menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Finanse > Zarządzanie finansami
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 19:49
wankabor's Avatar
wankabor wankabor jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: 25-019 Kielce
Posty: 19 308
Domyślnie

Tadeuszu, a jednak inaczej oceniamy minione czasy, Dzielą nas lata przeżyte, z pewnością pozostaniemy przy swoich przekonaniach i niech tak będzie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 20:07
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazik
Teraz z tym rządem jest mniej śmiesznie. Tylko strasznie. Cyganią ile wlezie. Ale do tematu. Podam wzięte z sufitu przykłady. Przejaskrawione, aby uwidocznić różnicę. Tak więc poprawiaczy nie potrzeba bo wyjaśniłem.

Emeryturę ma ktoś 1000 zł
1 € kosztuje 10 zł po przeliczeniu dostanie 100 €
1 € kosztuje 2 zł po przeliczeniu dostanie 500 €

Czy teraz widać kiedy wprowadzić €? Tak straci emeryt i tak już mu zostanie na zawsze. Oszczędności w Banku jak masz to też stracisz. Państwo straci w ten sam sposób.

Ceny przeliczą. Jak to się okaże. Najbardziej podniosło się Niemcom i Słowenii. Słowacy mniej ale odczuli. Bo część z nich się cieszy na wycieczkę np. na Seszele ale większość co dzień patrzy co do garnka włożyć.

Powiedział "a" rząd Millera. Nas nie informowano, nawet bez przymusu powinniśmy przejść kiedyś na € [jestem za], ale nie w kryzysie. Poczekajmy. Ciekawe że przymusu do € nie ma Anglia, Szwecja i Dania. Święte krowy czy mieli mądrzejszych negocjatorów?

Kazik, skąd wytrzsnąłeś ten przelicznik, licz tylko po powiedzmy 4 zety, to juz lepiej wygląda, ale przelicz tez ceny po tym samym kursie.
Tak więc emerytura 1ooo zetów, w Euro 250, chlebek 1 zet, w euro 0,25 eurocenta
Czy to takie trudne?
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 20:21
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Teraz przy import, eksport jest jak gra w totka, jaki będzie kurs złotego, opłaci się czy nie za kilka miesięcy. Kto zgadnie? Ten wygra, kto nie torba i kij na plecy. Będzie euro będzie jaśniej. Każdy widzi niby to samo ale z innej strony. Weźmy monetę taką samą, jeden będzie widział reszkę drugi orła.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 20:34
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Kazik - chylę nisko swe wysokie czoło w podziekowaniu i szacunku. Za rzeczowość.

Do tych, co uważają, że straszę...
Nie straszę. Po co? Kogo? Przestraszonych juz nie przestraszę, bo są nimi. A nieprzestraszonych nie przestraszę, bo wiedzą swoje.

Piszę tylko. Poruszam temat interesujacy mnie czy znajomych (z którymi o tym rozmawiam). No i jak widać z aktywnosci na forum - takze wielu z Was.

Prawda jest taka, jak ujął to Kazik - większość Polaków ma nikłe pojęcie o makro- i mikroekonomii...

Ja temat poruszyłem w kategoriach kto zyska na przyjęciu euro przez Polskę: wreszcie obywatele czy jak zwykle państwo (kosztem obywateli)?...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 20:56
jip's Avatar
jip jip jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Wielkopolska
Posty: 11 298
Domyślnie

Cytat:
Napisał konris
Kazik - chylę nisko swe wysokie czoło w podziekowaniu i szacunku. Za rzeczowość.


Ja temat poruszyłem w kategoriach kto zyska na przyjęciu euro przez Polskę: wreszcie obywatele czy jak zwykle państwo (kosztem obywateli)?...
A kto to państwo?....Państwo – polityczna, suwerenna, terytorialna i obligatoryjna organizacja społeczeństwa

Ostatnio edytowane przez jip : 04-01-2010 o 21:39.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 21:26
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Nie jestem ekonomistom ale policzmy wg Kazika hipotetycznego przelicznika.

