menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > REGIONALNE > świętokrzyskie
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Zamknięty Temat
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 09-08-2008, 00:07
czarna's Avatar
czarna czarna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Radom
Posty: 8 053
Domyślnie

Cytat:
Napisał malwina
Dziewczyny, zaraz zaraz ja tez jestem wasza.POchodzę z Radomia i Radom kocham do dziś.150 lat temu pracowałam w teatrze w Kielcach jako adept sceny teatralnej,śpiewałam na przeglądach w WDK(onegdaj), kończyłam swoje pierwsze studia,mój wujek był włodarzem Kielc w latach chyba siedemdziesiątych.No co - mało?Marta powiedz, że tak
No,oczywiście potwierdzam,ja słuchałam tego pięknego śpiewu.
Być może,jeszcze i dla nas Ewa zaśpiewa???Radom kiedyś był w świętokrzyskim i my razem z nim!Cieszę się,że dotarłyśmy do korzeni....
  #42  
Nieprzeczytane 09-08-2008, 00:43
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Dzięki za góralkę niskopienną(hihi).A jeszcze bardziej żeby poczuc sie swojsko to powiem Wam, że kazde lato spędzałam w Czarneckiej Gorze, poniewaz moja ciocia miała tam sliczny domek przez siatkę z sanatorium.Piekne wspomnienia, zapachy lasu, który był działką przydomową i magia starego domku i spotkanie z ooolbrzymią żółtą ropuchą.
  #43  
Nieprzeczytane 09-08-2008, 01:43
zosia446's Avatar
zosia446 zosia446 jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Polnocna Floryda
Posty: 627
Domyślnie

Wycieczka sladami Zeromskiego,ale chyba troche z tych sladow zboczylismy,bo pamietam Nowa Slupie i chyba stamtad szlismy na Sw.Krzyz.
Przechodzilismy kolo Pielgryma lub sw.Prokopa.
Kazda dziewczyna klepala gp w ramie i mowila
sw.Prokopie
daj mam po chlopie
o jednym oku
byle w tym roku

a mialysmy po 12-15 lat,po wojnie rozne rocniki spotykaly sie w tej samej klasie
Dzieki za mozliwosc odswiezenia pamieci.
  #44  
Nieprzeczytane 10-08-2008, 00:13
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Dawno temu były organizowane młodzieżowe rajdy świętokrzyskie.Ja najbardziej pamiętam lata 60te.Spanie w wiejskich stodołach,wędrowanie szlakami partyzantów, no i właśnie Żeromskiego.Po Słupi Nowej/tej gdzie 16 br.są dymarki/,obok św.Emeryka/tego z powieści"Czarne Stopy"/,ktory to co rok posuwa się w stronę gór o ziarenko maku,by po dojściu zapowiedzieć koniec świata,szło się na Św.Krzyż-kamienistą drogą.Potem odpoczywaliśmy koło klasztoru i szczytami dochodziliśmy do Świętej Katarzyny,by obmyć się w żródełku,by zawsze być pięknym,zdrowym i młodo wyglądać.Tra,la,la!!
Można tez było iść odwrotnie-Najpierw do Bodzentyna ,a potem od Katarzyny do Św.Krzyża.Tak co roku w majowe dni,razem z uczniami z całej szkoły i nauczycielami.To były dopiero rajdy!Pozdrawiam ludzi z tamtych szlaków-hej!hej!!!!!
  #45  
Nieprzeczytane 10-08-2008, 00:17
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie Tak!Wybieramy się!

Cytat:
Napisał BarbarkaM
Witaj,Elizko.Dziś piszę na ogólnym forum,gdyż bardzo podoba mi się temat "dymarek".Nie widziałam Ich nigdy,a chciałabym.Pojedziesz może w tym roku?Może dołączyłabym do Twojego towarzystwa?Czekam na odpowiedż.Basia.
Basiu!Zamierzamy 16-ego jechać i odwiedzić stare szlaki.Porozmawiajmy na gg-ok?Numer znasz.
  #46  
Nieprzeczytane 11-08-2008, 14:20
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

Cytat:
Napisał elizka
DYMARKI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Kochani seniorzy i inni miłośnicy ciekawych wrażeń!

