menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Edukacja > Uniwersytety Trzeciego Wieku
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Uniwersytety Trzeciego Wieku Wymiana doświadczeń na temat UTW w Polsce i nie tylko.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 16-02-2009, 20:30
ignesja's Avatar
ignesja ignesja jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: świętokrzyskie
Posty: 4 379
Domyślnie O co chodzi?

Cytat:
Napisał ewelina55
U nas we Wrocławiu jest dużo chetnych, a ilość miejsc ograniczona. Robiłam kilka podejść, ale zawsze trafiałam kiedy lista uczestników była już zamknięta. Jakie było moje zdziwienie, gdy dostałam jeszcze jeden kontakt telefoniczny do uczelni, gdzie prowadzili zajęcia UTW, a w tym roku zlikwidowano ze względu na brak frekwencji...No to już tego wogóle nie rozumię, o co tu chodzi??

Jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno chodzi o kasę!
Po prostu nie ma kasy...
__________________
Agnieszka
Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 16-02-2009, 21:18
Elżbieta V's Avatar
Elżbieta V Elżbieta V jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: kujawsko-pomorskie
Posty: 1 208
Domyślnie Witam

Nasze UTW jest dopiero od 1,5 roku i liczy ok. 30 osób a my z mężem dołączyliśmy dopiero w listopadzie ubr Mieliśmy oczywiście spotkanie opłatkowe ze śpiewaniem kolęd,spotkanie karnawałowe w lokalu, wyjazd do opery na "Cyrulika Sewilskiego" teraz będziemy mieć spotkanie ostatkowe ze śpiewaniem karaoke. A w marcu planujemy wyjazd do Teatru na "Hamleta". Nasza prezeska jest bardzo aktywna i wkłada całe serce i duszę w organizowanie spotkań.Nasza działalność dopiero się rozwija i głównie traktujemy te spotkania rozrywkowo oczywiscie są też spotkania z ciekawymi ludzmi.
__________________
Bądź mądry, mądrością innych. (***) Ela.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 16-02-2009, 23:07
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 15 985
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jadwiga_G
Jest chociaż z kim tańczyć czy same kobitki, bo chyba faceci nie bardzo się piszą na UTW ?
Jadziu na jednego rodzynka przypada kilka pań. Panowie albo powymierali, albo są chorzy, albo leniwi.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 17-02-2009, 10:26
JAGODA57's Avatar
JAGODA57 JAGODA57 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 585
Domyślnie

Macie,niestety rację.Panowie nie garną się na UTW.Na tańcach mojej grupie jest kilku,w tym prezes.Można sobie przyprowadzić partnera,jest to mile widziane.Czasem dołączy do nas młodzież-mają zajęcia obok.Jest wesoło,bawimy się wspaniale.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 12-12-2010, 05:15
annaj's Avatar
annaj annaj jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: Otwock, mazowieckie, Polska
Posty: 7
Domyślnie Badania dotyczące nauczania języków obcych seniorów

