menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 11:09
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie



Czesław Niemen
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 11:11
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie



Krystyna Feldman
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 11:12
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie



Anna Jantar
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 11:14
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie



Marek Perepeczko
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 11:37
wawik's Avatar
wawik wawik jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Miasto: Rybnik
Posty: 1 729
Domyślnie

Cytat:
Napisał basialwica
Witam. 31 października - niedziela .Jutro Święto Zmarłych.
Przedstawiam Cmentarz Zydowski w Legnicy.

http://www.youtube.com/watch?v=KKRVfmOlAnE

Szukam, szukam i jakoś nie mogę znaleźć Święta Zmarłych. Jutro jest święto Wszystkich Świętych. Być może źle szukałem.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 12:16
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie

Chciałam wspomnieć Krzysztofa Klenczona

http://www.youtube.com/watch?v=FFbfm...eature=related

Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 12:38
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Efektem ubocznym mojego (wczorajszego) wpisu jest niedosyt. Nie wygadałam się do końca. "Hospody pomyłuj!" - jeszcze etnografia... ale - często uważamy, że Święto Zmarłych i Wszystkich Świętych są tożsame i niczym się nie różnią. A jednak... ortodoksyjny Żyd nigdy nie uzna dnia "Wszystkich Świętych". Dla niego świętym jest tylko Bóg, nazwanie człowieka świętym jest bluźnierstwem. To nie znaczy, że nie pamięta i nie wspomina zmarłych. W rocznicę śmierci zapala świecę jorcajtową i odmawia modlitwę: "Boże pełen miłosierdzia" lub tradycyjny kadisz. Na grobach słynnych rabinów i cadyków umieszcza karteczki z prośbami o wstawiennictwo. Nie kładzie kwiatów. Zamiast nich - kamyczek.

Luteranie nie uznają kultu zmarłych, choć kultywowana jest pamięć i troska o groby wiernych.

Kalwini polscy dostosowali pamięć o zmarłych do polskiej tradycji. Gromadzą się w Dzień Zaduszny w cmentarnej kaplicy na okolicznościowym nabożeństwie.

W Niemczech obchodzi się tzw. Totensonntag, przypadający w ostatnią niedzielę roku kościelnego. W tym dniu także część polskich protestantów odwiedza groby swoich bliskich.

Cerkiew prawosławna, jak pisałam, nie zna tego święta. Swoich zmarłych wspomina w niedzielę wielkanocną. Pisałam o tym (w blogu??).

Brytyjczycy wrzucają do ogniska kamienie, warzywa, orzechy by odgonić złe duchy.

W Szwecji Zaduszki są ruchomym świętem przypadającym w pierwszą sobotę listopada.

W Holandii - 4 maja tzw. "upamiętnienie zmarłych".

We Francji nie ma tradycji palenia zniczy na grobach.

W JAPONII - 13-15 sierpnia. Japończycy wierzą, że dusze ich bliskich przybywają do swoich rodzin. Witają je latarniami zapalanymi u progów domów. Na domowych ołtarzykach buddyjskich czekają na zmarłych ofiary.

Meksyk - nie mogę nie wspomnieć; wystarczy, że blog zaniedbałam strasznie. W Mezoameryce splotły się dwie tradycje: stara (aztecka, majańska, inkaska, etc - kult przodków w tych kulturach ma co najmniej 3000 lat) i katolicka, zaszczepiona przez konkwistadorów. W efekcie powstało radosne święto, pełne śpiewów, wspomnień, hucznych zabaw i biesiad.

