctrl , + lub lupa .

Oczywiście masz rację odnośnie tego co piszesz o kanibaliźmie.

A skąd Ty wiesz co było przed judaizmem ? Tylko na podstawie przekazów ludzi. I wierzysz im na 100 % ? Albo to ile istnieje nasz glob, kto jest w stanie sięgnąć tak daleko, czy nie należy tego uważać TYLKO za hipotezę ?

Faktycznie Biblia jest pracą zbiorową ludzi którzy żyli i pisali ją przez około 16 stuleci, a jednak jest spójna. Proszę pomyśl czy taka sytuacja jest możliwa gdyby nad tym nie czuwał Ktoś mądrzejszy od człowieka ?
JAKI Z TEGO WNIOSEK ???
A no taki że faktycznym Autorem nie jest człowiek, ludzie są jedynie współautorami...
Nie wszystko jest tam alegorią...chcesz przykłady ?

Powielasz jedynie starą maksymę pisząc że Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam ma jedno źródło. Oraz że Koran to to samo co Biblia.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5560  
Nieprzeczytane 27-06-2017, 10:06
pielgrzym's Avatar
pielgrzym pielgrzym jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Oct 2009
Miasto: Ulkowy pomorskie Polska
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Podstawą naszej kultury o korzeniach judo-chrześcijańskich jest Dekalog pomyślałem ze warto go przytoczyć Zacytowałem pierwotny tekst z Tory byśmy przypomnieli sobie źródło z którego powstał Dekalog ,który znamy w obecnej postaci. Jest to usystematyzowane i mówi o relacjach Bóg- człowiek, człowiek- człowiek.

I . Ja będę ci הי, twoim Bogiem, [Ja], który wywiodłem cię z ziemi Micrajim, z domu niewoli.
II . Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja הי, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców [buntowniczym] synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, któzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń].
III. Nie wolno ci przysięgać na Imię הי, twojego Boga, nadaremnie, bo Bóg nie wybaczy temu, kto przysiągł na Jego Imię nadaremnie.
IV. Przestrzegaj dnia Szabatu, aby go uświęcać, tak jak Bóg, twój Bóg, nakazał ci [przy Mara, zanim dał wam Torę]. Sześć dni [powszednich] możesz pracować i wykonywać wszelkie czynności, ale sobota to Szabat dla Boga, twojego Boga. Nie będziesz wykonywał żadnych zakazanych czynności ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój byk, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani konwertyta, który przebywa w twoich bramach - po to, żeby odpoczął twój sługa i twoja służąca jak ty. I pamiętaj, że niewolnikiem byłeś w Micrajim, gdy Bóg, twój Bóg, wywiódł Cię stamtąd silną ręką i wyciągniętym ramieniem, [abyście Mu służyli]. Dlatego Bóg, twój Bóg nakazał ci, żebyś zachowywał Szabat.
V. Szanuj twojego ojca i twoją matkę, tak jak Bóg, twój Bóg, nakazał ci [przy Mara], żebyś długo żył i żeby ci się wiodło na ziemi, którą Bóg, twój Bóg, daje tobie.
VI. i nie wolno ci mordować.
VII. i nie wolno ci cudzołożyć
VIII. i nie wolno ci porywać [człowieka],
IX. i nie wolno ci świadczyć nadaremnie przeciwko twojemu bliźniemu,
X . i nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, jego pola i jego sługi, i jego służącej, i jego byka, i jego osła ani niczego, co należy do twojego bliźniego.
Dekalog wg Dewarim 5, 6-18 TORA PARDES LAUDER REDAKCJA RABIN SACHA PECARIC

tradycyjny, żydowski podział i układ przykazań na tablicach.
Więcej na ten temat w artykule Aseret hadibrot. http://www.dekalog.pl/alter/czytelni...t_hadibrot.htm

Wierzący wierzą że Bóg Przekazał te 10 ważnych relacji przechowywanych potem w Arce przymierza Jest to wiara. Nie wierzący lub wątpiący w istnienie Boga też uznają tych 5 zasad etycznych
.Spór pomiędzy pielgrzymem i mną dotyczy kto pierwszy zwrócił uwagę na te zasady etyczne , nie można wykluczyć że były one znane wcześniej ludziom a Bóg je podniósł do rangi podstawowych i z tym stwierdzeniem trudno się nie zgodzić.

Czy mógłbyś dać link strony z której zaczerpnąłeś „ Dekalog wg Dewarim 5, 6-18 TORA PARDES LAUDER REDAKCJA RABIN SACHA PECARIC „ Taki szczególik :
Drugie Przykazanie, nie wszędzie jest zwrot „ oprócz Mnie „ bo jest też „obok Mnie” może niewielka, ale jednak jest różnica.

Oczywiście że nie można wykluczyć iż niektóre zasady etyczne były już znane ludziom przed spisaniem ich przez Boga i dane przez Mojżesza Żydom jako Bożej własności...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:55.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.