Cytat:
1 € kosztuje 10 zł
1 € kosztuje 2 zł

Dziś mam 1000 euro po 10 zł czyli 10 000 zł za rok powiedzmy euro będzie tak jak to Kazik napisał po 2 zł czyli ten sam 1000 euro będzie wart 2000zł, różnica na kursie kolosalna. Może być i odwrotnie, wtedy zyskuję. W przypadku waluty euro w Polsce teraz i za rok mam 1000 euro. Tak ja to liczę nie będąc ekonomistom
ps.Kazik za moment podeprze sie tysiącem linków i wykładem wyższej ekonomi
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 21:36
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Nie wiem komu zależy na straszeniu że inna będzie waluta to już wszyscy stracą jak by Ministrowi Finansów specjalnie na tym zależało i od strat Polaków miał dostać jakąś premię. Tak nie jest ,a w wyniku kryzysu ,decyzja o przejściu na inną walutę została przesunięta i nie czeka nas ani w tym ani w przyszłym roku.Jako seniorzy pamiętacie denominację i też ludzi straszono.
Czy też wszystko podrożało nie ,przy denominacji zaokrąglało się w górę ale przy groszach i po przeliczniku różnice były o 1/2 grosza na korzyść właściciela danej firmy,przecież nikt nie jest altruistą.Jeżeli towar dłużej leży stosuje się przeceny i obniża się zysk.Najgorzej zostać z towarem który jest za drogi i długo leży dotyczy to producenta jak i sprzedającego ten towar.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 22:14
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Tadeusz, bądź uprzejmy przeczytać akapit poprzedzający podane przez Kazika wartości - wyraźnie zaznaczył, ze chodzi o przejaskrawienie dla zilustrowania.

I bądź uprzejmy odczytać tekst Kazika nie tylko literalnie i tendencyjnie (ta złosliwość o linkach też była zbędna), ale i pewne skróty myślowe (tezy) o naszej polityczno-gospodarczej rzeczywistości.

A artykuł z linka podanego przez kazika naprawdę warto przeczytać. Także przez nieekonomistów. A może zwłaszcza przez nich...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 22:16
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał konris
Kazik - chylę nisko swe wysokie czoło w podziekowaniu i szacunku. Za rzeczowość.

Do tych, co uważają, że straszę...
Nie straszę. Po co? Kogo? Przestraszonych juz nie przestraszę, bo są nimi. A nieprzestraszonych nie przestraszę, bo wiedzą swoje.

Piszę tylko. Poruszam temat interesujacy mnie czy znajomych (z którymi o tym rozmawiam). No i jak widać z aktywnosci na forum - takze wielu z Was.

Prawda jest taka, jak ujął to Kazik - większość Polaków ma nikłe pojęcie o makro- i mikroekonomii...

Ja temat poruszyłem w kategoriach kto zyska na przyjęciu euro przez Polskę: wreszcie obywatele czy jak zwykle państwo (kosztem obywateli)?...

Wszyscy zyskaja. Kiedy nie bylo Euro - w EU, wszystkie waluty "szalaly", kazdy skrobal marchewke swoja metoda przelicznika. Wprowadzono Euro, skonczyl sie dla obywatela i przedsiebiorcy koszmar przelicznikow, zaokraglania w dol czy w gore. Jedziesz obojetnie gdzie i ciagle operujesz te sama waluta. Ceny sa prawie identyczne. Przed kryzysem miales 1000 Euro i po kjryzysie tez masz 1000 Euro. A, ze ceny ida w gore - to normalne...zarobki tez ida w gore, koszty leczenia galopuja, emerytow coraz wiecej.

Dam Wam taki przyklad. Zdarza mi sie czesto wysylac do Polskl pieniadze przez Western Union. Jezeli przekaz jest do Polski - na miejscu mozna odebrac tylko w zlotowkach lub dolarach. Kurs Euro na zlotowke - dzisiaj bym 4.08 a w Western Union 3.94. Gdyby w Polsce bylo Euro - nie byloby takiej roznicy. Kto traci? Obywatel po jednej i drugiej stronie.

Nastepny przyklad - bardziej bolesny. Ludzie, ktorzy maja np emerytury Szwajcarskie i Angielskie i zyja w strefie Euro sa codziennie "krotsi" o pare Euro. Problem : exchange rate coraz mniej atrakcyjny.

Nie zawsze diabel jest taki straszny jak go maluja. Osobiscie wole aby wszedzie byla identyczna waluta, co pozwoli rowniez na regulacje cen.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 22:24
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Konris, przejaskrawione, zgoda a czy niemożliwe? Wiesz jaki kurs będzie za powiedzmy dwa lata? Pewnie nie, może po trzy złote może po sześć??
Ja złośliwy? no tak Kazik wcale nie bywa złośliwy. Sam anioł przez niego przemawia!!! Kto nie ma jego poglądów jest jego wrogiem, wkleja linki, pogrubia tekst, koloruje itd.
Dobra wyłączam się z dyskusji, zaznaczyłem, że nie jestem ekonomistom. Kazik pewnie kończył WSE.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 22:27
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Jak więc wyjaśnić, że euro nie pomogło Grecji, Hiszpanii, Irlandii...?

