menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Finanse > Zarządzanie finansami
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 15:36
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie Szczęsliwi (obecni) emeryci, bo będzie (chyba) tylko gorzej...


Kto mysli o emeryturze - powinien to przeczytać.
A kto jeszcze nie mysli - tym bardziej powinien przeczytać!


http://wyborcza.biz/biznes/1,103532,...merytalne.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 16:39
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Konrisie, na calym swiecie ludzie oszczedzaja aby miec dodatek do emerytury. W Polsce tez nalezy to robic.
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 16:52
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

A ja tak powiem: nie lubię jęczenia a w dodatku na zapas... to może pojęcz w kąciku i sam.... , że będzie gorzej a może jeszcze gorzej, no może tak a może nie, bo morze jest szerokie a nawet głębokie....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 16:54
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Do Pani Słowikowej:
Tak, to prawda. Tylko problem w tym, gdy:
a/ nie ma z czego odkładać (co jest, niestety, coraz powszechniejsze)
b/ gdy jest z czego systematycznie odkładać, ale nie mysli się o przyszłości...
c/ jest niedostateczna informacja (edukacja) wśród młodych na ten temat...


Do Jipa:
Rozumiem... I szczerze życzę, Tobie i sobie, byśmy na emeryturze nie jęczeli z biedy...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 18:05
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał konris
Do Pani Słowikowej:
Tak, to prawda. Tylko problem w tym, gdy:
a/ nie ma z czego odkładać (co jest, niestety, coraz powszechniejsze)
b/ gdy jest z czego systematycznie odkładać, ale nie mysli się o przyszłości...
c/ jest niedostateczna informacja (edukacja) wśród młodych na ten temat...


Do Jipa:
Rozumiem... I szczerze życzę, Tobie i sobie, byśmy na emeryturze nie jęczeli z biedy...

Konrisie, wszystko jest chyba uzaleznione od "higieny" zycia na codzien.. albo kultury zycia na codzien..
Jak sie pracuje to jakies pieniadze sa na zycie.. wiec i jest ( choc malo) z czego oszczedzac .
Znam naprawde skromnie zyjace osoby ktore maja we krwi to ze trzeba cos odlozyc miesiecznie na tzw" czarna godzine"..

Ciekawe np.. ze w najbiedniejszych rodzinach wszyscy pozwalaja sobie na palenie papierosow a o alkoholu nawet nie wspominam.. Teraz w telewizjii widze ze Polacy wydaja na ogrzanie zle zbudowanych domow dwa razy wiecej niz Szwedzi , ktorzy przeciez maja srozszy klimat..

Na dojazdy do pracy zamiast duzo bardziej ekonomicznych autobusow czy tramwai.. uzywa sie prywatnych samochodow..

I inne podobne rozrzutnosci.. ktore nie powinny istniec.
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 18:46
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
Konrisie, wszystko jest chyba uzaleznione od "higieny" zycia na codzien.. albo kultury zycia na codzien..
Jak sie pracuje to jakies pieniadze sa na zycie.. wiec i jest ( choc malo) z czego oszczedzac .
Znam naprawde skromnie zyjace osoby ktore maja we krwi to ze trzeba cos odlozyc miesiecznie na tzw" czarna godzine"..

Ciekawe np.. ze w najbiedniejszych rodzinach wszyscy pozwalaja sobie na palenie papierosow a o alkoholu nawet nie wspominam.. Teraz w telewizjii widze ze Polacy wydaja na ogrzanie zle zbudowanych domow dwa razy wiecej niz Szwedzi , ktorzy przeciez maja srozszy klimat..

Na dojazdy do pracy zamiast duzo bardziej ekonomicznych autobusow czy tramwai.. uzywa sie prywatnych samochodow..

I inne podobne rozrzutnosci.. ktore nie powinny istniec.
Joasiu. Córka nie pali nie pije alkoholu. Czasem jakieś małe piwko. Źle zbudowane domy to niestety relikt przeszłości i teraz wszyscy cierpią. Ocieplenie budynków kosztuje dużo a nawet bardzo dużo. Do tego wymiana stolarki okiennej itd. też kosztuje. Oszczędności są później. Sprawa dojazdu do pracy! Córka o ile nie jedzie autobusem dla kupujących (bezpłatnym) musi jechać dwoma autobusami czyli 2x2.40zl i powrót to samo. Autem jest około 5km. Co wyjdzie taniej? Myślę, że jednak auto! i oczywiście niezależność od komunikacji u nas niestety kulejącej. W jej sytuacji nie ma mowy o odłożeniu czegoś na "starość"
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 19:03
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
Joasiu. Córka nie pali nie pije alkoholu. Czasem jakieś małe piwko. Źle zbudowane domy to niestety relikt przeszłości i teraz wszyscy cierpią. Ocieplenie budynków kosztuje dużo a nawet bardzo dużo. Do tego wymiana stolarki okiennej itd. też kosztuje. Oszczędności są później. Sprawa dojazdu do pracy! Córka o ile nie jedzie autobusem dla kupujących (bezpłatnym) musi jechać dwoma autobusami czyli 2x2.40zl i powrót to samo. Autem jest około 5km. Co wyjdzie taniej? Myślę, że jednak auto! i oczywiście niezależność od komunikacji u nas niestety kulejącej. W jej sytuacji nie ma mowy o odłożeniu czegoś na "starość"


