menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Generacja 50Plus > Społeczeństwo
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Społeczeństwo Sprawy społeczne wielkie i całkiem małe. Religia, dyskryminacja, działalność charytatywna, problemy społeczne - nie tylko seniorów. UWAGA - bez polityki.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #21  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 22:35
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie Babko

Z tego wynika ze tak..
Ale tez wynika ze Jezus jako jeden z pierwszych rabinow tworzyl Talmud..ba moze nawet byl jednym z pionierow .. A moze nawet od niego sie zaczelo ???
Odpowiedź z Cytowaniem
  #22  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 22:38
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Cytat:
Napisał Babka Gratka
wyczytałam, że talmud powstawał jakieś 400, a nawet 500 lat po Chrystusie.
I znowu się pcham na afisz...
Babko, talmud jest wykładnią Pięcioksiągu. Myślę, że uzupełniany jest do tej pory. Biblia jest trudną księgą, dodatkowe wyjaśnienia są raczej niezbędne.
J.Ch. mówił, że nawet na jotę (najmniejsza litera w alfabecie hebrajskim) nie chce zmieniać ówcześnie panujacej religii. Bóg dla Izraelitów był groźny i karzący. J.Ch. chciał Go przybliżyć ludziom prostym, nauczyć ich miłości Boga i bliźniego...
Nie znając ST trudno jest zrozumieć chrześcijaństwo. Nie piszę "katolicyzm" (Kościół Powszechny). Chrześcijaństwo obejmuje wszystkie wyznania/religie uznające chrzest, w tym katolicyzm.
Pani Słowikowo - NIE. Nie ma żadnych podstaw do takiego stwierdzenia.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #23  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 22:57
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Nie

" Każda religia,która zakłada istnienie Boga skłonnego do wpadania w gniew,zawistnego,mściwego,drażliwego na punkcie swoich praw lub należnych mu zaszczytów, Boga tak małego,że można go zranić poglądami o nim, Boga tak niesprawiedliwego,że wymaga on, aby wszystkie związane z nim pojęcia były ujednolicone,każda taka religia musi się stać źródłem zamętu, musi być niespołeczna i krwiożercza."
Jan Meslier 1664-1729 /ksiądz/
To jest Bóg Starego Testamentu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #24  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 23:02
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Pani Słowikowo - NIE. Nie ma żadnych podstaw do takiego stwierdzenia.


D L A C Z E G O??? Nie ma zadnych podstaw??
Czyz Jezus nie byl jednym z pierwszych rabinow ktorzy interpretowali Bliblie?? Czy nie przekazywal na swoj sposob jej znaczenia w formie przypowiesci etc..???
Odpowiedź z Cytowaniem
  #25  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 23:15
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 020
Domyślnie

Moim zdaniem Jezus nie interpretował Starego Testamentu, a jego przypowieści są zupelnie nową nauką, ale ja w tym zakresie mało gramotna.
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #26  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 23:19
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
D L A C Z E G O??? Nie ma zadnych podstaw??
Czyz Jezus nie byl jednym z pierwszych rabinow ktorzy interpretowali Bliblie?? Czy nie przekazywal na swoj sposob jej znaczenia w formie przypowiesci etc..???
Według mojej wiedzy - nie do końca tak było. J.Ch. nie interpretował Pięcioksiągu (choć często powoływał się na Proroctwa), Jego nauki były, na owe czasy, rewolucyjne, np. modlitwa "Ojcze nasz", dalej - wyrzucenie przekupniów ze Światyni, uzdrawianie w sabat... na koniec - Żydzi nie zobaczyli w J.Ch. Mesjasza. Dla kapłanów był zagrożeniem, dla Rzymian - rewolucjonistą i wichrzycielem.
Nauki J.Ch. są bliższe naukom Buddy niż rabinów. Były absolutną nowością.
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #27  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 23:33
Pani Slowikowa Pani Slowikowa jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: May 2007
Posty: 7 080
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Według mojej wiedzy - nie do końca tak było. J.Ch. nie interpretował Pięcioksiągu (choć często powoływał się na Proroctwa), Jego nauki były, na owe czasy, rewolucyjne, np. modlitwa "Ojcze nasz", dalej - wyrzucenie przekupniów ze Światyni, uzdrawianie w sabat... na koniec - Żydzi nie zobaczyli w J.Ch. Mesjasza. Dla kapłanów był zagrożeniem, dla Rzymian - rewolucjonistą i wichrzycielem.
Nauki J.Ch. są bliższe naukom Buddy niż rabinów. Były absolutną nowością.