Moze ktoś bardziej obeznany ekonomią i ubezpieczeniami społecznymi byłby uprzejmy wyjaśnic nam na forum, jakie konkretne korzyści bądź zagrożenia niesie dla emerytów wprowadzenie euro?
Najlepiej gdyby to była polemika zwolennika (wprowadzenia euro) z przeciwnikiem...

Tadeusz, proszę, nie obrażaj się i nie wyłączaj. Darujmy sobie osobiste wycieczki. Nie o nie przecież chodzi. Dyskutujmy o problemie. Polemizuj z kazikiem, ale z dotychczasową klasą, którą przecież nieraz pokazałeś. Nie deprecjonuję Twego punktu widzenia, nawet jesli go nie podzielam. Szukam rzeczowych argumentów, a nie emocjonalnego "bo tak mi sie wydaje".
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 22:37
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał konris
Jak więc wyjaśnić, że euro nie pomogło Grecji, Hiszpanii, Irlandii...?

Moze ktoś bardziej obeznany ekonomią i ubezpieczeniami społecznymi byłby uprzejmy wyjaśnic nam na forum, jakie konkretne korzyści bądź zagrożenia niesie dla emerytów wprowadzenie euro?
Najlepiej gdyby to była polemika zwolennika (wprowadzenia euro) z przeciwnikiem...

Mylisz sie pomoglo i to wiele. Gdyby nie Euro w dniu dzisiejszym po kryzysie jaki spadl na Irlandie (nota bene z ich winy- ale to inny problem) - byliby dziadami bez butow do konca XXI wieku.

Hiszpania bardzo zyskala, pierwsze lata byly trudne ale dzisiaj stoja solidnie na nogach. Zarobki bardzo sie przyblizyly do tych praktykowanych w Niemczech i Francji....ceny rowniez. Emeryci zyskali, ciagle maja ten sam grosz w kieszeniu, moga planowac wydatki itd.

Zagrozenie: np u Hiszpanow starsi ludzie ciagle licza w Pesetach ale robia to rowniez Francuzi.

Nie jest tak zle. Czesto cyrkuluje po Europie i grosso modo widze glownie korzysci....choc dawniej bylam przeciwnikiem Euro, jak wiekszosc Szwajcarow - ale teraz zmienilam zdanie, poprostu przekonalam sie na "zywo"..
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 04-01-2010, 22:42
konris konris jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 189
Domyślnie

Nie zrozumieliśmy się. Miałem na mysli - czemu euro teraz, w kryzysie, tym państwom nie pomogło.

Odnosnie Twego spojrzenia z perspektywy czasu - zgadzamy się. Mnie jednak teraz chodzi o sens wprowadzenia euro w obecnych kryzysowych realiach UE i nie tylko.

Przed udzieleniem mi odpowiedzi - proszę, bys przeczytała ten artykuł, do którego link podał Kazik. Bo właśnie opisany tam kontekst miałem na myśli.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 05-01-2010, 00:12
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał konris
Nie zrozumieliśmy się. Miałem na mysli - czemu euro teraz, w kryzysie, tym państwom nie pomogło.

Odnosnie Twego spojrzenia z perspektywy czasu - zgadzamy się. Mnie jednak teraz chodzi o sens wprowadzenia euro w obecnych kryzysowych realiach UE i nie tylko.

Przed udzieleniem mi odpowiedzi - proszę, bys przeczytała ten artykuł, do którego link podał Kazik. Bo właśnie opisany tam kontekst miałem na myśli.
Artykul z daleka pachnie eurosceptyzmem. Autor w sekunde wystrzelil dziesiatke problemow, ktore naturalnie chce na sile zlozyc na ramiona Euro.

Odwroce kota. Moje pytanie jest dlaczego wszechwladny dollar nie pomogl w kryzysie Amerykanom? To takie retoryczne pytanie.

Poprostu nie mogl, idem Euro.

Nie mozna wsadzac do jednego worka Anglii, Grecji, Irlandii, Wloch i dawnych panstw z boku komekonu. Problemy nie sa te same i ich zrodlo daleko jest identyczne.

