menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Kultura > Muzyka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Muzyka Muzyka słuchana i wykonywana - od klasycznej do tej całkiem współczesnej, od opery do "Idola" - jedym słowem wszystko o świecie dźwięków.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 17-01-2012, 18:53
Rola Rola jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Posty: 10
Pytanie kto z Was zbiera stare płyty gramofonowe?


Witam wszystkich!

W Internecie znajdzie się chyba dowolne kółko zainteresowań, jednak ja wciąż szukam jakiegoś forum zbieraczy starych polskich płyt gramofonowych.
Przez "starych" nie mam na myśli dziwiącego się temu światu Cz.Niemena, czy podejrzanie słowiańsko wyglądających Filipinek, ale czasy, gdy nawet M.Fogg był młody, tj. płyty jeszcze przedwojenne.

Tylko na Youtube natknąłem się na kilka osób, jednakże Youtube nie jest miejscem na spotkania i dyskusje (i jak większość netu tonie w chamstwie). Udało mi się znaleźć tylko zagraniczne fora miłośników szelakowych płyt. Z polskich stron widziałem tylko forum dla zbieraczy mniej lub bardziej starych winyli, czy taką ciekawą stronkę, jak niniejszy katalog: http://www.kppg.waw.pl

Czy ktoś z Państwa zbiera szelakowe płyty?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 18-01-2012, 10:42
Jesion's Avatar
Jesion Jesion jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 6 540
Domyślnie Dzień dobry!

Cytat:
Napisał Rola
Witam wszystkich!

W Internecie znajdzie się chyba dowolne kółko zainteresowań, jednak ja wciąż szukam jakiegoś forum zbieraczy starych polskich płyt gramofonowych.
Przez "starych" nie mam na myśli dziwiącego się temu światu Cz.Niemena, czy podejrzanie słowiańsko wyglądających Filipinek, ale czasy, gdy nawet M.Fogg był młody, tj. płyty jeszcze przedwojenne.

Tylko na Youtube natknąłem się na kilka osób, jednakże Youtube nie jest miejscem na spotkania i dyskusje (i jak większość netu tonie w chamstwie). Udało mi się znaleźć tylko zagraniczne fora miłośników szelakowych płyt. Z polskich stron widziałem tylko forum dla zbieraczy mniej lub bardziej starych winyli, czy taką ciekawą stronkę, jak niniejszy katalog: http://www.kppg.waw.pl

Czy ktoś z Państwa zbiera szelakowe płyty?
Na pewno są tu osoby, które w swoich zbiorach mają wiele płyt gramofonowych i prawdopodobnie chętnie zdobyłyby następne, nieznane, atrakcyjne nagrania, zapisane na tych krążkach. Na tym forum gromadzą się one w wątku Co nam w duszy gra - piosenki stare jak świat. Sądzę jednak, że większość tych osób zainteresowana jest raczej samymi nagraniami, niż płytami gramofonowymi. Bo odtwarzanie łatwiejsze, bezpieczniejsze i nie degraduje nagrania.

Wiele/u z nas interesuje muzyka przedwojenna, ta sprzed 1939 roku. Sam bardzo żałuję, że cykl audycji państwa Ewy i Janusza Łętowskich w PR1 miał miejsce jeszcze wtedy, gdy nie miałem możliwości nagrywania takich audycji. Chętnie posłuchalibyśmy nieznanych nam, zapomnianych nagrań muzyki operowej z początku XX wieku, ale także muzyki rozrywkowej i ludowej z tego okresu. Jeśli tylko udaje się takie płyty odnaleźć, staramy się od razu zawartą na nich muzykę przenieść do postaci "nietłukącej się", tj. zdygitalizować ją na dysk twardy w naszym komputerze. Jeśli byłoby zainteresowanie tym jak to zrobić, mogę o tym w niedalekiej przyszłości napisać.

Napisz może więcej, co Cię w tym obszarze najbardziej interesuje.

Pozdrawiam,
jesion

PS. A w Warszawie sypie.