I wreszcie - Dziady - zwyczaj ludowy Słowian i Bałtów, wywodzący się z przedchrześcijańskich obrzędów słowiańskich, którego celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności. Wędrującym duszom oświetlano drogę do domu rozpalając ogniska (współczesne znicze) na rozstajach i cmentarzyskach, aby mogły spędzić tę noc wśród bliskich. Ogień mógł także uniemożliwić wyjście na świat upiorom - duszom ludzi zmarłych nagłą śmiercią, samobójców itp.
Chrześcijaństwo tępiło miejscowe zwyczaje; szczególnie te tzw. pogańskiego pochodzenia. Ostatecznie jednak to, czego nie udało się wyplenić, było zastępowane katolickimi formami. Odpowiednikiem Dziadów są Zaduszki. Może warto o tym pamiętać zapalając znicz?
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 19:59
taneska's Avatar
taneska taneska jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Lublin
Posty: 323
Domyślnie

W wielu krajach coraz popularniejsze jest elektryczne oświetlenie grobów.
Odnalezienie grobu na lubelskich cmentarzach ma usprawnić internetowa przeglądarka http://cmentarze.lublin.eu/grobonet/start.php. Przyda się na pewno, gdyż cmentarz przy ul. Lipowej to najbardziej znana nekropolia w Lublinie, w której skład wchodzi Cmentarz Rzymskokatolicki, Cmentarz Ewangelicko-Augsburski, Cmentarz Prawosławny oraz Cmentarz Wojskowo-Komunalny - to jednocześnie drugi w Polsce, po warszawskim Cmentarzu Powązkowskim, najstarszy cmentarz w kraju. Co roku odbywa się kwesta na ratowanie zniszczonych pomników.
__________________
Staram się pisać po polsku.

Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 21:12
Renatas46's Avatar
Renatas46 Renatas46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: kawęczyn
Posty: 1 251
Domyślnie To jeszcze świeże wspomnienie...

Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 21:45
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Co powie tata...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 22:46
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Luteranie nie uznają kultu zmarłych, choć kultywowana jest pamięć i troska o groby wiernych.

Kalwini polscy dostosowali pamięć o zmarłych do polskiej tradycji. Gromadzą się w Dzień Zaduszny w cmentarnej kaplicy na okolicznościowym nabożeństwie.
Przepraszam, Tosiu, że się wtrącam z uściśleniami.
Z powyższych zdań wynika jednak za duża różnica między luteranami a kalwinami w kwestii tego święta. Prawdopodobnie nie zamierzona, więc się wcinam
U luteran - tak jak w Kościele Kalwińskim - nie ma kultu świętych i kultu maryjnego. Jest wiara, szacunek, traktowanie jako wzór - nie ma kultu.
A 1 listopada Kościół Ewangelicko-Augsburski obchodzi Pamiątkę Świętych Pańskich oraz Pamiątkę Umarłych.
I tak jak kalwini gromadzą się na wspólnej modlitwie.
http://trojca.waw.pl/

Więcej mądrzyć się nie będę, jak bony dydy!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #52  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 22:53
basialwica's Avatar
basialwica basialwica jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 7 649
Domyślnie watek : Święto Zmarłych

Cytat:
Napisał wawik
Szukam, szukam i jakoś nie mogę znaleźć Święta Zmarłych. Jutro jest święto Wszystkich Świętych. Być może źle szukałem.

Pewnie żle szukałeś ; sam trafiłeś na watek pt.Świeto Zmarłych a po drugie cytuję.:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzień_Zmarłych

Dzięń Zmarłych

Dzień Zmarłych, Día de los Muertos (hiszp.) – najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie, czczące pozagrobowe życie zmarłych i więzy rodzinne. święta (1Obchodzone jest w Difuntos) iwigilię listopada) i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Zaduszek (Día de los Fieles Wszystkich Świętych (Todos los Santos), jednak wywodzi się w formie pierwotnej z epoki prekolumbijskiej, tradycji o wieku szacowanym na 3000 lat.


