menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Rodzina, bliscy > Jestem babcią, jestem dziadkiem
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 15-12-2008, 20:26
zayas's Avatar
zayas zayas jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: małopolska
Posty: 77
Żarówka Senior w UE


Jak w krajach UE wygląda kwestia polityki społecznej, która zajmuje sie seniorami?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 15-12-2008, 20:36
martunia's Avatar
martunia martunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Posty: 11 322
Domyślnie

zayas.
W większości krajów "starej" UE senior ma taką emeryturę, że na zimowe miesiące wyjeżdża na Wyspy Kanaryjskie.
Politykę społeczną ma w nosie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 15-12-2008, 21:23
Kazik's Avatar
Kazik Kazik jest offline
Odszedł...
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Kraków
Posty: 8 748
Domyślnie

Dzieci też ma w nosie-oczywiście pomaga się dorosłym, ale nie da się wykorzystać. Ja znam najlepiej tylko Norwegów. Brałem udział w wieczornym biegu w Stavanger. Oni się zdzwaniają. Mnie Norweg pytał czy biegam [znał się pies którego wyprowadzałem z jego córki suczką]-ja że nigdy. Powiedział [12 lat temu] że będą też starsi i tempo będzie dobre. Faktycznie-biegnąc dość długą trasę -wysypywali się z domów już gotowi. Coś wspaniałego. Niektórzy z pieskiem. A grupa ciągle rosła. Prawą stroną jezdni-ale nie blokując całości. Po 21-szej już jest mały ruch. Och to nie na temat chyba. Ale biegaczy nawet w deszcz tam jest dużo. Wiek obojętny. Nawet nie pomyślałem aby na którymś odpoczynku zapalić. Byłbym jedynym-trudno, jakoś się obeszło.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 15-12-2008, 21:27
martunia's Avatar
martunia martunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Posty: 11 322
Domyślnie

W Norwegii, nie byłam ale w Anglii często widziałam takie peletony biegających seniorów.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 16-12-2008, 11:24
zayas's Avatar
zayas zayas jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: małopolska
Posty: 77
Domyślnie

a Hiszpania na przykład? jak tam jest??
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 16-12-2008, 11:44
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał martunia
zayas.
W większości krajów "starej" UE senior ma taką emeryturę, że na zimowe miesiące wyjeżdża na Wyspy Kanaryjskie.
Politykę społeczną ma w nosie.

Martuniu, to wcale nie jest az takie super rozowe. Emerytury w "starej" UE - napewno sa wyzsze od tych w Polsce ale nie zapominaj, ze wszystkie koszty utrzymania, oplaty za mieszkanie, swiatlo, wode, gaz, swiadczenia, podatki - sa wielokrotnie wyzsze niz w Polsce. Nie zapominaj, ze sa ludzie, ktorzy musza zyc za 500 - 600 Euro miesiecznie i tych ludzi jest coraz wiecej w "starej" UE. Naturalnie sa i tacy, co na zimowe miesiace wyjezdzaja na Wyspy Kanaryjskie, Costa del Sol - ale to nie jest az tak liczna grupa ludzi. Widzisz, to zawsze jest tak, ze wydaje nam sie, ze u sasiada jest lepiej. Nie zawsze, nie zawsze. W "starej" UE jest duzo biedy, wiecej niz mozna to sobie wyobrazic i do tej pory nikt niz znalazl magicznej recepty na rozwiazanie problemu.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 16-12-2008, 19:00
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Marbello, swojego czasu jeżdziłam w styczniu lub lutym do Calpe- niedaleko Alicante- spotykalam tam średnio zamoznych Holendrow , średnio zamoznych Anglikow( Anglików było najwiecej)średnio zamoznych Niemców- wszyscy oni twierdzili, że wyjazd do Hiszpanii w tym okresie był najbardziej opłacalny- ogrzewanie domu w krajach ktore wymieniłam było drozsze ,niz przyjazd do Hiszpanii - zamieszkanie w tzw apartamencie i niezłe utrzymanie.Byli to oczywiscie emeryci - naszych emerytow na to nigdy nie byłoby stac. Przy obliczaniu wielkosci emerytur tamtych i naszych trzeba wziąc pod uwage ich wartosc relatywna-a nie rzeczywista-500 euro to jest circa 1500=1600PLN-to jest wysoka emerytura jak na warunki polskie, a ceny wszystkiego mamy prawie juz takie jak w całej UE- a niektore produkty sa znacznie drozsze.Wiec- nie ma- niestety - co porównywac...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 16-12-2008, 19:04
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Marbello, swojego czasu jeżdziłam w styczniu lub lutym do Calpe- niedaleko Alicante- spotykalam tam średnio zamoznych Holendrow , średnio zamoznych Anglikow( Anglików było najwiecej)średnio zamoznych Niemców- wszyscy oni twierdzili, że wyjazd do Hiszpanii w tym okresie był najbardziej opłacalny- ogrzewanie domu w krajach ktore wymieniłam było drozsze ,niz przyjazd do Hiszpanii - zamieszkanie w tzw apartamencie i niezłe utrzymanie.Byli to oczywiscie emeryci - naszych emerytow na to nigdy nie byłoby stac. Przy obliczaniu wielkosci emerytur tamtych i naszych trzeba wziąc pod uwage ich wartosc relatywna-a nie rzeczywista-500 euro to jest circa 1500=1600PLN-to jest wysoka emerytura jak na warunki polskie, a ceny wszystkiego mamy prawie juz takie jak w całej UE- a niektore produkty sa znacznie drozsze.Wiec- nie ma- niestety - co porównywac...
Elu, to juz historia. Faktycznie kiedys Hiszpania byla atrakcja cenowa dla srednio zamoznych Europejczykow, cos w rodzaju dzisiejszej Chorwacji. Te czasy sa poza Hiszpania, ktora jest bardzo droga. Moze w malych grajdolkach ceny sa jeszcze atyrakcyjne ale napewno nie na Wyspach Kanaryjskich czy Costa del Sol. Co do cen: elektrycznosc, telefon, internet - najwyzsze stawki w Europie. Mieszkam tu od paru ladnych lat a na wakacje przyjezdzalam jeszcze w koncu lat 70-tych. Roznica kolosalna - i niestety te "dobre tanie czasy bye,bye! Polskie 1500 - 16oo zlotych "relatywne" w UE mozna porownac do 1500 - 2000 Euro, co wystarcza na skromne zycie bez zadnych ekstrawagancji.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 16-12-2008, 19:25
Malgorzata 50 Malgorzata 50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 9 624
Domyślnie

