menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Polityka > Polityka - wątki archiwalne
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 10:14
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie Smutna Panna "S"


„Od dwudziestu lat rocznice służą do zabijania tradycji i pamięci o tamtych czasach. Jedyna oficjalna uroczystość zorganizowana w 30. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych zakończyła się kompromitacją. Obecna "Solidarnosc" poza znakiem graficznym nie ma nic wspólnego z tradycjami Sierpnia i odwagą jego przywódców w stanie wojennym”.




__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #2  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 10:32
Malwina's Avatar
Malwina Malwina jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: okolice Sztumu
Posty: 17 230
Domyślnie

tak, zostało nam logo, paru tych co to naprawdę i pokracznych krzykaczy o etosie tamtych czasów, co to im wpadł odprysk lustra złego czarnoksięznika....no i jedno wielkie krzywe zwierciadło....
  #3  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 10:32
Doc's Avatar
Doc Doc jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 31 756
Domyślnie

Cytat:
Napisał marbella
„Od dwudziestu lat rocznice służą do zabijania tradycji i pamięci o tamtych czasach. Jedyna oficjalna uroczystość zorganizowana w 30. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych zakończyła się kompromitacją. Obecna "Solidarnosc" poza znakiem graficznym nie ma nic wspólnego z tradycjami Sierpnia i odwagą jego przywódców w stanie wojennym”.




  #4  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 10:57
krystynacz46's Avatar
krystynacz46 krystynacz46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: wielkopolska.
Posty: 2 439
Domyślnie

Tylko smutno i żal straconych lat.
__________________
WITAM
  #5  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 11:06
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał krystynacz46
Tylko smutno i żal straconych lat.

Zastanawiam sie jak doszlo do tego? Przyznam szczerze, ze nie wiele rozumiem. Kiedy powstawala "Solidarnosc" nie mieszkalam w kraju ale czesto bywalam, rozmawialam z ludzmi, ktorzy byli zaangazowani w ten ruch. Zagraniczna Polonia sledzila wszystkie wydarzenia, bylismy zaniepokojeni....pomagalismy . Dzis pojawily sie inne nazwiska, podobno "te najwazniejsze" o ktorych nikt z nas w Polonii nie slyszal. A moze zle slyszelismy?
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #6  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 11:13
Paula's Avatar
Paula Paula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Pomorskie - P. Gdańsk
Posty: 22 263
Domyślnie

Trochę wspomnień o początkach Solidarności.
Rok 1979 Gdańsk Wrzeszcz - Siedziba Solidarności i jak zwykle kolejka za symbolicznymi emblematami , znaczkami z logo Solidarność. Wiara i entuzjazm, który nas kolejkowiczów nigdy nie opuszczał dodawał chęci do życia wierząc, że będzie lepiej w naszej ojczyźnie. Któryś raz z kolei staliśmy aby zakupić unikaty do kolekcji dla potomnych. Niedługo ogłoszono Stan Wojenny. Ciarki przeszły mi po plecach kiedy pomyślałam, że jeszcze tak niedawno stałam w miejscu newralgicznym.

Chciałabym w tym poście wyjaśnić: W roku 1980, z działalności KOR-u, rodzi się Solidarność, pierwszy niezależny związek zawodowy.
Napisałam Solidarność rok 1979.
Przepraszam miało być jak wyżej sprostowanie.







__________________
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

Ostatnio edytowane przez Paula : 01-09-2010 o 16:32.
  #7  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 11:18
krystynacz46's Avatar
krystynacz46 krystynacz46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: wielkopolska.
Posty: 2 439
Domyślnie

Bo to wszystko takimi torami poszło ,zrobili karierę polityczną Ci co byli bliżej starej władzy ,a nawet czasem za jej pomocą .Takie jest moje zdanie(osoby nic nie znaczącej),takiej jakich było wielu.
__________________
WITAM
  #8  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 11:26
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Paula
Trochę wspomnień o początkach Solidarności.
Rok 1979 Gdańsk Wrzeszcz - Siedziba Solidarności i jak zwykle kolejka za symbolicznymi emblematami , znaczkami z logo Solidarność. Wiara i entuzjazm, który nas kolejkowiczów nigdy nie opuszczał dodawał chęci do życia wierząc, że będzie lepiej w naszej ojczyźnie. Któryś raz z kolei staliśmy aby zakupić unikaty do kolekcji dla potomnych. Następnego dnia ogłoszono Stan Wojenny. Ciarki przeszły mi po plecach kiedy pomyślałam, że jeszcze wczoraj stałam w miejscu newralgicznym.