Tadeuszu, ja mowie ogolnie i nie siedze ludziom w kieszeniach.. Kazdy musi sie uporac ze swoim wlasnym budzetem. Ale trzeba ten budzet miec a nie zyc "na oko"

Sam dojazd samochodem moze i jest latwiejszy ale np juz utrzymanie samochodu jest wydatkiem.. Trzeba zobaczyc co sie oplaca w przekroju rocznym.. To tylko jest przyklad z reszta. Sa niektore dogodnosci w naszych czasach z ktorych nie jest latwo zrezygnowac.... ale na sama mysl ze moglabym zyc w nedzy na stare lata , , bylaby dla mnie olbrzymim bodzcem aby cos robic na ten temat.
Dla waszej wiadomosci, chce wam powiedziec ze amerykanskie panstwowe emeryturki sa tak male ze nikt nie przezylby za nie .. Wszyscy prawie oszczedzaja i inwestuja aby miec godne zycie na starosc.
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 19:09
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Joasiu ale jak pracujecie macie z czego odłożyć. W Polsce ci ze średnią lub poniżej średniej zarobków mogą tylko o tym pomarzyć.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 19:15
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie

Tadziu,a czy w Sosnowcu nie ma biletów miesięcznych.
Zawsze to taniej i łatwiej.W korkach w mieście samochodem też licho się jeździ.
Chyba,ze jakies wieksze zakupy,to wygodniej samochodem.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 19:21
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał tadeusz50
Joasiu ale jak pracujecie macie z czego odłożyć. W Polsce ci ze średnią lub poniżej średniej zarobków mogą tylko o tym pomarzyć.

Tak.. ale wszedzie sa ci co maja ponizej sredniej... nie tylko w Polsce.

Czyli co?? Poddac sie??
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 19:22
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał emka46
Tadziu,a czy w Sosnowcu nie ma biletów miesięcznych.
Zawsze to taniej i łatwiej.W korkach w mieście samochodem też licho się jeździ.
Chyba,ze jakies wieksze zakupy,to wygodniej samochodem.
Są bilety miesięczne, ale często córka jak pisałem jedzie do lub z pracy autobusem dowożących kupujących. (pracuje w hipermarkecie). Tak więc miesięczny nie opłaci się. Wychodzi drożej. Samochodu nie ma bo jej nie stać na kupno. Weźmy do tego (hipotetycznie) oszczędność czasu. Autem jazdy 10 min. komunikacją bywa, że około godziny. Zupełnie inna trasa. Przesiadka. Np. na noc -rozpoczyna o 21.00 wychodzi z domu o 19.15.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 19:44
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie

A czy córka jeździ tylko do pracy i z powrotem? I juz wiecej nie wychodzi z domu i nie przemieszcza sie po mieście?.Bo chyba nie z buta?
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 19:48
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie

Ja tam bardzo sobie chwalę bilet miesięczny.Na większe zakupy samochodem, a mniejsze srodkami komunikacji miejskiej.Gdynia ma bardzo dobre połączenia miedzy dzielnicami i w godzinach szczytu samochodem nie jest nic szybciej,ani oszczędniej,bo są duże korki.No i brak miejsc parkingowych dochodzi.
No ale kazdy inaczej kalkuluje.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 20:07
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Cytat:
Napisał emka46
A czy córka jeździ tylko do pracy i z powrotem? I juz wiecej nie wychodzi z domu i nie przemieszcza sie po mieście?.Bo chyba nie z buta?
Komunikacją miejską jeździ tylko wtedy gdy ma na rano lub po nocy i to w jedną stronę. W druga "służbowym" czyli 10-15 razy. Miesięczny bodaj około 80 zł kalkulacja prosta. Pewnie, że też się przemieszcza jednak nie za wiele bo ma córkę 5 lat i sam a ja wychowuje. Tak więc nie bardzo ma kiedy.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 09-12-2009, 20:50
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 614
Domyślnie

