menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 31-01-2010, 22:37
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Pytanie PRL - Blaski I Cienie...


To dla spierających się co do wyższości PRL-u nad obecną Rzeczpospolitą.

ps. jakieś blaski były na pewno.
  #2  
Nieprzeczytane 31-01-2010, 22:53
and1951's Avatar
and1951 and1951 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: łódzkie
Posty: 3 867
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
ps. jakieś blaski były na pewno.

Oczywiście!
Wieczorami bez pachniał mocniej niż teraz.
  #3  
Nieprzeczytane 31-01-2010, 22:56
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Cytat:
Napisał and1951
Oczywiście!
Wieczorami bez pachniał mocniej niż teraz.

I siano na Gubałówce też.
  #4  
Nieprzeczytane 31-01-2010, 23:01
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Niemniej kolejne protesty ludności nie były bez przyczyny.
  #5  
Nieprzeczytane 31-01-2010, 23:02
and1951's Avatar
and1951 and1951 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: łódzkie
Posty: 3 867
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
I siano na Gubałówce też.

Gdybyś tak mogła więcej o tym sianie...
  #6  
Nieprzeczytane 31-01-2010, 23:14
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Cytat:
Napisał and1951
Gdybyś tak mogła więcej o tym sianie...

Ho ho...
Pachniało bardzo. Do tej pory pamiętam.
  #7  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 00:47
Idalka's Avatar
Idalka Idalka jest offline
Użytkownik zabanowany
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 536
Domyślnie

Cytat:
Napisał and1951
Oczywiście!
Wieczorami bez pachniał mocniej niż teraz.




....i byly papierowki...../jablka/
  #8  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 00:50
Kazik's Avatar
Kazik Kazik jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Kraków
Posty: 8 748
Domyślnie

Kawę się "zdobywało". A szynkę...po ciężkich bojach w hucie z innymi kolejkowiczami. Dziś się idzie i w 5 minut kupi ile zechcę. Mogę za całą emeryturę kupić wiele kilo.

Żadna przyjemność. Nie ma się jak żonie pochwalić "zobacz co zdobyłem".
  #9  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 01:53
wibi wibi jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Posty: 1 261
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazik
Kawę się "zdobywało". A szynkę...po ciężkich bojach w hucie z innymi kolejkowiczami. Dziś się idzie i w 5 minut kupi ile zechcę. Mogę za całą emeryturę kupić wiele kilo.
Kawa przez prawie cały okres PRLu była POWSZECHNA wszędzie ale tylko dwa gatunki, Arabica i Super,tylko ziarnista pakowana po 250g dlatego młynki do kawy były poszukiwanym towarem bo kawę pili wszyscy,od sprzataczek poczynając (bez urazy dla sprzataczek,żadna praca nie hańbi szczególnie gdy jest potrzebna).Z szynka bywało różnie za to jej smak,bez tych dodatków,bez wody był nieporównywalny.Równie wspaniała w smaku była kiełbasa szynkowa jakiej teraz się nie dostanie za żadne pieniadze.To tylko tyle.Szkoda, że tych którzy żyli w PRLu jest na tym niby dla Seniorów Forum tak mało,a może im pamięć nie dopisuje?polecam więc Bilobil,podobno poprawia pamięć.
  #10  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 03:13
Kazik's Avatar
Kazik Kazik jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Kraków
Posty: 8 748
Domyślnie wibi

Widzisz wibi, pamięta się wtedy gdy kawa była zdobywana. Była też na kartki jako zamiennik za coś tam. A szynka też kiedyś wcześniej była dostępna. Jak miałem 7 lat, a nawet jak lat 12. Tłuste z szyneczki się odkrajało na talerzu. Tak więc ok. 1957 z żywnością było dobrze. Kartki na benzynę były jak już miałem samochód. Wcześniej w tym samym PRL-u benzyna była bez kartek.

Tak więc przepraszam że nie podkreśliłem że nie za całe PRL. No ale jak bym napisał o kartkach na cukier, wódę i mięso--to po tym co o szynce napisałem, to już nie poprawisz, że mam na myśli cały PRL? Polecam Geriaten forte-poprawia pamięć.