ŚWIĘTO ZMARŁYCH W POLSCE


Do początku XX w. w Polsce (na terenach wiejskich) istniał zwyczaj przygotowywania w dniu 31 października różnych potraw. Pieczono chleby, gotowano bób i kaszę, a na wschodzie kutię z miodem i wraz z wódką pozostawiano je na noc dla dusz zmarłych (prawosławni na grobach, katolicy na domowych stołach). Wieczorem zostawiano uchylone drzwi wejściowe, aby dusze zmarłych mogły w swoje święto odwiedzić dawne mieszkania. Był to znak gościnności, pamięci i życzliwości, w zwyczaju było również nawoływanie zmarłych po imieniu. Wierzono, że dusze doświadczają głodu i pragnienia, potrzebują wypoczynku i bliskości krewnych. Obowiązkiem żywych było zaspokojenie tych pragnień, gdyż obrażone czy rozgniewane mogły straszyć, wyrządzić szkody, sprowadzić nieszczęście czy przedwczesną śmierć. Po zapadnięciu zmroku, przez dwa kolejne dni: 1 i 2 listopada, zabronione było klepanie masła, deptanie kapusty, maglowanie, przędzenie i tkanie, cięcie sieczki, wylewanie pomyj i spluwanie, aby nie rozgnieść, nie skaleczyć i nie znieważyć odwiedzającej dom duszy. W całej Polsce ugaszczano obficie żebraków i przykościelnych dziadów, ponieważ wierzono, że ich postać mogła przybrać zmarła przed laty osoba. W zamian za jadło zobowiązani byli do modlitwy za dusze zmarłych.

Tradycja palenia zniczy.

W noc zaduszną, aż do świtu, na cmentarzach, rozstajach i w obejściach, rozniecano ogniska, których zadaniem było wskazywanie drogi błąkającym się duszom. Popularne było również palenie ognisk na mogiłach samobójców i ludzi zmarłych tragicznie, którzy zwykle byli grzebani za murem cmentarnym. Chrust na te ogniska składano w ciągu całego roku (ten, kto przechodził obok, kładł obok grobu gałązkę i w ten sposób tworzył się stos do spalenia w noc zaduszną). Wierzono, że ogień palony na grobach samobójców ma moc oczyszczającą umarłych, daje również ochronę żywym przed złymi mocami, które mogły być obecne w takich miejscach.
__________________
arbara
Odpowiedź z Cytowaniem
  #53  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 22:56
basialwica's Avatar
basialwica basialwica jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 7 649
Domyślnie

Dziękuje Jasinku123 za tak piękną prezentację.
__________________
arbara
Odpowiedź z Cytowaniem
  #54  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 22:57
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Halloween jest świętem celtyckim. Samhain - pożegnanie lata i powitanie zimy. Celtowie wierzyli, iż w tym dniu (raczej nocy) zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących. Noc niczyja. Należąca zarówno do żywych jak i do umarłych.
Palenie ognisk było odstraszaniem złych duchów. Podobnie maski i przebieranki. Duchy przodków były zapraszane do domu, na ucztę.
Słowianie również palili ogniska na cmentarzyskach i zapraszali duchy przodków. Obyczaj ten przetrwał długie wieki. Został wchłonięty przez Kościół i uznany za katolickie święto. Co ciekawe, Cerkiew prawosławna nie świętuje dnia Wszystkich Świętych.
Przy okazji przypominam, że tradycyjna wieczerza wigilna jest ucztą na cześć przodków - tzw. Dziady Zimowe. Ops, już o tym pisałam.

Nie zapominajmy o wpływach celtyckich w naszej historii; może nieco starej historii, bo sięgającej przedchrześcijańskiej ery.

Dzień Kobiet nie pochodzi z Rosji, tak samo jak Walentynki z USA. O Walentynkach pisał już Szekspir.

Pozdrawiam miło.