Czyli byl pionierem ??? Za niektore rewolucyjne pomysly nie tylko on byl skazany na smierc.. Zobacz w czasie inkwizycji np: Giordano Bruno chocby..
Odpowiedź z Cytowaniem
  #28  
Nieprzeczytane 15-08-2008, 23:55
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła

Cytat:
Napisał Pani Slowikowa
Czyli byl pionierem ??? Za niektore rewolucyjne pomysly nie tylko on byl skazany na smierc.. Zobacz w czasie inkwizycji np: Giordano Bruno chocby..
Mogę nie mieć racji i oburzać ortodoksyjnych katolików. To jest moje zdanie. Chętnie poczytam inne wypowiedzi na ten temat.
Inkwizycja jest kartą historii, której (mam nadzieję) KK się wstydzi. Piszę: mam nadzieję, bo Kongregacja Nauki Wiary Kościoła Katolickiego (na czele której stał kardynał Ratzinger, obecny papież) jest współczesną inkwizycją. Co prawda, stosy nie płoną... ale stwierdzenie "nie ma zbawienia poza KK" skłania do zadumy...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #29  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 00:21
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Post

Wadą ortodoksyjnych katolików jest to, że nie przyjmują
niczego do wiadomości, ponieważ wdrukowano im od małego treści,
których się trzymają i boją się odejść choć na milimetr
od tego,
co im zakodowano.Pod karą grzechu .Ale to nie powód ,
żeby ten wątek zdechł. Więc pogadajmy również o tym, co nas dzieli,
nie będziemy z tego tytułu rezygnować z ciekawej dyskusji.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #30  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 01:01
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Gaduła Senior A.P. śpi? Q-rcze, żyję jeszcze...

Matrix, masz rację z tymi wdrukowanymi treściami. "Żydzi zabili Jezuska" i już. Koniec dyskusji. Kiedyś (w pewnym towarzystwie) powiedziałam, że karą za bluźnierstwo (w tym przypadku: za nazwanie się Synem Bożym) było ukamienowanie. Żydzi kamienowali za wiele przestępstw (np. chcieli ukamienować jawnogrzesznicę Marię Magdalenę, ukamienowali również brata J.Ch.), ukrzyżowanie natomiast było karą rzymską. W czasie pisania ewangelii (ca 60 lat po ukrzyżowaniu J.Ch.), Ziemia Święta była pod panowaniem rzymskim. Zarzucenie okupantowi morderstwa było wydaniem wyroku na siebie... W tym towarzystwie też wydałam wyrok na siebie. Uchodzę za heretyka! I nie przeszkadza mi to.
Po śmierci J.Ch. powstały dwa nurty wyznaniowe: Piotrowy i Pawłowy. Piotr przegrał, nową religię stworzył Paweł. Ten ostatni, mizoginik zresztą (czy stąd niechęć KK do kobiet?), ale wykształcony zmieszał ST, zasłyszane opowieści (sam nigdy nie spotkał J.Ch), dołożył trochę Platona...
Ciąg dalszy - Konstantyn. Uznanie religii chrześcijańskiej jako wiodącej było potrzebą polityczną. Ale dzięki niemu mamy Boże Narodzenie 25 grudnia.
Seniorze A.P. czytam tylko logiczne argumenty. Nie bo nie - nie ma racji bytu...
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #31  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 01:48
Matrix's Avatar
Matrix Matrix jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Apr 2008
Posty: 1 106
Uśmiech