Cytat:
Napisał babciela
Marbello, swojego czasu jeżdziłam w styczniu lub lutym do Calpe- niedaleko Alicante- spotykalam tam średnio zamoznych Holendrow , średnio zamoznych Anglikow( Anglików było najwiecej)średnio zamoznych Niemców- wszyscy oni twierdzili, że wyjazd do Hiszpanii w tym okresie był najbardziej opłacalny- ogrzewanie domu w krajach ktore wymieniłam było drozsze ,niz przyjazd do Hiszpanii - zamieszkanie w tzw apartamencie i niezłe utrzymanie.Byli to oczywiscie emeryci - naszych emerytow na to nigdy nie byłoby stac. Przy obliczaniu wielkosci emerytur tamtych i naszych trzeba wziąc pod uwage ich wartosc relatywna-a nie rzeczywista-500 euro to jest circa 1500=1600PLN-to jest wysoka emerytura jak na warunki polskie, a ceny wszystkiego mamy prawie juz takie jak w całej UE- a niektore produkty sa znacznie drozsze.Wiec- nie ma- niestety - co porównywac...
WYSOKA?????? To nie jest wysoka tylko przeciętna emerytura za która można z trudem przezyc skromnie bez żadnych ekstrawagancji -zupełnie jak w UE
__________________
Bo jesli kochac to nie indywidualnie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 16-12-2008, 19:29
martunia's Avatar
martunia martunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Posty: 11 322
Domyślnie Marbasiu.

Cytat:
Napisał marbella123
Martuniu, to wcale nie jest az takie super rozowe. Emerytury w "starej" UE - napewno sa wyzsze od tych w Polsce ale nie zapominaj, ze wszystkie koszty utrzymania, oplaty za mieszkanie, swiatlo, wode, gaz, swiadczenia, podatki - sa wielokrotnie wyzsze niz w Polsce. Nie zapominaj, ze sa ludzie, ktorzy musza zyc za 500 - 600 Euro miesiecznie i tych ludzi jest coraz wiecej w "starej" UE. Naturalnie sa i tacy, co na zimowe miesiace wyjezdzaja na Wyspy Kanaryjskie, Costa del Sol - ale to nie jest az tak liczna grupa ludzi. Widzisz, to zawsze jest tak, ze wydaje nam sie, ze u sasiada jest lepiej. Nie zawsze, nie zawsze. W "starej" UE jest duzo biedy, wiecej niz mozna to sobie wyobrazic i do tej pory nikt niz znalazl magicznej recepty na rozwiazanie problemu.
Kilka lat temu byłam na Gran Canarii, najwięcej było tam Anglików i Niemców w wieku emerytalnym.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 16-12-2008, 19:31
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał martunia
Kilka lat temu byłam na Gran Canarii, najwięcej było tam Anglików i Niemców w wieku emerytalnym.
Martuniu, kilka lat temu. To juz historia.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 16-12-2008, 20:02
zayas's Avatar
zayas zayas jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: małopolska
Posty: 77
Domyślnie

