menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Praca > Emerytura, renta, ZUS
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 29-09-2007, 17:20
Ala-ma-50's Avatar
Ala-ma-50 Ala-ma-50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Warszawa Mazowsze Polska
Posty: 920
Pytanie Proszę o radę..może ktoś wie?


Jak już wcześniej wspominałam zatrudniono mnie jako ekspedientkę w ciuchlandzie...otrzymuję 1000 zł. na rękę przy rejestracji na pełen etat
Ostatnio pracodawca zaproponował mi podniesienie pensji...ale...no własnie to ..ale.. mnie męczy.
Otóż dostawałabym 1500zł. do ręki przy rejestracji na pół etatu.
Do emerytury brakuje mi prawie 10 lat...i nie mam pojęcia co robić...nie ukrywam, że te 500 zł..przydałoby mi się bardzo..ale jak w tym wypadku przedstawiałby się wizerunek mojej przyszłej emerytury..czy te nieszczęsne pół etatu nie zaszkodziłoby mi...i jeśli tak ...to w czym?
Jeśli ktoś wie cokolwiek na ten temat...BARDZO PROSZĘ O POMOC...mam czas na zastanowienie się 10 dni.
Pozdrawiam
__________________
" Myślę - więc jestem "..a.... jeśli...akurat nie myślę?...to mnie nie ma?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 29-09-2007, 17:31
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie Alu, nie znam przepisów aktualnych.

Ale one się zmieniają co chwila, czasami są zmieniane zarządzeniami, o których mało kto wie.
Ja zadzwoniłabym do ZUSu, czyli do zródła. Co Ci szkodzi?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 29-09-2007, 17:35
Ala-ma-50's Avatar
Ala-ma-50 Ala-ma-50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Warszawa Mazowsze Polska
Posty: 920
Domyślnie

Dzwonić już próbowałam..ale tam mnie odsylają od sasa do lasa...i nikt nic nie wie...jestem w kropce.
__________________
" Myślę - więc jestem "..a.... jeśli...akurat nie myślę?...to mnie nie ma?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 29-09-2007, 17:52
hannabarbara's Avatar
hannabarbara hannabarbara jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Mar 2007
Miasto: Olsztyn
Posty: 19 421
Domyślnie

Alu! Napiszę Ci tak jak wiem, że było kilka lat temu nim przeszłam na emeryturę. Liczy się ją z 10 kolejnych lat, wybranych przez pracownika.A więc wybiera sie samemu okres najkorzystniejszy. Mozna również z 20 lat, wybrać skokowo 10 najlepszych. Ale wchodzi tu jeszcze sprawa wypracowanych lat.Czyli staż pracy. Obawiam się, że 1/2 etatu w roku liczy się też jako 1/2 roku. Myślę, że Twój pracodawca dobrze pokombinował, by to co daje ZUS-owi dać Tobie do ręki.Tak więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie. Trzeba wziąć kalkulator i sobie wszystko wyliczyć.Ponegocjuj jednak z nim. Może zgodzi się na zatrudnienie na 6/10 etatu. Kiedyś to był korzystny układ dla pracownika.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 29-09-2007, 17:55
Sanna's Avatar
Sanna Sanna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Szczecin
Posty: 3 836
Domyślnie Ala-ma-50

Cytat:
Napisał Ala-ma-50
Jak już wcześniej wspominałam zatrudniono mnie jako ekspedientkę w ciuchlandzie...otrzymuję 1000 zł. na rękę przy rejestracji na pełen etat
Ostatnio pracodawca zaproponował mi podniesienie pensji...ale...no własnie to ..ale.. mnie męczy.
Otóż dostawałabym 1500zł. do ręki przy rejestracji na pół etatu.
Do emerytury brakuje mi prawie 10 lat...i nie mam pojęcia co robić...nie ukrywam, że te 500 zł..przydałoby mi się bardzo..ale jak w tym wypadku przedstawiałby się wizerunek mojej przyszłej emerytury..czy te nieszczęsne pół etatu nie zaszkodziłoby mi...i jeśli tak ...to w czym?
Jeśli ktoś wie cokolwiek na ten temat...BARDZO PROSZĘ O POMOC...mam czas na zastanowienie się 10 dni.
Pozdrawiam
Alu trochę mało informacji przede wszystkim czy zapisałaś się do funduszu jeżeli tak to niestety trzeba płacić całą składkę na ZUS bo nic sobie nie nazbierasz poza tym ważne ile zarabiałaś wcześniej czy będziesz miała z czego wyliczyć emeryturę.Zus to taka instytucja co nie bardzo daje się oszukać a dowiesz się dopiero o tym jak będziesz przechodziła na emeryturę.,że nie oszukałaś ich tylko siebie.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 29-09-2007, 17:59
Sanna's Avatar
Sanna Sanna jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Szczecin
Posty: 3 836
Domyślnie

