menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 09-07-2018, 22:17
caryca1 caryca1 jest offline
Czasem zajrzy
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: Poznań
Posty: 94
Domyślnie hadżdż- pielgrzymka do Mekki


Zafascynowała mnie książka " W kraju niewidzialnych kobiet". Przede wszystkim znalazłam tam dość szczegółowy opis obowiązkowej pielgrzymki muzułmanów do Mekki. Ludzie nie mający bliższego kontaktu z muzułmanami o tym obowiązku wiedzą ale mało kto wie, jaki ta pielgrzymka przebiega. W oparciu o tę książkę przygotowałam skrócony ale dość szczegółowy opis tego, jak ta pielgrzymka wygląda.
Hadżdż – pełna pielgrzymka do Mekki,ostatni z pięciu filarów islamu.
Filary islamu:
1.Wyznanie wiary /szarada/ - nie ma Boga prócz Allaha a Mahomet jest jego prorokiem
2.Modlitwa /salat/ - odprawiana 5 razy dziennie z twarzą zwróconą w kierunku Mekki
3.Jałmużna /zakat/ - określoną część swoich dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym
4.Post / saum/ - w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego / ramadanu/ muzułmanie mają obowiązek powstrzymania się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca
5.Pielgrzymka do Mekki /hadżdż lub umra/ muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to zdrowie i sytuacja materialna.
Obowiązkiem każdego muzułmanina jest odbycie przynajmniej raz w życiu pielgrzymki do Mekki. Są dwa rodzaje pielgrzymki: hadżdż- pielgrzymka pełna, zmywająca wszystkie grzechy z całego życia i umra- mniejsza pielgrzymka, zmywająca grzechy tylko z ostatniego roku. Tylko choroba i zła sytuacja finansowa zwalnia muzułmanina od odbycia pielgrzymki.. Hadżdż ma charakter zbiorowy i odbywa się tylko w miesiącu pielgrzymek – zaczyna się 8-go dnia tego miesiąca.
Umra ma charakter indywidualny i może odbywać się w dowolnej porze roku.
Po przybyciu do Mekki pielgrzym ubiera się w białą szatę po czym siedmiokrotnie okrąża Al-Kabę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Al-Kaba to święte miejsce kultu w islamie, cel corocznych pielgrzymek. Ta najbardziej znana świątynia islamu ma formę prostopadłościanu zbudowanego z bloków szarego kamienia na marmurowej podstawie. Jego narożniki – Narożnik Iraku, Narożnik Syrii, Narożnik Jemenu i Czarny Narożnik wyznaczają strony świata. We wschodnim, Czarnym Narożniku znajduje się tzw. Czarny Kamień- największa świętość muzułmanów, składający się z trzech kawałków meteorytu scalonych srebrną obręczą. Symbolika tego kamienia związana jest ze zmywaniem grzechów pielgrzymów.
Kult Kaaby jako miejsca tradycyjnych pielgrzymek datuje się jeszcze na okres przedislamski. Tradycja arabska głosi, że Kaabę zbudowali Abraham i Izmael lub nawet Adam. Czarny Kamień został przyniesiony z nieba przez archanioła Gabriela (Dżibrila). Nie można jednak dokładnie określić kiedy powstała Kaaba. Wiadomo jednak, że już w III w. n.e. była uważana przez liczne plemiona arabskie za przybytek święty i o długiej historii. Bezpośrednio przed reformą religijną Mahometa była to świątynia poświęcona 360 bogom plemiennym. Na rozkaz Proroka zniszczono wszystkie posągi bożków pozostawiając jednak Czarny Kamień. Mahomet utrzymał zwyczaj pielgrzymowania do tego miejsca.
Pielgrzymka.
Pielgrzymi z Azji Południowo-Wschodniej, Indonezji, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej przylatują na lotnisko Króla Abd-al-Aziza w Dżuddzie. Każdego dnia, w ciągu kilku tygodni poprzedzających hadżdż przybywa tu około 50 tys. pielgrzymów. Każdego dnia na lotnisko dociera około 450 samolotów.