Kochani a jak się ma opieka na osobami starszymi w UE??
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 16-12-2008, 20:10
babciela babciela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 5 308
Domyślnie

Wyspy Kanaryjskie - tez relatywnie- oczywiście- nie sa drogie- "moi" Holendrzy wyjezdżaja w listopadzie - wracaja w marcu( sa emerytami)
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 16-12-2008, 20:14
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał zayas
Kochani a jak się ma opieka na osobami starszymi w UE??
To zalezy. Juz gdzies pisalam jak to wyglada w Hiszpanii i Francji.
W Hiszpanii system spoleczny dla Hiszpanow jest polaczony z systemem "rodzinnym". Starsza osoba w rodzinie ma respekt i opieke mlodszych. Sa domy starcow ale Hiszpanie malo korzystaja z tego rodzaju uslug. Starsza osoba glownie mieszka przy rodzinie. Jest tez drugi system dla tzw cudzoziemcow z UE, ktorzy maja te same prawa jak Hiszpanie ale z wielu wzgledow korzystaja z prywatnych domow "wesolej starosci". Jednym slowem kazdy znajduje swoja droge.
Bardzo waznym atutem jest bezplatne lecznictwo, obojetnie na koszty - kazda osoba 60+ ma prawo do darmowej porady lekarskiej, lekarstw, pielegniarki, laboratorium i szpitala.

We Francji, domy dla starszych osob sa dobrze zorganizowane i kontrolowane przez panstwo. Mimo to coraz wiecej osob woli tzw prywatne domy "wesolej starosci", ktore od paru lat weszly w mode.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 25-01-2009, 11:27
zayas's Avatar
zayas zayas jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: małopolska
Posty: 77
Domyślnie

żeby i u nas tak było...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 21-05-2009, 11:32
Kasandra1's Avatar
Kasandra1 Kasandra1 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Posty: 77 737
Domyślnie

Na zachdzie, osoby starsze sa przewaznie oddawani do domow starcow. Jezeli ma niska rente danej osoby,koszty pobytu pokrywa rodzina (corka czy syn).Seniorzy lepiej zdrowsi, mieszkaja przewaznie w samotnosci. Organizuja sobie roznie zycie,wzajemnie sie odwiedzaja,czy ida na kawe,basen itd. Opieka lekarska jest dobra. Po ukonczeniu 70 roku zycia wszelkie lekarstwa sa darmowe. Zreszta dzieci do lat 12-stu, tez sa zwolnieni z oplat w aptekach.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 01-07-2013, 23:09
Vika Vika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Polska
Posty: 6 249
Domyślnie

Cytat:
Napisał nadinn
Na zachdzie, osoby starsze sa przewaznie oddawani do domow starcow. Jezeli ma niska rente danej osoby,koszty pobytu pokrywa rodzina (corka czy syn).Seniorzy lepiej zdrowsi, mieszkaja przewaznie w samotnosci. Organizuja sobie roznie zycie,wzajemnie sie odwiedzaja,czy ida na kawe,basen itd. Opieka lekarska jest dobra. Po ukonczeniu 70 roku zycia wszelkie lekarstwa sa darmowe. Zreszta dzieci do lat 12-stu, tez sa zwolnieni z oplat w aptekach.
Przeczytałam kilka postów wyżej
i twój Nadinn,mija 4 lata,,,,,, porównałam z realiami w Polsce.......no, to mi wygląda już na planową zagładę chorych i starszych ludzi.
Jak wygląda leczenie w ojczyżnie, kto chory i niezamożny, wie że nie ma szans.
Natomiast o darmowych lekach już nawet nie marzę, żeby chociaż ulga jakaś była, a tymczasem lekarz nawet recepty nie wypisuje bo lek jest pełnopłatny ,ogólnodostępny. Usłyszałam kiedyś od chirurga naczyń;" niech sobie pani kupi tabletki "Xy......" Nie odezwałam się, czekałam na tę wizytę pół roku
System jest zły,ale podejście większości lekarzy wprost skandaliczne,ani to wiedzy,ani chęci leczenia nie przejawia.
__________________
"Rany się zabliźniają, ale blizny rosną wraz z nami''.St.Jerzy Lec

http://www.okruszek.org.pl/
https://www.pajacyk.pl/
https://polskieserce.pl/
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Czy senior ma marzenia? Eliza Miłość, przyjaźń, związki, samotność 105 25-11-2013 11:30
Senior - co to znaczy? vega Społeczeństwo - wątki archiwalne 38 25-07-2009 14:25
Opinie.senior.pl admin Informacje 6 06-05-2008 14:14

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:20.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.