Bingo! Mam podobną do Twojej wiedzę skonfrontowaną z innymi źródłami. Nie powinnam się niczemu dziwić, bo ludzki obyczaj ciekawy jest nadzwyczaj jak pisał Boy, ale ludzie przyjmujący wszystko na "wiarę " wciąż mnie interesują.Niewielu wierzy w sposób świadomy, reszta jak wynika z obserwacji ma wiedzę wyniesioną jedynie z lekcji religii.Tego nie rozumiem.Kościół inaczej rozmawia z inteligencją katolicką /KIK chociażby/ a inaczej ze zwykłymi
parafianami.I inne treści im przekazuje.Tylko ci ostatni o tym nie wiedzą.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #32  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 03:15
senior A.P. senior A.P. jest offline
Użytownik moderowany
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Posty: 8 957
Domyślnie

Ostatku !
Sieczka w glowie u ludzi powoduje schorzenia nieodwracalne.
Skomulowanie sieczki w mozgu czlowieka jest spowodowane ukonczeniem studiow filozoficznych na uniwersytetach gdzie wykladaja Zydzi.
Moze ten post nie wetnie cenzura.
Nowa religia w swiecie nie przejdzie z wielu powodow,jednym z nich bedzie wyparowanie mozgow filozofow.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #33  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 09:50
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał ostatek
Matrix, masz rację z tymi wdrukowanymi treściami. "Żydzi zabili Jezuska" i już. Koniec dyskusji. Kiedyś (w pewnym towarzystwie) powiedziałam, że karą za bluźnierstwo (w tym przypadku: za nazwanie się Synem Bożym) było ukamienowanie. Żydzi kamienowali za wiele przestępstw (np. chcieli ukamienować jawnogrzesznicę Marię Magdalenę, ukamienowali również brata J.Ch.), ukrzyżowanie natomiast było karą rzymską. W czasie pisania ewangelii (ca 60 lat po ukrzyżowaniu J.Ch.), Ziemia Święta była pod panowaniem rzymskim. Zarzucenie okupantowi morderstwa było wydaniem wyroku na siebie... W tym towarzystwie też wydałam wyrok na siebie. Uchodzę za heretyka! I nie przeszkadza mi to.
Po śmierci J.Ch. powstały dwa nurty wyznaniowe: Piotrowy i Pawłowy. Piotr przegrał, nową religię stworzył Paweł. Ten ostatni, mizoginik zresztą (czy stąd niechęć KK do kobiet?), ale wykształcony zmieszał ST, zasłyszane opowieści (sam nigdy nie spotkał J.Ch), dołożył trochę Platona...
Ciąg dalszy - Konstantyn. Uznanie religii chrześcijańskiej jako wiodącej było potrzebą polityczną. Ale dzięki niemu mamy Boże Narodzenie 25 grudnia.
Seniorze A.P. czytam tylko logiczne argumenty. Nie bo nie - nie ma racji bytu...
Amicus Plato sed magis amica veritas - Platon jest przyjacielem, lecz o wiele wiekszym przyjacielem jest prawda (z Etyki Arystotelesa).
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #34  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 10:39
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

--------------------------------------------------------------------------------

Moim zdaniem, było akurat odwrotnie. To człowiek stworzył monoteizm i Boga na obraz i podobieństwo swoje. Nie muszę podawać przykładów, że wcześniej człowiek czcił wielu bogów, pod różnymi postaciami. Dla mnie Bóg nie ma postaci człowieka, jest Wszechświatem, widocznym i niewidocznym, jasnością i ciemnością, czasem i przestrzenią, wiecznym i nieskończonym... Przenika każdą naszą cząstkę . Jesteśmy w Nim, a On jest w nas. Stworzył życie na Ziemi, i nie tylko. Nie jesteśmy w stanie Go zniszczyć. Siebie tak. To co z Niego poznaliśmy to tylko maleńka Jego cząstka. Ciągle idziemy do Niego, będziemy szli aż do skończenia świata...
Nasza moralność jest niewielka,ale ciągle się rozwija i doskonali. Dopóki nie zrozumiemy, że jesteśmy jednością istnieje niebezpieczeństwo, że sie sami wyeliminujemy z tego świata.
Zamieściłem to w wątku ateizm, w odpowiedzi na post Ostatek,ale wydaje mi się, że tu będzie bardziej na miejscu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #35  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 11:37
Nika's Avatar
Nika Nika jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jan 2007
Miasto: Małopolska,Kraków
Posty: 36 760
Domyślnie