Ostatnio edytowane przez Jesion : 18-01-2012 o 15:18.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 18-01-2012, 23:31
Rola Rola jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Posty: 10
Uwaga

Tak, znam wątek "Co nam w duszy gra" czyli nasz mały "koncert życzeń", znalazłem w nim wiele dawno nie słyszanych lub nawet mi nieznanych starych przebojów.

Nie/stety większość osób które w ogóle obchodzą tamte płyty preferuje utwory sentymentalne i melancholijne, podczas gdy ja szukam na przedwojennych płytach głównie piosenek z naszych filmów i kabaretów, choć nie pogardzę muzyką taneczną (jakiś flirciarski foxtrocik - proszę bardzo!).

Przyznam, że nie stać mnie na kolecjonowanie płyt, a nawet gdybym takie posiadał, to także zdigitalizowałbym nagrania, by nie narażać kruchego medium na uszkodzenia częstym odtwarzaniem.

Ale może zaskoczę Pana powodem, dla którego założyłem niniejszy temat.

Jeśli sam nie odziedziczyłem po babci zbiorów, gdzie ja znajdę na jakich płytach śpiewał np. Krukowski kabaretowe numery? Aston swe szlagiery? itd.

Dam Wam link do forum niemieckich kolekcjonerów.
http://grammophon-platten.de
Dam Wam link do katalogu rosyjskich płyt (a jeśli piszę "rosyjskich", mam na myśli wydanych jeszcze za batiuszki cara!).
http://www.russian-records.com

Tymczasem w naszej historii jak zwykle białe plamy...tak, wiem: wojna, okupacja, komuna (*niepotrzebne skreślić)

Oprócz gigantycznej monografii Syreny-Record pióra T.Lerskiego reszta informacji jest rozproszona.

Chciałbym choć częściowo temu zaradzić. Ale do tego potrzebuję kontaktu z kolekcjonerami.

Nie jest rzeczą niemożliwą technicznie, ani wymagającą bajońskich sum założenie forum takiego jak niemieckie, czy katalogu jak ów rosyjski. Wspólnie uzupełniając informacje (przy okazji zbieracze mieliby gdzie pochwalić się kolekcjami!) możnaby odtworzyć zapomniany kawałek historii.

Nie jest to też rzucanie się z motyką na księżyc, czy słomiany zapał. Nawet gdybym nie skorzystał z opracowania Lerskiego (któremu nota bene zwierzyłem się z pomysłu) obejmującego kilkanaście tysięcy płyt Syreny, sam (na dzień dzisiejszy) jestem w stanie wprowadzić dane do ok. 2 tysięcy płyt różnych marek.

Zaprojektowałem i uruchomiłem na prototypie strukturę takiej bazy danych, rozpocząłem pewne prace nad wyglądem strony. Jest to jednak ogrom pracy i nie chciałbym być nią obarczony zupełnie sam. Stąd moje poszukiwania ludzi, którym podobnie zależałoby na owych starych płytach.

Ostatnio edytowane przez Rola : 18-01-2012 o 23:52.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 20-01-2012, 09:43
Jesion's Avatar
Jesion Jesion jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 6 540
Domyślnie Dzień dobry!

Cytat:
Napisał Rola
Tak, znam wątek "Co nam w duszy gra" czyli nasz mały "koncert życzeń", znalazłem w nim wiele dawno nie słyszanych lub nawet mi nieznanych starych przebojów.

Nie/stety większość osób które w ogóle obchodzą tamte płyty preferuje utwory sentymentalne i melancholijne, podczas gdy ja szukam na przedwojennych płytach głównie piosenek z naszych filmów i kabaretów, choć nie pogardzę muzyką taneczną (jakiś flirciarski foxtrocik - proszę bardzo!).

Przyznam, że nie stać mnie na kolecjonowanie płyt, a nawet gdybym takie posiadał, to także zdigitalizowałbym nagrania, by nie narażać kruchego medium na uszkodzenia częstym odtwarzaniem.

