menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 02:08
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie 23 pazdziernika 2012 roku w wieku lat 95 zmarl w Zywcu (Polska) – Wilhelm Brasse.


23 pazdziernika 2012 roku w wieku lat 95 zmarl w Zywcu (Polska) – Wilhelm Brasse.

Strata tego swiadka tragicznej historii przeszla w mediach polskich praktycznie bez glosu.

Dzien Zmarlych zapalmy wspolnie swieczke dla pana Wilhelma Brasse. Niech spoczywa w pokoju.

Ja, ze swojej strony powiem tylko: Wilhelm –dziekuje za to, ze dzieki Tobie cale natepne pokolenia dowiedza sie o zbrodniach popelnionych w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych w czasie II WS.

Kim byl Wilhelm Brasse? Urodzil sie w Zywcu w roku 1917. Jego ojciec byl Austriakiem, matka Polka. Fotograf i kronikarz, sam wiezien obozu Auschwitz w latach 1941-1945, nr. obozowy 3444, poniewaz odmowil wstapic do Wehrmachtu. Pod przymusem wykonywal swoj zawod w obozie zaglady w serwisie anthropometrique, wykonal kilkadziesiat tysiecy zdjec wiezniow, kilkaset portretow esesmanow. Byl swiadkiem bestialskich doswiadczen pseudomedycznych dokonywanych na wiezniach, swiadkiem egzekucji....

Zaraz przed ewakuacja obozu w roku 1945, podjal wielkie ryzyko i mimo rozkazu spalenia zdjec, pan Wilhelm uratowal ponad 40’000 zdjec.

Po wojnie wrocil do do Zywca, gdzie mieszkal az do smierci.

Tragiczny dokument zbrodni hitlerowskich popelnionych na niewinnych ludziach, kobietach, dzieciach, starcach, kalekach.

Wiecej szczegolow zyciorysu Wilhelma Brasse

http://blogmedia24.pl/node/24916

W roku 2005 powstal film „Portrecista” w rezyserii Ireneusza Dobrowolskiego, ktory przedstawia postac Wilhelma Brassego. Film byl nagradzany na wielu festiwalach. W filmie, Wilhelm Brasse opowiada o swoich przezyciach, o tym co widzial i czul kiedy robil zdjecia ludziom, ktorzy za pare minut mieli stracic zycie.

Wzruszajacy dokument. Oby historia nigdy sie nie powtorzyla.

Wypowiedzi osob, ktore obejrzaly filmt:

Cytat:
Panie Brasse, niech Panu Bóg błogosławi. Wiem, że praca Pana i życie w obozie brutalne i bezduszne... lecz gdyby
Cytat:
 nie ta Pańska praca mielibyśmy o wiele mniej historycznych dokumentów. Dziękuję z całego serca za Pana trudne i bolesne świadectwo. Studentka, lat 22


Cytat:
nie widziałem jeszcze tak drastycznego dokumentu.... żadne słowo tutaj nie pasuje do wyrażenia refleksji...


Cytat:
W oczach portretowanych więźniów widać niewyobrażalne cierpienie i jednocześnie
Cytat:
 szaleństwo. Pewnie od tych rzeczy które widzieli i doświadczyli a których my nie jesteśmy sobie nawet w stanie wyobrazić. Po takim czymś nie jest się takim samym człowiekiem.Tak podobno było z tymi co przeżyli. Mieli potworne problemy: nerwice,depresje, tiki, śniło im się to po nocach, nie mogli spać. Nie jestem w stanie nic więcej napisać


Zmarł Wilhelm Brasse, były więzień Auschwitz, fotograf

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/683613,zmarl-wilhelm-brasse-byly-wiezien-auschwitz-fotograf,id,t.html?cookie=1

Cytat:
Smutna wiadomość – Wilhelm Brasse nie żyje… Strata takiego świadka historii przechodzi w mediach praktycznie bez głosu… Według mnie zmarł prawdziwy patriota. Polecam ten artykuł:












Dla tych co znaja jezyk francuski, na ponizszym linku ciekawy artykul, ktory ukazal sie dzisiaj w Courrier International – podajacy duzo wiecej szczegolow o Wilhelmie Brasse i jego mrozacej krew w zylach historii:

Le photographede l'horreur
http://www.courrierinternational.com/article/2012/11/02/le-photographe-de-l-horreur

Ponizej linki z YouTube do filmu „Portrecista” :

Portrecista 1/4


Portrecista 2/4


Portrecista 3/4


Portrecista 4/4


PS. Odebralo mi dech, kiedy w czesci 4/4, William w placzem mowil, ze przeklina wlasna matke za to, ze go urodzila. Dramatyczne stwierdzenie.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!