Zostało nam z minionych czasów brak poszanowania do pieniądza,kiedy zazdroszczono kelnerowi że otrzymuje napiwki w dolarach,wtedy 1 USD miał wartość gdy zarabiano 10-15 USD miesięcznie.Obecnie dając napiwek 10 procent rachunku samy widzimy ile dajemy a jak zastanowimy się jak to było w czasach minionych to dochodzimy do tego że te napiwki dawane w tamtym czasie to nie były wysokie.Pani Słowikowa ma rację że średnia w niektórych krajach jest niższa od średniej górnika w Polsce ,Japonia 500 Euro.Tam też żyją ludzie i z tą emeryturą muszą sobie radzić a długość wieku mają najdłuższą na świecie.Problem powstaje gdy 80-90 latek zostaje sam z tond morderstwa bliskich z litości bo kto drugą osobą ma się zajmować ,a ma początki Alzheimera .Młodzi ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie myślą o starości.Media w reklamie propagują postawy hedonistyczne.Starość zaczyna być wstydliwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 10-12-2009, 10:10
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
Napisał waclaw46
Zostało nam z minionych czasów brak poszanowania do pieniądza
Nie nam, tylko niektórym. Jakoś u siebie, moich najbliższych i znajomych, w tym młodych, tego nie dostrzegam.
Cytat:
Pani Słowikowa ma rację że średnia w niektórych krajach jest niższa od średniej górnika w Polsce ,Japonia 500 Euro.Tam też żyją ludzie i z tą emeryturą muszą sobie radzić a długość wieku mają najdłuższą na świecie.
Nie we wszystkim ma rację Pani Słowikowa. Wielu naszych emerytów też sobie radzi.

Nie narzekam, nie jojczę. Mam, ile mam.
Ale wylądowałam na "suchej" emeryturze, nie dlatego, że zabrakło mi kultury i higieny życia codziennego. Byłam rozrzutna? Trwoniłam pieniądze na wykształcenie dziecka (nieprawda, że to nic w PRL nie kosztowało), na naukę języków i inne jego potrzeby, które teraz owocują. Na leczenie seniorki rodzinnej. Owszem, paliłam.
Już mi się znudziło wysłuchiwanie o kimś, kto odejmując sobie od ust zainwestował w dom letni i działkę i jeszcze mu zostało na dołożenie do obecnej niskiej emerytury.
Cytat:
Młodzi ludzie żyją dniem dzisiejszym i nie myślą o starości.
Skąd to wiesz? Ja mam inne obserwacje i wiadomości.

Nie znoszę narzekania, ale wnerwiłam się, bo nie lubię uogólnień.
I to w dodatku nie opartych na żadnych wiarygodnych danych, tylko na doniesieniach medialnych.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #17  
Nieprzeczytane 10-12-2009, 14:38
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał Alsko
Nie we wszystkim ma rację Pani Słowikowa. Wielu naszych emerytów też sobie radzi.



Ja nie powiedzialam ze sobie nie radza tylko ze emerytury za granica moga tez byc glodowe.

Zainwestowalas w edukacje syna.. i to sie chwali.
Nie wszystkim jednak taka inwestycja pomogla na starosc.. Niektorym wprost przeciwnie, niestety.

Zainwestowalas w leczenie starej osoby.. w dotacje na glodne dzieci, w dotacje na pokoj na swiecie, w dotacje na leczenie raka, itd itd itd.. Wszystko to na pewno sie zwroci.. kiedys... komus. To sa bardzo szlachetne czyny.. i wszyscy powinni jakas czesc dochodow przeznaczyc na cele dobroczynne.. Tak sie zyje w cywilizowanym swiecie.
Nawet niektore religie nakazuja dac spory % dochodow na te cele.

Na twoim miejscu zainwestowalabym tez w gume do zucia Nicorette.. Alu.. Dla samej siebie.
Inwestycja w samego siebie jest tez po czesci dobrym uczynkiem.


.
__________________
"Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy."
Leonardo DaVinci
Odpowiedź z Cytowaniem
  #18  
Nieprzeczytane 10-12-2009, 17:27
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Asiu, a ja na Twoim miejscu nie wmawiałabym Alce tego, czego nie napisała
Nie pisałam o swoich dobrych uczynkach i niech tak zostanie. Nie dopisuj za mnie, ja wiem, co chciałam powiedzieć
Odpowiedź z Cytowaniem
  #19  
Nieprzeczytane 10-12-2009, 18:49
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 009
Domyślnie

Jak to?
A inwestycje w czworonogi?
Sama Mańka to worek bez dna.

A tak w ogóle, co ZUS zrobił z naszymi składkami, przez tyle lat?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #20  
Nieprzeczytane 10-12-2009, 20:42
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Cytat:
co ZUS zrobił z naszymi składkami, przez tyle lat?
ZUS wspomógł Skarb Państwa, bo Skarb był biedny. Pobudował poza tym pałace dla siebie, powypłacał nagrody sam sobie, a jednocześnie - biedny taki - emerytury musiał wypłacać staremu portfelowi.
A na nasze pracują młodsi, o czym media stale im przypominają, żeby... No właśnie nie wiem.
I tak się to kręci.

PS Czworonogi? Inwestycje? A skąd! To normalka, bez której nie byłoby Domu
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Emeryci i renciści piszą pozwy - komentarze rencista 8 Ogólny 3 15-12-2019 21:40
Polscy emeryci nie są biedni? - komentarze jip Ogólny 110 17-02-2012 13:56
Masaże emeryci renciści gamron Zaproszenia 1 06-10-2009 17:26
Aktywni zawodowo emeryci pawlowska.a Seniorzy i praca 0 14-09-2009 16:18
ZUS kontra emeryci - komentarze Basia. Ogólny 14 01-06-2007 00:44

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:06.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.