Anglia - po odejsciu "stalowej damy" zaczela spadac na dol po pochylni. Dzisiaj jest na samym dole, gospodarka, sektory publiczne, zdrowia, szkolnictwo nie moga byc w wiekszym deficycie. Gospodarka socjalistycznego rzadu nigdy nie byla konsekwentna. Przyczyny? Jest ich wiele, duzu za duzo. Pare nocy bysmy mogli dyskutowac. Kryzys amerykanski dobil ostatni gwozdz, bowiemù oni stosowali identyczne metody i systemy kredytow bez pokrycia. A moze petrol stal sie przeklenstwem, tak jak dla krajow "na drodze do rozwoju" (wg zarzadzen ONZ nie wolno uzywac terminu - kraje niedorozwiniete). Moze jednego dnia uda nam sie na spokojnie wrocic do dyskusji dot. kryzysu angielskiego.

Jedno moge dodac, ze wlasnie z powodu "nie bycia" w stefie Euro sa w porzadnych tarapatach, bo zalamal sie ich system bankowy, ktory byl kluczem powodzenia.


Irlandia w ciagu paru lat stala sie Eldoradem europejskim - podobnie jak Dubai. Czytales o skutkach tej "szybkosci"? Nie wypalilo i kryzys amerykanski ich przyszpilil.

Francja, robi co moze - ale kosztem ogromnych zadluzen panstwa. Dlaczego to robi - bo inaczej mieliby wojne domowa! Prestacje socjalne poszly za daleko, popularnosc staje sie coraz wiecej asystowana, w kraju panuje laksizm. Liczy sie na pieniadze "bogatych", ktorych coraz mniej. A ci co jeszcze sa - powoli przenosza sie gdzie indziej bo zabijaj ich podatki i absurdy finansowe plus biurokracja. Rzad ma zwiazane rece, mimo dobrych checi - nie wiele moga osiagnac.

Grecja - niby obalili komuno-socjal ale tak naprawde ciagle w nim siedza, albo powiem inaczej komuno-socjal siedzi w ich glowach. Zapatrzeni na reszte Europy zaczeli smakowac w "tanim" kredycie, rzad aby zaspokoic zadania "ulicy" - zapozycza sie zoraz wiecej. Nie zapomnij, ze igrzyska olimpijskie, super kosztowne staly sie zrodlem niesamowitego deficytu, ktorego pewnie nie splaca do konca XXI wieku.

To wszystko ze strony "powaznej" statystycznej. Mimo tego, lud nie czuje sie zle...jest duzo lepiej niz 10 lat temu i kryzys ich tak nie dopadl jak AMERYKANOW.


Widzisz, ten artykul nalezy poprzekladac i rozlozyc na czynniki pierwsze i potem dyskutowac. Inaczej jest to groch z kapusta i nie wiele mozna z tego zrozumiec.

Pozdrawiam

PS. Zdecydowanie nie Euro jest przyczyna spadku czy staczania sie na dno Anglii i Irlandii.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 05-01-2010, 11:26
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

Ogólnie mówiąc polityka informacyjna w sprawie euro aby ją ocenić musiał bym użyć wulgarnego słowa i to do jednej i drugiej strony sceny politycznej .Jest to jeden z tematów zastępczych o czym mamy sobie pogadać .Ma rację konris p .122 że praktycznie nic nie wiemy a " chłopcy z piaskownicy " / miałem na myśli genialnych posłów z N.Rokitą na czele/.Też wszystkiego nie wiem ale czekam na porządną dyskusję ekspertów ekonomistów .
Zyski z wprowadzeniu Euro to dla pracodawcy możliwość prawidłowego wyliczenia kosztów sprzedawanego produktu który nie podlega wahaniom kursowym zł.Gdy usługa czy produkt jest sprzedawany na rynku Unii przy wahaniu kursu euro np 3,9-4,4 zysk jest różny dla importera i eksportera jest to 0,5 ale mówimy o sumach pow 100 000 Z tond likwidacja potrzeby kupowania opcji walutowych i ulegać próbom spekulacji przez banki. Raz mamy produkt droższy a raz tańszy ,raz się opłaca produkować raz nie.Tańszy kredyt w banku w euro przecież 90 % produkcja jest realizowana w oparciu o kredyt tak samo inwestycje.Waluta taka jak zł może być poddana atakowi przez kapitał spekulacyjny grający na zwyżce i zniżce waluty przy euro to nie następuje.Łatwość porównywania cen.Mocniejsza waluta przez co oszczędności nie ulegają takiej jak obecnie inflacji i oszczędności opłaca się trzymać w euro a nie w dolarze.Obawy jak zostanie przeliczona złotówka bo emeryt by wolał 1-1 a pracodawca prywatny 10-1 t.z 10 zł za 1 euro .Jest to obrazowe ale potrzebne do wyjaśnienia o co chodzi.Ponieważ pracochłonność w wyrobie jest średnio 50% to jeżeli mniej zapłacimy pracownikom to wyrób jest konkurencyjny /tani/, na rynku Unii i możemy więcej tego produktu sprzedać.
Na tym kończę bo za długi tekst nikt nie czyta.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 05-01-2010, 12:14
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał konris
Ja temat poruszyłem w kategoriach kto zyska na przyjęciu euro przez Polskę: wreszcie obywatele czy jak zwykle państwo (kosztem obywateli)?...