Drodzy Forumowicze,


jestem wieloletnim pracownikiem naukowym Instytutu Germanistyki przy Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuję się nauczaniem języka obcego w różnych grupach wiekowych. Od kilku lat prowadzę badania naukowe mające na celu poprawę efektywności nauczania języka obcego wśród uczniów starszych – seniorów. Na ich podstawie chcę opracować kompleksowy program nauczania języka obcego skierowanego do tej właśnie grupy uczniów. Uważam bowiem, że seniorzy zasługują w sposób szczególny na najwyższą jakość kursów językowych, w których decydują się uczestniczyć. Jakość tą można podnieść między innymi poprzez analizę potrzeb, oczekiwań oraz możliwości seniorów w zakresie uczenia się i nauczania języka obcego. Dowodem na to są pozytywne doświadczenia zagranicznych ośrodków językowych. Analiza taka powinna więc przyczynić się do poprawy także polskiego systemu edukacji osób dorosłych. Dlatego też, jeżeli jesteście Państwo Seniorami, którzy uczą się języków obcych, zwracam się z prośbą o wypełnienie poniższej ankiety. Wystarczy kliknąć na link do jej elektronicznej wersji. Ankieta ta rozesłana została do licznych ośrodków edukacji osób starszych na terenie całego kraju. Jej wyniki mogą mieć istotne znaczenie dla usprawnienia organizacji nauczania języków obcych seniorów. Państwa (Internautów) głos w tej sprawie, z racji zainteresowań lub po prostu uczestniczenia w kursie językowym, jest równie ważny. Ankieta jest oczywiście anonimowa. Jej rzetelne wypełnienie może dostarczyć cennych informacji, na podstawie których będzie możliwe zoptymalizowanie nauczania języków obcych osób starszych. Udzielanie odpowiedzi na pytania polega jedynie na zaznaczaniu wybranych odpowiedzi spośród zaproponowanych. Nie zajmie więc dużo czasu. Wypełnienie ankiety może przy tym pomóc w sprecyzowaniu swoich oczekiwań względem kursu językowego. Może zwrócić uwagę na nowe możliwości rozwoju. Proszę zatem o wypełnienie ankiety, tym samym o cierpliwość, wyrozumiałość i pomoc. Jeżeli macie Państwo znajomych Seniorów, którzy byliby skłonni taką ankietę wypełnić, byłabym wdzięczna za rozpropagowanie zamieszczonego poniżej linku do elektronicznej wersji ankiety, najlepiej z niniejszym komentarzem.

Z wyrazami szacunku i podziękowaniem
annaj

Link do ankiety:
http://www.ankietka.pl/ankieta/51130...starszych.html

Ostatnio edytowane przez annaj : 12-12-2010 o 06:02.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 22-01-2011, 18:26
Franiaa's Avatar
Franiaa Franiaa jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: dolnośląskie
Posty: 5
OK Utw

Ja dopiero jestem pierwszy rok uczestniczką UTW Było uroczyste pasowanie na studenta wraz z wręczeniem certyfikatu .
Uczestnictwo to nie tylko nauka języka to również kurs komputerowy,basen,wycieczki,wyjazdy do opery, teatru to wykłady z różnych dziedzin nauki.
Naukę języka angielskiego traktuję jako ćwiczenie umysłu.
Nasza młoda lektorka od razu powiedziała nam że zdaje sobie sprawę że w naszym wieku nie będziemy orłami i ona może nam powtarzać po kilka razy jeśli będzie taka potrzeba bo przecież nie uczymy się na konkursy tylko każdy dla siebie i wg. swoich zdolności.
Jestem bardzo zadowolona zarówno z lektorki jak i sposobu jej nauczania.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 24-01-2011, 00:50
annaj's Avatar
annaj annaj jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: Otwock, mazowieckie, Polska
Posty: 7
Domyślnie

Zachęcam do udziału w mojej ankiecie.
Poza tym aktualnie prowadzę badania dotyczące nauczania/uczenia się języków przez seniorów właśnie na lektoratach UTW. Wstępnie mogę powiedzieć, że zainteresowanie seniorów tym aspektem kształcenia jest bardzo duże. Wśród osób badanych miałam już Studentki nawet w wieku 88 lat, które pokonują problemy wynikające ze starzenia się i cały czas się kształcą. Języki obce są ich pasją. Co więcej, bardzo ważna okazuje się możliwość obcowania z innymi ludźmi, możliwość wymiany myśli. Udział w zajęciach na UTW czy innych organizowanych dla seniorów pozwala realizować marzenia z przeszłości, na które w okresie aktywności zawodowej nie było po prostu czasu. Okazuje się, że określenie "złota jesień życia" dla niektórych seniorów jest jak najbardziej trafne. To właśnie teraz mogą zadbać o swoje potrzeby, zarówno te fizyczne, jak i duchowe.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 05-10-2011, 18:54
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Dzisiaj byłam na inauguracji UTW w Warszawie na Polnej.
Już trzeci rok uczestniczę w zajęciach i jestem bardzo zadowolona-polecam osobom z Warszawy-mieszkających w Śródmieściu.
Obecnie głównie chodzę na wykłady , które odbywają się raz w tygodniu w OSiR Polna -blisko mojego domu.
Wykłady są bardzo interesujące -
głównie humanistyczne -prowadzone między innymi przez ;
o.Wacława Oszajcę, prof.Tadeusza Stępnia, panią psycholog Iwonę Majewską-Opiełkę, dr Ewę Lewandowską - Tarasiuk, czy świetną panią prawnik mgr Elżbietę Banasiak.
Nie będę wymieniać wszystkich dostojnych gości , bo lista byłaby dłuuuuuuga.
Uniwersytet prowadzi również wykłady w Zamku Królewskim oraz Muzeum Literatury.

