menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności ... czyli tematy, które "nie pasują" gdzie indziej

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #841  
Nieprzeczytane 23-01-2023, 17:27
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Stalag XI A Altengrabow

W obozie w latach 1939–1945 więziono 55 000 jeńców wojennych z 13 krajów. Pierwszymi osadzonymi byli polscy żołnierze z kampanii wrześniowej. W maju 1940 r. dołączyli do nich jeńcy z Francji, Belgii i Holandii, w 1941 r. Serbowie, Chorwaci, Anglicy, a później żołnierze z USA. Jesienią 1941 r. do wydzielonej części obozu przybyli jeńcy rosyjscy. Rosjan grzebano bez jakiegokolwiek ceremoniału w masowych grobach poza terenem obozu. Inne narodowości, w tym pierwszych Polaków zmarłych już jesienią 1939 r., grzebano do roku 1943 na cmentarzu garnizonowym położonym między zabudowaniami koszarowymi i mieszkalnymi a poligonem.

Po Rosjanach to Polacy byli osobami najbardziej prześladowanymi i karanymi, umieszczano ich np. w karnych komandach pracy lub przetrzymywano i utrudniano ich oficjalną korespondencję z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem w Genewie. Internowani podczas kampanii wrześniowej byli przerażeni, gdy zobaczyli, w jak fatalnym stanie byli nowo przybyli jeńcy z powstania warszawskiego. Po solidarnym wystąpieniu wszystkich uwięzionych lekarzy wśród jeńców rozdzielono rezerwę żywnościową dla nowych osadzonych. Do Stalagu XI A przybyło łącznie 2655 jeńców z powstania, wśród których były również kobiety i dzieci. Transportom towarzyszył personel lekarski, pielęgniarki i sanitariuszki. Byli to chorzy i ranni ze szpitali powstańczych.

Meldunki zawierające prośby o leki i środki higieniczne, przede wszystkim dla kobiet w ciąży, zostały wysłane do Genewy dzięki pozyskaniu do współpracy kilku Niemców. Nie uczyniono nic w kierunku wypełnienia chociażby podstawowego podpisanego przez Wehrmacht zobowiązania zawartego w akcie kapitulacyjnym. Ruszyła wtedy akcja solidarnościowa: Belgowie, Francuzi, Anglicy, Włosi, Jugosłowianie i Holendrzy zrzekali się części posiadanych rezerw na rzecz powstańców, którzy jeszcze przed kilkunastoma dniami walczyli przeciw Niemcom. Zorganizowały się też polskie komanda pracy w terenie, które przekazywały część żywności i ofiarowały bieliznę oraz odzież. Z oddalonego o ok. 60 km lazaretu gruźliczego w Tangerhütte zaczęły napływać dary w postaci jedzenia, odzieży i paczek. Dowództwo obozu zareagowało utworzeniem dalszych komand pracy. W kilka dni po przybyciu transportów do pracy wysłano pierwszych 950 osób uznanych za zdrowych; 10 małoletnich chłopców skierowano do cywilnego obozu pracy przymusowej w Magdeburgu, dalszych 44 wywieziono do pracy w Górach Harcu; 50 kobietom, w tym ze stopniami oficerskimi i podoficerskimi, odebrano status jeńca wojennego. Pod groźbą użycia broni załadowano je na samochody i wywieziono do pracy. Po kilkakrotnym odmówieniu jej wykonania kobiety wróciły i jak wszystkie żołnierki z powstania z innych obozów zostały w grudniu 1944 r. wysłane do karnego obozu VI C Oberlangen.

3 maja 1945 r. do obozu przybyli Amerykanie i rozpoczęli natychmiastową ewakuację jeńców koalicji zachodniej. Pomimo wcześniejszych ustaleń (Rosjanie, Polacy i Jugosłowianie mieli pozostać w obozie i stamtąd powrócić do swoich krajów ojczystych) już w pierwszym transporcie w stronę Magdeburga wyjechało blisko 200 powstańców.
https://www.porta-polonica.de/pl/woj...xi-altengrabow

Konstanty Ildefons Gałczyński z początkiem II wojny światowej, powołany do wojska, brał udział w kampanii wrześniowej jako członek Korpusu Ochrony Pogranicza. Trafił do niewoli radzieckiej, z której został przekazany do niewoli niemieckiej. Okres okupacji spędził w stalagu XI A (Altengrabow) w Dörnitz i stał się numerem 5700. Już w połowie września napisał Pieśń o żołnierzach z Westerplatte. W 1942 roku Gałczyński pisze na blankietach obozowych trzy wiersze, które później wysyła swojej żonie (List jeńca, Srebrna akacja i Dzika róża).

Konstanty Ildefons Gałczyński

List jeńca

Kochanie moje, kochanie,
dobranoc, już jesteś senna -
i widzę Twój cień na ścianie,
i noc jest taka wiosenna.

Jedyna moja na świecie,
jakże wysławię Twe imię?
Ty jesteś mi wodą w lecie
i rękawicą w zimie.

Tyś szczęście moje wiosenne,
zimowe, latowe, jesienne -
lecz powiedz mi na dobranoc,
wyszeptaj przez usta senne:

za cóż to taka zapłata,
ten raj przy Tobie tak błogi?...
Ty jesteś światłem świata
i pieśnią mojej drogi.

Konstanty Ildefons Gałczyński
Stalag Altengrabow, 19 III 1942
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
ROCZNICE Klubikowe cz.VI jolita Różności - wątki archiwalne 506 06-01-2010 23:54
Rocznice. cz.IV jolita Różności - wątki archiwalne 545 05-05-2009 00:38
Rocznice cz.II jolita Różności - wątki archiwalne 508 02-12-2008 15:50
Wydarzenia i rocznice Karol X Społeczeństwo - wątki archiwalne 143 03-04-2008 11:53
Rocznice jolita Różności - wątki archiwalne 496 28-02-2008 23:25

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:43.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.