menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #41  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 18:29
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Domyślnie

Re:Ada33

1/To jesteś w mniejszości? A to niespodzianka.

2/Kościół nie był jedynym mecenasem, ale największym, stąd tematyka dzieł jest zgodna z wytyczoną linią /pomijając szczegóły - spójrz na" Ostatnią Wieczerzę "- powinna być maca , zamiast chleba/

3/Cóż za zasadniczy człowiek. Jak zwał tak zwał, chodzi wciąż o to samo.
__________________
Nie wszystko co dozwolone - jest godziwe

http://www.klub.senior.pl/moje/Matrix/blog/

http://www.euroislam.pl/

Odpowiedź z Cytowaniem
  #42  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 18:36
Ada 33's Avatar
Ada 33 Ada 33 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 4 868
Domyślnie

Cytat:
Napisał Matrix
Jak zwał tak zwał, chodzi wciąż o to samo.

czyli o co?
Tylko proszę mniej sarkastycznie, a bardziej merytorycznie.
Jeżeli o mecenat kościoła chodzi, należy uściślić okres, ale to temat na inny wątek.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #43  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 18:50
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lila
Nie do wiary. No cóż, może Nuta i Vika pomodlą się także o twoje zdrowie.

Lilu z mądrości Ojców pustyni:Abba Antoni: - "Ani ja się nad tobą nie zlituję, ani Bóg, jeśli ty sam nie zdobędziesz się na gorliwą modlitwę".
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #44  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 18:50
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Myślę, że Matrix nie chodzi o mecenat kościoła, o tym szczodrym mecenacie najlepiej opowie nam Ada33, chodzi o mecenat świecki. W przypadku Leonarda da Vinci coś słyszałam o rodach Sforzów i Medyceuszy, raczej nie wiązałabym tych rodów z kościołem. Mecenasi zupełnie z innej bajki, chociaż pewnie katolikom smutno, że nie z tej jedynie słusznej .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #45  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 19:02
Jarosław II's Avatar
Jarosław II Jarosław II jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Miasto: Śląsk- Zagłębie
Posty: 39 405
Domyślnie

Cytat:
Napisał koala
Myślę, że Matrix nie chodzi o mecenat kościoła, o tym szczodrym mecenacie najlepiej opowie nam Ada33, chodzi o mecenat świecki. W przypadku Leonarda da Vinci coś słyszałam o rodach Sforzów i Medyceuszy, raczej nie wiązałabym tych rodów z kościołem. Mecenasi zupełnie z innej bajki, chociaż pewnie katolikom smutno, że nie z tej jedynie słusznej .
Może dlatego, że nie związani z kościołem to mieli wpływ na dzieło dość specyficzne, niby motywy kościelne a jednak coś okryte tajemnicą i dwuznaczne. Do dzisiaj już wielu znawców malarstwa się głowi co chciał malarz przekazać potomnym.
A dlaczego akurat smutno. Darczyńcy są różni nawet za pieniądze pochodzące z przestępstwa próbują odkupić swoje winy. Sam słyszałem o takich. A może taką mają pokutę
__________________
Moje wypowiedzi to wyłącznie moje prywatne zdanie. Źle Ci? To se popraw i nie patrz na rząd.
https://www.youtube.com/watch?v=HMLmXJQ4py4
http://www.youtube.com/watch?v=TshT_3izSrw

Ostatnio edytowane przez Jarosław II : 03-12-2012 o 19:08.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #46  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 19:11
Proch-i-pył's Avatar
Proch-i-pył Proch-i-pył jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2012
Miasto: Polska
Posty: 3 207
Domyślnie

