menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Praca > Emerytura, renta, ZUS
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 26-06-2012, 11:50
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie Jak to jest z tymi wspolczesnymi emeryturami ?


Podobno srednia wieku "seniora emerytalnego" wzrosla na calym swiecie ,panstwa i rzady zaczynaja miec trudnosci ze znalezieniem pieniedzy na tak dlugie wieloletnie placenie zyjacym zbyt dlugo emerytom na ich utrzymanie.

Roznej wysokosci sa to pieniadze czesto przesylane emerytom za granice i gdy taki emeryt dozywa 90-tki i wiecej to problem sie powieksza - czy tak ?.

W Polsce ustawa emerytalna nowa (67 latkow) jak powiadaja "przeszla bez bolu",mlodzi juz licza na wielkie/wysokie emerytury dla siebie nie patrzac w kalendarz,szukaja gdzie sie da pracy.
Starsi sa troche przerazeni podniesieniem progu emerytalnego dlatego w mediach wyciszono problem ustawy nowej,emerytalnej i wszystko "gra" !

Interesujace sa w zwiazku z tym wszelkie wyliczenia obecnych i przyszlych emerytur .
Juz nie dyskutuje sie i nie pisze o jakis tam starych i nowych portfelach ,no bo po co ?
Przeciez juz zanika i w Polsce noszenie pieniedzy przez listonosza, wszyscy zalapuja sie na przelew bankowy,po co listonosze maja znac ile to i kto ma "pejdy" .

Ale chyba nadal sa te rozne emeryturki,
jedni maja pod gorke,a drudzy z gorki !

Ta rymowanka zachecam tu dyskutujacych do pochwalenia sie swymi osiagnieciami emerytalnymi,co nie znaczy aby zaraz zapodawac dla przykladu ,ze ja to mam dajmy na to cztery piecset a inny: ja to musze zyc za siedemset piecdziesiat ale zyje.
Jezeli tez jakis mlodzian tu zabladzi to niech i on napisze ile to sobie wyliczyl na uzyskanie tych 67 lat i "pejdy" ,pewnie to bedzie kilka tysiecy - co nie ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 26-06-2012, 12:04
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Ustawa ustawą, ale zobaczymy kiedy wejdzie i wtedy za 30 lat pogadamy. Do tego czasu będzie dwadzieścia rządów, które mogą ją zmienić albo co obiecujesz będziemy pod innymi zaborami. Jakoś ci których dotyczy nic nie mówią a wypowiadają się albo emeryci albo ci których nie obejmie.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 26-06-2012, 12:28
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Ci,ktorych dotyczy nie mowia ,bo oni "zaniemowili" z innego powodu .
Jednym z nich jest wedrowka za praca po calym swiecie i zazwyczaj nie czytaja takich portali jak ten.

Wprowadzajac ten temat chce uzyskac opinie tych,ktorzy biora juz emerytury lub wkrotce z nich beda zyc.

Ja wiem,ze emeryci w Polsce z wysokimi emeryturami jeszcze pracuja i czesto blokuja miejsce pracy ludziom w wieku przed emerytalnym,bywa,ze i mlodym - czy tak byc powinno ?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 26-06-2012, 16:49
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Ci,ktorych dotyczy nie mowia ,bo oni "zaniemowili" z innego powodu .
Jednym z nich jest wedrowka za praca po calym swiecie i zazwyczaj nie czytaja takich portali jak ten.

Wprowadzajac ten temat chce uzyskac opinie tych,ktorzy biora juz emerytury lub wkrotce z nich beda zyc.

Ja wiem,ze emeryci w Polsce z wysokimi emeryturami jeszcze pracuja i czesto blokuja miejsce pracy ludziom w wieku przed emerytalnym,bywa,ze i mlodym - czy tak byc powinno ?
Tu się nie da powiedzieć tak lub nie. Świat jest kolorowy, ale nie wszyscy mają kolorowe telewizory. Wędrówka po świecie za praca to jest sukces a nie tragedia. W komunie też chcieli, nawet bardzo a nie mogli a niektórzy wyjeżdżali podpięci pod tirami. na miejsce tych co wyjeżdżają inni przyjeżdżają i równowaga jest. Kto tu sobie nie umie poradzić to wyjeżdża. Czasem tam też nie umie i kończy pod mostem, nie ma różnicy czy tam czy tu. Według nowej ustawy pierwsi emeryci będą za trzydzieści lat dlatego nic jeszcze nie wiadomo, może do tego czasu już w ogóle nie będzie pieniędzy jako środka płatniczego. To że niektórzy nawet z wysokimi emeryturami pracują (jak ja) nie znaczy, ze blokują miejsce. Znam wybitnych specjalistów, którzy nawet w wieku 80+ pracują i liczą się a nawet są niezastąpieni. Operujesz stereotypami, bo z dużej odległości tak może wyglądać. Ja to widzę inaczej.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 26-06-2012, 18:51
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Nasi mlodzi - jak sobie posciela tak sie wyspia. Nie nam, starszakom zamartwiac sie tym co bedzie z np za 30 lat. Bedziemy bawic sie w piasku wiecznym.