Paula, nigdy nie zapomne b.krotkiego, rannego telefonu od mojej serdecznej przyjaciolki (dzis juz sp) - zaraz przed ogloszeniem stanu wojennego.
"Basiu, wyjdz na lotnisko, odbierz Leszka, zaopiekuj sie moim synem". Rozmowa zostala przerwana. Nie potrafie wyjasnic jakim cudem, Hanka wypchala syna jednym z ostatnich samolotow lecacym do Zurichu. Byla znanym lekarzem kardiologiem - moze ktos dal jej "cynk"? Dzieciak, mlodziutki chlopiec, student pierwszego roku architektury znalazl sie pod "moja opieka".
Spotkal sie z matka po paru dobrych latach - ot, jedno z tych wspomnien zwiazanych z tym okresem.
Zostal na stale w Szwajcarii, skonczyl studia, zalozyl rodzine, od czasu do czasu jezdzi do Polski aby polozyc kwiaty na grobie rodzicow. Zdecydowanie nie chcialby mieszkac w Polsce. Twierdzi, ze ma klopoty ze zrozumieniem ludzi.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #9  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 11:41
Paula's Avatar
Paula Paula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Pomorskie - P. Gdańsk
Posty: 22 263
Domyślnie

Marbello wiem coś na ten temat jako Gdańszczanka i wiem, że była wielka solidarność między ludzka. Ludzie robili wszystko aby pomóc i nie bali się. W tych czasach komunikacja szwankowała toteż prywatni kierowcy zatrzymywali się i zawsze podwieźli do pracy.
Pamiętam także przykre chwile, kiedy nagle wyjechał czołg na głównej ulicy a my uciekaliśmy. Wszędzie swąd gazów łzawiących.
__________________
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
  #10  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 11:42
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Smutna Panna "S" ?
Już nie panna, ale konkubina pana Pisa. Albo kochanka ?
  #11  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 11:57
Paula's Avatar
Paula Paula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Pomorskie - P. Gdańsk
Posty: 22 263
Domyślnie

Za moich czasów Ruch Solidarnościowy był nasz zwykłych szaraczków żyliśmy jego ideą. Dzisiaj Solidarność stała się elitarna - upolityczniona. Nie ma już entuzjazmu i nie ma wiary. Została nazwa.
__________________
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
  #12  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 12:28
Paula's Avatar
Paula Paula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Pomorskie - P. Gdańsk
Posty: 22 263
Domyślnie

Chciałabym w poście nr 6 wyjaśnić: W roku 1980, z działalności KOR-u, rodzi się Solidarność, pierwszy niezależny związek zawodowy. Napisałam Solidarność rok 1979.
Przepraszam.
__________________
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

Ostatnio edytowane przez Paula : 01-09-2010 o 16:34.
  #13  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 12:33
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Paula
Za moich czasów Ruch Solidarnościowy był nasz zwykłych szaraczków żyliśmy jego ideą. Dzisiaj Solidarność stała się elitarna - upolityczniona. Nie ma już entuzjazmu i nie ma wiary. Została nazwa.

Wszystko w imie niezdrowych ambicji politycznych.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #14  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 13:20
Paula's Avatar
Paula Paula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Pomorskie - P. Gdańsk
Posty: 22 263
Domyślnie

Strategiczne Zakłady w stanie wojennym były zmilitaryzowane wszedł Komisarz wojskowy. Wówczas pracowałam na PKP, który był zmilitaryzowany. Pracowałam na zmiany miałam specjalną przepustkę i kiedy po zmianie myślałam, że będę mogła spokojnie przespać noc w domu. Bywało, że Milicja pukała po 22 do drzwi i z polecenia naczelnika miałam się stawić natychmiast w pracy. Cóż było robić taki rozkaz.
To były czasy pełne napięcia psychicznego.
__________________
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
  #15  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 13:41
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Pisz Paula...bylas tam, pracowalas w zmilitaryzowanym PKP - wlasnie takie wspomnienia sie licza.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
  #16  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 13:50
Paula's Avatar
Paula Paula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Pomorskie - P. Gdańsk
Posty: 22 263
Domyślnie zawierucha

Cytat:
Napisał marbella
Pisz Paula...bylas tam, pracowalas w zmilitaryzowanym PKP - wlasnie takie wspomnienia sie licza.