Nie ma żadnego "katolickiego getta", bo ludzie nie dzielą się na katolików i nie-katolików, wierzących i niewierzących tylko na mądrych i głupich.
Getto rodzi się wyłącznie w umysłach.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #47  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 19:13
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jarosław II
Getto wymyślili nacjonaliści dla żydów, miał to być sposób na wyniszczenie mniejszości narodowej.
Chciałabym sie z tym nie zgodzić, coś nie pasuje mi getto w pojęciu obrabianym na tym watku. Może więc wróćmy do korzeni???
Powszechnie uważa się, że wyraz „getto” wywodzi się z włoskiego ghetto, co w szesnastowiecznym dialekcie weneckim oznaczało „huta”. Zgodnie z tą koncepcją, pierwsze getto powstało na weneckiej wyspie Ghetto Nuovo w 1516 roku; na wyspie tej znajdowała się huta (stąd jej nazwa). W roku 1541 powstało getto na wyspie Ghetto Vecchio, a nazwa własna zaczęła być stosowana jako nazwa rodzajowa. Papież Paweł IV zarządził utworzenie getta rzymskiego, które założono na bagnistym terenie Zatybrza w 1556 roku. W XVI wieku następował dynamiczny wzrost liczebności gett, największe zaś powstały w Pradze, Frankfurcie, Trieście i Rzymie. Jednak niektórzy badacze wskazują na wydarzenia o trzysta lat wcześniejsze niż założenie getta na weneckiej wyspie Ghetto Nouvo. Podkreślają oni, że w czasie czwartej krucjaty, gdy łacinnicy zdobyli Konstantynopol w 1204 roku, w jego pobliżu założyli własne miasteczka (borghetti). Miasteczko (il borghetto) pizańskie powstało na południowym brzegu Złotego Rogu (dzisiaj dzielnica Eminönü), genueńska Galata — na północnym — zaś wenecka Pera jeszcze na północ od Galaty. Borghetto miano w skrócie nazywać ghetto właśnie.
Jak widać nie wszystko wprost oznacza to o czym myślimy
Dziękuję wiki za wsparcie.
W świetle światła pojęcie katolickiego getta nie istnieje, może tylko w umysłach?? W końcu każdy się zamyka w czym chce, wolny kraj.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #48  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 19:24
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Tia, na mądrych i głupich, na grubych i chudych oraz na łysych i porośniętych.
No dobra, ale to nie ja wymyśliłam. To getto. I nie bloger z pierwszego postu.

Cytat:
Polska powinna zatroszczyć się o to, aby zginęło getto katolickie - mówił arcybiskup Józef Michalik podczas uroczystości 134. rocznicy objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. To jest dramat, że w katolickiej Polsce, chrześcijańskiej (...) Polsce próbuje się zepchnąć na margines, czyli zamknąć w getto myślowe i getto społeczne obecność Ewangelii, bożego prawa, krzyża, Pisma Świętego - wołał biskup.

Jasne, że murów nie miał na myśli.
Co Wy na to? Hę?

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomos...e_powinno.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #49  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 19:25
Ada 33's Avatar
Ada 33 Ada 33 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2010
Posty: 4 868
Domyślnie

Cytat:
Napisał koala
Myślę, że Matrix nie chodzi o mecenat kościoła, o tym szczodrym mecenacie najlepiej opowie nam Ada33, chodzi o mecenat świecki. W przypadku Leonarda da Vinci coś słyszałam o rodach Sforzów i Medyceuszy, raczej nie wiązałabym tych rodów z kościołem. Mecenasi zupełnie z innej bajki, chociaż pewnie katolikom smutno, że nie z tej jedynie słusznej .