Organizuje masę kursów, między innymi tańca , lektoraty z jęz. obcych, prowadzi zajęcia sportowe- ja korzystam z gimnastyki w wodzie.
Trzy lata temu korzystałam ze spacerów Nordic Walking pod okiem trenera -wspaniałego międzynarodowego trenera Original Nordic Walking -legitymującym się Gold ONW license - celem prawidłowego chodzenia z "kijami".
Obecnie chodzę sama - w godzinach jakie mnie odpowiadają i z częstotliwością jaką sobie narzucę.
Miłą niespodzianką w dzisiejszym dniu był występ zespołu pieśni i tańca seniorów Wrzos.

Osobom zainteresowanym podaję stronę internetową :
www.uotw.tdw.org.pl
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 19-10-2011, 15:08
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Ponownie polecam UTW w Warszawie przy ul.Polnej.

Dzisiaj byłam na wykładzie z psychologii.
Prowadził dr Andrzej Komorowski.
Temat:
KOBIETA I MĘŻCZYZNA, CZYLI ZGODNOŚĆ PRZECIWIEŃSTW I
PRZECIWIEŃSTWO ZGODNOŚCI.
Wykład bardzo ciekawy , a prowadzący przekazywał znaczące informacje interesująco , a nawet chwilami baaardzo komicznie np ;
mężczyznom zdarza się pluć na ulicy- bo mają b.duży ślinotok.

Nie będę streszczać całego wykładu, ale dwie ciekawostki -dla mnie i sądzę dla Państwa...... przekażę.

Zastosowaniem metody empirycznej w psychologii udowodniono , że najlepsze związki udane kobiety i mężczyzny są gdy:
połówki twarzy połączy się komputerowo i w wyniku połączenia powstaje trzecia /nie paskudstwo/.

Można się pobawić i samemu na PhotoFiltrze podziałać.

Druga ciekawostka, którą chcę przekazać dotyczy ......przytulania.

Każdemu człowiekowi w życiu najbardziej
brakuje........................................PRZ YTULANIA
Dlatego przytulamy nasze wnuki, one przytulają się do nas

i.....przytulają NAS
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 09-11-2011, 18:33
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

O !
Od prawie miesiąca ... nikt tutaj nie udzielał się-dziwne ?????
Ostatnio ja tutaj byłam.
Czyżby jedynie ja?
Choć w realu masę czasu poświęcam na opiekę nad mężem, oraz..... przy wielu innych zajęciach;
między innymi -chodzeniu z kijami , na basen-gimnastykę w wodzie.
Ale to nie wszystko.....
Jestem miłośniczką wydarzeń kulturalnych i w miarę możliwości uczestniczę w nich , a .......


jestem słuchaczką UTW i również w miarę możliwości uczestniczę w wielu zajęciach proponowanych przez uniwersytet. Dzisiaj właśnie obowiązkowo musiałam być na wykładzie o.Wacława Oszajcy. Wykład godzinny w OSiR na Polnej z teologii -temat: BIBLIA -CZYJE TO DZIEŁO?