Ale może zaskoczę Pana powodem, dla którego założyłem niniejszy temat.

Jeśli sam nie odziedziczyłem po babci zbiorów, gdzie ja znajdę na jakich płytach śpiewał np. Krukowski kabaretowe numery? Aston swe szlagiery? itd.

Dam Wam link do forum niemieckich kolekcjonerów.
http://grammophon-platten.de
Dam Wam link do katalogu rosyjskich płyt (a jeśli piszę "rosyjskich", mam na myśli wydanych jeszcze za batiuszki cara!).
http://www.russian-records.com

Tymczasem w naszej historii jak zwykle białe plamy...tak, wiem: wojna, okupacja, komuna (*niepotrzebne skreślić)

Oprócz gigantycznej monografii Syreny-Record pióra T.Lerskiego reszta informacji jest rozproszona.

Chciałbym choć częściowo temu zaradzić. Ale do tego potrzebuję kontaktu z kolekcjonerami.

Nie jest rzeczą niemożliwą technicznie, ani wymagającą bajońskich sum założenie forum takiego jak niemieckie, czy katalogu jak ów rosyjski. Wspólnie uzupełniając informacje (przy okazji zbieracze mieliby gdzie pochwalić się kolekcjami!) możnaby odtworzyć zapomniany kawałek historii.

Nie jest to też rzucanie się z motyką na księżyc, czy słomiany zapał. Nawet gdybym nie skorzystał z opracowania Lerskiego (któremu nota bene zwierzyłem się z pomysłu) obejmującego kilkanaście tysięcy płyt Syreny, sam (na dzień dzisiejszy) jestem w stanie wprowadzić dane do ok. 2 tysięcy płyt różnych marek.

Zaprojektowałem i uruchomiłem na prototypie strukturę takiej bazy danych, rozpocząłem pewne prace nad wyglądem strony. Jest to jednak ogrom pracy i nie chciałbym być nią obarczony zupełnie sam. Stąd moje poszukiwania ludzi, którym podobnie zależałoby na owych starych płytach.
Wydaje mi się, że zamysł jest ciekawy ale i bardzo ambitny, bo wojna, a potem liczne migracje w naszym kraju spowodowały, że mnóstwo oryginalnych, starych płyt uległo zniszczeniu. (Szczególnie dotknęło to Warszawę...) Skąd więc zbierać informację? Sam niestety nie jestem w stanie pomóc, ale życzę urzeczywistnienia tego zamiaru.

Pozdrawiam,
jesion

Ostatnio edytowane przez Jesion : 20-01-2012 o 10:11.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 20-01-2012, 12:22
Setunia's Avatar
Setunia Setunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2012
Miasto: Szczecin
Posty: 16 138
Domyślnie

Witaj Jesion! Mam w moim zbiorze około 200 płyt analogowych, dużych, z nagraniami muzyki klasycznej. Mogę przesłać spis (Mozart, Bach, Bethoven, Chopin itp.) Najchetniej sprzedałabym je, bo zmieniam mieszkanie i nie widze dla nich miejsca w nowym lokum. Część moge podarować. Zainteresowany?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 20-01-2012, 14:15
Jesion's Avatar
Jesion Jesion jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 6 540
Domyślnie

Dziękuję, ale nie jestem zainteresowany.

Pozdrawiam,
jesion
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 20-01-2012, 19:37
Rola Rola jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Posty: 10
OK

Cytat:
Napisał Jesion
Skąd więc zbierać informacje?
Same etykietki płyt to nieocenione źródło. Marka, nr katalogowy, kto gra i śpiewa etc.
Do tego pojawiają się w antykwariatach ówczesne katalogi wydawnicze.

Panu Lerskiemu zebranie materiału do swej pracy doktorskiej zajęło kilka lat. Doskonale wiem, że pozbieranie tych rozproszonych danych to olbrzymie wyzwanie.

