menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Zdrowie > Opieka
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Opieka Uwaga: ogłoszenia dotyczące opieki nad starszymi osobami należy zamieszczać w dziale ogłoszenia.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 08-09-2010, 03:27
truskawkowa_panna truskawkowa_panna jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Hawaje ;)
Posty: 2
Domyślnie dom seniora - pytania


witam wszystkich serdecznie!
Jestem studentką, która niedługo kończy swoją przygodę związaną z kształceniem i wkraczać będzie w dorosłe życie.
W domu rodzinnym mieszkam z mamą i jej mamą, a moją babcią. Uwielbiam kontakt z ludźmi, zwłaszcza starszymi, pracowałam jako wolontariuszka w hospicjum dla dorosłych oraz miałam praktyki w domu opieki społecznej. Po studiach myślę o zaocznej 1,5rocznej podyplomówce z gerontologii.

Doszłam do wniosku, że chciałabym otworzyć prywatny dzienny dom seniora (w moim mieście i okolicy nie ma takiego miejsca, jest tylko 1 państwowy dom opieki społecznej - opieka stała).
Owszem, będę na tym zarabiać, w końcu po to otwiera się własne firmy, jednak nie zależy mi na kokosach, chciałabym raczej pracować z ludźmi, prowadzić różne ciekawe zajęcia itp.
Oprócz wykształcenia (tzn. mam nadzieję, że obronię pracę mgr - praca socjalna) posiadam kurs "geriatria - opieka nad ludźmi starszymi" i kurs z arteterapii oraz myślę o zrobieniu kursów masażu - leczniczego oraz manualnego drenażu limfatycznego (z czasem może dojść więcej tego typu kursów, bo lubię poszerzać swoje kwalifikacje oraz wiedzę).
Zależy mi przede wszystkim na tym by moi 'podopieczni' wynosili coś z pobytu w moim ośrodku oraz zamiast przygasania - rozkwitali, uśmiechali się częściej, poczuli że życie po emeryturze dopiero się zaczyna. Chcę poprawiać ich kondycję psychiczną i fizyczną przy pomocy tych różnych terapii.

Na początku byłaby to dzienna opieka czyli np. od 7:00 do 17:00 - w tym czasie zapewniałabym oczywiście wyżywienie, terapie indywidualne i grupowe, może też jakieś 1dniowe wycieczki. Z czasem gdyby moja firma zyskała uznanie rozszerzyłabym działalność do opieki czasowej a po Xczasu może i do opieki stałej (zatrudniając również więcej personelu - dokładnie przeze mnie sprawdzonego i wyklwalifikowanego).

Na pomysł ten wpadłam po praktykach i wolontariacie (choć w hospicjum było ciężko, bo ludzie z którymi się zaprzyjaźniałam bardzo cierpieli i odchodzili znacznie szybciej niż w domu opieki społecznej) a także po wizycie w Norwegii u siostry gdzie domy seniora są w każdej dzielnicy, cieszą się ogromnym powodzeniem oraz FACHOWOŚCIĄ połączoną z CIEPŁEM i prawdziwą OPIEKĄ. Marzy mi się stworzenie takiego miejsca w u mnie w mieście :-)

I tu moje pytanie do Was, drodzy seniorzy
- czego oczekiwalibyście od takiego miejsca? - terapie, zabiegi, zajęcia, wyposażenie a nawet wystrój wnętrza?

Na razie to wszystko to pomysł, chcę ubiegać się o dotacje z UE oraz dopracować wszystko przez ten rok żeby po studiach zacząć konkretnie działać :-)
Mam nadzieję, że wybrałam dobry temat i że ktoś znajdzie chwilkę czasu na dyskusję
Pozdrawiam serdecznie!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 13-09-2010, 19:22
Ritunia's Avatar
Ritunia Ritunia jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Posty: 15
Domyślnie

Witam,

fajny pomysł, mi też się coś takiego marzy...
Na razie prowadzę agencję opieki i mogę jedną rzecz podpowiedzieć.

Przy opiece stacjonarnej (gdyby seniorzy mieli się wprowadzać do Twojego domu) można by pomyśleć o możliwości wniesienia własnych mebli do pokoju i o dostępie do neta dla podopiecznych. Wiem, że dla wielu to ważne.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości (pisząc obecnie wniosek o środki unijne wiem, jakie to ważne ).
__________________
www.samarytanka.com.pl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 13-09-2010, 21:29
wuere'le's Avatar
wuere'le wuere'le jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Wielkopolska
Posty: 2 995
Domyślnie

truskaw.... nie chciałbym pozbawiać Cie złudzeń.W naszym kraju stworzenie takiej instytucji, to bardzo trudne. Sam chciałbym w takim domu się znaleźć. To są jednak spore koszty, a większość emerytów ma małe emerytury i po opłaceniu pobytu powinno im jednak coś zostać na własne wydatki i nie wiem czy zostało by ci coś, co można by zyskiem nazwać.
Idea piękna i godna poparcia, ale odrobina zimnej wody też potrzebna.
Tak, czy inaczej życzę powodzenia.
__________________
"...trzeba z żywymi naprzód iść..."