Zapomnijmy o artykule Kazika.

Kto stracil na przejsciu na Euro we Francji?.....Opowiem mala historyjke.

Kiedy mielismy dobre "nowe" franki (znalalam jeszcze stare) na tace w kosciele dawalo sie monete 10 frankowa (tzw "bouton"), identyczny "bouton" dawalo sie jako "napiwek" kelnerowi w restauracji. Przeszlismy na Euro i pobozni parafianie zaczeli dawac na tace monete 1 Euro, ktore stanowilo wartosc 6.5 franka "nowego". Podniosl sie ogromny krzyk, ksieza zaczeli protestowac, wolac o pomoc - bo stracili na dochodach. Sugerowali aby parafianie dawali monete 2 Euro. O protestach kelnerow nie slyszalam.

Kto stracil? Odpowiedz w mojej "historyjce".
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 05-01-2010, 12:25
Alunia Alunia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 6 895
Domyślnie

Wracając do tematu....
Cytat:
Napisał konris

Jak sądzicie, jakie grupy społeczne (i dlaczego?) poczują się oszukane przez rządzących po wprowadzeniu euro?

A Ty jak myślisz? Dobrze to czy źle?
Bo po lekturze z podanego linku nie mogę się doczekać euro, tak jest dobrze na Słowacji!
A może głupstwo robię z tą uciechą, dlaczego?
Jakby ktoś mi jaśniej wytłumaczył, byłabym wdzięczna.
Proszę całkiem serio.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 05-01-2010, 13:22
jakempa's Avatar
jakempa jakempa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2008
Miasto: Wrocław
Posty: 10 302
Domyślnie

Czytam te Wasze wypowiedzi i mam poprostu mętlik w głowie, jeżdżę trochę po Europie, mam znajomych w Niemczech, Włoszech, córkę w Anglii, koleżanki w Szwecji, i powiem Wam, ze oprócz wygody w podróżach związanych z walutą, nikt z nich nie chwali przejscia na euro, nawet teraz w sylwestra, byłam na balu z mniejszością niemiecką, gro przyjechało do rodzin , takich którzy są tam od zawsze, mówią, że kiedyś za 50 marek kupowali cały kosz, dzisiaj ćwierć koszyka, twierdzą, że jednak przeciętny obywatel stracił na wymianie, a Słowacy? Pogadajcie ze zwykłym człowiekiem, nie wierząc gazetom i statystyce, Ci co nie mogą kupić taniej w Polsce mieszkając dalej od granicy, .każdy narzeka.
__________________
]


Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 05-01-2010, 13:48
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 602
Domyślnie

http://www.mojeopinie.pl/nowy_raport...3,1234868 280
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/publi.../dyskusja.html
Ci co ich ten temat interesuje polecam dwa linki w jednym jest omówienie raportu wydanego przez NBP w 2009 r pod którym podpisał się Skrzypek Prezes NBP ,człowiek PIS.Ocenę dał pozytywną jeżeli chodzi o wprowadzenie Euro podtrzymując wcześniejsze opinie na ten temat że wprowadzenie jest korzystne dla polaków.Drugi link to dyskusja i opinie które są publikowane przez NBP na temat euro.Nie rozumiem tylko jednego ,jeżeli większość specjalistów mówi że to korzystne a nie specjaliści są przeciwnego zdania ja osobiście wolę z mądrym zyskać niż z głupim stracić.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 05-01-2010, 13:59
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

Jeszcze taki się nie urodził aby wszystkim dogodził.Sceptycy byli są i będą zawsze i do wszystkiego.
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Błędy finansowe Polaków konris Zarządzanie finansami 1 28-08-2022 18:29
Francuski łącznik, czyli psy górą za 399 Euro Stalin Wszystkie zwierzęta duże i małe 2 05-11-2009 10:03
Polacy nie boją się euro - komentarze Zenek Ogólny 0 08-01-2009 16:51
Na Euro p.lejki Polityka - wątki archiwalne 23 26-04-2008 15:02

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:32.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.