Swiatowy system emerytalny - jedyny, ktory sie sprawdza to na zasadzie "LICZ NA SIEBIE I NIE OGLADAJ SIE NA INNYCH".

Proste jak drut lub jak 1+1=2
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 26-06-2012, 23:17
Uka's Avatar
Uka Uka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: B-B
Posty: 13 427
Domyślnie


Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 26-06-2012, 23:58
Piotr Krzyworaczka Piotr Krzyworaczka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Jun 2012
Miasto: Kraków, Polska
Posty: 8
Domyślnie Emerytura niewiadoma

Cytat:
Napisał senior A.P.
Jeżeli tez jakis mlodzian tu zabladzi to niech i on napisze ile to sobie wyliczyl na uzyskanie tych 67 lat i "pejdy" ,pewnie to bedzie kilka tysiecy - co nie ?

Ano akurat się zdarzyło ,ze młodzian zabłądził. Do emerytury mam póki co dalej niż bliżej. I powiem szczerze ,że nie jestem zbytnim optymistą, jeśli chodzi o możliwości ZUS-u. Można sobie liczyć i wyliczać ile dusza zapragnie, ale co będzie to zobaczymy, jak dożyjemy.
Rodzi się coraz mniej dzieci, i jak się pytam kto będzie płacił na przyszłe emerytury??? Jeśli większość będzie brała, a mniej będzie wkładała??
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 27-06-2012, 11:33
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Tak,40 lat pracy czlowieka winno byc docenione i wlasciwie na stare lata oplacone godziwa emerytura .

Nastapi to wtedy gdy faktycznie SWIATEM BEDA RZADZIC UCZCIWI i SPRAWIEDLIWI LUDZIE !
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 27-06-2012, 12:29
krystynka's Avatar
krystynka krystynka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: pomorskie
Posty: 2 643
Domyślnie

Cytat:
Napisał uka

Hihi... dobre
Mnie też ZUS prorokuje 22 lata życia.
Bo to jest tak. Im ZUS przewiduje dłuższe życie, tym nalicza niższą emeryturę. Cwaniaki...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 27-06-2012, 16:16
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał senior A.P.
Tak,40 lat pracy czlowieka winno byc docenione i wlasciwie na stare lata oplacone godziwa emerytura .

Nastapi to wtedy gdy faktycznie SWIATEM BEDA RZADZIC UCZCIWI i SPRAWIEDLIWI LUDZIE !
To pewnie z poza naszej galaktyki. Chyba, że masz kandydatów to zagłosuję w najbliższych wyborach. Ale takiej partii "UCZCIWI i SPRAWIEDLIWI LUDZIE" jakoś nie kojarzę.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 27-06-2012, 16:27
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jarosław II
To pewnie z poza naszej galaktyki. Chyba, że masz kandydatów to zagłosuję w najbliższych wyborach. Ale takiej partii "UCZCIWI i SPRAWIEDLIWI LUDZIE" jakoś nie kojarzę.

Jarku, zdecydowanie miesci sie w naszej "galaktyce". To jest prosta sprawa - odpowiedniej ustawy. Dla mnie doskonalym modelem emerytalnym jest demokratyczny model szwajcarski. Kiedys o tym pisalam.

Naturalnie, nie jest to mozliwe dla starych portfeli po PRLowskich, ale dla tych co wchodza obecnie na rynek pracy - zdecydowanie TAK. Problem w tym, ze trzeba CHCIEC

Haha, zaraz jakies "cos" przyleci i wyglosi, ze to blazenstwo.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 27-06-2012, 16:55
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mar-Basia
Jarku, zdecydowanie miesci sie w naszej "galaktyce". To jest prosta sprawa - odpowiedniej ustawy. Dla mnie doskonalym modelem emerytalnym jest demokratyczny model szwajcarski. Kiedys o tym pisalam.