Pielgrzymi podzieleni są na grupy i każdy musi pilnować aby od tej grupy się nie oddalać.
Na lotniku czeka na nich kilkaset gigantycznych, oznakowanych autobusów. Znaki te pozwalają pielgrzymom odnaleźć przypisany mu autobus.
Do Mekki przybywają też pielgrzymi których nie stać na opłacenie pielgrzymki. Pokonują oni wszystkie etapy pielgrzymki pieszo, muszą tez zapewnic sobie we własnym zakresie żywność i nie korzystają z namiotów. Śpią na ziemi pod gołym niebem.
Kobiety nie mogą podróżować z mężczyznami jednak podczas hadżdżu jest to dozwolone. Małżeństwa podróżują razem, kobiety samotne tworzą odrębną grupę. Samotne kobiety w autobusie oddzielone są od mężczyzn zasłonkami. Okna autobusu są również zasłonięte– nikt nie może widzieć kobiety której nie towarzyszy mąż, brat lub inny męski członek rodziny.
Dotarcie z Dżuddy do Mekki zajmuje pół dnia- droga zatłoczona autobusami nie pozwala na szybką jazdę. Przez całą drogę pielgrzymi modlą się i głośno cytują wersety Koranu.
Do Mekki wjeżdża się wydrążonym w skale tunelem w którym wydrążonych jest kilka wyjść. Ruchomymi schodami prowadzącymi tylko w górę można wyjechać bezpośrednio do Al.-Masdżid al-Haram – Świętego Meczetu, Domu Boga.
Święty Meczet, na swym zewnętrznym i wewnętrznym obszarze może pomieścić nawet 4 miliony pielgrzymów. Jest to jedyny meczet w którym kobiety mogą modlić się razem z mężczyznami, bezpośrednio przy Al.-Kabbie, przed jej wejściem, w jej cieniu i mogą nawet dotykać jej ścian. W innych meczetach panuje segregacja i są wydzielone odrębne części dla mężczyzn i kobiet.
Nadzór na Świętym Meczetem i nad całą organizacją hadżdżu sprawuje monarchia saudyjska i jej skrajnie religijna policja muzułmańska, która samozwańczo zwie się Strażnikami Dwóch Świętych Miejsc. Ma ona niesamowitą władzę nad tym, kto i jak często może udawać się na hadżdż i wydając setki miliardów dolarów zapewnia milionom muzułmanom bezpieczny hadżdż. W 2006r. organizacja ta usiłowała zakazać kobietom wejścia do centralnej części meczetu i planowała wyznaczyć dla nich oddzielną przestrzeń w oddali, skąd miałyby widok na Al.-Kabbę ale nie mogłyby się do niej zbliżać. Sugerowano, że taka decyzja jest wyrazem troski o bezpieczeństwo kobiet, jednak była to próba usunięcia kobiet ze wszystkich świętych miejsc, podobnie jak się to udało w przypadku życia publicznego w Arabii Saudyjskiej. To jednak nie udało się
Pierwszą noc pielgrzymi spędzają w Mekkcie /oddzielnie mężczyźni, oddzielnie kobiety/ w różnych, ogromnych salach. Na podłogach leżą zwoje pościeli i małe walcowate poduszki. Posiłki dostarczane są przez tzw. pomocników, najczęściej Sudańczyków.
Pielgrzymi nie są zwolnieni od obowiązku modlitw i gdy nadchodzi pora kolejnej modlitwy nakazane ablucje, z powodu braku wody, wykonuje się piaskiem. Podczas modlitwy pielgrzymi stoją tak, aby ich stopy wzajemnie się dotykały. Symbolizuje to jedność wszystkich muzułmanów. Podczas hadżdżu modlitwy są skrócone i kończą się modlitwą pogrzebową za zmarłych, którzy umarli podczas pielgrzymki. A to zdarza się bardzo często- wielu ludzi tu umiera. Śmierć podczas hadżdżu jest marzeniem każdego pielgrzyma gdyż w/g tego co powiedział Prorok, śmierć podczas hadżu zapewnia odpuszczenie wszystkich grzechów od dnia narodzin i do dnia Sądu Ostatecznego i zapewnia zmarłemu życie pozagrobowe w niebie.