Zapomniałem dodać, że równie wspaniała w smaku była w pewnym okresie pasztetowa. Dodawali do niej papier toaletowy. Chyba dla koloru? Gazety o tym pisały, ale ile w tym prawdy, a ile propagandy to nie wiemy. A jak R. Polański nakręcił "Nóż w wodzie" to były żarty, że to chyba film o kiełbasie. Tak to bywało ze znakomitą jakością. Ale też nie uogólniam. Sucha myśliwska była naprawdę sucha.
  #11  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 05:57
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cóż po zażyciu polecanego bilobilu przypomniałem sobie, że była jeszcze kawa Robusta. Super kosztowała 25 zeta za 10 dkg Arabika 21 zeta i Robusta 18 za 10 dkg. Czekolada też była wspaniała z fabryki czekolady o przepięknej nazwie "22-go lipca".
Tabliczka 100gr, kosztowała 19 zł.

Penie się mylę bo lepiej te czasy pamięta wibi i według niego paczka kawy ważyła 250gr. A jeszcze na temat wódy do którego to roku był zabierany haracz na odbudowę stolicy.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #12  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 07:30
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Co do picia kawy przez ludzi zarabiających nędzne wręcz głodowe pensje, to pewnie pili tą kawę hektolitrami bo stać ich było na to. Ot taki maleńki kaprysik. Ale tak na poważniej pamiętam jak mama czy tata parzyli sobie kawę w ilości może raz na tydzień i z jaka czcią ją pili. Pewnie była bo kupowało się ją od wielkiego dzwonu, święta, imieniny czy jakieś inne uroczystości.

Najłatwiej ukryć się za nickiem nie pokazując nic w profilu. Można pluć na wszystkich bezkarnie, ale to oznacza brak HONORU i AMBICJI
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #13  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 08:39
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Cytat:
Napisał wibi
Kawa przez prawie cały okres PRLu była POWSZECHNA wszędzie ale tylko dwa gatunki, Arabica i Super,tylko ziarnista pakowana po 250g dlatego młynki do kawy były poszukiwanym towarem bo kawę pili wszyscy,od sprzataczek poczynając (bez urazy dla sprzataczek,żadna praca nie hańbi szczególnie gdy jest potrzebna).Z szynka bywało różnie za to jej smak,bez tych dodatków,bez wody był nieporównywalny.Równie wspaniała w smaku była kiełbasa szynkowa jakiej teraz się nie dostanie za żadne pieniadze.To tylko tyle.Szkoda, że tych którzy żyli w PRLu jest na tym niby dla Seniorów Forum tak mało,a może im pamięć nie dopisuje?polecam więc Bilobil,podobno poprawia pamięć.

Wibi, tu wszyscy seniorzy są. Z pokolenia wyżu demograficznego przeważnie.
Nie wyzłośliwiaj się, mój miły.
Pamiętamy szynkową, serwolatkę i mortadelę.
A ja pamiętam, jak mój Ojciec jedząc te przysmaki,
opowiadał o przedwojennych rzeźnikach i o ich wędlinach.
do których nie mogły w żaden sposób dorównać peerelowskie.

A jak cudnie się kupowało.
Więzi międzyludzkie w kolejkch się zacieśniały.
  #14  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 09:25
Stalin's Avatar
Stalin Stalin jest offline
odszedł...
 
Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: St. Vincent
Posty: 5 124
Domyślnie

Nie zna zycia kto nie stał po pralkę w kolejce społecznej.....
kawa marago i kobitka nago, ach.... to byly czasy....
__________________
  #15  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 09:29
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stalin
Nie zna zycia kto nie stał po pralkę w kolejce społecznej.....
kawa marago i kobitka nago, ach.... to byly czasy....
Tak to prawda i jeszcze telewizor kolorowy marki "Rubin" w założeniu często powodujący pożar dobytku.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
  #16  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 10:05
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał wibi
(...)Szkoda, że tych którzy żyli w PRLu jest na tym niby dla Seniorów Forum tak mało,a może im pamięć nie dopisuje?polecam więc Bilobil,podobno poprawia pamięć.
Nie zamartwiaj się tak o liczbę seniorów i ich pamięć. Zadbaj lepiej o swoją, jakaś ona wybiórcza.
Były blaski, były.
Lata 50. to moja młodość. Też miała blaski. Na bardzo ponurym tle.
Można było wyjść do kina i nie wrócić kilka lat. I dobrze, jeśli się w ogóle wróciło. To akurat przytrafiło się memu ojcu.
Ale Ty wszystko wiesz, więc i to też.
  #17  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 10:47
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