Ostatnio edytowane przez Mar-Basia : 03-11-2012 o 19:27.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 08:24
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Zmarł Wilhelm Brasse


Z przykrością informujemy, że w dniu dzisiejszym zmarł Wilhelm Brasse– fotograf. Urodził się w Żywcu 12 marca 1917 roku. Był synem Alberta Karola Brasse – austryjackiego kolonisty, pracującego jako ogrodnik u właścicieli browaru żywieckiego. Jego matka była Polką. W czasie drugiej wojny światowej trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i na rozkaz faszystów wykonywał fotografie nowo przybyłych więźniów. Fotografie te były przeznaczone do kartoteki obozowej. Jak sam twierdzi wykonał ponad 50 tysięcy zdjęć. Powojnie nie wziął już aparatu fotograficznego do rąk

http://zywiecinfo.pl/zmarl-wilhelm-brasse/


Zastanawiam sie czy smierc Wilhelma Brasse byla tylko wydarzeniem "z zycia" Zywca? Wyglada na to, ze TAK. Temat "malo chodliwy dla dziennikarzy" ?????
Smutne to, ze miedzynarodowa prasa napisala wiecej o tym czlowieku..

Jestem ciekawa ile osob widzialo film "Portrecista"?
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 08:26
babciaela's Avatar
babciaela babciaela jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Sanok
Posty: 9 308
Domyślnie

BASIEŃKO ale podałaś dokument,jest o czym
pomyśleć jacy ludzie żyją w okół nas.
Kiedyś opiekowałam się CZŁOWIEKIEM,który
"uciekł" z Oświęcimia ukryty pod zabitymi,wyjechał
w wagonie.
Chodziłam co dzień przez osiem lat-ile opowieści z życia opowiadał.
Napisał książkę z nazwiskami ludzi z którymi był(nawet z Cyrankiewiczem).

Pozdrawiam CIĘ Basieńko.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 08:50
Paula's Avatar
Paula Paula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Pomorskie - P. Gdańsk
Posty: 22 263
Domyślnie

To szlachetne z Twojej strony Mar-Basiu pisząc i przypominając potomnym o śmierci człowieka - bohatera wojennego............niesamowita historia.......
__________________
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 09:02
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Domyślnie

Niezwykła historia o niezwykłym czlowieku zupełnie mi nieznanym.
Wieczorem usiądę wygodnie i w skupieniu obejrzę Twoje propozycje
Marbasiu. - Cz
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 09:48
Anielka's Avatar
Anielka Anielka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: pomorskie
Posty: 11 336
Domyślnie

Dziękuję Basiu,że przedstawiasz postać człowieka,o którym nic nie wiedziałam.Tak jak Mimoza zostawiam sobie na wieczór obejrzenie całego materiału.
Szkoda,ze tak mało wiemy o ludziach z tamtych tragicznych czasów.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
__________________
1.-"Prawda jest taka, że ludzie dzielą się na przyzwoitych i kanalie, oba rodzaje człowieczeństwa są po obu stronach."
/maja59- senior/

Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 15:51
krystyna1617's Avatar
krystyna1617 krystyna1617 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2012
Miasto: oLSZTYN
Posty: 5
Domyślnie

Cytat:
Napisał Anielka
Dziękuję Basiu,że przedstawiasz postać człowieka,o którym nic nie wiedziałam.Tak jak Mimoza zostawiam sobie na wieczór obejrzenie całego materiału.
Szkoda,ze tak mało wiemy o ludziach z tamtych tragicznych czasów.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

Zgadzam się, niestety nie wszystko jest spisane i opowiedziane.
To ogromna strata, ale i potok czasów, który zalewając odkrywa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 17:33
jasinek123's Avatar
jasinek123 jasinek123 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Zabrze
Posty: 11 863
Domyślnie

Do Mar-basi
Jeżeli można prosić o poprawienie daty śmierci
z 20212 na 2012 W. Brasse
to razi,Basiu wiesz dla mnie ważne.
A przy okazji,nałożyłas na mnie ignora mogę zapytać za co????
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 17:42
sellenhel's Avatar
sellenhel sellenhel jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Miasto: Lubsko,Lubuskie,Polska
Posty: 24 806
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mar-Basia
Jestem ciekawa ile osob widzialo film "Portrecista"?