https://widzewieckomentuje.blogspot.com/
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 16-09-2010, 02:54
truskawkowa_panna truskawkowa_panna jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Hawaje ;)
Posty: 2
Domyślnie

dziękuję za odpowiedzi
Jeśli chodzi o zysk - myślę, że pójście w tego typu usługi jest bardzo korzystne i na pewno ma dużą szansę na dofinansowanie z UE (tak jak jest to np. w przedszkolach prywatnych - przepraszam za porównanie, ale pod względem struktury instytucje te są bardzo do siebie zbliżone) co zmniejszałoby cenę jaką mieliby uiścić podopieczni/ich rodziny, które chcą ich tam przywozić na czas pójścia do pracy. Dowiadywałam się już trochę w temacie i tego typu usługi są coraz bardziej potrzebne i coraz bardziej niezbędne, jednak nie pisałam swojego posta po to Chodzi mi raczej o inspiracje, pomysły zw. z atrakcyjnością takiego miejsca - żeby to nie było miejsce w którym seniorzy będą jedynie siedzieć na kanapie i oglądać TV. Chciałabym by był to swojego rodzaju ośrodek dla osób "na chodzie" z drobnymi uszczerbkami na zdrowi oraz takich z demencją straszą, dla których pobudzanie umysłu i mięśni będzie potrzebne i pomocne.

Ośrodek będzie na początku opieką DZIENNĄ na stałe może za kilka lat jedynie przed tym może rozwinę swoją działalność na opiekę CZASOWĄ i myślę, że głównie te 2 będę prowadziła (czyli raczej brak opieki stałej).
Najprawdopodobniej przyjaciółka mojej mamy, która jest pielęgniarką z wyższym wykształceniem (i teraz robi specjalizację z geriatrii) oraz praktyką wieloletnią w szpitalu na różnych oddziałach będzie moją 'wspólniczką'.

Nasze pomysły: [każde z zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych 1-2 razy w tygodniu, nie codziennie!]
- arteterapia - terapia za pomocą sztuki
- felinoterapia/kynoterapia - terapia za pomocą kotów/psów
- muzykoterapia - terapia za pomocą muzyki
- masaż leczniczy i rehabilitacyjny
- 2-3 komputery z dostępem do Internetu
- TV
- spacery po ogrodzie zagospodarowanym wokół ośrodka i jakieś zajęcia na dworze, może hodowanie roślin etc.

oczywiście oprócz tego całodzienny catering (dla osób z cukrzycą bądź innymi wymaganiami dietetycznymi - specjalistyczne posiłki)

nikt nie mówi, że te wszystkie terapie od razu będą dostępne, bo wiadomo większość naszej dotacji do Działalności Gospodarczej z UE pójdzie na zagospodarowanie budynku i przestrzeni w okół, ale jestem osobą, która chętnie się uczy, uczęszcza na kursy, czyta specjalistyczne książki/gazety - chciałabym wiedzieć z czego się podszkolić, by być prawdziwym opiekunem a nie takim pseudo - znęcającym się nad podopiecznymi, nieumiejącym się dobrze zaopiekować podopiecznymi - o których często się słyszy w tv.

chodzi mi o to co Wy- seniorzy chcielibyście 'przeżywać' w takim miejscu przez te kilka h dziennie (lub 2tyg. turnus, kiedy np. potrzebujecie kogoś do pomocy a wasze dzieci chciałyby wyjechać na urlop)


pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź z Cytowaniem
  #5  
Nieprzeczytane 16-09-2010, 22:12
tadeusz50's Avatar
tadeusz50 tadeusz50 jest offline
odszedł....
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Miasto: Sosnowiec
Posty: 29 259
Domyślnie

To dom seniora? czy klub seniora?
ps.te Hawaje to miejsce zamieszkania?
__________________
Rak nie wyrok-pieprzyć raka
Z miłości do świata – pomagam klikając http://ciekawnik.pl/swiat-wokol-nas/...magam-klikajac
Odpowiedź z Cytowaniem
  #6  
Nieprzeczytane 24-09-2010, 15:35
Ritunia's Avatar
Ritunia Ritunia jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Posty: 15
Domyślnie

W podobnej placówce byłam w Zabrzu (dom dziennego pobytu prowadzony przez Caritas). Kapitalne miejsce. Koszt to jakiś nieduży abonament pokrywany przez seniora, reszta z Caritas lub UE (tego nie jestem pewna).
Przede wszystkim mają terapię zajęciową (nieobowiązkową - jak kto chce) we wszystkich odmianach i dwa posiłki (II śniadanie i obiad). Gotują na miejscu.
Oprócz tego siłownia i rehabilitacja (oprócz masażu i zwykłego UGUL-A elementy terapii manualnej świadczone przez certyfikowanych terapeutów i w sumie najskuteczniejsze, jak na razie w rehabilitacji). Za rehabilitację jest chyba jakaś opłata dodatkowa, ale niewielka.
Caritas ma to do siebie, że może liczyć na wolontariuszy. Ale może można by pomyśleć i o takim pomyśle. Są osoby (również młode), dla których wolontariat w trakcie studiów jest ważnym elementem nabierania doświadczenia...