Właśnie tutaj jest zadanie dla kolekcjonerów, którzy mogliby wnieść swój wkład chociażby przez dopisanie informacji zawartych na nalepkach na płytach. Kilkanaście osób współpracujących ze stroną przez kilka lat mogłoby dodać co najmniej kilkaset tytułów. Skoro przynajmniej kilku osobom chce się wstawiać całe zgrane płyty na youtube, to wstukanie kilku słów z płyty zajmie krócej niż napisanie niniejszej wiadomości.

Moim celem jest stworzenie takiej internetowej platformy, gdzie mogliby się spotkać i te informacje zebrać. Rozpocząłem już pracę.

Takich baz danych stworzonych hobbystycznie przez 2-3 osoby, a rozbudowanych przez odwiedzających, jest w internecie sporo, np. baza samochodów widocznych w filmach: http://imcdb.org
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 06-06-2012, 03:37
teńka teńka jest offline
Zagląda prawie codziennie
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Posty: 314
Domyślnie

Cytat:
Napisał Rola
Same etykietki płyt to nieocenione źródło. Marka, nr katalogowy, kto gra i śpiewa etc.
Do tego pojawiają się w antykwariatach ówczesne katalogi wydawnicze.

Panu Lerskiemu zebranie materiału do swej pracy doktorskiej zajęło kilka lat. Doskonale wiem, że pozbieranie tych rozproszonych danych to olbrzymie wyzwanie.

Właśnie tutaj jest zadanie dla kolekcjonerów, którzy mogliby wnieść swój wkład chociażby przez dopisanie informacji zawartych na nalepkach na płytach. Kilkanaście osób współpracujących ze stroną przez kilka lat mogłoby dodać co najmniej kilkaset tytułów. Skoro przynajmniej kilku osobom chce się wstawiać całe zgrane płyty na youtube, to wstukanie kilku słów z płyty zajmie krócej niż napisanie niniejszej wiadomości.

Moim celem jest stworzenie takiej internetowej platformy, gdzie mogliby się spotkać i te informacje zebrać. Rozpocząłem już pracę.

Takich baz danych stworzonych hobbystycznie przez 2-3 osoby, a rozbudowanych przez odwiedzających, jest w internecie sporo, np. baza samochodów widocznych w filmach: http://imcdb.org
Witam. Ja zbieram od dawna płyty gramofonowe, ale niestety nie mam przedwojennych, myślę, że są od mniej więcej lat 50. i późniejsze, single i longplaye różnych wykonawców. Mogę wysłać informację jaka firma je wydała, wykonawców itp. Pozdrawiam - Teresa
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 06-06-2012, 15:13
Rola Rola jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Posty: 10
Domyślnie

W tym wypadku polecam Pani stronę, do której odnośnik dałem w swojej pierwszej wypowiedzi:
http://www.kppg.waw.pl
Właśnie ten katalog obejmuje polskie płyty powojenne.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 19-09-2012, 16:06
Olgus89 Olgus89 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Sep 2012
Miasto: Kielce
Posty: 4
Domyślnie

Cytat:
Napisał mariana
Witaj Jesion! Mam w moim zbiorze około 200 płyt analogowych, dużych, z nagraniami muzyki klasycznej. Mogę przesłać spis (Mozart, Bach, Bethoven, Chopin itp.) Najchetniej sprzedałabym je, bo zmieniam mieszkanie i nie widze dla nich miejsca w nowym lokum. Część moge podarować. Zainteresowany?
Witam,
Czy te płyty są nadal aktualne?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Stare Płyty Gramofonowe Mariusz57 Kupię, sprzedam, zamienię 5 11-01-2013 21:14
Jak was nazywają wnuki? Ewunia Jestem babcią, jestem dziadkiem 46 04-09-2009 19:44
Kto ma prawo do własności, a kto nie? Dariusz Kosiur Polityka - wątki archiwalne 14 16-07-2008 21:23
Kto zbiera widokówki - niech się zgłosi Kazimierz J Hobby, pasje 0 26-02-2008 00:21

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:23.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.