Okazuje się,że wiesz lepiej ode mnie.
Pomyłka, na powyższy temat nie mam zamiaru się wypowiadać.
Jeśli mnie pamięć na zawodzi, to tematem wątku jest problem katolików i świadectwa wiary.
A wypowiedź twoja o katolikach jest zgodna z założoną tezą z którą często się stykam, dlatego pomijam ją milczeniem.
Mnie nie interesuje jaka jedyna słuszna droga jest ateistów czy agnostyków czy ludzi innych wyznań, bo to jest ich sprawa.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #50  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 19:33
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Arcybiskup Michalik? Pewnie to nie ten, który za wystawienie mandatu jego kierowcy spowodował wyrzucenie z pracy policjanta. Z pewnością nie ten. On tylko walczy o wyjście z getta Ewangelii, bożego prawa, krzyża i Pisma Swietego.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/palik...wiadomosc.html
Odpowiedź z Cytowaniem
  #51  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 19:37
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Tak. Spodziewałam się coś podobnego, więc może inny cytat.

Cytat:
Potrzeba wiele wzajemnej życzliwości i dobrej woli, ażeby się dopracować takich form obecności tego, co święte w życiu społecznym i państwowym,
które nikogo nie będą raniły i nikogo nie uczynią obcym we własnej ojczyźnie,
a tego niestety doświadczaliśmy przez kilkadziesiąt ostatnich lat.

Doświadczyliśmy tego wielkiego, katolickiego getta, getta na miarę narodu.

Zarazem więc my, katolicy, prosimy o wzięcie pod uwagę naszego punktu widzenia: że bardzo wielu spośród nas czułoby się nieswojo w państwie, z którego struktur wyrzucono by Boga, a to pod pozorem światopoglądowej neutralności.

Jan Paweł II 3 czerwiec 1991 rok

No to jak to jest?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #52  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 19:46
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ada 33
1.Okazuje się,że wiesz lepiej ode mnie.
2.Pomyłka, na powyższy temat nie mam zamiaru się wypowiadać.
3.Jeśli mnie pamięć na zawodzi, to tematem wątku jest problem katolików i świadectwa wiary.
4.A wypowiedź twoja o katolikach jest zgodna z założoną tezą z którą często się stykam, dlatego pomijam ją milczeniem.
Mnie nie interesuje jaka jedyna słuszna droga jest ateistów czy agnostyków czy ludzi innych wyznań, bo to jest ich sprawa.
Pozwoliłam sobie ponumerować akapity żeby czytelna była odpowiedź.
1.Nie wiem i dlatego pytam jakie fundamentalne dzieła zostały zasponsorowane przez Kościół.
2.Wypowiedziałaś się już na ten temat więc nie wiem o co chodzi.
3.Tematem wątku jest katolickie getto co nie przekłada się dla mnie na problemy katolików i świadectwa wiary.
4. Też mnie nie interesuje jedynie słuszna droga, uważam, że takiej drogi nie ma, jest wiele słusznych dróg, którymi podążają przyzwoici ludzie .
A na marginesie nie napisałam opinii na temat katolików, nie ocaniałam Ich również.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #53  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 19:50
~gość: maja59's Avatar
~gość: maja59
 
Posty: n/a
Domyślnie

Jest dokładnie tak jak napisał Jan Paweł II:

Potrzeba wiele wzajemnej życzliwości i dobrej woli, ażeby się dopracować takich form obecności tego, co święte w życiu społecznym i państwowym, które nikogo nie będą raniły i nikogo nie uczynią obcym we własnej ojczyźnie

Zwykle z homilii Papieża wybiera się zdanie, które najlepiej oddaje intencje piszącego, więc i ja sobie pozwolę .
Odpowiedź z Cytowaniem
  #54  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 20:01
nutaDo's Avatar
nutaDo nutaDo jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Sep 2008
Posty: 6 950
Domyślnie

Jeszcze mądrości Ojców pustyni, może się przydadzą:

Pewien niedawno nawrócony młodzieniec pyta starca:
– Abba, to teraz całkiem będę musiał wyrzec się świata?
– Nie bój się – odparł starzec. – Jeśli twoje życie będzie naprawdę chrześcijańskie, to świat natychmiast wyrzeknie się ciebie.