Przed wejściem do meczetu każdy pielgrzym poddawany jest dokładnej kontroli aby na teren meczetu nikt nie wniósł żadnej broni. W 1979r. na teren meczetu weszli uzbrojeni przeciwnicy króla Arabii Saudyjskiej, uwięzili 50 tys. pielgrzymów i wezwali rząd i króla do oddania władzy w ręce rebeliantów. Chodziło o to, że sunnicki odłam muzułmanów zarzucał królowi zbytnie uzależnienie się od Amerykanów, zbytnią tolerancje religijną niezgodną z wolą Proroka. Uderzenie w meczet miało pokazać światu, że Saudowie rządzący Arabią Saudyjską nie są w stanie zapewnić pielgrzymom bezpieczeństwa i w ten sposób pozbawić ich uznania wśród muzułmanów na całym świecie.
Podczas hadżdżu w Mekce i otaczającym ją obszarze nie wolno nikogo pozbawić życia, nawet zwierząt.
Przed Świętym Meczetem znajduje się ogromny plac z którego przez 129 bram można wejść do meczetu.
Meczet o owalnym kształcie jest trzykondygnacyjny. Na parterze może zmieścić się jednorazowo 750 tysięcy osób. Pod podłogą znajduje się sieć rur doprowadzających zimną wodę. Jest to niezbędne gdyż hadżdż zawsze wypada w najgorętszym okresie gdy temp. powietrza przekracza często 50 stopni Celcjusza.
W całym meczecie rozstawione są pomarańczowe termosy z lodowatą wodą ze świętego źródła Zamzam. Źródło to zostało wskazane Hagar przez Anioła Bożego. Hagar była niewolnicą Sary – żony Abrahama. Gdy Sara nie mogła Abrahamowi urodzić syna oddała mu za żonę swoją niewolnicę. Hagar urodziła syna Izmaela uznawanego potem za praojca wszystkich Arabów. Ale Sara też urodziła syna Izaaka. Izmael naśmiewał się z Izaaka i dokuczał mu. Wtedy Sara wymogła na Abrahamie by ten wygnał Hagar i jej syna. Abraham dał Hagar chleb i bukłak wody i wygnał ją na pustynię. Gdy zabrakło im wody, Hagar położyła chłopca pod krzakiem i biegała to w jedną, to w drugą stronę szukając wody. Kiedy pięta płaczącego chłopca uderzyła o ziemię, wytrysnęła z niej woda prosto pod stopy chłopca. Źródło nazwano Zamzam od słowa „dość, dość” które Hagar wykrzykiwała na widok tryskającej wody. Źródło płynie głęboko w ziemi pod meczetem i nigdy nie wyschło.
Picie wody z tego źródła zapewnia wiernym zdrowie. Podczas każdego hadżdżu pielgrzymi wypijają i zabierają w pojemnikach do domów dla rodziny i przyjaciół około 141 milionów litrów tej wody.
Przed wejściem do meczetu pielgrzymi zdejmują buty i zostawiają je w specjalnie do tego przygotowanych drewnianych wnękach. Muzułmanie zdejmują buty z szacunku dla czystości każdego miejsca kultu.

Dzień pierwszy.
Właściwa pielgrzymka zaczyna się od siedmiokrotnego okrążenia Al-Kaby w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Gdy podczas okrążania rozlegnie się głos muzeina wszyscy wierni znajdujący się w Mekce przerywają indywidualną modlitwę i rozpoczynają modlitwę wspólną. Po zakończeniu modlitwy pielgrzymi wznawiają przerwane okrążenia. Po zakończeniu okrążania- trwa to około 5 godzin, pielgrzymi udają się na spoczynek a na drugi dzień przenoszą się do obozu pielgrzymów w Minie. Obóz tworzy kilkaset namiotów mogących pomieścić dwa i pół miliona osób.
Kobiety po wejściu do namiotu mogą zdjąć abaję / obowiązkowy strój kobiet muzułmańskich/ ale najczęściej tego nie robią ograniczając się tylko do odsłonięcia twarzy.
