menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #421  
Nieprzeczytane 16-02-2014, 21:39
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie

Cytat:
Napisał senesco
/.../Vota przez wieki były podstawą funkcjonowania kościoła. Dawano je nie jako wsparcie, ale za odpuszczenie grzechów. Był czas, gdy papież ustalił cennik.
Przez całe wieki darowizny i zapisy były oznaczane - w końcu czynione były "na chwałę" niekoniecznie Pana, ale człowiek - jak go na to stać - chce być zapamiętany i to od tej dobrej strony. A jeśli nie miał szczęścia i nie żył nazbyt pobożnie, to jakoś złą pamięć musiał zasłonić.... Tablica kamienna, tabliczka ze złota lub haftowany sztandar./.../
Senesco, rozumiem - wotum w znaczeniu zobowiązanie. A dziesięcina? Istniała przecież. Od czasów papieża Damazego (IV wiek) do czasów rozbiorów na naszych ziemiach. W krajach objętych reformacją została zniesiona wcześniej, bodajże w XVI wieku. Kościół apostolski, czyli wieków pierwszych, pomijam. Zasady były nieco inne. Bardziej 'wspólnotowe'. Co do reszty - zgoda.

Jeśli zaś chodzi o zabytki... odzywa się we mnie krew łodziajki, miasta czterech kultur. Cerkiew, synagoga, zbór są dla mnie tak samo ważne jak kościoły i katedry katolickie. Nie robiłabym szczególnej różnicy. Ci 'obcy' żyli tutaj, zostawili swój ślad, przejęliśmy część ich kultury i obyczajów. Powinniśmy pamiętać.
'Protestantom' przypominam grobowiec Gojżewskich na Cmentarzu Starym w Łodzi. Wspólna krypta; na części katolickiej żona, na prawosławnej - mąż.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #422  
Nieprzeczytane 16-02-2014, 21:51
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał senesco
Vota przez wieki były podstawą funkcjonowania kościoła. Dawano je nie jako wsparcie, ale za odpuszczenie grzechów.
Mnie Vota bardziej się kojarzą z materialnym podziękowaniem za łaski a szczególnie za uzdrowienia czyli jako błagalne lub dziękczynne. Tak samo jak przy budowie czy wystroju kościoła w witraże są fundatorzy nie po to by sobie kupić łaski ale aby był ślad, ze ta budowla powstała ze składek i darowizn ludzi i poświęcona jest sile wyższej na tej zasadzie jak dawniej oddawano żywe ofiary.
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
  #423  
Nieprzeczytane 16-02-2014, 22:12
senesco's Avatar
senesco senesco jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Gdynia
Posty: 1 498
Domyślnie

Ostatku - a w czymże się różnimy?
Wychowano mnie jako katolika, poznałem kilku księży i zainteresowałem się buddyzmem...
A potem odwiedziłem cerkiew w Grabarce i było bardzo...
Ale zawsze czułem coś do nauki rabinów.
A potem brałem udział w święcie biblii i chodziłem od synagogii do kościoła, do cerkwi, a i do meczetu, wszędzie potrafię medytować i wszędzie się modlić.
Ja nawet, kiedy 118 razy śpiewam z Devą Premal wierzę, że
"Oto Światłość przenikamy; Światłością cali przeniknięci; Światłem wszystko umacniamy!"

A votum - no cóż - deos in vota vocare - votum było darem przy okazji ślubu, wezwaniem boga (bo w każdej religii, szczególnie rzymskiej, były vota), było formą ofiary i przebłagania.
Dziś mamy sponsoring - bo składający dary nie przyzywa niebios, a raczej twardo trzyma się ziemi.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #424  
Nieprzeczytane 18-02-2014, 11:43
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Zgodnie z tematem.
http://zapisanisobie.pl/
Katolicki internetowy portal randkowy online − ZapisaniSobie.pl − istnieje od początków 2007 roku i aktualnie gości u siebie ponad 20 tysięcy aktywnych użytkowników (profile męskie, żeńskie − w tym osoby, które swoje profile ukryły z różnych względów).
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:32.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.