Do tego ciekawego rysu dodam tylko tyle, ze tak jak Stalin z dynia, tak my za calkiem mlodych lat bigalismy po naszej dzielnicy z korpielami [burakami pastewnymi "dzierzawionymi" z pol] wydrazonymi na modle dyni i ze swieczka w srodku. Pukalismy do okien i "starszyli" jak teraz dzieciaki.
A kiedys ubawili mnie oburzeni katolicy "naszego rytu" kiedy opowiadali jak to ksiadz [Irlandczyk po narodowosci] wyrzucil "naszych" katolikow kiedy przyszli przed Wielkanoca ze "swieconym", bo uznal, ze w poganskich guslach i praktykach jako wierny syn kosciola katolickiego udzialu brac nie bedzie.
Skonczylo sie na interwencji biskupa i ...zmianie wielebnego
Odpowiedź z Cytowaniem
  #55  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 23:08
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alsko
Więcej mądrzyć się nie będę, jak bony dydy!
[/font][/color]

A dlaczego? Wymadrzaj sie.
Skad bowiem mozemy sie dowiedziec takich rzeczy?
W szkole nikt nas tego nie uczyl, a sasiedzi nawet jesli byli roznych wyznan, to sie nimi naogol nie chwalili.
Mielismy -tak ludzie mowili - biskupa jakiegos wyznania w dzielnicy, ale poniewaz byl to szanowany obywatel z przymiotow osobistych, to na zasadzie zasiedzialosci w dzielnicy klaniano mu sie i jesli juz ktos cos szeptal to po katach. I byli to ci co "dojechali" po wojnie. Zyda tez nie pytano o rytualy pogrzebowe. Juz bardziej przedwojenne damy wspominaly kondukty ciagnace do Kierkowa jak nazywano ten kawalek gdzie byl kirkut.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #56  
Nieprzeczytane 31-10-2010, 23:15
basialwica's Avatar
basialwica basialwica jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2009
Posty: 7 649
Domyślnie

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, a następnie Zaduszki.

Dni pamięci o tych co już odeszli, których już nie ma wśród nas. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie wieńców i kwiatów.

Odwiedzając miejsca wiecznego spoczynku, zachowajmy należytą powagę, zastanówmy się nad przemijaniem, przywołajmy ulotne wspomnienia. Cmentarz jest miejscem gdzie spoczywają nasi najbliżsi; dziadkowie, rodzeństwo, nasi rodzice, również najbliżsi naszych znajomych. Ich też należy uszanować.

Święto Zmarłych jest to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem , nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jest to okazja do wspomnień, do dzielenia się troskami, kłopotami i radością.

Kim była bliska nam osoba? Czy wystarczy kupić kwiaty, zapalić znicz i odmówić modlitwę, by oddać Jej należny hołd? Może nadeszła okazja, aby poświęcić Jej trochę więcej czasu. Dzień Zmarłych jest zachętą do zadumy, do przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalić dla potomnych. Kultywowanie pamięci zmarłych członków rodziny, to także dobra lekcja dla naszych dzieci. Aby kiedyś, nad naszym grobem, spotykały się nasze dzieci, wnuki, prawnuki, kuzyni, kuzyni kuzynów ... na przyszłą rzeczy pamiątkę.

Pamięć o zmarłych jest świadectwem rytuałów pogrzebowych, jest również rysem naszej obyczajowości. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.

Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.
(...)
Smutek to jest mrok po zmarłych tu
ale dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.

(J. Kulmowa, "W zaduszki")
__________________
arbara
Odpowiedź z Cytowaniem
  #57  
Nieprzeczytane 01-11-2010, 00:51
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał Alsko
Więcej mądrzyć się nie będę, jak bony dydy!
A ja Cię proszę Name:  aveq0000.gif
Views: 64
Size:  265 Bajtów wcinaj się i wymądrzaj. Pozostałych Forumowiczów także o to proszę.Name:  aveq0000.gif
Views: 64
Size:  265 Bajtów Nie jestem nieomylna. Jak większość samouków wybieram to, co akurat mnie zainteresuje, więc wiedzę w lukach posiadam; wiadomo - za wiele jej, w tych lukach, się nie zmieści.
Za każdy dopisek, sprostowanie i wyjaśnienie pięknie podziękuję. Co niniejszym - czynię. Name:  antosia.gif
Views: 64
Size:  5.7 KBName:  antosia.gif
Views: 64
Size:  5.7 KB