W obozie w Minie pielgrzymi cały dzień spędzają na błagalnych modlitwach, by przygotować się do dalszej drogi na równinę Arafat.

Dzień drugi
Pielgrzymi udają się na równinę Arafat. Pobyt na tej równinie jest kulminacyjnym punktem hadżdżu. Tu przez cały dzień wierni modlą się stojąc - to Dzień Stania..
Na równinie Arafat prorok Muhammad wygłosił swoje ostatnie kazanie.
Z równiny Arafat pielgrzymi udają się na nocne modlitwy pod gołym niebem na wzgórzu Al-Muzdalifa.

Dzień trzeci.
Powrót do obozu w Minie skąd po obowiązkowych modlitwach pielgrzymi udają się do doliny Muzdalifah gdzie następuje symboliczne ukamieniowanie szatana. Jest to najbardziej niebezpieczny z rytuałów hadżdżu . Pielgrzymi rzucają kamieniami z mostu al.-Dżamarat w kierunku trzech kolumn symbolizujących diabła, który w tym miejscu kusił Abrahama. Jest to miejsce w którym wielokrotnie dochodziło do wypadków.
15-metrowy most Dżamarat przebiega nad stromo wciętą skalną doliną. Przed kolumnami wielu spośród tłoczących się tam wiernych wpada w ekstazę, dokumentując swą nienawiść do szatana ciskaniem dodatkowych przedmiotów jak własne buty czy sandały.
W 2004r. zostało tam zadeptanych 250 osób. Po tym wypadku most został poszerzony a nad bezpieczeństwem wiernych czuwa 60 tys. policjantów i 7 tys. funkcjonariuszy sił specjalnych. Teren w czasie hadżdżu patrolowany jest przez śmigłowce a w pobliżu mostu stoją liczne karetki i zespoły lekarzy udzielające pomocy poszkodowanym z powodu upału i tłoku.
Po wypełnieniu tego rytuału pielgrzymi wracają do namiotów gdzie dokonuje się symbolicznego obcięcia niewielkiej ilości włosów, po czym udają się na najważniejsze święto w muzułmańskim kalendarzu które obchodzi się na zakończenie hadżdżu- „poświęcenie barana” czyli składanie ofiary ze zwierząt. Muzułmanie przed rozpoczęciem hadżdżu wpłacają na specjalne konto określoną kwotę na zakup barana. W czystych, wyposażonych w chłodnie rzeźniach zabija się około miliona sztuk bydła: baranów, wielbłądów, owiec i kóz, dla upamiętnienia tego, że Abraham poświęcił barana.
Olbrzymie ilości mięsa natychmiast się zamraża i ładuje do setek odrzutowców czekających na pasie startowym w Dżuddzie, skąd wysyła się je w różne zakątki świata, by obdzielić najuboższych muzułmanów. Ponieważ tylko muzułmańscy mężczyźni mogą składać ofiarę ze zwierząt, kobiety otrzymują zaświadczenie że rytuału tego dokonał mężczyzna z ich upoważnienia. Na zaświadczeniu widnieje nazwisko i imię oraz datę hadżdżu. Jest to potwierdzenie odbycia tej pielgrzymki. Ostatnim rytuałem hadżdżu jest siedmiokrotne przebiegnięcie między wzgórzami As-Safa i Al-Marwa symbolizującym desperackie poszukiwanie wody przez Hagar.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Pielgrzymka do Włoch z Caritas tuzergroup.pl Turystyczne 1 08-03-2019 09:57
Wakacje i pielgrzymka pod Wezuwiuszem Alberto Turystyczne 1 18-05-2018 12:01
Pielgrzymka śladami Papieża wigra@wigra.com.pl Turystyczne 3 16-01-2014 17:46
Pielgrzymka z odnowieniem ślubowania pielgrzymek Turystyczne 0 05-02-2013 20:59
Pielgrzymka małżeństw do Ojca Pio pielgrzymek Turystyczne 0 22-08-2012 11:54

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:45.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.