Kilka słów o wykładowcy:

obecnie ojciec W.Oszajca jest dziennikarzem -gościem programów publicystycznych o tematyce religijnej w radiu i telewizji, publicystą i poetą .
Jezuita, teolog, a przede wszystkim człowiek bezpośredni , pełen humoru, posiadający wielki dar przekazywania trudnych spraw bardzo ciekawie, prosto, zrozumiale i obrazowo.

Biblia - czyje to dzieło?

Nie będę streszczać wykładu, choć bardzo ciekawy , ale przekażę najważniejsze.

Biblia-nazwa wywodzi się od greckiego słowa biblios, które oznacza łodygę papirusu - zwój papirusu, czyli księgi.


Żadna z ksiąg nie została napisana przez jednego człowieka.

Biblia/ Stary i Nowy Testament/ nie powstała dla SŁAWY,
LECZ DLA CHWAŁY BOGA

Tematykę ksiąg Starego Testamentu można podzielić
na trzy podstawowe zagadnienia:

- teksty prawne ,księgi mądrościowe, hymny i psalmy.


Nowy Testament to-
Ewangelie (Mateusza, Marka, Łukasza, Jana)
- Dzieje Apostolskie
- Listy Pawłowe
- inne listy apostolskie do chrześcijan
- Apokalipsa św. Jana.


Co najważniejsze przekazał w swoim wykładzie o.Oszajca?

Prosił , aby z biblią kojarzyć słowo:


PRZYMIERZE - UMOWA ZAWARTA MIĘDZY STRONAMI.


Pamiętajmy , że tęcza - jest znakiem przymierza z Bogiem.
O tęczy można przeczytać na początku Biblii, zaraz po opisie potopu.


Pierwsze przymierze,
które Bóg zawarł z człowiekiem - chcąc uczynić z niego ogrodnika ziemi to przymierze związane z Adamem i Ewą , a ostatnie zawarte z człowiekiem - kiedy poświęcił swojego syna .

SPOGLĄDAJĄC NA TĘCZĘ PAMIĘTAJMY, ŻE JEST SYMBOLEM PRZYMIERZA -ZAWARCIA UMOWY.
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu

Ostatnio edytowane przez ewikomega : 09-11-2011 o 21:58.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 30-11-2011, 17:05
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Ponownie namawiam użytkowników KSC mieszkających w Warszawie do uczęszczania na UTW na Polnej.
Dzisiaj wysłuchałam bardzo ciekawego wykładu :
HISTORYCZNE DROGI CHRZEŚCIJAŃSTWA-KOŚCIÓŁ PIERWSZYCH SOBORÓW.
Wykład prowadził pan profesor Tadeusz Stępień, którego ciekawe przekazy historyczne i filozoficzne zrobiły na mnie wielkie wrażenie już w poprzednim roku.
Na wstępie swojego wykładu pan profesor powiedział:
Cytat:
My- chrześcijanie zamieszkujący w Polsce należymy do wspólnoty europejskiej
-JESTEŚMY EUROPEJCZYKAMI

Liczba wyznawców chrześcijaństwa wynosi obecnie ponad 1000 milionów ludzi, a zamieszkują oni głównie Europę.