Co do wykształcenia to jeśli mogę podpowiedzieć, może pomyślałabyś o czymś związanym bardziej z fizjoterapią? Gerontologia wydaje mi się być czymś w stylu: pic na wodę - fotomontaż. Miałam geriatrię na zajęciach z fizjoterapii i w sumie było pomocne, bo trochę pokazało, jak prowadzić rehabilitację seniorów. Jednak, jeśli ktoś nie miał styczności wcześniej z pracą z seniorami - to takie zajęcia niewiele wnoszą. Czysta teoria. Niektóre sprawy nawet musiałyśmy z koleżanką (obie z doświadczeniem pracy w DPS) wprost prostować wykładowcom.

Z UE masz rację. Porządnie napisany wniosek na POKL powinien coś dać.

Pozdrawiam i dalej kibicuję pomysłowi.

P.S. A dużo jest w okolicy u Was takich domów?
__________________
www.samarytanka.com.pl
Odpowiedź z Cytowaniem
  #7  
Nieprzeczytane 21-03-2013, 14:38
TMS TMS jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Mar 2013
Miasto: Warszawa
Posty: 1
Domyślnie Działa?

Tak z ciekawości zapytam, czy udało się utworzyć ten dom? Sam myślę o czymś podobnym i biję się z myślami, czy rzeczywiście takie miejsca spotkań, spędzania "wolnego" czasu są potrzebne seniorom. Rozmawiałem z moimi rodzicami i oni o takim pomyślę wyrażają się pozytywnie, ale to może być "spaczone" spojrzenie. Z drugiej strony są kluby Seniora, co prawda działające w ograniczonym czasie, jeden - kilka razy w tygodniu, w ograniczonej liczbie godzin, więc może nie są konkurencją. Nie ukrywam, że chciałbym by stało się to moim źródłem utrzymania, ale nie móiwę tu o jakiś kokosach, tak by móc żyć, a jednocześnie dać coś innym ludzom, stąd moja ciekawość, czy sie udało. Szukając w internecie raczej spotykam "pełne" domy opieki z możliwością dziennego pobytu, a nie strikte dzienne miejsca spotkań i spędzania czasu.
Odpowiedź z Cytowaniem
  #8  
Nieprzeczytane 21-03-2013, 16:33
martok martok jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 650
Domyślnie

Cytat:
Napisał TMS
Tak z ciekawości zapytam, czy udało się utworzyć ten dom?

Post, do którego nawiązujesz, jest sprzed blisko trzech lat. Pewnie gdyby się udało, to by autorka pomysłu coś napisała - choćby dla rozpropagowania swojego domu. Nie chciałbym studzić Twojego zapału i życzę Ci powodzenia, ale sam widzę taką inicjatywę raczej w czarnych barwach, z kilku powodów. Oto dwa z nich:

1) Sprawni fizycznie seniorzy z pewnością chętnie by się spotykali gdzieś w centrum miasta na kawie, ale wątpię czy wielu chciałoby za taką możliwość płacić.
2) Niesprawni musieliby być dowożeni przez rodzinę, której prawdopodobnie bardziej się będzie kalkulowało zostawić seniora na tę parę godzin bez opieki, ewentualnie wpaść do niego na chwilę w środku dnia, niż trudzić się transportem, do którego musieliby tego seniora i tak najpierw przygotować - pomóc mu się umyć, odpowiednio ubrać, nakarmić...

Wydaje mi się, że większy popyt jest na pobyty parodniowe, lub parotygodniowe, ale całodobowe - poszpitalne lub związane z wyjazdami rodziny np. na wczasy.

Teoretycznie pomysł sam w sobie jest dobry. Sam chętnie pochodziłbym do takiego "klubu" z zajęciami plastycznymi (na przykład), oczywiście gdyby było tam z kim pogadać. Podstawą jest towarzystwo - jak go seniorzy u Ciebie nie znajdą, to szybko zrezygnują. Ale pomysł to jedno, a dochód jaki mógłby on przynosić to drugie. Chyba nie będzie łatwo się z czegoś takiego utrzymać. Zrobiłem szybką kalkulację; mniejsza o szczegóły - oto co mi wyszło. Żeby takie przedsięwzięcie - obliczone na 20 seniorów przez 7 dni w tygodniu - było na granicy opłacalności musieliby oni płacić co najmniej ok. 1200 zł miesięcznie (przy mniejszej liczbie pensjonariuszy opłata musiałaby być jeszcze wyższa). Zrób amatorski wywiad w okolicznych blokach czy znajdziesz dostatecznie wielu chętnych za tę kwotę, to będziesz wiedział, czy warto zaryzykować.

Pozdrawiam - M
*
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Dom rodzinny czy dom opieki - komentarze Sunshine Ogólny 32 09-12-2013 14:01
Dom Pod Klonami - Dom Pogodnej Jesieni raudner Turystyczne 0 30-04-2010 19:58
dom seniora nina2-58 Zaproszenia 12 22-08-2009 06:54
Pytania Alladynka Różności - wątki archiwalne 4 06-02-2009 22:42

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 15:24.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.