Przyznaję że nie znam ani też nie widziałam
tego filmu .Osoba o której napisałaś też nie
była mi znana ,widocznie od dawna już nie
uczestniczył w życiu publicznym.
Dziękuję Basiu za wiadomość i przybliżenie
tej osoby .Wspaniały człowiek i historia też
niesamowita,szkoda że nasze media nic
nie wspomniały o odejściu do wieczności tego n
zasłużonego człowieka.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 19:20
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Moi drodzy, bardzo sie ciesze, ze moglam Wam podac informacje, ktora jest dla mnie wazna...poprostu nie wyobrazam sobie aby smierc pana Wilhelma przeszla bez glosu.

Dla tych co ogladneli lub ogladna "Portreciste", wlasnie znalazlam w internecie :


Witamy w Księdze Gości!



Zapraszamy do podzielenia się wrażeniami i uwagami na temat Portrecisty









http://www.portrecista.com/guestbook_PL/index.php

Na powyzszym linku mozecie wpisac swoje uwagi i wrazenia na temat tego dokumentalnego filmu.
Proponuje abyscie przeczytali wszystkie komentarze - wzruszajace i mocne.


To co napisalam w Ksiedze Gosci:


Po raz pierwszy ogladalam film „Portrecista” w roku 2007 na prywatnym spotkaniu bylych wiezniow Obozu Koncentracyjnego Auschwitz. Ponownie obejrzalam go wczoraj w nocy, po przeczytaniu pieknego artykulu w Courrier International, zawiadamiajacym o smierci Wilhelma Brasse.

Sama jestem jednym z najmlodszych dzieci, ktore wyszlo z tego piekla na ziemi. Wielokrotnie pisalam o tym na moim blogu. Wiele z Was, usilowalo zrobic ze mnie Zydowke z tego powodu. Odebralam to jako szczekanie pijanego psa na pustyni porazonego ostatnia agonia wscieklizny,ktora go gryzla.

Nie jestem Zydowka i nie widze zadnego powodu aby sie z tego tlumaczyc komukolwiek. Trafilam do Oswiecimia z pierwszym trasportem tysiecy, Bogu ducha winnych mieszkancow Warszawy w sierpniu 1944 roku. Poprostu tak musialo byc.

Musze przyznac, ze „Portrecista” zrobil i ciagle robi na mnie piorunujace wrazenie.


Ciagle brzmia mi w uszach slowa, ktore Wilhelm wypowiedzial na koncu filmu:
Cytat:
przeklinam Boga i matke,ktora mnie urodzila.


Mocne, bardzo mocne...ilez bolu musi byc w czlowieku aby wypowiedziec takie slowa?
****

Serdecznie pozdrawiam wszystkich, ktorzy znalezli czas aby napisac pare slow na tym watku. Dziekuje. Dla mnie jestescie ludzmi wrazliwymi, ktorzy czuja zlo i niesprawiedliwosc.




PS. Nie wiem co sie dzieje z Seniorkiem - literki skacza, ciezzko wstawic tekst.



__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 03-11-2012, 21:33
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Basiu, spotkałam się z tym nazwiskiem i wspomnieniem o Tym Człowieku z ust mego męża wujka, który przeżył obóz w Oświęcimiu, mieszkał później w Krakowie, ale nigdy więcej nie pojechał do Oświęcimia od czasu wyzwolenia,,,, chociaż nieraz spotykał się z byłymi więźniami obozu , którzy mieszkali w pobliżu, / wujek zmarł w 1987 roku,,,jeździliśmy przez kilkanaście lat do niego i nasłuchałam się wielu wspomnień, które chciał przekazać potomnym, by nigdy nie zapomnieli niemieckich zbrodni,,/
Filmu nie widziałam,,, ale z ciekawością przeczytam te wiadomości na linkach, które podałaś,,,,

Dziękuję za wspomnienie o Wihelmie Brasse -- Człowieku, dzięki któremu pozostanie pamięć i zdjęcia o tych, którzy byli w środku piekła.