I jakże się to sprawdza.
__________________
'Wznieś serce nad zło" J. Cygan
Odpowiedź z Cytowaniem
  #55  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 20:59
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Cytat:
Napisał Proch-i-pył
Nie ma żadnego "katolickiego getta", bo ludzie nie dzielą się na katolików i nie-katolików, wierzących i niewierzących tylko na mądrych i głupich.
Getto rodzi się wyłącznie w umysłach.
Powiedziałabym nawet, że w chorych umysłach.
A ten wątek to zupełnie niepotrzebna próba skłócenia forowiczów.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #56  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 21:02
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Powiedziałabym nawet, że w chorych umysłach.
A ten wątek to zupełnie niepotrzebna próba skłócenia forowiczów.

Bądź łaskawa nie insynuować. Po prostu wstrzymaj się od pisania.
Tu prób nie potrzeba. Kłótnie są nawet 'w kawkach' i to takie, że pióra lecą.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #57  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 21:05
Bianka's Avatar
Bianka Bianka jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 6 197
Domyślnie

Niczego nie insynuuję. Nie ma potrzeby dzielić ludzi na katolików i niekatolików i opowiadać o gettach. Ja jestem katoliczką, jeśli to kogoś interesuje. Wiarę nosi się w sercu, a nie poniewiera na forach.
__________________
Niespełnienie marzeń bywa czasem łutem szczęścia
Odpowiedź z Cytowaniem
  #58  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 21:08
waclaw46 waclaw46 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Kraków
Posty: 17 608
Domyślnie

Katolickie getto zastanówcie się nad tym czy sami go nie tworzycie zamykając się na świat.Dwuch polaków pod koniec XX wieku osiągneło sukces nie w nauce ale przyczynili się do zmian społecznych i głośno zaistnieli w mediach światowych.Wałęsa ktory przyczynił się do zmian politycznych na mapie europy i przegranie przez drugie mocarstwo światowe wojny ekonomicznej i Wojtyla który został wybrany Papieżem.Powinniśmy uwierzyć że można osiągnąć sukces a nie tylko bawić się i obchodzić swięta swoich klęsk nie wyciągając wniosków z historii.

Teraz doszukujecie się getta katolickiego jak by ktoś bronił się wam modlić nawiedzone towarzystwo chce krzyżyków na każdym rogu ulicy a najwięksi złodzieje samochodów w europie to Polacy.A pedofile to wiadomo gdzie szukać .Lizanie kolan to inicjacja w szkole katolickiej a rodzice uważają za normalność.Cytaty z JP II jak by to był filozof na miarę Platona Kartezjusza przy czym mało ludzi te encykliki czytał nie mówiąc już o zwykłej Biblii. A jako argumenty......Na całym świecie kasty, czy plemiona pokazują swoją odmienność mają inne woreczki na genitalia i ....jeszcze mądrości Ojców pustyni, może się przydadzą:Nutko Do proponuję tatuaż na czole mogłaś byś zainteresować tym Fakt na pewno będziesz miała zdjęcie może też i w Niedzieli.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #59  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 21:15
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bianka
Niczego nie insynuuję. Nie ma potrzeby dzielić ludzi na katolików i niekatolików i opowiadać o gettach. Ja jestem katoliczką, jeśli to kogoś interesuje. Wiarę nosi się w sercu, a nie poniewiera na forach.

Mnie nie interesuje.
I tyle w temacie.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #60  
Nieprzeczytane 03-12-2012, 21:17
Lila's Avatar
Lila Lila jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2007
Miasto: Polska
Posty: 57 003
Domyślnie

Cytat:
Katolickie getto zastanówcie się nad tym czy sami go nie tworzycie zamykając się na świat
..

Jednakowoż Wacławie, sprawa Szymona Hołowni, niekoniecznie świadczy o zamykaniu, ale raczej o wykluczaniu.

Na pewno to znasz.

http://opinie.newsweek.pl/jak-pierws...83433,1,1.html
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:12.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.