Hannabarbara napisała że 1/2 etatu liczy się jak pół roku to nie jest prawdą liczy się okres nieważne czy 1/2 czy 1/8 zaliczany jest cały okres.Propozycja pracodawcy jest na perwno korzystna dla niego bo będzie płacił mniejszy ZUS
__________________

Ostatnio edytowane przez Sanna : 29-09-2007 o 18:01.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 29-09-2007, 18:17
Ala-ma-50's Avatar
Ala-ma-50 Ala-ma-50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Warszawa Mazowsze Polska
Posty: 920
Domyślnie

Że dla niego bedzie korzystna ..to wiem...bo nie jest to osoba która daje komuś coś za darmo...ale co ze mną?
__________________
" Myślę - więc jestem "..a.... jeśli...akurat nie myślę?...to mnie nie ma?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 29-09-2007, 19:27
emka46's Avatar
emka46 emka46 jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Miasto: Trójmiasto
Posty: 3 030
Domyślnie

Alu,dobrych kilka lat pracowałałamna podobnych układach,z tym,ze na całym etacie, niska pensja ,na rękę dostawałam wiele więcej.To co miał dostać ZUS,ja dostawałam do ręki i jeszcze więcej.Były to lata,które ZUS policzył do emerytury."Dzięki" temu emeryturę mam nędzną,ale stałam się osobą "majętną".Mam jakieś tam zabezpieczenie.Obecnie nie zgodziłabym sie na to.Przy zatrudnieniu na pół etatu i wysokości pesji równej połowie płacy minimalnej nie będziesz miała prawa do zasiłku dla bezrobotnych,jeżeli pracodawca Cię zwolni.W razie choroby zasiłek chorobowy też będzie mizerny.Pomyśl o przyszłości.
W Trójmieście wiele osób ma niższą pensje niż 1000 na rękę.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #9  
Nieprzeczytane 29-09-2007, 19:45
Ala-ma-50's Avatar
Ala-ma-50 Ala-ma-50 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Warszawa Mazowsze Polska
Posty: 920
Domyślnie

Dziękuję Ci Basieńko..tak przypuszczałam..ale miałam cichą nadzeję, że będzie to układ korzystny dla mnie.
Niestety na tym świecie nie ma nic za darmo...i jesli to ma wyglądać tak, jak to przedstawiłaś...to zostanę przy tym tysiączku..lepszy rydz niż potem na starość.. nic
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
__________________
" Myślę - więc jestem "..a.... jeśli...akurat nie myślę?...to mnie nie ma?
Odpowiedź z Cytowaniem
  #10  
Nieprzeczytane 22-11-2007, 20:08
boalicja boalicja jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2007
Posty: 3
Domyślnie

tylko praca w pełnym wymiarze czasu pracy daje podstawę do pełnego wymiaru emerytury z ZUS. Proponuję, abyś napisała zapytanie e-mailem do Ministerstwa Pracy. Tam odpowiedzą Ci ze szczegółami (przynajmniej powinni!), albo po prostu zadzwoń. Podaję namiary:
http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=459
Odpowiedź z Cytowaniem
  #11  
Nieprzeczytane 22-11-2007, 23:16
chickita's Avatar
chickita chickita jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Miasto: wieś
Posty: 3 710
Domyślnie

Proponuje wejśc tam i popytać. Jest tam masa ludzi, którzy potrafią pomóc w kazdej sytuacji. Polecam.
http://forumprawne.org/login.php?redirect=
Odpowiedź z Cytowaniem
  #12  
Nieprzeczytane 28-11-2007, 09:07
janeczka's Avatar
janeczka janeczka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Tarnowskie Góry.Śląsk,Polska
Posty: 7
Domyślnie