Faktem jest, że nasze media, już niestety zapominają o tych, którzy przeżyli osobiście ten koszmar, bo nie byli i nie są medialni,,,
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 04-11-2012, 10:46
mimoza's Avatar
mimoza mimoza jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Wałbrzych 58-300
Posty: 47 118
Zmieszany nigdy więcej...

Basiu miałam obejrzeć wczoraj, jednak nie dalam rady.
Przed chwilą skończyłam oglądać. Jestem porażona.
Ileż bólu zawarł w swoim niezwykłym wyznaniu kiedy mówi płacząc,
iż przeklął Boga i Matkę - za to, że go urodziła.
Nic mądrzejszego nie napiszę, bo brak mi słów. - Cz
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 04-11-2012, 13:40
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał mimoza
Basiu miałam obejrzeć wczoraj, jednak nie dalam rady.
Przed chwilą skończyłam oglądać. Jestem porażona.
Ileż bólu zawarł w swoim niezwykłym wyznaniu kiedy mówi płacząc,
iż przeklął Boga i Matkę - za to, że go urodziła.
Nic mądrzejszego nie napiszę, bo brak mi słów. - Cz

Babciaelu-Elu, Paula, Mimoza-Czesia, Anielka, Krystyna, Jasinek, Helenka, Jadzia-Jakempa - zacytowalam wypowiedz Czesi, ktora ogladnela film. Ilez bolu bylo w tym czlowieku kiedy opowiadal.....tego nie da sie przelozyc w slowa.

Ten dokumentalny film wstrzasnal mna porzadnie - przelatuja mi przez uszy niektore zdania, twarze z fotografii, opowiadania i fakty, ktore mialy miejsce. Wrocily obrazy, ktore wielokrotnie chce zapomniec, wyrwac z podswiadomosci. Niestety nie ma zadnej magicznej sily aby zapomniec - wszystko wraca jak bumerang.

MUSIMY o tym pamietac, nawet w sytuacji kiedy dziennikarze krajowi zdecydowali przemilczec smierc Wilhelma Basse.

Nasunela mi sie rowniez refleksja, ze uczciwego czlowieka nikt i nic nie zmusi do bycia BESTIA. Dowod, pan Wilhelm mial mozliwosc wyjsc z Auschwitz, uratowac glowe - pod jednym warunkiem - wstapic do Wehrmachtu. ODMOWIL ? Pomyslal o ojcu, ktory walczyl w Armii Polskiej w roku 1920.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 04-11-2012, 16:39
elizka's Avatar
elizka elizka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Miasto: Polska
Posty: 11 514
Domyślnie

W wielu czasopismach i gazetach
napisano o śmierci pana Brasse
https://www.google.pl/search?source=....2.zE1TzjZGfSQ

Zdjęcia,niektóre: https://www.google.pl/search?rlz=1G1...rIsg bTh4G4Aw

Tu ,w odcinkach, film PORTRECISTA http://www.dziennikzachodni.pl/artyk....html?cookie=1 Film ten pokazała TVP Kultura.

Jednak pewnie wielu z nas nie doszukałoby się wiadomości o Nim gdyby nie wątek Basi.
Ja dziękuję Ci bardzo.

Ostatnio edytowane przez elizka : 04-11-2012 o 16:47.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 04-11-2012, 16:57
Ludgarda's Avatar
Ludgarda Ludgarda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska,Polska
Posty: 2 146
Domyślnie

Dopiero co przeczytałam wszystkie powyższe posty i Wasze komentarze w związku ze śmiercią Pana Wilhelma Brasse, o którym wiele osób w ogóle nic nie słyszało, ja również.

Dziękuję za wpisanie tego tematu, łącznie z podaniem filmu!
Jak tylko obejrzę PORTRECISTĘ, podzielę się opinią.

Panie świeć nad Jego duszą!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Pracodawcy postulują: na emeryturę w wieku 67 lat - komentarze 193.43.77.xxx Ogólny 20 04-03-2012 11:11
35 lat Uniwersytetów Trzeciego Wieku ... stena Uniwersytety Trzeciego Wieku 0 13-05-2010 13:52
65 rocznica tragedii na Bałtyku MS Wilhelm Gustloff krystynka Różności - wątki archiwalne 2 23-02-2010 11:42
Najstarsza dotąd bloggerka zmarła w wieku 108 lat - komentarze grazyna Ogólny 2 23-10-2008 23:53
Andropauza w wieku 25 lat. chojny997 Choroby, badania, terapie 2 17-09-2008 18:47

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:15.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.