Marbello niejedną zawieruchę przeżyłam w pracy chowając się pod pulpit bo leciały gazy łzawiące.
__________________
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
  #17  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 13:58
krystynacz46's Avatar
krystynacz46 krystynacz46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: wielkopolska.
Posty: 2 439
Domyślnie

Wrocław w tych czasach też nie był oazą spokoju ,oj działo się działo ,a gaz to miałam wrzucony przez zoomo do mieszkania razem z płonącą świecą i trzeba było ratować mieszkanie i dzieci wyprowadzić do sąsiadów(na szczęście solidarność wśród ludzi była ogromna.).Ale wspomnienia ,więcej nie będę ,bo wracają przykre wspomnienia .
__________________
WITAM
  #18  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 14:21
Paula's Avatar
Paula Paula jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: Pomorskie - P. Gdańsk
Posty: 22 263
Domyślnie

Nie było możliwości z takiego Zakładu zwolnić się był obwarowany przepisami Stanu wojennego. Trzeba było bezwzględnie wykonywać polecenia. Kierownik miał prawo przesuwać na inne stanowiska bez podania przyczyn i delegować nawet do innych miast.
Nie wolno było nosić w torebce ostrych narzędzi były częste kontrole przez ZOMO.
__________________
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
  #19  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 14:26
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Domyślnie Moje "3 grosze"

Nigdy nie darzyłam sympatią pana Wałęsy - "bo nie" ale pozostała mi pamięć wielkiego uznania że w tamtych czasach jako jedyny "podłożył" swoje nazwisko...
Jak doszedł z ówczesnymi władzami do porozumienia? - jego sprawa wszak "załatwianie czegoś" to nasz zwyczaj.
To że przedwczoraj oburzyło mnie zachowanie kolesiów i "samozwańców" z tamtych lat - to jasne.
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
  #20  
Nieprzeczytane 01-09-2010, 14:40
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał krystynacz46
Wrocław w tych czasach też nie był oazą spokoju ,oj działo się działo ,a gaz to miałam wrzucony przez zoomo do mieszkania razem z płonącą świecą i trzeba było ratować mieszkanie i dzieci wyprowadzić do sąsiadów(na szczęście solidarność wśród ludzi była ogromna.).Ale wspomnienia ,więcej nie będę ,bo wracają przykre wspomnienia .

Krysiu, wiem, ze przykre wspomnienia beda wracac - mysle, ze warto. Mamy sporo "modych" forumowiczow 50+, ktorzy nie wiele wiedza o tych czasach, sa czesto oglupieni prasa i propaganda. Moze zrozumieja jaka byla prawdziwa " Solidarnosc" a nie taka jak dzisiejszy folwark, na ktorym pierze leci i stara sie "skrasc" walory tych co naprawde cos znaczyli dla tego ruchu.

Tak jak powiedziala Jolita - nie jestem i nie bylam fanem p.Walesy. Szanuje go za to co zrobil dla Polski i innych "domoludow" - poprostu poderwal narod do walki. Jestem oburzona tym jak jest traktowany - czytaj: jaka mu opinie urobili ci co chca wszelkimi srodkami udowodnic, ze to "oni" byli motorem "Solidarnosci". NIE BYLI! A to co teraz usiluja wtykac ludziom, ktorzy w swoim zaslepieniem nie wiele rozumieja - to poprostu wielkie oszustwo i uzurpatorstwo.

P.Lech Walesa popelnil jeden kardynalny blad - powinien zostac w opozycji zwiazkowej a nie pchac sie na "prezydenckie" salony.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
 

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Województwo podkarpackie, powitanie i "lista obecnośći " część druga. gratka podkarpackie 52119 Dzisiaj 07:52
"Kolędy Polskie - znane i zapomniane" koncert kolęd na Bemowie kultura-bemowo Zaproszenia 0 17-12-2009 12:33
"SZKOŁKA" PhotoFiltre Studio - bezplatny program do obrobki zdjec Dreamka eSenior 86 25-10-2009 21:59
Usługi opiekuńcze (śląskie) - Spóldzielnia Socjalna "Szansa i Wsparcie" siw Praca, wolontariat 2 21-07-2009 14:42

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:17.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.