menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Różności > Różności - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Różności - wątki archiwalne Różności - wątki archiwalne (ostatni post starszy niż 60 dni oraz poprzednie części aktualnie aktywnych wątków)

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 08-05-2012, 10:56
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Jarku, dziekuje Ci, ale nie chodzi mi tak szczególnie o jakosc zdjęc, ale po prostu zasygnalizowanie zdarzenia i tyle...za długa droga byłaby...mam nawet skaner, ale nie mam czasu z nim sie zapoznac...ot lenistwo?(uposledzenie?) techniczne i jednak brak czasu...
  #22  
Nieprzeczytane 12-05-2012, 11:36
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

Ostatnie wieści płynące z Radomia i skandal w szpitalu psychiatrycznym im B.Borzym dały mi bodziec do wspomnień....
Barbara Borzym była lekarzem neurologiem , psychiatrą, biegłym sądowym.W latach 60 tworzyła od podstaw szpital psychiatryczny w Krychnowicach k/Radomia...moja mama pracowała tam jako pielęgniarka psychiatryczna...tworzyła od podstaw klujacę się dopiero w Polsce terapię zajeciową..pamiętam jezdziła na kursy do miedzy innymi Braniewa.B.Borzym była pierwszym dyrektorem szpitala.Miała syrenkę w kolorze waniliowo-bordowym, miała "dość ciężką nogę"....jeżdziła świetnie...W owych czasach rodzice moi rozchodzili się, mama doskonaliła w nowych umiejętnościach nowego zawodu....Obie panie zaprzyjaźniły się...Basia Borzym opiekowała się mną(zdalnie, ale bardzo skutecznie, bedąc "na każde zawołanie"kiedy mama wyjechała do USA wydelegowana przez szpital pokazac swoje prace plastyczne a i zdobywac wiedzę w Instytucie Tuscegee w Alabanie.Pamiętam też słąwetne u Basi w domu zawsze 1 sierpnia "wieczory powstańcze"...Basia w czasie wojny była sanitariuszka jak i jej siostra Zosia, łączniczką....w wieczory te spotykały się obie siostry(ze swoimi psami) i przyjaciele....było dobre jedzonko przplatane śpiewanymi, słuchanymi piesniami powstańczymi...wspomnienia, łzy wzuszenia.
Tyle tytułem wstępu osobistego...ale przede wszystkim w kontekście tego skandalu chciałam powiedziec o Basi jako człowieku, dyrektorze....Barbara Borzym miała ogromny szacunek do człowieka chorego, uczyła tego swój personel, egzekwowała bardzo stanowczo...to Ona likwidowała zamkniecia, kraty w szpitalu...to Ona dostrzegała jak bardzo oprócz leczenia farmakologicznego choremu potrzebne zajęcie, rozwijanie pasji.....Ten szpital na tamte czasy był szpitalem nowoczesnym,wzorcowym w podejsciu do chorych nerwowo i psychicznie...pamiętam wieczorki taneczne,śpiewane(nawet i ja tam kiedys jako dziewczynka śpiewałąm)
tak bardzo mi przykro, ze takie zreczy dzieją się pod szyldem jej nieskazitelnego onegdaj nazwiska....i tak bardzo zbudowana jestem wewnętrznie, że znałam Barbarę, ze stanęła na naszej rodzinnej drodze...
jest i ulica w Radomiu im B.Borzym....mam nadzieję, ze jest to ulica dobra....

Ostatnio edytowane przez Malwina : 12-05-2012 o 15:17.
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jak na drodze radzą sobie starsi kierowcy? - komentarze Basia. Ogólny 2 01-08-2015 17:51
BYDGOSZCZ - na mojej fotografii. Krycha. kujawsko-pomorskie 959 04-04-2015 09:42
szukam Dziadków dla mojej 7 latki bantuti Gdańsk 1 23-01-2009 13:01
Ludzie, ludzie - jak ten czas leci, kufa86 Różności - wątki archiwalne 30 03-05-2008 23:57
Ciekawi ludzie FeliksG Społeczeństwo - wątki archiwalne 49 29-04-2008 15:01

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:21.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.