W obecnych czasach nasze dzieci , wnuki znają i uczą się w szkole języków dawniej nazywanych językiem wrogów, kapitalistów . My seniorzy uczyliśmy się w szkole głównie i bardzo solidnie języka rosyjskiego. Wówczas nie było mowy z wyniesionych nauk szkolnych porozumieć się w Europie , a wyjechać za żelazną kurtynę-do krajów kapitalistycznych ościennych –graniczyło z cudem .
Obecnie młodzi ludzie nie mają problemu porozumienia się w którymś z krajów Europy i mogą śmiało wyruszyć np: szlakiem katedr w Europie –poznając budowle chrześcijaństwa i bliżej zapoznawać się z historią chrześcijaństwa- potwierdzając stare porzekadło –PODRÓŻE KSZTAŁCĄ.
Przekazałam cenne pana profesora uwagi z początku wykładu zachęcające do zwiedzania Europy szlakiem katedr-historyczną drogą chrześcijaństwa.
ALE…..
Zwiedzając Europę szlakiem katedr w podróż proszę zabrać biblię - przyda się.
Gdy w czasie podróży chcemy sobie poczytać otwórzmy biblię na kartach nowego testamentu, dokładniej-DZIEJE APOSTOLSKIE- gdzie obszernie opisane są zasady chrześcijaństwa i....
UWAGA
nigdy nie podważają starego testamentu ,a często uzupełniają go - o odczucia duchowe,
pełne oddanie Bogu - przykład ; w starym testamencie czytamy wybacz 7 razy, a w nowym wybacz 77 razy.


Historia chrześcijaństwa jest obszernym tematem i nie sposób omówić go w czasie godziny.

W wykładzie dzisiejszym pana profesora omawiany był głównie temat: KOŚCIÓŁ PIERWSZYCH SOBORÓW.
Cytuję z Internetu:
Cytat:
Zgromadzenie wszystkich biskupów (sobór powszechny). Prawosławie i katolicyzm uznają za sobory powszechne pierwsze siedem soborów, kolejne sobory uznaje tylko katolicyzm. W Kościele katolickim sobór powszechny to zgromadzenie biskupów zbierające się pod przewodnictwem papieża lub jego przedstawiciela. Celem soboru jest obradowanie nad sprawami organizacji Kościoła, jego doktryny i zasad wiary

Jednak uważa się, że najważniejszy był sobór nicejski , w którym zawarte było
PIERWSZE CREDO - wyznanie wiary., zdefiniowanie zagadnienia relacji Jezusa do Boga.



Na kolejnym wykładzie - w styczniu - pan profesor T.Stępień dokładnie przekaże na czym polegały spory wschodu i zachodu w…HISTORYCZNEJ DRODZE CHRZEŚCIJAŃSTWA.
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu

Ostatnio edytowane przez ewikomega : 30-11-2011 o 18:06.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #52  
Nieprzeczytane 30-11-2011, 17:37
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Uśmiech

Cytat:
Napisał ewikomega
O !
Od prawie miesiąca ... nikt tutaj nie udzielał się-dziwne ?????
Ostatnio ja tutaj byłam.
Czyżby jedynie ja?
Zaglądam, czytam... w KSC piszę mało... zostałam bardzo skutecznie zachęcona do przeniesienia się na 'blogowisko'.
O początkach chrześcijaństwa pisałam (kiedyś, dawno, dawno) w wątku 'Religioznawstwo i ekumenizm', o katedrach - na całkiem innym forum. Z przyjemnością czytam Twoje przekazy i konfrontuję z nimi własną (mizerną) wiedzę.

Pozdrawiam serdecznie. Troszkę Ci zazdroszczę możliwości słuchania podobnych wykładów... proszę, pisz jak najwięcej.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #53  
Nieprzeczytane 30-11-2011, 19:34
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Zaglądam, czytam... w KSC piszę mało... zostałam bardzo skutecznie zachęcona do przeniesienia się na 'blogowisko'.
O początkach chrześcijaństwa pisałam (kiedyś, dawno, dawno) w wątku 'Religioznawstwo i ekumenizm', o katedrach - na całkiem innym forum. Z przyjemnością czytam Twoje przekazy i konfrontuję z nimi własną (mizerną) wiedzę.

Pozdrawiam serdecznie. Troszkę Ci zazdroszczę możliwości słuchania podobnych wykładów... proszę, pisz jak najwięcej.

Ostatku -chłonę informacje o historii chrześcijaństwa, powstania biblii i tym podobne. Nie miałam w okresie mojej edukacji styczności z tak ciekawymi tematami i NAJWAŻNIEJSZE- są przekazywane przez wykładowców w sposób bardzo przyjazny dla odbiorcy-powiem krótko nie są nudne.
Co jest jeszcze ciekawe w tych wykładach.
Często wykładowcy przekazują ciekawostki .