Bardzo sensowny post,bliski mym przekonaniom.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #36  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 12:46
Kazimierz's Avatar
Kazimierz Kazimierz jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: Gdańsk,pomorskie
Posty: 3 007
Domyślnie

Senior ! Nie przupuszczasz,że Jezus zdawał sobie ze swej śmierci, bo tak było zapisane w Piśmie i nie śmiał Pismu (chyba Torze) sprzeciwiać, jako prawowierny Żyd. Czytałem również takie opinie, że Judasz wydał Go sanchedrynowi na Jego własną prośbę, aby spełniła sie przepowiednia zawarta w Piśmie. Wiedział,że twierdząc przed sanchedrynem, że jest Synem Boga, będzie w oczach ortodoksyjnych Żydów bluźniercą i skazanym na śmierć. Żydzi jednak nie mogli wykonać wyroku, bo byli poddanymi władzy Rzymu i dlatego zcedowali wykonanie wyroku na Rzymian, którzy nie widzieli w Nim takiego zagrożenia jak Żydzi. Mają rację ci forumowicze, że żydowską karą za bluźnierstwo było ukamieniowanie, ukrzyżowanie było rzymską karą śmierci. Piłat umył ręce,ale dla Rzymu śmierć Żyda-Jazusa, była tylko spacyfikowaniem sytuacji w Jerozolimie.
Musiało się tak stać,jak się stało, inaczej religia żydowska nie poszłaby w świat. Mają rację ci, którzy piszą, że religię tą zawdzięczamy bardziej Pawłowi niż Piotrowi. Paweł był Żydem, ale był też obywatelem rzymskim, z pełnymi prawami Rzymianina.
Uporczywe oskarżanie Żydów za ukrzyżowanie Jezusa nie ma, moim zdaniem, sensu. Tak musiało się stać, aby postęp moralny poszedł w świat, do biednych i stał się tym, czym jest teraz. Jedną z największych religii na świecie.Ale nie powinna się wywyższać.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #37  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 12:48
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazimierz
Senior ! Nie przupuszczasz,że Jezus zdawał sobie ze swej śmierci, bo tak był zapisane w Piśmie i nie śmiał Pismu (chyba Torze) sprzeciwiać, jako prawowierny Żyd. Czytałem również takie opinie, że Judasz wydał Go sanchedrynowi na Jego własną prośbę, aby spełniła sie przepowiednia zawarta w piśmie. Wiedział,że twierdząc przed sanchedrynem, że jest Synem Boga, będzie w oczach ortodoksyjnych Żydów bluźniercą i skazanym na śmierć. Żydzi jednak nie mogli wykonać wyroku, bo byli poddanymi władzy Rzymu i dlatego zcedowali wykonanie wyroku na Rzymian, którzy nie widzieli w Nim takiego zagrożenia jak Żydzi. Mają rację ci forumowicze, że żydowską karą za bluźnierstwo było ukamieniowanie, ukrzyżowanie było rzymską karą śmierci. Piłat umył ręce,ale dla Rzymu śmierć Żyda-Jazusa, była tylko spacyfikowaniem sytuacji w Jerozolimie.
Musiało się tak stać,jak się stało, inaczej religia żydowska nie poszłaby w świat. Mają rację ci, którzy piszą, że religię tą zawdzięczamy bardziej Pawłowi niż Piotrowi. Paweł był Żydem, ale był też obywatelem rzymskim, z pełnymi prawami Rzymianina.
Uporczywe oskarżanie Żydów za ukrzyżowanie Jezusa nie ma, moim zdaniem, sensu. Tak musiało się stać, aby postęp moralny poszedł w świat, do biednych i stał się tym, czym jest teraz. Jedną z największych religii na świecie.Ale nie powinna się wywyższać.
Doskonale wyjasnienie.
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #38  
Nieprzeczytane 16-08-2008, 16:24
ostatek's Avatar
ostatek ostatek jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 4 251
Domyślnie Senior A.P. Jeśli to był Twój logiczny argument - przyjmij wyrazy współczucia.