Naturalnie, nie jest to mozliwe dla starych portfeli po PRLowskich, ale dla tych co wchodza obecnie na rynek pracy - zdecydowanie TAK. Problem w tym, ze trzeba CHCIEC

Haha, zaraz jakies "cos" przyleci i wyglosi, ze to blazenstwo.

Napisz co nieco o szwajcarskim modelu.

btw ''coś'' dostało po nosie, ale chyba za mało.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 27-06-2012, 17:45
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
Napisz co nieco o szwajcarskim modelu.

btw ''coś'' dostało po nosie, ale chyba za mało.

Lila, model jest prosty jak drut.

1.Prawo do PELNEJ emerytury "AVS" ma kazdy obywatel szwajcarski i osoba majaca oficjane prawo pobytu i pracy (mozna miec prawo do pobytu ale z zakazem pracy). Warunki 40 lat przepracowane i ukonczone 67 lat dla mezczyzn i 64 lat dla kobiet.

Skladki sa nastepujace: - pracownik placi "x" procentu swojego zarobku i pracodawca doklada idem.

Kiedy osiegnie sie wiek emerytalny kazdy emeryt, OBOJETNE JAKIE BYLY JEGO ZAROBKI, ZAWOD, STATUS SOCJALNY, dostaje identyczna kwote, to jest SFR 1950/osoba pojedyncza i Sfr. 2400/dwie osoby.

Zdecydowanie zyc z tego nie mozna w Szwajcarii - nie starczyloby nawet na wynajem malego studia w GENEVIE.

2. ABY NIE BYLO NEDZY rzad wprowadzil tzw II pillier (drugi pilar) - pracownik partycypuje 5 procent i pracodawca idem.

Fundusz ten jest zarzadzany przez wyspecjalizowane organizmy finansowe i rygorystycznie kontrolowane przez wladze centralne w Bernie.

Kiedy osiagnie sie wiek emerytalny 67 lat, (uwaga nie ma przymusu wypracowania 40 lat) z uzbieranej kwoty fundacja nalicza wysokosc emerytury.

Np teoretyczny przyklad. Dobra sekretarka zarabia ca Sfr 5000-6000 x 13, plus bonusy letnie i zimowe. Przepracowala 30 lat pracy, ma 64 lata.
Jej emerytura z II piller bedzie okolo Sfr 3000.

Jezeli sie do tego doda AVS - miesiecznie ma zupelnie niezla emeryture.

3. Dla bardziej zapobiegliwszych, zwlaszcza tych co zarabiaja wiecej - jest tzw III pillier - wtedy kazdy odklada ile chce, negocjuje z pracodawca jego czesc i kwote te rowniez lokuje w wyspecalizowanej fundacji.

Ciewawostka, wszystkie kwoty, ktore sie "odklada" na emeryture odciaga sie z podatkow.

Zawody wolne: lekarze, prawnicy, dziennikarze, ludzie swiata sztuki i kultury, pracujacy na wlasna reke - maja inny rezim....kazdy odklada ile chce, ale w AVS musi partycypowac.

Ot, w skrocie jak to wyglada w Szwajcarii.



Lila, odnosnie Twojej uwagi - hmmm - przerobilismy wszyscy przez lata "talenty", kolejne reinkarnacje. Jak u Remarque - "Na Zachodzie bez zmian".
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 27-06-2012, 18:09
Scarlett Scarlett jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Posty: 27 416
Domyślnie

Przepraszam, że nie w temacie wątku, bo tu o emeryturach
się rozmawia i nie tylko, ale gdzie się podział blog o "Megierach"- tak fajnie się czytało
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 27-06-2012, 20:45
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Fundusz ten jest zarzadzany przez wyspecjalizowane organizmy finansowe i rygorystycznie kontrolowane przez wladze centralne w Bernie.


I to wszystko tłumaczy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
To jak to jest z tymi szczepieniami ? destiny Choroby, badania, terapie 13 23-11-2020 12:55
Jak to jest z tymi seniorkami ? senior A.P. Społeczeństwo - wątki archiwalne 21 05-12-2008 16:19
A co z tymi Stanami? Bianka Polityka - wątki archiwalne 271 03-05-2008 16:17

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:17.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.