Dzień Wszystkich Świętych, Zaduszki, Dzień/Święto Zmarłych obrosły rozmaitymi obyczajami i tradycjami. Nie słyszałam np. o obyczaju latania z karpielem (o czym pisze Pluto); żałuję, bo sama chętnie bym polatała i postraszyła... hm... może nie dziś, ale gdy byłam o te 20 kg młodsza...
Znam za to inny obyczaj - w noc WŚ nie należy wychodzić z domu i szwędać się po okolicy. To jest noc duchów, nie należy im przeszkadzać. Starzy ludzie opowiadali, że w tę noc kościoły pozostawały otwarte, że dusze (pokutujące?) przychodziły na mszę św.

Praktykuję za to inny zwyczaj - zapalony znicz w oknie. Choć pojęcia nie mam komu oświetlam drogę...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #58  
Nieprzeczytane 01-11-2010, 03:19
pluto37 pluto37 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Miasto: Częstochowa Ślaskie
Posty: 55 561
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Dzień Wszystkich Świętych, Zaduszki, Dzień/Święto Zmarłych obrosły rozmaitymi obyczajami i tradycjami. Nie słyszałam np. o obyczaju latania z karpielem (o czym pisze Pluto); żałuję, bo sama chętnie bym polatała i postraszyła... hm... może nie dziś, ale gdy byłam o te 20 kg młodsza......

U nas mowilo sie korpiele przez O.
A dzialo sie przy okazji jakiegos swieta ku czci jakiejs matki Boskiej na jesieni i mniej-wiecej o tej porze. Ponoc swieto bylo na wspomnienie epidemii cholery, ktora nawiedzila nasze okolice chyba w XVIII w.
Swiete obrazy w oknach w kwieciu jesiennym i my z tymi wydlubanymi korpielami.
Taki Halloween dla ubogich
Ale frajde mielismy niemniejsza niz te dzisiejsze smrodztwo i smarkactwo poprzebierane fikusnie i straszace pod okiem doroslych.
W kazdym razie lepiej sie bac i koszyk z cukierkiem miec na podoredziu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #59  
Nieprzeczytane 01-11-2010, 10:40
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Ostatko, Pluto, to moje bony dydy wzięło się stąd, że wiedzy ci u mnie na temat przymało

A! Mam pytanie.
Jak to jest z nazwami świąt listopadowych?
Moja najstarsza stażem koleżanka, katoliczka zresztą, twierdzi, że 1 listopada wypada Dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada - Zaduszki. A termin Święto Zmarłych powstał w okresie słusznie minionym jako wymysł władz.
Prawda to czy fałsz?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #60  
Nieprzeczytane 01-11-2010, 10:52
olena's Avatar
olena olena jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 144
Domyślnie

Cos dopiszę o nowym obyczaju Halloween w Polsce. Wczoraj wieczorem ledwo przyjechaliśmy z cmentarzy, było juz ciemno, a tu łomot do drzwi. Za chwilę znowu nie pukanie, a łomot długi i nachalny. otwieramy, a tu stoją dziewczyny i mówią 'cukierek, albo psikus' dostały na odczepne dwie czekolady i poszły.
Nie mam nic przeciwko, niech się każdy bawi jak chce, jest wolność, ale jak już sie bawić, to kulturalniej i z humorem, a nie walić do oporu i bez uśmiechu wymuszać "okup".
A cmentarze wieczorem piękne i pełne zadumy. Nie było też tłoku, bo ludzie rozłożyli sobie wizyty na różne dni jak komu pasuje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
E-cmentarze - pamięć o zmarłych w Internecie - komentarze kimip Ogólny 12 23-06-2011 14:42
święto Wolnych Książek ! natalia bc Hobby, pasje 4 22-04-2010 23:11
Święto Zmarłych nutaDo Społeczeństwo - wątki archiwalne 123 10-11-2009 19:23
SENIORALIA - Święto warszawskich seniorów - komentarze jolita Ogólny 2 18-10-2008 20:22

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:11.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.