Odnośnie zaliczeń lat do emerytury. Wiem, że chociaż zakład zatrudniał na pół etatu to zaliczały się również miesiące w których dochód w danym miesiącu równał się najniższej płacy.Nie wiem czy to się nie zmieniło?A przy okazji -może ktoś wie ile wynosi kwota bazowa do emerytury od września 2007-czy to już ogłoszono,bo nie znalazłam w necie mimo poszukiwań .A wybieram się na wcześniejszą emeryturę bo mam wszystkie wymagania do niej -spełnione,ale czytałam że okres przejścia na wcześniejszą emeryturę przedłużony został o 3 m-ce tzn.do końca marca 2008r,więc chciałabym sobie porównać te kwoty bazowe-poprzednie,obecną i nie wiem czy nie następną tzn.ogłoszoną w lutym 2008r.Proszę ,dajcie znać jak ktoś coś wie w tym temacie.Pozdrawiam cieplutko -mimo zimy.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #13  
Nieprzeczytane 28-11-2007, 09:15
Alsko's Avatar
Alsko Alsko jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Miasto: Warszawa
Posty: 34 899
Domyślnie

Janeczko, Gazeta Wyborcza z 27 września br. podała, że od 1 marca 2007 r. kwota bazowa wynosi 2059,92. Może postaraj się o numer archiwalny GW z tego dnia - był tam artykuł na całą kolumnę poświęcony emeryturom.
Powodzenia :-))
Odpowiedź z Cytowaniem
  #14  
Nieprzeczytane 28-11-2007, 13:39
janeczka's Avatar
janeczka janeczka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Apr 2007
Miasto: Tarnowskie Góry.Śląsk,Polska
Posty: 7
Domyślnie

Dziękuję Alsko za wiadomość,ale akurat tyle wiem,bo byłam też w ZUS-ie się dowiadywać -no jak widać wydeptałam możliwie wszystkie progi.Tyle ,że wydawało mi sie że kwota bazowa jest ustalana dwa razy w danym roku/luty i wrzesień/ale chyba się pomyliłam z najniższym dochodem do zasiłku rodzinnego.Oświećcie mnie proszę-kwota bazowa do emerytury jest ustalana raz czy dwa razy w roku?Bochyba niepotrzebnie namieszałam sobie i Wam.Ale oczywiście bardzo,bardzo serdecznie dziękuję za zaangażowanie.Pozdrawiam cieplutko-mimo zimy
Odpowiedź z Cytowaniem
  #15  
Nieprzeczytane 28-11-2007, 15:18
iwo1111's Avatar
iwo1111 iwo1111 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Posty: 2 223
Domyślnie

Cytat:
Napisał janeczka
Dziękuję Alsko za wiadomość,ale akurat tyle wiem,bo byłam też w ZUS-ie się dowiadywać -no jak widać wydeptałam możliwie wszystkie progi.Tyle ,że wydawało mi sie że kwota bazowa jest ustalana dwa razy w danym roku/luty i wrzesień/ale chyba się pomyliłam z najniższym dochodem do zasiłku rodzinnego.Oświećcie mnie proszę-kwota bazowa do emerytury jest ustalana raz czy dwa razy w roku?Bochyba niepotrzebnie namieszałam sobie i Wam.Ale oczywiście bardzo,bardzo serdecznie dziękuję za zaangażowanie.Pozdrawiam cieplutko-mimo zimy
Wg mnie kwota bazowa jest ustalana raz do roku.
Podsyłam link do artykułu na temat emerytur.
Może do czegoś się przyda, bo jest dość obszerny
http://www.gazetawyborcza.pl/1,79078,4582875.html Pozdrawiam
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #16  
Nieprzeczytane 07-01-2009, 13:06
walentynahrywniak walentynahrywniak jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2008
Posty: 36
Domyślnie

Nawet wiem na pewno, że kwota bazowajest ustalana raz w roku.Ja bym nie ryzykowała i nie brała pół etatu. Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Pomocy-moze ktos wie iryska eSenior 47 21-08-2008 10:37
kto wie? halinka-50 Emerytura, renta, ZUS 5 10-06-2008 17:58
Proszę o pomoc. chickita eSenior 66 29-11-2007 23:01

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:24.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.