Cytat:
Napisał senior A.P.
Ostatku !
Sieczka w glowie u ludzi powoduje schorzenia nieodwracalne.
Skomulowanie sieczki w mozgu czlowieka jest spowodowane ukonczeniem studiow filozoficznych na uniwersytetach gdzie wykladaja Zydzi.[...]
Seniorze A.P. pomyśl dwa razy zanim coś powiesz, a potem nic nie mów! Dyskusja jest rzeczowa i na temat... Ty wpadasz jak diabeł w credo. Moja rada, nie podchodź do koni, ponoć czasem sieczkę jedzą. Lepiej do biblioteki idź, kompleksy leczyć...

Chrześcijaństwo wyrosło z judaizmu. Nie należy rozdzielać tych religii, bo ta pierwsza bez drugiej jest niezrozumiała.
Judaizm był religią monoteistyczną ("Mojżesz a monoteizm" - Freud) i to nie podlega dyskusji. Kamienowanie mogło być wykonywane bez zgody Rzymian (np. Jakub - ukamienowany kilka lat po ukrzyżowaniu J.Ch.). Faktycznie, Rzym chciał spacyfikować ruchy wolnościowe i rewolucyjne budzące się w Jerozolimie. Zeloci (Judasz Iskarota) byli grupą powstańczą walczącą z rzymską okupacją. Nie wiadomo więc, kto bardziej chciał śmierci J.Ch.
Judaizm jest religią zamkniętą, "obcym wstęp wzbroniony". Żyd może się "przechrzcić" i zostać chrześnijaniniem (np. Edyta Stein), odwrotność się nie zdarza. Trzeba mieć matkę-Żydówkę, innej opcji nie ma (Uri Huppert - "Izrael. Rabini i heretycy").
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem
  #39  
Nieprzeczytane 19-08-2008, 11:41
gratka's Avatar
gratka gratka jest offline
Stały bywalec
Moderator
 
Zarejestrowany: Dec 2007
Miasto: wioska
Posty: 16 020
Domyślnie

Z dotychczasowej dyskusji wynika :
Chrześcijaństwo, judaizm i islam to trzy religie wywodzące się ze wspólnego pnia.
Ciekawi mnie islam. Irakijczycy uświadomili mnie, że oni czczą Boga ( chyba Trójce Świętą, ale nie ma kultu Maryi ponieważ nie była Bogiem).
Nie ma też kultu świętych, czyli modły zanosi się do Boga, bez pośredników i bez szukania protekcji. Nie wolno ozdabiać świątyń motywami osobowymi, ani tworzyć wizerunku Boga. Właściwie to Irakijczycy uważali, że los ludzki jest z góry określony, a człowiek musi go przyjąć .
Oprócz proroków starotestamentowych ważną postacią jest prorok Mahomet.
I na tym kończą się moje wiadomości. Czy pozycja kobiet w świecie muzułmańskim wynika z nauki Mahometa?
__________________
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić....
Odpowiedź z Cytowaniem
  #40  
Nieprzeczytane 19-08-2008, 12:27
Mar-Basia's Avatar
Mar-Basia Mar-Basia jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Europa
Posty: 33 587
Domyślnie

Cytat:
Napisał Babka Gratka
Z dotychczasowej dyskusji wynika :
Czy pozycja kobiet w świecie muzułmańskim wynika z nauki Mahometa?
Zdecydowanie tak. Polecam zupelnie dobre ksiazki Marka Haltera "Sarah", "Lilah", Tsippora".
__________________
Kozła bój się z przodu, osła z tylu, a złego człowieka ze wszystkich stron.
Szczęśliwego człowieka nie można obrazić. Można go tylko rozśmieszyć
Dla zasady robie screeny wszystkich moich wypowiedzi!

Ostatnio edytowane przez Mar-Basia : 19-08-2008 o 13:45.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:14.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.