Ostatku za Twoją namową z przyjemnością nadal będę przekazywać informacje z wykładów UTW na forum KSC i bardzo się cieszę , że są czytane ,a nawet budzą zainteresowanie niektórych użytkowników forum
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
Odpowiedź z Cytowaniem
  #54  
Nieprzeczytane 02-12-2011, 17:14
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

UTW na Polnej to nie tylko wykłady.
Dzisiaj dzięki szkole zdobyłam tanie bilety/bardzo dobre miejsca/ w FILHARMONII NARODOWEJ

http://www.filharmonia.pl/okno03_012...79023d4649e480

__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu

Ostatnio edytowane przez ewikomega : 02-12-2011 o 17:45.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #55  
Nieprzeczytane 21-12-2011, 11:37
barbarula barbarula jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2011
Miasto: Luboń
Posty: 6
Domyślnie Utw

Witam wszystkich jestem z okolic Poznania jestem obecnie na emeryturze.Dzieci już dorosłe wnuki też więc ostatnio mam dużo czasu dla siebie. Od pewnego czasu otwarto u nas UTW i tak sobie pomyślałam że może zapisać się?Tylko nie bardzo wiem jakie kierunki są dostępne...gdzie warto spróbować Może ktoś z was może poradzić? jestem osobą lubiącą ruch...Czytam książki...i oglądam telewizję
Odpowiedź z Cytowaniem
  #56  
Nieprzeczytane 29-12-2011, 11:40
barbarula barbarula jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2011
Miasto: Luboń
Posty: 6
Domyślnie Utw

Hej witajcie naprawdę niema nikogo z okolic Poznania? Jestem trochę niezdecydowana co do wyboru kierunku myślałam nad językiem angielskim...może jakieś zajęcia z rytmiki? Bardzo chcę zrobić coś dla siebie aby ten czas wolny nie zmarnować i pokazać wnukom że babcia też potrafi...
Odpowiedź z Cytowaniem
  #57  
Nieprzeczytane 29-12-2011, 11:50
bogda's Avatar
bogda bogda jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Częstochowa
Posty: 61 859
Domyślnie

Barbarula, przede wszystkim to musisz osobiście odwiedzić UTW i wtedy zobaczysz jakie są kierunki, zajęcia itp. i zdecydujesz się co wybrać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #58  
Nieprzeczytane 05-01-2012, 12:17
barbarula barbarula jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2011
Miasto: Luboń
Posty: 6
Domyślnie

Dzięki już podjęłam decyzję i zapisuję się...trzeba korzystać z chwili i iść z postępem zacznę od języka angielskiego...i sprawdzę co oferują u nas aby się nie nudzić
Odpowiedź z Cytowaniem
  #59  
Nieprzeczytane 29-02-2012, 18:06
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

Zdaję relację z dzisiejszego bardzo ciekawego wykładu z psychologii prowadzonego przez dr Andrzeja Komorowskiego temat:
miłość , seks seniorek i seniorów.
Dzielę się na forum KSC - wykład bardzo ciekawy, można dowiedzieć się o wielu sprawach, które jeszcze nie dawno pyły tematem tabu, a kobieta 50+, 60+ czy 70+ to "wapniak"

nie mówiąc już o starszych panach , którym często w głowie tylko podszczypywanie np:kelnerki, puszczanie "oczka" do młodej atrakcyjnej kobiety-bo..........jedynie ludzie zareagują

tak: powiedzą erotoman, stary świntuch, a My kobiety?
jakbyśmy prowokowały w ten sposób i wpadały w zachwyt na widok mężczyzny to od razu ktoś krzyknie stara wariatka


Seniorzy też zdolni są do miłości/na wesoło/.
Aby pomóc sobie to..... starszym panom na .... robi sauna -wysoka temperatura , a starszym paniom odwrotnie zimno.
Udowodnili amerykańscy naukowcy, iż łysina zdradza mniejsze zdolności seksualne-więc dlaczego faceci golą się na łyso-pokazują tym swoją niską seksowność?