Od 40 lat co roku odbywa się u nas w świętokrzyskiem ta niezwykła impreza.Jeśli tu nie byłeś to żałuj!Masz jeszcze szansę w tym roku.Mozna poczytać
http://www.dymarki.pl/index1.php?go=aktualnosci&id=86

no i koniecznie przyjechać.
Góralki niskopienne!Hej!Zapraszam do wspomnień o Dymarkach.
Droga Elizko!! poczytałam na w/w stronie o dymarkach:moim zdaniem troche uboga ta stronka, nie ma żadnych informacji dotyczących dojazdu i miejsc parkingowych("pojawia się wkrótce" czyli kiedy jak dzis juz mamay 11-y sierpnia ? swoją droga dymarki świętokrzyskie to moje wspaniałe wspomnienia z lat studenckich - pozdrawiam !!!!!
  #47  
Nieprzeczytane 11-08-2008, 19:45
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Dziewiątko w zamierzchłych czasach byłam na obozie PO -cudne wspomnienia, tam nauczyłam sie dobrze strzelać, przeżyłam "wielką" (2tygodniową ) miłość( do dziś reaguję na utwór "bledszy ocień bieli") tam poznałam znanego w owym czasie aktora kieleckiego WM (robił z nami teatr)i do dziś przyjaźnimy się z nim i jego żoną też aktorką- 38 lat.Czy nie jest co wspominac? I własnie Włoszczowa.Pozdrawiam
  #48  
Nieprzeczytane 11-08-2008, 20:05
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Znalazłam o noclegach i parkingach
http://www.nowaslupia.pl/index1.php?...gastronomiczna
a tak w ogóle to rzeczywiscie ludzi tam od groma,ale jakoś co rok się mieszczą.Najwyżej parkują u "chłopa na wsi "w pobliżu dymarek.
  #49  
Nieprzeczytane 11-08-2008, 22:51
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

witaj Malwino!! to miłe, że tak dobrze kojarzy Ci się Włoszczowa-choć nie pochodzę z tego miasteczka, to obozy PO pamiętam doskonale-z okna mojego mieszkanka w bloku widać było namioty-a obecnie mieszkam bardzo blisko miejsca, gdzie była strzelnica-tez pozdrawiam cieplutko i życzę wszystkiego dobrego !!
  #50  
Nieprzeczytane 11-08-2008, 22:57
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

wiem jak to jest w Słupi podczas dymarek-ja akurat nie muszę korzystać z noclegu czy dojazdu autobusem-co nie zmienia faktu że na stronie brakuje podstawowych informacji - pozdrawiam!!
  #51  
Nieprzeczytane 11-08-2008, 23:10
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Napisałam o tym w księdze gości dymarek.Zobaczymy czy zamieszczą mój post.Mozesz dopisać i swoje zdanie dziewiątko.
  #52  
Nieprzeczytane 11-08-2008, 23:55
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

dzięki Elizko - oczywiście że napisałam - tez jestem ciekawa czy się ukaże, ostatni wpis mają z 1 sierpnia, poczekamy, zobaczymy , zyczę dobrej nocki
  #53  
Nieprzeczytane 12-08-2008, 22:09
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

niestety , ale chyba nie pojawią się nasze wypowiedzi w księdze gości www.dymarki.pl / jest natomiast wypowiedż z 12-go - śmiem przypuszczać ,że publikują tylko pochlebne opinie ..a szkoda bo cenne uwagi są czasami potrzebne
p.s. jest postęp: są podane parkingi )
  #54  
Nieprzeczytane 12-08-2008, 22:14
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Ja to zobaczę w sobotę i napiszę.
  #55  
Nieprzeczytane 17-08-2008, 23:31
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Dymarki świętokrzyskie-sobota 16 sierpnia