No i były chodniki i ulice porządnie odśnieżone.
__________________
1.-"Prawda jest taka, że ludzie dzielą się na przyzwoitych i kanalie, oba rodzaje człowieczeństwa są po obu stronach."
/maja59- senior/

  #18  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 10:53
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

No i papier do twarzy na sznurku za makulaturę, czytelnictwo w ten sposób propagowano, no i na metry papierosy i wódka na kartki ale było też mało lat i można było sobie powiedzieć cholerna komuna i wolę już czasy te... chociaż jak się tak zastanowić to myślę, że chciałbym się wycofać w tamte czasy.....
  #19  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 11:16
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Były i pozytywy. Za czasów mojego dzieciństwa na bazarze kupowało się PRAWDZIWE masło, mleko, śmietanę, ser biały. Tego, co pod tą nazwą jest w sprzedaży obecnie, moja Babcia nie zaszczyciłaby nawet spojrzeniem.

Kawy nigdy nie lubiłam, więc piłam sporadycznie. Ale mój Ojciec z kolei był wielkim kawoszem i kawa zawsze w domu była. Bez specjalnego wysiłku kupowana w pobliskich Delikatesach.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
  #20  
Nieprzeczytane 01-02-2010, 12:21
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

PRL nie miał pozytywów ,ani blasków żyliśmy w kraju wymyślonym przez ideologow .Oczywiście ,że młodość zawsze jawi się super i bzy i sianko i inne przyjemności ,ale to są wspomnienia subiektywne .PRL był przede wszystkim NUDNY, niewygodny i pod górkę- poza cala martyrologią i podłością tego systemu ,który powodował tak głęboką wiarę w świat na niby ,ze się niektórym czkawką do dziś odbija -patrz post wibi-co to mialo za znaczenie ,czy byla kawa czy nie i w ilu gatunkach .(2-sic!!!!) fakt ,ze pamiętamy co bylo a czego nie jest jednym z elementow absurdu tego zjawiska jakim byl PRL-Nibylandia opresyjna do tego. Nasza mlodosc byla fajna bo była nasza ,ale pomyslcie o ile fajniejsza jest młodość tych ,ktorzy mlodzi sa dziś .Ja przez jakis czas tez myslalam ,że moja rzeczywistość jest prawdziwa -aż wyjechalam ,majac 20 lat, do Londynu na rok -i najpierw przezylam szok kulturowy i zrozumialam ,gdzie żyję ,a później już nic nie bylo takie samo bo zostalam dokładnie i raz na zawsze pozbawiona zludzen iz meblościanka ,Klubowe i pralka na przedpłaty oraz paszport trzymany w jakimś urzedzie i wydzielany z łaski to jest normalne życie.Ale chyba trzeba ,zebysmy wymarli ,zeby zniknal potwór zwany PRL-em z mentalnosci polaków .Nasze dzieci ,ktore stoja okrakiem bo pare lat w PRL-u spędzily już na szczeście nie mają takich sentymentów.Otrzasnęly się z tego przyciasnego paletka w jodełkę w jednym fasonie z niewypowiedziana ulgą
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Oczy - cienie, worki, przebarwienia - komentarze bajbus Ogólny 7 04-04-2011 11:24
55 lat temu zbiegł z PRL budowniczy PRL ... z centrum Polityka - wątki archiwalne 5 08-01-2009 13:40
Jedną nogą w PRL. z centrum Polityka - wątki archiwalne 10 17-10-2008 16:27
„Mała Moskwa” – film o trudnych dla Polaków i Rosjan czasach PRL-u - komentarze Mietek Legnica Ogólny 2 27-04-2008 13:11

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:55.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.