menu

senior.pl - aktywni w każdym wieku

Wróć   Klub Senior Cafe > Rodzina, bliscy > Ogólny
Zarejestruj się FAQ / Pomoc Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Ogólny Komentarze do artykułów z działu www.rodzina.senior.pl.

Odpowiedz
Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
  #1  
Nieprzeczytane 13-10-2006, 06:55
eurydyka eurydyka jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Oct 2006
Posty: 10
Post Seniorzy, którzy nie tracą wigoru - komentarze


Komentarz do artykułu: Seniorzy, którzy nie tracą wigoru
--------------------
Zwsze jestem tak samo zdziwiona kiedy czytam tego typu enuncjacje zdradzające naszą specyficznie polska mentalnośc. I cóż w tym dziwnego, że ludzie uprawiają seks, nie mają stałego partnera albo umawiaja sie na randki? Dlaczego wlaśnie tego typu zachowania traktowane są jako news. Ano bo, takie odnoszę wrażnie, u nas człowiek starszy to coś dziwacznego, co należy użyć do hodowli wnuków albo pilnowania domu,a potem pozbyć się jak najszybciej bo juz do niczego nieprzydatny. Nie bez winy sa sami seniorzy odmawiajacy sobie wszystkiego aby "uszczęśliwiać" dzieci.Rodzina w naszej mentalności to najwyższe dobro. Tylko jak inne badania przeprowadzone w Anglii wskazują,jest to największy stresor. A tylko liczne grono przyjaciół podnosi samopoczucie i aktywnośc społeczną. Niekiedy obserwuję szare, w szarych ubraniach, zaniedbane starsze kobiety pchające b. drogie wózki przyozdobine jak świąteczna choinka i to niewidzialne ale jednoznaczne hało , które niosą nad soba - Ja nie jestem ważna, ja niczego nie potrzebuję...ja się nie liczę. I w rezultacie takie mają efekty: samotność, opuszczenie i poczucie przegranej. A może odspawać sie od wózka i pójść na randkę, a może zamiast wnusiowi kupować nowy gażet wybrac sie do fryzjera, a może czewony płaszczyk zamiast szarego okrycia z polaru? Zadbanie o siebie swoje przyjemności nie powinno byc wydarzeniem tylko normą, tym bardziej, że nie możemy tego odkładac na pożniej - coraz mniej mamy czasu!
Odpowiedź z Cytowaniem
  #2  
Nieprzeczytane 14-11-2006, 11:25
Innka1234 Innka1234 jest offline
Początkujący
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Posty: 5
Domyślnie

Masz rację. Moje motto - to tak żyć mądrze być dbać o siebie by być jak najdłużej pomocną najbliższym. To podporządkowywanie całkowite dzieciom i wnukom widze po moich rodzicach i teściach tylko poniżyło ich w traktowaniu- że muszą i koniec. Trudno stwierdzić jak prawidłowo powinno to wyglądać dlatego że czasy od naszych początków nowego życia diametralnie sie zmieniły.My niczego nie wymagaliśmy od naszych rodziców a nasze dzieci odwrotnie.To całkowite podporządkowanie strasznie niestety poniża.
My z mężem jeszcze pracujemy i myślimy i o dzieciach ale i o sobie i myslę że tak powinno być - jest to bardziej rozsądne - korzystać z życia.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
  #3  
Nieprzeczytane 20-12-2006, 10:07
FeliksG's Avatar
FeliksG FeliksG jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: Łódż
Posty: 585
Domyślnie

Komentarz do artykułu: seniorzy, którzy nie tracą wigoru

Tak, tak – drodzy seniorzy, pozwalamy się przyspawać, jak to określiła eurydyka, i nie tylko do wózka. Jest to często spowodowane uzależnieniem ekonomicznym, chęcią przyjścia z pomocą a nawet wyręczaniem, zapracowanych rodziców, w obowiązkach wobec ich dzieci a naszych wnuków.
Uprawnione będzie tutaj stwierdzenie, że seniorzy poddają się temu a nawet oczekują, pełnienia, takich funkcji. Tak, nasza polska mentalność jest olbrzymią przeszkodą ale jeszcze większą przeszkodę widzę w nas samych – seniorach. Powiem wprost, zbyt łatwo i zbyt często, tracimy wiarę w swoje możliwości. Kiedy dostajemy do ręki np. nowy telefon komórkowy to, jakże często, mówimy: dla mnie to za trudne, ja się tego nigdy nie nauczę. Wiem z własnego do świadczenia, że taka postawa, wywołuje uśmieszek na twarzy młodszej generacji.
Prawdą jest, że u seniorów pamięć nie taka i wzrok słabszy, a te różne bóle i łamania, nie sprzyjają mobilizowaniu się do poznawania rzeczy nowych i nie ukrywajmy, często, trudnych. Mam również, inne doświadczenie. Kiedy zainteresowałem się komputerem i internetem, postawiłem swoim dzieciom i wnukom zadanie. Macie mnie nauczyć korzystania z tej nowoczesności!
Była wymiana „wymownych spojrzeń” były uśmieszki a nawet gesty zniecierpliwienia co, dla korzystającego z pomocy, jest stresujące ale wykazując stanowczość i konsekwencję w przyswajaniu sobie, tych nowości, można osiągnąć cel. Przecież mamy prawo nie tylko oczekiwać ale i wymagać tego od najbliższych.
Pierwsze kroki przyswajania sobie nowych pojęć, uczenie się innego kojarzenia symboli i znaków, wyzwala w nas ten właśnie wigor, który jest w nas stale tylko potrzebuje impulsu pobudzającego a nie apatii rezygnacji i poddania się presji otoczenia.
Nie umniejszając znaczenia innych form utrzymania wigoru seniorów, sądzę, że najgorszym, naszym wrogiem, jest rezygnacja korzystania z.....
Chciałem jeszcze omówić temat: rodziny wielopokoleniowe a seniorzy – zwłaszcza na przykładzie wczesnego i całkowitego usamodzielniania się dzieci ale to będzie, chyba, nowy temat.
Pozdrowienia
__________________
Błądzi człowiek, póki dąży.
> Goethe <
Odpowiedź z Cytowaniem
  #4  
Nieprzeczytane 20-12-2006, 15:56
jolita's Avatar
jolita jolita jest offline
odeszła...
 
Zarejestrowany: Nov 2006
Miasto: sopot
Posty: 27 028
Zły, wściekły Re.Re.Re.

Moi Drodzy. Bardzo ciekawe wypowiedzi - warto je kontynuować, ale wydaje mi się, że minęliście się z tematem artykułu....
__________________

obrazki oraz większość tekstów w moich post-ach pochodzi z ogólnodostępnych w net-cie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

 



Podobne wątki
Wątek Autor wątku Senior Cafe Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Seniorzy uwielbiają seks - komentarze Skorpion 51 Ogólny 13 17-03-2023 12:22
Polscy seniorzy o sobie - komentarze Danka Ogólny 98 02-05-2013 14:15
Seniorzy w akcji - komentarze jolita Ogólny 10 02-05-2013 13:46
Seniorzy i upały - komentarze benpo Ogólny 5 30-05-2011 11:59
Jak głosowali seniorzy - komentarze siekierka Ogólny 358 05-03-2008 15:29

Narzędzia wątku Przeszukaj ten wątek
Przeszukaj ten wątek:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady pisania postów
Nie Możesz: tworzenie nowych wątków
Nie Możesz: odpowiadanie na posty
Nie Możesz: wysłanie załączników
Nie Możesz: edytowanie swoich postów

vB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wył.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:37.

 
Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.