Dlaczego w wieku seniora libido spada???
Kobietom i mężczyznom dolegają różne choroby w tym wieku -właśnie one są przyczyną spadku libido.

Jednak nie bójmy się miłości , seksu w tym wieku- również udowodniono , iż trwa on dłużej i jest prawdziwym spełnieniem - góruje nad seksem z lat młodości.
Obecnie chwile intymne są przeżywane bardziej duchowo.
U starszych panów czas dochodzenia do erekcji jest dłuższy, a starsze kobiety potrzebują więcej czasu by osiągnąć podniecenie i wilgotność pochwy.
Ma to bardzo dobre strony , bo partnerzy działają w równym tempie i jeszcze mają dodatkowy luksus :
dzieci odchowane -opuściły dom,
można poświęcić więcej czasu na miłość,
kobieta po menopauzie czuje się swobodniej.

Miłość i seks w naszym wieku jest bardziej uduchowiony, kontakt nasycony czułością.
Przy słabszym wzroku seniora na znaczeniu bardziej zyskuje dotyk i wyobraźnia.


Napisałam -krótką relację z dzisiejszego wykładu dotyczącego seksu seniorów-mam nadzieję, że nie będę skarcona przez użytkowników forum,
Klub Senior Cafe nieprzesycony jest DULSZCZYZNĄ prawda??????
__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu

Ostatnio edytowane przez ewikomega : 29-02-2012 o 23:19.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #60  
Nieprzeczytane 07-03-2012, 22:35
ewikomega's Avatar
ewikomega ewikomega jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: 00-621warszawa
Posty: 6 878
Domyślnie

PPPPPPPPPPPPPPPonownie tylko wypowiadam się ja......
na tym wątku. O nie! Na górze ja -tutaj ja , ale chociaż inny profesor.
Dzisiejszy wykład prowadził profesor Tadeusz Stępień -
temat ; dalszy ciąg cyklu HISTORYCZNE DROGI CHRZEŚCIJAŃSTWA.
-Wiara i nauka - Kościół XX w.
Przekazuję Państwu sprawy najbardziej istotne z wykładu i te które najlepiej zakodowałam , aczkolwiek warte zapamiętania.

Każda religia dla człowieka wierzącego jest w pewnym sensie spełnieniem jego oczekiwań .Wierzący od ateisty różni się tym ,że bardziej potrafi zgłębić , zbliżyć się do tajemnicy poprzez wiarę. Ateista jedynie wykazuje szacunek dla tajemnicy Boga.

W obecnych czasach rola instytucji kościoła jest coraz gorsza i trudniejsza/często sama sobie winna/.
Coraz bardziej zaznacza się linia..........
rozdzielająca wiarę..... od..... kościoła.
Instytucja kościoła dzisiaj nie jest "pępkiem świata" chociaż chętnie księża -tak jak Faust w dramacie Johanna Wolfganga von Goethego wypowiedzieliby słowa:
Cytat:
trwaj chwilo, jesteś piękna.

Wierzący i Ci niewierzący , ale czytający dokładnie Biblię wiedzą , że nie ma i nie będzie doskonałego świata "złoty wiek" i raj minął-winą Ewa i Adam ;
byli uparci i niepoprawni -zostali wypędzeni z raju, a ziemia przeklęta.

__________________

Większość obrazków i tekstów pochodzi z Internetu
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
UTW w Legnicy? alinap Uniwersytety Trzeciego Wieku 19 01-04-2011 22:11
UTW w Krakowie Ditta Uniwersytety Trzeciego Wieku 31 26-08-2010 09:49
UTW w Olsztynie Krystyna01 Uniwersytety Trzeciego Wieku 14 25-07-2009 01:46

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:39.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.