Mogę powiedzieć,że impreza udana.Byliśmy rodzinnie i z przyjaciółmi/ukłony dla stazyjki i Leszka/.Pogoda dopisała.O parkingi nie musieliśmy się martwić-miejsca na samochody wystarczyło.5 zł od auta na cały dzień na prywatnej posesji to naprawdę ok.Od 11 zwiedzaliśmy osadę z dymarkami ,gotowymi do rozpalenia-co też wkrótce nastąpiło.
-Tu jest wszystko prawdziwe!-powiedział jeden z barbarzyńców.Ciekawie prezentowały się chaty,sprzęty,wyroby,podobały nam się stroje "mieszkańców"chat,zbroje wojowników,panowie śledzili bicie monet,kobiety rękodzieła i extra dobranych wojowników/brawa dla studentów/.
Wzdłuż głównej ulicy,prowadzącej w stronę gór i na Święty Krzyż ustawiono liczne stragany z regionalną/i nie tylko/żywnością,/chleb smakował nam najbardziej,bo takiego już nie pamiętaliśmy,a dzieci w ogóle nie znały/.Podziwialiśmy wyroby garncarskie,rzeżbiarskie,koronkarskie,szydełkowe,o brazy,a!czego tam jeszcze nie było!!!
Postanowiliśmy dotrzeć Drogą Królewską do klasztoru.Udało się!Łatwo nie było.Godzina spokojnej wędrówki,sandały były odpowiednie,jako że deszcz nie padał.Trasa ma miejsca łatwiejsze i trudniejsze,ale nawet dzieciaki i starsze panie z laseczkami dążyły na szczyt.Piękna jest Puszcza Jodłowa!Zachwycające widoki.Klasztor nie do opisania.Kto tu jeszcze nie był, ten koniecznie powinien przyjechać.Wrażenia nie do zapomnienia.Trasy nietrudne do pokonania,można zabrać dzieci i wnuki.A jeśli nie pieszo to kolejką świętokrzyską albo konną dorożką .Polecam i zachęcam innych moich ziomków do dzielenia się wrażeniami.
  #56  
Nieprzeczytane 17-08-2008, 23:50
dziewiątka's Avatar
dziewiątka dziewiątka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Włoszczowa
Posty: 24 347
Domyślnie

Dymarki Świętokrzyskie-niedziela-17 sierpnia -godz. 12.00 prezentacja uzbrojenia i stroju rzymskiego, celtyckiego i germańskiego, na dużej scenie "Pod Lasem" prezentacje zespołów ludowych, piękne wyroby rękodzieła ludowego i kompozycje kwiatowe przykuwały uwagę a gruba pajda pysznego, wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem wystarczyła za dwu-daniowy obiad .W Muzeum pokaz ENIGMY-bardzo ciekawa prezentacja !!!Pogoda ładna i nawet trochę słonecznie.Na pamiątkę fajne zakupy (z wikliny)i powrót do domu - było super !!! Polecam odwiedzić to miejsce nie tylko przy okazji dymarek;
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://picasaweb.google.com/miradrag...95596644977314

Ostatnio edytowane przez dziewiątka : 18-08-2008 o 00:14.
  #57  
Nieprzeczytane 18-08-2008, 21:38
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Postaram sie wkleić parę fotek z Dymarek
Na skrzyżowaniu w Nowej Słupi


  #58  
Nieprzeczytane 18-08-2008, 22:16
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Dymarki tuz przed rozpaleniem


  #59  
Nieprzeczytane 18-08-2008, 22:20
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

Chata barbarzyńców




Chat podobnych w stylu było kilka,każda zbudowana i wyposażona zgodnie z ludem w niej mieszkającym , jego obyczajami,zajęciami i ówczesną kulturą.Robiły wrażenie!
  #60  
Nieprzeczytane 18-08-2008, 22:47
stazyjka 2's Avatar
stazyjka 2 stazyjka 2 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Tumlin Podgród
Posty: 932
Domyślnie

Też tam byłam , miód i wino piłam. Było super. Szkoda Elizko, że tak krótko miałyśmy okazję przebywać razem /jeszcze nie raz pewno gdzieś wyjedziemy wspólnie/.Pajda chleba ze smalcem, to jest to czego naprawdę człowiekowi od czasu do czasu się chce. Elizka i Dziewiątka opisały już co można było zobaczyć więc ja już nie będę się powtarzać. Dorzucę jedynie kilka zdjęć.
rozpalenie pieca dymarskiego

Zamknięty Temat

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Województwo podlaskie: powitanie i "lista obecności" admin podlaskie 458 20-02-2024 18:04
Województwo mazowieckie: powitanie i "lista obecności" admin mazowieckie 352 30-01-2021 18:37
Województwo opolskie: powitanie i "lista obecności" admin opolskie 1143 24-12-2017 20:12
Województwo Małopolskie i jego piękno ... wita i zaprasza admin małopolskie 655 24-12-2017 20:10
Województwo podkarpackie: powitanie i "lista obecności" admin podkarpackie 548 19-01-2010 13:48

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 21:20.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.